• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:21

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Овладяване на бактериална инфекция

Започната от VeL, 20.02.2012 10:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

VeL

Здравейте, колеги,
От 2-3 седмици аквариума пламна от Ихтио след като дойдоха последните обитатели - 3 танга. В крайна сметка се оказа, че няма да се преборят сами, тъй като ихтиото се увеличава и в момента е по клоуните, попчетата и т.н. Докато подготвях болничния аквариум за лечение с Купрамин, явно паразитът е отслабил имунната система на завалиите и от няколко дена се появи и вторична бактериална инфекция на два от танговете. От седмица синият танг има рана на опашката. Надявах се, че ще се затвори сама, но тя стана по-голяма, от 2 дена той спря да яде и започна да се крие. Успях да го хвана и в момента е в мрежа за развъждане в дисплея, вчера два пъти третирах раната с йод, той е все още жив, но не изглежда добре. Коле Танга, който също се покри за 24 часа днес се показа и е много блед с белезникави петна по кожата, устата му изглежда подута и като че ли е покрита с плесен.
Трябва много бързо да започна лечение с широкоспектърен антибиотик в болничния аквариум (100л) , за да овладея инфекцията, защото като гледам нещата вървят на зле.
Имам спешна нужда от съвет за избор на добър антибиотик, дозировка и продължителност на лечение. Благодаря.

П.С.
Сега забелязах, че големият клоун също има две червеникави петна/депигментация близо до главата на една от белите му ивици.
Смятам да направя едночасова баня в разтвор на Формалин и след това няколкодневно лечение с антибиотик. Това, което ми идва на ум е Еритромицин, дават го за лезии, гниене и т.н., знам, че се използва в акваристиката, но доколкото си спомням не се води широкоспектърен и влияе предимно на грам-положителни бактерии.

П.С.
На второ четене мисля, че с Furacyn (nitrofurazone) ще е по-удачно лечение, той има по-широко действие (грам+/-).
Проблемът е пак, че убива грам-положителните бактерии (в това число и нитрифициращите). Някой има ли опит с лечение с такива антибиотици дори и при сладководни риби? Как се справяте с амоняка, освен постоянни смени на вода? Аз имам готова една гъба от филтър с камъче, която от 10-15 дена е в съмпа и веднага ще завърти цикъла в болничния аквариум, но с тези антибиотици надали ще останат каквито и да било нитрифициращи бактерии.

Коле99

Малката ми черна вранка имаше бели петна по тялото. Спомням си, че често сменях  вода, изчистих съмпа и дисплея, пуснах озон в скимера (понеже ув-то е развалено) и сложих активен въглен.
Вранката се оправи и аз съм много радостен. Ще се радвам и при теб да се оправят нещата. Пробвали с чесън в храната на рибите, като ги храниш ? Поздрави
Aу, ау

hanuman

Не мисли за филтрацията на леЧебния аквариум, това ти е малката грижа. ЗапоЧни леЧението колкото се може по-скоро. ще сменяш по-Често вода и няма да има проблеми. ЗапоЧни сега с леЧение на ихтиото и след това ще бориш бактериалната инфекция.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

Canary

ДА не те плаша, но спорд мен вероятността да ги спасиш чрез лекуване в карантинен аквариум не е голяма. АЗ имах ихтио преди няколко месеца и оставих рибите сами да се борят, тъй като е почти невъзможно да ги извадя от аквата. Преди година имах един син танг, който се опъпчи целия и щеше да зарази и останалите, но той спеше в един камък и го извадих направо с камъка. Лекувах го два месеца и когато си мислех, че е ок, той пак се опъпчи в карантинния аквариум. Отказах се да се занимава с него и го върнах в магазина. Та бях тръгнал да ти казвам за втория случай на ихтио при мен. Значи първо се изприщиха танговете, после отиде върху корал бютито и флеймейнджъла. Накрая и върху хромсиите и клоуните. След няколко седмици, след като се оправяха и се прищеха пак, с помоща на няколко скариди чистачки и рибата доктор, всички почти се оправиха. Загубих един клоун и една корал бюти. Та с други думи оставих ги да се борят за животите си. Давал съм само чеснова есенция с храната, което казват че помага. Балгодаря на Камен, че ме посъветва да ги оставя в аквариума и какво стане. Просто да ги гониш за да ги хванеш, при положение, че аквата е пълна с камъни и корали, най-много да ги стресираш още повече, което в комбинация от лошо състояние, слаб имунитет и лекуване с копар ще доведе до почти сигурна смърт, особено за танговете, които са много чувствителни към копара. Знам, че те обърках с този постинг, но споделям моя опит с ихтиото. Решението ще вземеш сам. Дано да имаш успех!!!
ПОздрави!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

