Автор Тема: Филтър от помпа за въздух  (Прочетена 6336 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Lestat

• Член+ на форума към БАЕ
  • Публикации: 124
Филтър от помпа за въздух
« -: 12.02.2007г 10:10ч »
Това е модел на филтъра, който аз си направих. Изглежда грозничък, но при мен свърши доста добра работа.

1.Това е маркучът, които излиза от помпичката и влиза във водата
2.Нещо като малка чашка, аз използвах предната част на спринцовка, трябва да се стеснява от горе като фуния
3.Маркуче като за помпичката
4.Това пак е като чашка, може да се използва всичко
5.И частта която ще филтрира водара, става с дунапрен, филтър за кафеварка или нещо подобно
6.Така трябва да е равнището на водатащ

За самата направа се пробива дупка за въздушния маркуч на 2-2.5см. от долната част на фунииката, от където ще влиза въздух. Въздуха качва вода по маркучето което се зактепя за горната част на фунииката.

За същинския филтър ви трябва някаква кофичка или нещо подобно, в която да се излива качената до горе вода. В кофичката се слага някакъв вид дунапрен или филтрираща хартия, като филтъра трябва да е на равнището на водата или малко над него. И това е цялата технология. На мен ми свърши доста добра рабита, надмина очакванията ми. Е...все пак не струва 20лв. и на горе, а си е без пари най-много да се вложат 1лв. за маркуче ако няма. За литри в час не знам, но за няколко часа успя да избистеи 120л. аквариум които беше наистина мътен. Снимки на моя не мога да сложа защото го махнах с цел да си го направя малко по-естетичен  :-) Днес мисля да го направя и ще сложа снимки. За аквариуми до 100-150л. според мен ще свърши работа.

Неактивен ico

• Публикации: 1 057
Re: Филтър от помпа за въздух
« Отговор #1 -: 12.02.2007г 11:11ч »
капковия дебит на тая джаджа няма де е достатъчен за 10 литров аквариум какво оства за 150 л  =-O не се цънкайте толкова за 20 лева
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

Неактивен Lestat

« Отговор #2 -: 12.02.2007г 11:11ч »
Ми аз съм със 120л. и ми свърши работа около 50л час е предполагам не съм мерил. Колкото по-широк е маркуча толко повече вода качва, моя беше около 1-1.2см диаметър. Но незнам вие си преценявате, аз просто ви предлагам идея, дали ще я използвате или не това си зависи от вас. Аз ще използвам този тип филтър и за напред.

Неактивен Longanlon

• Триещ
  • Публикации: 5 476
    • Како Сийке, не съм от тях!
« Отговор #3 -: 12.02.2007г 12:12ч »
Tова е принципът на ранните дънни филтри - аз имах такъв като малък. 50л/час е твърде малко за 120л. - трябва ти поне 500

Неактивен Joro Vn

• Публикации: 1 062
« Отговор #4 -: 12.02.2007г 21:09ч »
   Или принципът на т.н. ерлифт. Но общо взето- наистина е с малък дебит. За да е максимално ефективен, или казано максимален дебит, частта от тръбичка 3, която е под водата, трябва да е възможно най- дълга. А тази и част, която преодолява височина над водата- възможно най- къса. Има и едно най- ефективно съотношение между диаметър на тръба 3 и дебит на компресора за въздух. Най- добре е да се установи опитно.
   Lestat, смесителят, или елемент 2, е излишен. Можеше да го реализираш и с най- обикновен тройник. Сложи на входа му нещо, което ще играе роля на груб филтър- например едра мрежичка. В процеса на бъдещата експлатация е възможно да се наложи периодично да го шомполираш /тръба 3/. Започни и да пестиш от закуските, защото с този вариант най- вероятно ще ти писне след време  ;-).

Неактивен Lestat

« Отговор #5 -: 12.02.2007г 22:10ч »
Lestat, смесителят, или елемент 2, е излишен.
Много си прав, наистина. Приятел използваше подобен и две сомчета се бяха заклещили там  :-( . Но все пак би свършил някаква работа в краен случаи, какъвто беше моя. Наистина е доста бавен и малко ефективен, но все пак работи.

Неактивен plamen_d

• Член на форума към БАЕ
  • Публикации: 44
« Отговор #6 -: 13.02.2007г 14:02ч »
На същия принцип е "прахосмукачката" (дънния филтър) на sera. Той колкото знам е предназначен за сифониране на дъното без да се сменя водата.
Ето линк :
http://www.miazoo.com/show-_%F1%E5%F0%E0_%E4%FA%ED%E5%ED_%F4%E8%EB%F2%FA%F0________________________________________________________________________________.html/483
На снимката не се вижда много, но е същото... само че с по-добър дизайн  *YES*

Неактивен Lestat

« Отговор #7 -: 13.02.2007г 15:03ч »
Принципа е същия но не знам дали тази която се продава е за аерираща помпичка или за воден филтър.

Неактивен plamen_d

• Член на форума към БАЕ
  • Публикации: 44
« Отговор #8 -: 13.02.2007г 15:03ч »
Не знам къде, но някъде пишеше, че е за аерираща помпичка... и естествено предлагаха тя да е на sera  :)

Неактивен Duke_BG

• Публикации: 151
« Отговор #9 -: 14.02.2007г 14:02ч »
а за 30 литрово аквариумче дали би свършило работа ?

Неактивен Lestat

« Отговор #10 -: 14.02.2007г 15:03ч »
Според мен би свършило работа за временно ползване, но като гледам много хора не са съгласни с моето мнение по въпроса. Ако решиш опитаи. Ако опиташ сподели резултата.

Неактивен Longanlon

• Триещ
  • Публикации: 5 476
    • Како Сийке, не съм от тях!
« Отговор #11 -: 14.02.2007г 15:03ч »
Кофтито са две неща - че му е малък дебита, както и че му е малко дунапрена.

Както всички знаем, в дунапрена (или друг филтриращ материал) живеят полезни бактерии, които пречистват амоняка и нитритите от водата. Това е НАЙ-ВАЖНАТА функция на филтъра - да живеят в него бактерии. Ако те са много малко - филтърът не е добър.

Неактивен Duke_BG

• Публикации: 151
« Отговор #12 -: 14.02.2007г 16:04ч »
ще го пробвам мо не като постоянен филтър а като "Прахосмукачка" да поразкарам малко изпражененията