• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 10:35

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Автоматична система за торене.

Започната от kaminski, 16.10.2013 20:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

hunter

Не мисля за добра идея да се ползва ардуино само за дозиране и едва ли е особено евтино. По евтино би излязло да си направиш само платката с контролера, която ще има 5 елемента на кръст +контролера. Отколкото да ползваш ардуино който е пригоден за по голям обхват от функционалност. Друг е въпроса, че ардуино последните няколко години навлезе по сериозно сред любителите. И всеки който му скимне идея и купува ардоино и готова работа. А не си дава сметка, че ако си набави елементи и си направи платката сам ще му е по евтино. Колко ли струва една атмега или един пик  ;-)
Само като скоба комплектите ардуино http://www.robotev.com/index.php?cPath=1_21

kaminski

Тия неща ми идват сложни.Аз ще си посменя някой елементи на моята си система да не е толкова грозна.
Още нещо да попитам.Могат ли желязото,торта и евентуално глутаралдехид да стоят смесени няколко часа преди да се изсипят в аквариума? 

petko

Какво имаш в предвид под тор.Ако съдържа фосфор не е желателно да е заедно с желязото.

kaminski

Значи ще търся друго решение.Благодаря.

hunter

А сега какво ти командва магнита? Обикновен часовник ли? Само като идея мога да ти дам. Онези фъскала дето като минеш покрай тях и фъска. Може да вземеш мотора с редуктора който е на много удобен принцип. И да го комбинираш със колкото спринцовки ти трябват. Каквото разбрах до сега една за желязо и една за глутаралдехид. Правиш им едно легло на което да ги поставяш и мотора с редуктора бута буталата на спринцовките.

kaminski

Аз само го тествах.Дори не е в употреба.Първо ще го пооправя,че има риск да падне :)
Да с таимер от 8 лева.

hunter

Лошото във твоя случай е, че си ограничен с едно шише а имаш няколко химикала. И ако за всеки се налага да слагаш шише и магнит става май по обемисто и скъпо. Докато с един мотор може да буташ и 10 спринцовки едновременно. Има и много други начини да се постигне това но сега не ми се развиват теории кое как и кое е практично ти си знаеш за себе си успех  ;-)

petko

Като споменах желязо и фосфор не се уточних.Желателно е да се внасят в различно време.Сутрин желязото и микроелементите,а вечер фосфора.Или трябва да се редуват в различни дни.

kaminski

Двойният ел. магнит за пералня беше 9.50лв. Първоначално мислех да взема такъв за две шишенца но реших първо да тествам нещата.Пък и на мен всичко ми работи за сега в аквариума.Доволен съм.Просто явно имам липса на желязо и заради него се захванах.Вероятно няма и да го ползвам постоянно но е хубаво да го имам в случай на по дълго отсъствие.

phantomas

Цитат на: hunter - 17.10.2013 17:13
Не мисля за добра идея да се ползва ардуино само за дозиране и едва ли е особено евтино. По евтино би излязло да си направиш само платката с контролера, която ще има 5 елемента на кръст +контролера. Отколкото да ползваш ардуино който е пригоден за по голям обхват от функционалност. Друг е въпроса, че ардуино последните няколко години навлезе по сериозно сред любителите. И всеки който му скимне идея и купува ардоино и готова работа. А не си дава сметка, че ако си набави елементи и си направи платката сам ще му е по евтино. Колко ли струва една атмега или един пик  ;-)
Само като скоба комплектите ардуино http://www.robotev.com/index.php?cPath=1_21

  Е не мога да се въздържа да падна от смях. Защо цитираш български сайт след като съм ти сложил ebay. Погледни цените там и след това говори - само за инфо - взех си ардуино мега с комплет диоди и какво ли не за под 16 паунда (около 38 лв) - а има ардуино нано - което перфектно върши работата за контролера за около 3 паунда = 7 лв !!!! И мисля скоро и него да поръчам.
   Като направиш платка с пик процесор на нея (защото не мога да си представя SMD монтаж върху развойна платка) в БГ за 7 лв - кажи ми коя е платкаджийницата моля (или мега за 35 лв) ! Тук за добро утро искат 80 лв :-) за останалото да не говорим. Хайде стига сте гледали български фирми дето се чудят как да изкл***** клиентите си.

manyg

Ето нещо просто за реализиране :) управлението го има говото ;) Серво-машинките са по 6 лв бройката :) след Инжекцията може да се сложи един трипътник. От едната страна ще смуче тор от шишето, а от другата ще влива в аквариума

hunter

Цитат на: manyg - 18.10.2013 10:05
Ето нещо просто за реализиране :) управлението го има говото ;) Серво-машинките са по 6 лв бройката :) след Инжекцията може да се сложи един трипътник. От едната страна ще смуче тор от шишето, а от другата ще влива в аквариума

Нещо такова имах в предвид  *THUMBS UP*

Публикациите са слети: 18.10.2013 11:32

Цитат на: phantomas - 18.10.2013 09:11
  Е не мога да се въздържа да падна от смях. Защо цитираш български сайт след като съм ти сложил ebay. Погледни цените там и след това говори - само за инфо - взех си ардуино мега с комплет диоди и какво ли не за под 16 паунда (около 38 лв) - а има ардуино нано - което перфектно върши работата за контролера за около 3 паунда = 7 лв !!!! И мисля скоро и него да поръчам.
   Като направиш платка с пик процесор на нея (защото не мога да си представя SMD монтаж върху развойна платка) в БГ за 7 лв - кажи ми коя е платкаджийницата моля (или мега за 35 лв) ! Тук за добро утро искат 80 лв :-) за останалото да не говорим. Хайде стига сте гледали български фирми дето се чудят как да изкл***** клиентите си.
Хайде да не падаме от смях и да не спамим темата Не съм обърнал внимание на поста ти с ebay за което се извинявам. Български сайт съм цитирал защото първо за него се сетих. И не всичко е ebay. Успех ти пожелавам в електрониката. Виждам си хванал правилната насока, купи на готово свържи проводниците ау голям кеф  ;-)

Similar topics (5)

57858

Публикации: 4
Прегледи: 4309

18543

Публикации: 7
Прегледи: 5690

12630

Публикации: 32
Прегледи: 20432

4611

Публикации: 46
Прегледи: 67149