Автор Тема: Автоматична хранилка  (Прочетена 13233 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен magutta

• Член+ на форума към БАЕ
  • Публикации: 154
Автоматична хранилка
« -: 23.04.2009г 02:02ч »
Здравейте!

Покрай празниците се усетих, че няма кой да храни рибите, а нямам 50лв излишни.
Ето какво ми хрумна с малко фантазия. (пуснах го преди 4-5 дни и като се върнах, по всичко личеше, че е сработило)

Първо се завързва памуче за дълъг конец  и се слага на дъното на накаква права тръбичка (А). Отгоре се пълни с храна на гранули. Тръбичката се прикрепя с тиксо към стъклото на аквариума. Конецът (B) се опъва (внимателно!) и се свързва с таймера (E) на лампата, като първо минава през някаква скоба (C), която да изравни нивелацията с таймера, и след това се слага някаква тежест (D), която да държи конеца изпънат, но да не го издърпва от тръбичката чак.

(щракайте върху картинката докато се покаже в цял ръст, ако не виждате анимацийката)

Тънката част на процедурата е да се залепи (със секундно лепило) за таймера някакво парченце, около което да се навива конецът с течение на времето. Таймерът/парченцето така трябва да се постави, че в желания момент за хранене, да се намира в най-отдалечената си позиция от аквариума (и да издърпа малко конеца).
Всеки ден около парченцето се навива пълна обиколка конец и това е дължината на стълба храна от тръбичката, който пада за рибките за 1 ден.

В случая съм ползвала за памуче крайчето на клечка за уши; за скоба - щипка, за тежест - стъклено мънисто, тръбичката е от химикалка.

Чудя се, като ще ме няма 15ина дни, мога ли да сложа храната в по-дълго маркуче, или ще се развали от влагата за толкова време? Ще ми е полезен отговор до петък (ползвам микрогран). Мерси! :)

*DRINK*
« Последна редакция: 23.04.2009г 03:03ч от magutta »

Неактивен barabata

• Публикации: 946
  • Огнян Владов
Re: Автоматична хранилка
« Отговор #1 -: 23.04.2009г 03:03ч »
Какви са рибите?
Аз все си мисля е по принцип повечето риби спокойно могат да откарат 15 дена без храна - особено пък в аквариум с доста растения и само трябва да се внимава с захранването след голямата диета. Става на малки порции с почивки. Ако се даде нормално количество храна след диетата ще се споминат.

Има и вариант на хачета дето са за по няколко дни и предполагам можеш да си доработиш системата да се навива конеца/месината на кръг с по-малък диаметър закрепен в средата на врътката. Така примерно на всеки 3 дена да избутва по едно хапче във водата и рибите да са доволни или пък всеки ден по едно малко хапче или парче от хапче. Всичко зависи от храната с която разполагаш. А примерно хаповете са в нещо като тръбичка и въжето е с някакви възли или нещо подобно и между възлите има хапчета . Навивките за 3 дена са колкото разстоянието между два възела. Така регулярно по малко храна ще има на равни интервали.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

Неактивен wwladoo

• Публикации: 1 010
« Отговор #2 -: 23.04.2009г 04:04ч »
Браво  ти   ме  уби   много  добра  инженерна   мисъл!Мисля  си  че  за  по  дълго  време  ще се навлажнят  гранулите.Става  метода  за  по  малки  аквариумчета.Все   пак  шестица  за  идеята! *BRAVO* @}->--
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

Неактивен karamel4ooo

• Член на форума към БАЕ
  • Публикации: 8
« Отговор #3 -: 23.04.2009г 09:09ч »
Явно колежката не е руса  ;-)

Неактивен onyxman

• Публикации: 256
  • My Chrysler Neon
« Отговор #4 -: 23.04.2009г 10:10ч »
Така като гледам твоя аквариум няма да се навлажни храната, защото нямаш капак, а и храната се намира затворена в тръбичката.Това е добър вариант, но е за еднократно хранене.За няколко дни мисля, че няма да стане.Трябва да се подобри.Идеята обаче е супер.Браво! *privet*

Неактивен NO CARRIER

• Живеещ на 100м от лудницата
  • Администратор
  • Публикации: 10 831
  • Николай Цветков
    • http://tsvetkov.be/
« Отговор #5 -: 23.04.2009г 11:11ч »
Аз пък мисля, че капакът е махнат само за по-добра видимост.
Идеята си е екстра. Може би ще е по-добре тръбичката с храната да е залепена на самия капак, над отвора в ъгъла. Май по-малко ще се навлажнява така.

Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Неактивен magutta

« Отговор #6 -: 23.04.2009г 11:11ч »
onyxman: Имам капак - вижда се на втората снимка. А защо мислиш, че няма да стане за повече дни?

Иначе, аквариумът е 40л гупарник със сомчета. Все по-често му се случва да го оставям за 2-3 седмици (2 пъти през зимата, сега се очертават и 2 пъти през лятото... няма как да захраня правилно рибките после)

Чудя се просто, колко дни може да стои микрогран в тръбичка от помпа, залепена за аквариума (дори не е нужно да е от вътрешната страна - може легнала на капака отгоре), без да се развали храната? Поне да скъся периода на гладуване без да ги отровя.

Мерси за шестиците!  *ROFL*

NO CRRIER, разбра ме! :)

Неактивен onyxman

• My Chrysler Neon
« Отговор #7 -: 23.04.2009г 11:11ч »
Щом толкова често ти се налага да не си вкъщи смятам е по добре да си вземеш автоматична хранилка.Няма да се притесняваш ще сработи или не.Друг вариант е да си вземеш SERA Holiday 
Цитат
1 таблетка е достатъчна за 1 седмица в средно 80 л. аквариум

Номера със самоделката може да сработи за повече дни ако диаметъра на щифтчето за което е захванат конеца е по-голям.
Пред мен сега стои същия казус за решаване.... как ще изкараме почивните дни без жертви.По всяка вероятност ще взема таблетки. *privet*

Неактивен miTko

• глобално зелен
  • Глобален модератор
  • Публикации: 5 039
« Отговор #8 -: 23.04.2009г 12:12ч »
Браво за идеята, независимо от смисъла! Обичам такива неща!
Разни мои АКВАРИУМИ 

Неактивен Лора

• Глобален модератор
  • Публикации: 2 941
  • Търпение? Какво е това?
« Отговор #9 -: 23.04.2009г 13:01ч »
На мен също ми харесва идеята, само ще добавя, че малко глад няма да се отрази зле на рибките.
Рекорда ми е 10 дни без храна. Нямаше жертви!
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Неактивен goro140

• Член на форума към БАЕ
  • Публикации: 29
« Отговор #10 -: 23.04.2009г 13:01ч »
 Здравейте , в момента в който видях тази идея и в главата ми изплува едно интересно решение на интересната задачка. То  разбира се не е само мое (на един приятел от детството *ROFL*) , мисля че името му беше Архимед ;-)..

казва се още архимедов винт и е едно от доста нашумелите му на времето творения . За това че колежката се сети да използва механичния таймер Браво *privet* . Моя принос е само да сложа двете  едно до друго :-D . Това за сега е само идея ,но като ми остане време ще опитам да я реализирам и ще видим резултатите. Мисля че има много предимства пред досегашния модел и може да се използва за дълго време без това да вреди на качеството на храната . Ще снимам ако има интерес... *YAHOO*

Неактивен breeze

• Публикации: 161
« Отговор #11 -: 23.04.2009г 19:07ч »
Маги, браво  *privet* като инженер с доста практика шапка ти свалям за идеята и сръчността да я реализираш така, че да работи :) :)
Относно навлажняването - наистина над стъклото е най-добре, но не мисля, че и така ще е проблем. Най-силно се навлажнява храната в предната част на тръбичката, а тя не се задържа дълго.

Неактивен iek

• Началник
  • Публикации: 2 119
« Отговор #12 -: 23.04.2009г 19:07ч »
magutta , гениално хрумване!
Ако тръбичката се фиксира с лепки, ще е по-надеждно.

