• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:07

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Филтри тип направи си сам

Започната от a__andreew, 24.02.2014 19:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

a__andreew

Здравейте колеги, вчера си мислех да се направи една тема за лесните за направа филтри за закърпване на положението при проблем с основния филтър или за изработката на такива от подръчни материали. Темата може да бъде полезна при екстремни случай, когато си на зор и няма как да си решиш проблема в магазина.
Примери: 
1. Напълнена бутилка от кола със керамика и пробито дъно с монтирана глава на мястото на капачката може да замести удачно за дълго време вътрешен филтър.
2. Имаше няколко теми с успешно действащи филтри на базата тръби за канализация- евтини материали и лесни за изпълнение.
3. Видях при колега от форума самоделен канистер от метална бутилка за кока кола с доста голям обем на керамиката 8-12 литра ( не си спомням добре коко ми каза) с монтирана помпа за вода за парно. За това си трябват познания за изпълнението на проекта.

crazzzy

Това с бутилката и главата на мястото на капачката ме заинтригува, можеш ли да го начертаеш на лист как би трябвало да изглежда и да го постнеш, иначе из форума съм виждал някъде тема с тръби ф110 и не изглеждаше никак зле.

danielm

Цитат на: crazzzy - 24.02.2014 21:06
Това с бутилката и главата на мястото на капачката ме заинтригува, можеш ли да го начертаеш на лист.
Ето го на снимка.
http://aquariumbg.com/forum/snimki-na-akvariumite-na-chlenovete-na-kluba/lokvata-na-danielm/msg453472/#msg453472
Като смуче отгоре действа като скимер, като го завъртиш на 180 * смуче отдолу е като филтър.

Caxapa

Та да добавя само малко допълнения. Няма как да стане ефективено изобретението ако на примерно 5 литрова или 10 литрова туба от мин.вода/като сравнение/ приспособим глава която е да кажем 200 литра на час дебит и сме напълнили 5 литровата туба с керамики, медии и прочие. Ще църцори като казан за ракия ако не и хич дори да има дебит. Главата която ще монтирате на импровизирания в случая филтър, трябва да е съобразена с обема на медията който ще пълните в съоръжението.

a__andreew

Здравейте колеги, Сахара прав си за дебита на главите имайте го в предвид. Сетих се един филтър, който ползвам в малкия аквариум: Сложил съм дъни панели за дънен филтър посипани със субстарт, на изхода вързах глава и така работи вече над година и половина. Тази система за мен е доста ефективна поради факта, че бактерийте са се завъдили в субстрата. Имах следната случка при смяна на водата съм забравил да включа помпата и така след 4 дена забелязах, че не работи и при пускането не забелязах някакви проблеми с обитателите или миризми на застояло.

Nikiengi

Това твоето си е класически филтър за отглеждане на кристални скариди. Във всички грундове се завъждат полезни бактерии, но при по-ситните повърхностния слой бързо се запушва и ако няма сифониране се развиват анаеробни бактерии, които предизвикват гнилостни процеси и лоша миризма.  :-)

a__andreew

Хи, грунда ми е топчест и те доста бавно се задръстват и задължително сифониране. 

DISCUSBG

Цитат на: Nikiengi - 25.02.2014 19:49
Това твоето си е класически филтър за отглеждане на кристални скариди. Във всички грундове се завъждат полезни бактерии, но при по-ситните повърхностния слой бързо се запушва и ако няма сифониране се развиват анаеробни бактерии, които предизвикват гнилостни процеси и лоша миризма.  :-)
По този начин получава и частична денитрификация, а миризмата едва ли ще я долови, освен ако не остави изключена главата за 10-20 дни.....и пак не е сигурно.
Не знам!

Similar topics (5)

32339

Публикации: 29
Прегледи: 20625

22382

Публикации: 5
Прегледи: 8173

32708

Публикации: 100
Прегледи: 90836

3956

Публикации: 7
Прегледи: 7178

14652

Публикации: 7
Прегледи: 7542