• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 10:56

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Дървен стелаж за аквариуми 6х150л.

Започната от Grigorov, 26.10.2014 18:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Grigorov

Захванал съм се с изработката на дървен стелаж/етажерка за  аквариуми по 150л. на 3 реда по 2бр, общо 900 литра.
Имам съмнения относно здравината за това реших да се допитам до вас , дали със съответната конструкция и дебелина на дървените греди ще издържи?

Мисля да използвам греди 5смх10см  поставени на ребро и самите аквариуми да лягат с външния си контур на дъното в/у рамките.

Ето 2 скици на бързо за да добиете представа и да кажете дали това нещо би издържало. Не вярвам никой да не е правил такова нещо от дърво.
Имам вече 2 стойки от метални квадратни профили, но е голяма галимация с тях. Смятам следващите 2 стилажа да са дървени.

Ето скицата (няма ме в чертането особено , но ставя ясно)  :


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs27.postimg.cc%2Fstdlqdrv7%2Fstoika.jpg&hash=43475eb12d57d3842459c49bcce8e3d5542351da

niki_o

Какъв материял мислиш да използваш колега?

Grigorov

Дървен материал , чамово дърво . Профил на гредите 5смх10см.
На скицата съм забравил да начертая в левия и десния край където са отвесните греди на тях ще има разпънки м/у  редовете пак от същите гредички 5х10.

Caxapa

Абе на мен така от скицата-чертеж ми прилича да е от дъски сковано  и както е нарисувано+ тези средни подпорки е грозно   и  някак пречещи  на цялостния изглед на аквариумите. Освен ако това не са развъдни аквариуми, където естетическият изглед е без значение.

Mirobg

Цитат на: Grigorov - 26.10.2014 18:50
Захванал съм се с изработката на дървен стелаж/етажерка за  аквариуми по 150л. на 3 реда по 2бр, общо 900 литра.
Имам съмнения относно здравината за това реших да се допитам до вас , дали със съответната конструкция и дебелина на дървените греди ще издържи?

Мисля да използвам греди 5смх10см  поставени на ребро и самите аквариуми да лягат с външния си контур на дъното в/у рамките.

Ето 2 скици на бързо за да добиете представа и да кажете дали това нещо би издържало. Не вярвам никой да не е правил такова нещо от дърво.
Имам вече 2 стойки от метални квадратни профили, но е голяма галимация с тях. Смятам следващите 2 стилажа да са дървени.

Ето скицата (няма ме в чертането особено , но ставя ясно)  :


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs27.postimg.cc%2Fstdlqdrv7%2Fstoika.jpg&hash=43475eb12d57d3842459c49bcce8e3d5542351da



  Здравей

Не съм капацитет в тая сфера,така,че не взимай мнението ми за меродавно. Но мога да говоря от собствен опит. Гредите са тънички. Ако имаш под ръка 10х10 е далеч по-добре.
Каква смяташ да е зглобката? Точно тя е най-важната.
Аз съм със стилаж 150д/55ш/200в/см ,но от метален профил 40/20/4мм сглобен с болтове М8х60.
Няма огъване няма проблеми. Литража е горе долу като твоя колкото замисляш по 320 литра на ред,което си е по около 400 кг.
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

sVGNsali

Ако материала е добър,  сглобката здрава.. може и да издържи вертикалното усилие, т.е. товара. При пълно равновесие.
Но ако по някаква причина се разклати, ще имаш 900 л вода на пода.
Аз не бих рискувал. Не ми се играе да смятам, но си мисля, че и да носи, няма да е надеждно. Поне не и по начина, по който си показал.
Най-малкото, нещо от рода на 10/12 cm ти трябва, даже и по-нагоре..
И защо дървено? "но е голяма галимация с тях" - едва ли е довод, за такъв обем вода.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Grigorov

Да, тук не се гони естетика или поне не е на първо място. Става въпрос за развъдни аквариуми.
Отвесните не ме притесняват , тези които са 5х10 хоризонталните рамки ми е чудно дали ще държат така както са поставени на ребро.

Нуждата от дървена конструкция се изразява в това , че готова заварена стойка от метални профили не може да влезе в помещението.
Дървената ще представлява 3 готови хоризонтални рамки и после ще се сглобява на място.

В краен случай ще трябва да качвам Co-то на тавана и там да се заваря метална стойка от 30х30мм. ,2мм. дебела четвъртита тръба
Ето за кои разпънки говоря в предишния пост , по този начин отвесните стават 10х10 .

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.cc%2Fww5wumzr5%2Fstoika.jpg&hash=2add7e923a81cebaa95859a30db13cae98919013

niki_o

Аз питах за самия материял и не бих поверил 900 литра вода на чам.Не че неможеш да хванеш а анкерни болтове или дюбели задните вертикални дъски за стената и така да си вържеш гащите за хоризонтални размествания за които посочената от теб конструкция не е подсигурена,но самия материял ме притеснява-потдава и деформира във времето а и влажноста  която неминуемо ще има няма да му помогне.А пък стъклото не обича деформации.
По-добре качете СО-то горе *DRINK*

danielm

King of diy има клип как се подсигурява дървена поставка и не е никак за пренебрегване.
Гледай клипа няколко пъти и тогава помисли за стелаж.

Grigorov

Вижте какъв размер дъски използва за стойка с 3х120 литра; аквариуми  2х4 инча , тоест точно 5х10см. И като гледам не я заздрави особено , сложи само по една подпора от двете страни на всяка от 3-те платформи.

Трябват  ми 3 такива стойки за момента .  Две една до друга до стената и 3та поставена на съседната стена .
Така трите стойки ще застанат на "Г"  и , ако се хванат всяка една в друга на няколко места с винтове няма да имат шанса да се клатят в нито една посока.

Друго важно нещо е , че като цяло ще е ниска стойката.  Височината и ще е 130см при последния ред +30см аквариум , идеални 160см обща височина.

Този клип ме обнадежди за здравината , ще изчакам още малко мнения и съвети, и ще преценя.

Благодаря на включилите се до момента.

Similar topics (5)

36026

Публикации: 9
Прегледи: 6423

3986

Публикации: 21
Прегледи: 18038

58057

Публикации: 12
Прегледи: 6497

4679

Публикации: 9
Прегледи: 5250

35406

Публикации: 14
Прегледи: 7452