• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 16:42

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

"отворен" UV стерилизатор ?

Започната от itilien, 02.06.2006 23:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

itilien

Чудя се, дали е възможно да се направи отворен УВ стерилизатор. Това което ми идва на ум е един дълъг и тесен съд, отворен отгоре, през който да преминава водата, а над него да е разположена лампата с подходящ сенник, че да не свети из стаята. Какво ще кажете за това ?

dido

Ще го правя скоро това - да свети над съмп.

itilien

Как точно мислиш да ограничиш светенето на лампата в стаята и попадането на светлина в очите ?

dido


discus

Цитат на: "dido"Съмпа е в шкаф.

А мислиш ли за бактериите в материала (какъвто и да е) в съмпа, него също не бива да го облъчваш  :wink:

dido

Бактериите в материала не ме интересуват особено да ти кажа.

УВ-лъчението има малка проникваща способност - особено във вода.

discus

Не е много малка, водата може да поглъща но няма да имаш загуба на UV на 100% особено при воден стълб до 50 см(по спомени) и защо да не те интересуват бактериите.

dido

Има къде да се въдят - грунт бол :-)

discus

Добре де каква ти е идеята да облъчваш съмп, както каза водата поглъща някакво количество UV това означава че не е ясно при такова облъчване какво ще можеш да утрепаш, за сведение в готовите UV-та водата се движи в 1-2 см. воден стълб и в зависимост от дебита , убива различно количество гадове от 90 до 99 %. Мисля че няма да има нужда да се хабиш и да пробваш това нещо което си замислил ако схващам правилно идеята , ефективността ще е нищожна. Единстеният сигурен ефект е че ще обеззаразиш въздуха  вшкафа.

Stas

Облъчването на съмпа е доста неправилно като идея, но ако си решил - давай!

dido

04.06.2006 01:19 #10 Last Edit: 23.03.2007 15:06 by dido
Там, където ще облъчвам, водния стълб е дебел около 0.5-1 см, водата е в постоянно движение. Това е един от праговете на съмпа и през него се преточва цялата вода. А именно:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fdido.bajhui.org%2Fpics_aquarium%2FIMG_3194.jpg&hash=a488c9deda6e6d9968ef801f65e0135b1f3a2da2

Демек - водата, която облъчвам, е както в УВ-лампата, дори е по-тънък слоя  :D

dido

Цитат на: "Stas"Облъчването на съмпа е доста неправилно като идея, но ако си решил - давай!

Не ти вярвам нещо  :D Обоснови се все пак де ;-)

Stas

Ами то ние с теб си имаме приказка по отношение на бактериите...
Съмнявам се да постигнем консенсус по този въпрос, така че дай да не спорим по-добре. :)
Пробвай го и ще споделиш опит.
За мен биологичната филтрация, която зависи от състоянието на бактериите е един от най-важните фактори за стабилността на аквариума.

dido

Живеещите в аквариума бактерии са са живеещи в аквариума бактерии. Аз него няма да облъчвам  :D Субстрата за филтриране си е друго нещо. Не ми казвай само, че УВ-лъчението ще проникне през 20 см дебел слой вата, камъни и пясък - какъвто ще ми е филтриращия сусбтрат :D

malomir

Хаиде пак се почна! :(

Similar topics (5)

1167

Започната от MAKAPOB


Публикации: 8
Прегледи: 6684

10680

Започната от plant


Публикации: 25
Прегледи: 12373

12351

Публикации: 4
Прегледи: 3967

50080

Започната от ivan_mz2


Публикации: 0
Прегледи: 1960