• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:50

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

"отворен" UV стерилизатор ?

Започната от itilien, 02.06.2006 23:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

itilien

Уха, бая обем, това нещо над аквариума ли ще стои ? За колко литра аквариум е ?

dido

Под аквариума - 170 литра е.

Stas

Цитат на: "Ilianidis"Силикона по принцип е устойчив на UV вълни,но зависи за какъв интензитет и продължителност става дума.В случая трябва да се има предвид наистина.Може би ще старее по-бързо.

Хм. Не бих казал, че е устойчив. Но на пазара се намира и УВ-стабилизиран силикон.
Точно такъв е използвал Евгени като ми лепи моя 15W DIY UV-стерилизатор (проточен като тези на Пецата).
Наистина, има стъклен кожух, в двата края залепен с въпросния силикон, после обвит с домакинско AL-фолио и отгоре с изолирбанд. Засега работи около година без проблем.

А за пластмасите Вили е права - при тях бяха правили някакви стерилизатори за болници...
Мисля, че чувах за UV-стабилизирана пластмаса, но ... едва ли някой у нас ползва такава. :)

Violeta

UV-стабилизирани пластмаси има, разбира се, даже и у нас, от тях се правят разсейватели за промишлено и улично осветление. Трябва да са такива, защото иначе вместо прозрачен разсейвателят след няколко месеца става жълтеникав на цвят и вече не е никакъв разсейвател.
Колкото до скапването на пластмасата... Преди около година и половина изпълнявахме действително една поръчка, но не за болница, а за хранително-вкусовата промишленост. Бактерицидните лампи трябваше да стоят над някаква поточна линия за пълнене на бутилки. Тогава търсихме UV-стабилизирани фасунги, но се оказа, че не само турските фирми, но и голямата италианска А.А.G.Stucchi няма такова производство. Наложи се да направим експеримент - нещо като 72-часова проба. Нямаше нужда от 72-та часа - още на второто денонощие имаше видими признаци за разграждане на пластмасовата фасунга. Тогава сложихме керамични лустер-клеми вместо фасунги и стерилизаторите заминаха така. Още нямаме оплаквания :D
Хайде сега нека някой подробно обясни за какво се използва този съмп, плийз :roll:
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

dido

Цитат на: "dido"... в съмпа да е събрано всичко, което би стояло в аквариума иначе - филтрация, подаване/реактор на СО2, нагревател, датчик за температура, УВ-стерилизация и прочее.

Violeta

Извинявам се :oops:
Току-що видях и чудесното обяснение на Ноби:  http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=3750
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

itilien

ЦитатТочно такъв е използвал Евгени като ми лепи моя 15W DIY UV-стерилизатор (проточен като тези на Пецата).
Наистина, има стъклен кожух, в двата края залепен с въпросния силикон, после обвит с домакинско AL-фолио и отгоре с изолирбанд.

Каква е точно конструкцията ? Имам предвид стъкления съд специално ли е правен от стъклодув, каква е формата му и т.н.

Stas

Еми специално е правен. Има един човек на пазара, който ми го направи. Поръчах му го с малко изменение на конструкцията, т.к. исках да му сложа влагозащитени фасонки, но после се отказах.

Човекът си продава такива стъкла за 8 ватови лампи стандартно. За 15 вата е само с поръчка (от една събота за следващата).

Но лепенето си е ... трудничко. Не невъзможно, но ... на мен не ми се занимаваше и го дадох да ми го направят.

BLKnight

Само не забравяйте че стояща във въздуха (над  съмп) лампа ще усмърди на озон (със всички последствия)

discus

Някой да знае къде в Бг може да се намери кварцова тръба за 15W лампа , ето такова нещо
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.sprickgmbh.eu%2Fimages%2Fmedium%2Fersatzkolben-tl.jpg&hash=84a70d2f7eb900cc5c6834d373579158a698ce83

dido

Цитат на: "BLKnight"Само не забравяйте че стояща във въздуха (над  съмп) лампа ще усмърди на озон (със всички последствия)

Няма. Хубавите гермицидни лампи имат изявен пик на 253.7 нанометра, всичко останало се потиска и филтрира от стъклото на пурата. Наричат ги ozone-free лампи точно заради това.

N.Nobs

Цитат на: "discus"Някой да знае къде в Бг може да се намери кварцова тръба за 15W лампа , ето такова нещо

Т5?За какво ще я ползваш?
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

itilien

А все пак, тези кварцови съдове за 8W лампа, които ги продава човека на пазара какво представляват ? Какво има да им се лепи и на какви цени са.

discus

Цитат на: "N.Nobs"
Цитат на: "discus"Някой да знае къде в Бг може да се намери кварцова тръба за 15W лампа , ето такова нещо

Т5?За какво ще я ползваш?

Toва е кварцовата тръба дето пази UV лампата от водата в моя фабричен UV стерилизатор, ама малко се посчупи и трябва да я сменя. Иначе е за стандартна т8 UVC тръба на филипс от 15 W. Tръбата е с размер l=405 mm и диаметър 30,5-31 мм дебелина на стената 1мм. За 25 W я дават същата по принцип.

Живко

Възкресявам позабравената тема и моментално забивам въпросче.
Кефи ме идеята секция от съмпа да се облъчва със UV лампа.
Въпросът е от какво да бъде направена тази секция за да не позволява на лъчите да се разсейват в целият съмп.
Мисля си за това матираното(кафяво някакво) стъкло дали няма да свърши работа?
Никой не се е родил научен.

Similar topics (5)

10680

Започната от plant


Публикации: 25
Прегледи: 12373

12351

Публикации: 4
Прегледи: 3967

50080

Започната от ivan_mz2


Публикации: 0
Прегледи: 1960

1167

Започната от MAKAPOB


Публикации: 8
Прегледи: 6684