Неактивен Лора

• Глобален модератор
  • Публикации: 2 941
  • Търпение? Какво е това?
« Отговор #13 -: 23.04.2009г 19:07ч »
Здравейте , в момента в който видях тази идея и в главата ми изплува едно интересно решение на интересната задачка. То  разбира се не е само мое (на един приятел от детството *ROFL*) , мисля че името му беше Архимед ;-)..

казва се още архимедов винт и е едно от доста нашумелите му на времето творения . За това че колежката се сети да използва механичния таймер Браво *privet* . Моя принос е само да сложа двете  едно до друго :-D . Това за сега е само идея ,но като ми остане време ще опитам да я реализирам и ще видим резултатите. Мисля че има много предимства пред досегашния модел и може да се използва за дълго време без това да вреди на качеството на храната . Ще снимам ако има интерес... *YAHOO*

Може ли да видим и твоя вариант. :-[
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Неактивен sandetohaha

• Член на форума към БАЕ
  • Публикации: 48
« Отговор #14 -: 23.04.2009г 20:08ч »
Това е генялно творение Браво   *thanks *privet* *BRAVO* *BRAVO*

Неактивен Деян

• Shield Anvil
  • Глобален модератор
  • Публикации: 1 686
« Отговор #15 -: 23.04.2009г 21:09ч »
Наистина е много добра хранилка, но има малък проблем. Всеки ден ще пада все по-малко и по-малко храна, докато накрая спре, защото буталото избутва винаги до едно положение. Това не е проблем, да кажем за десетина-петнадесет дни, но за повече вече става такъв.

Още веднъж браво!  *DRINK*

Неактивен bengan

« Отговор #16 -: 23.04.2009г 21:09ч »
Наистина е много добра хранилка, но има малък проблем. Всеки ден ще пада все по-малко и по-малко храна, докато накрая спре, защото буталото избутва винаги до едно положение. Това не е проблем, да кажем за десетина-петнадесет дни, но за повече вече става такъв.

Още веднъж браво!  *DRINK*
Напротив всеки ден ще пада точно едно и също количество храна и то зависи от диаметъра на щифта на които се навива конеца и естествено от диаметъра на "тръбичката" в която е храната. На анимацията не се вижда че всъщност конеца при всеки оборот на таимера се навива около червения (на анимацията) щифт и по този начин се скъсява. Добра идея и разбира се по важното е че я видяхме реализирана.
« Последна редакция: 23.04.2009г 21:09ч от bengan »

Неактивен sandetohaha

• Член на форума към БАЕ
  • Публикации: 48
« Отговор #17 -: 23.04.2009г 23:11ч »
Понеже това много ми хареса реших да си направя и аз но мисе заклинва храната като тръгна на дърпам  :duvar:  накрая сам го направил като тебе с памук но ..

: 23.04.2009г 22:10ч
Аз я изобретих само че още несам я пускал в деиствие  *THUMBS UP*

Неактивен miTko

• глобално зелен
  • Глобален модератор
  • Публикации: 5 039
« Отговор #18 -: 24.04.2009г 10:10ч »
Винта ще пуска непрекъснато храна, по малко но непрекъснато, т.е. през цялото денонощие.
--------

Ще ви пусна моя идея, която обаче не съм реализирал никога. Който иска да се пробва.
Представете си тръбичка, запушена, но със страничен отвор в единия край. Близо до него има преграда на половина, от страната на отвора.И това е основното. Остава да се насипе храна вътре и да се наклони тръбичката по подходящ ъгъл, разбира се и да се върти в денонощен цикъл.
Както може би се досещате, действа по следния начин: когато отвора е надолу, пуска доза храна да пада, но преградата пречи да се изсипе цялото съдържание. Обратно - изсипва се нова доза храна към края, но отвора е нагоре и не пада. Изглежда усукано но е безкрайно просто, мързи ме да чертая.
« Последна редакция: 24.04.2009г 11:11ч от miTko »
Разни мои АКВАРИУМИ 

Неактивен tgigich

• Член на форума към БАЕ
  • Публикации: 3
« Отговор #19 -: 24.04.2009г 13:01ч »
Много добра идея Браво, но когато прочетох темата се сетих нещо още по-лесно. Значи върху механичния таимер отгоре закрепваме шнека и така за 24 часа шнека ще прави един оборот. *YAHOO*

Неактивен onyxman

• My Chrysler Neon
« Отговор #20 -: 24.04.2009г 13:01ч »
Така обаче ще пада храна по малко и най лакомите риби ще я изяждат само те.Трябва дозата за деня да пада наведнъж по възможност.

Неактивен magutta

« Отговор #21 -: 24.04.2009г 16:04ч »
Понеже това много ми хареса реших да си направя и аз но мисе заклинва храната като тръгна на дърпам  :duvar:  накрая сам го направил като тебе с памук но ..

: 23.04.2009г 22:10ч
Аз я изобретих само че още несам я пускал в деиствие  *THUMBS UP*

Да... и аз днес 2 часа се мъчих да прекарам конец през маркуче за въздух и после да го пълня с храната. Успях, но се заклини - или диаметърът е малък, или триенето голямо...

Сега пробвам нещо различно. Като се върна, ако е сработило, ще пиша.

Неактивен goro140

• Член на форума към БАЕ
« Отговор #22 -: 24.04.2009г 21:09ч »
Цитат
Ще ви пусна моя идея, която обаче не съм реализирал никога. Който иска да се пробва.
Представете си тръбичка, запушена, но със страничен отвор в единия край. Близо до него има преграда на половина, от страната на отвора.И това е основното. Остава да се насипе храна вътре и да се наклони тръбичката по подходящ ъгъл, разбира се и да се върти в денонощен цикъл.
Както може би се досещате, действа по следния начин: когато отвора е надолу, пуска доза храна да пада, но преградата пречи да се изсипе цялото съдържание. Обратно - изсипва се нова доза храна към края, но отвора е нагоре и не пада. Изглежда усукано но е безкрайно просто, мързи ме да чертая.

Ако имаш това в предвид наистина е най лесно за изработка и е най простия механизъм до сега  *privet*

Неактивен onyxman

• My Chrysler Neon
« Отговор #23 -: 25.04.2009г 09:09ч »
Маркучето за въздух е много тясно.Може би по-добре е ако се използва по дебел маркуч или някаква пластмасова тръбичка.

Неактивен Деян

• Shield Anvil
  • Глобален модератор
  • Публикации: 1 686
« Отговор #24 -: 03.05.2009г 00:12ч »
Да, не съм видял хубаво.  :-)

Неактивен goro140

• Член на форума към БАЕ
« Отговор #25 -: 03.05.2009г 19:07ч »
 Не знам дали тука е мястото или беше по-добре да отворя друга тема, но искам да споделя опита си в направата на една ужасно проста, лесна и евтина автоматична хранилка . Идеята е на miTko и мисля че е супер ,за това опитах да я направя . Материалите са ужасно достъпни като :
- тубичка от Upsarin  или нещо подобно
- пластмасов лист ( нужно е много малко като от капак на кутия за сладолед например )
- малко силикон или секундно лепило

След като се изреже малка дупка  близо до дъното на тубичката ( аз го натравих с поялник , може и с дрелка но май ще е най-лесно с остра ножица ) от пласмасовото листче се изрязва кръгче което да влиза тясно в тубичката . От кръгчето се изрязва  по хордата  в зависимост от колчеството което искате да пуща за цикъл.

И сега идва пипкавата работа да се залепи кръгчето в тубичката близо до дупката. Аз си помогнах като напълних тубичката с памук и след като наместих сряза да е диаметрално противоположен на отвора в тубичката ,го залепих .

На  снимката не се вижда ясно заради светкавицата но  сряза на кръгчето е от горе ана тубичката от доло . Вадите памука и е почти готово . За движеща сила ползвам един механизъм на часовник (продават се по 3 лева навсякаде ест.в магазините за часовници) . А оста на въртене се намира по средата на тубичката

А готиното е че рибките ще имат по 2 манджи на ден и спокоен стопанин ( в отпуска или командировка ) .
Забравих да кажа че часовниковия механизъм се захранва от една батерия АА и не трябва да се притеснявате за спиране на тока

Неактивен magutta

« Отговор #26 -: 12.05.2009г 14:02ч »
Добре звучи! :)

Можеш ли да покажеш как изглежда часовниковия механизъм, който използваш?
 *THUMBS UP*