VeL

Колеги, благодаря за отговорите!
Ертан, при мен ихтиото е най-малкият проблем в момента. Стресът обаче, причинен от него на рибите, доведе до вторични бактериални инфекции, които убиват много бързо. Насочих се към Minocycline, рифаджийте на запад са доводлни от него (Marycin2), насочен предимно към грам отрицателни бактерии и не засяга чувствително биологичния филтър. Дано успея да го намеря в мрежата. Само два клоуна и два танга отиват на лечение с антибиотик за 5 дена. След това вкарвам и другите рибоци и започвам няколкоседмично лечение с купрамин, следващо от празиквантел, после дисплея 8-10 седмици без риби, за да съм сигурен, че и последната киста ихтио се е излюпила и умряла впоследствие .
Не знам защо, но някак си сме решили (в това число и аз), че карантина, лечение и/или аквариуми без ихтио са невъзможни или трудни до невъзможност, а пък хората на запад си имат строги протоколи за карантина на всичко що мърда в аквариума. Аз съм зает човек и да отделя дни за четене как да спра пламнала инфекция, а и после да го направя е много по-трудоемко и времемко от това като реша да купувам нови риби да имам нужния карантитен аквариум със завъртян цикъл и след време новодомците да отидат в "чист" от ихтио аквариум... да не говорим, че без карантина може да се вкара и брукления, а запознатите знаят колко бързо и масово убива тя.
И да 40% от рибите имат резистентност към ихтио, но от опит казвам, че тя не е вечна!!! През едната година близо в аквариума ми клоуните минаха през 3 заразявания с ихтио и не  се разболяха. С новите тангове останаха здрави близо 3 седмици без ихтио и едва преди 2-3 дена се "дадоха", така че и това не е гаранция. Само да поясня, че от всяка киста, която на 3 дни пада от рибата се излюпват 500 нови паразита, в такава затворена система като аквариума може да си представите колко паразити плуват вътре. Рибите/скариди чистачи не могат да изчистят всичко, защото голяма част от кистите са под кожата на рибата. За чесъна - да той отблъсква паразита и подсилва имунната система на рибите, но не лекува! Озонът НЕ убива ихтио. УВ-то само част от него, но недостатъчна, за да спре инфекцията. Само да отбележа, че на моята 600л система от самото й пускане върви 24 вата УВ лампа със спираловидно тяло за максимално облъчване, като преди 3 седмици подмених крушката, но както виждате и това не помогна. А това, че няма видими признаци на заболяване с ихтио, не означава че рибите не са болни, на паразита най му харесва в хрилете, а междувременно имунната система на рибата може да го препятства да пламне по цялото тяло.
Както и да е, никого не критикувам или поучавам! Ако жертвам рибите, така да е. Аз ще опитам по този начин, а времето ще си покаже, но определено не ми харесва идеята дори и да се стабилизират рибоците постоянно да очаквам при най-малкия колапс на аквариума пак да пламне ихтио. И ще си позволя да цитирам един колега от РЦ - "Риба с паразити не е здрава риба".

Canary

Най-вече зависи от къде си купуваш рибите. Ако търговеца е коректен и го познаваш, значи нямаш нужда от карантинен аквариум. Търговците ще свършат това вместо теб. Аз купувам от няколко места, но те ги карантинират за десетина дни и тогава чак се продават на клиентите. Отделно съм се убедил, че най-податливите риби към ихтио са танговете и затова аз спрях да ги купувам. Особено сините, те са най-кошмарните от всички. ХАресват ми, но не искам да си усложнявам живота и с болести. Грижите за коралите са ми достатъчни и рибите са на втори план.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

VeL

Цитат на: Canary - 20.02.2012 16:32
Най-вече зависи от къде си купуваш рибите. Ако търговеца е коректен и го познаваш, значи нямаш нужда от карантинен аквариум. Търговците ще свършат това вместо теб. Аз купувам от няколко места, но те ги карантинират за десетина дни и тогава чак се продават на клиентите. Отделно съм се убедил, че най-податливите риби към ихтио са танговете и затова аз спрях да ги купувам. Особено сините, те са най-кошмарните от всички. ХАресват ми, но не искам да си усложнявам живота и с болести. Грижите за коралите са ми достатъчни и рибите са на втори план.

99% от магазините продават рибите в срок от 5-10 дена от получаването им от океана. Двуседмична карантина не гарантира нищо, поради факта, че най-късно излюпилата се документирана киста на ихтио е след 72 дни, като също така е документирано, че понякога ихтиото не пада от рибата, а се излюпва там. Още по-лошото е, че за да запазят рибите "здрави" до продажбата им, големите търговци поддържат ниско съдържание на мед в системите им, недостатъчно за лечение, но така, образно казано болестта/паразита се "замразяват" до пристигането в аквариума на клиента. Най-вече се отнася за брукленията, чиито симптоми се потискат при ниски нива на мед и рибата изглежда здрава.

П.С.
За танговете принципно съм съгласен, но има и много други риби, които са податливи на паразити и инфекции и някой ден все бих се изкушил да взема някоя от тях и да предизвикам масово заболяване от латентното ихтио в аквариума.
За коралите също съм подръжник на превантивно третиране срещу разните буболечки и червии преди поставянето им в дисплея.

Canary

Цитат на: VeL - 20.02.2012 16:40
99% от магазините продават рибите в срок от 5-10 дена от получаването им от океана. Двуседмична карантина не гарантира нищо, поради факта, че най-късно излюпилата се документирана киста на ихтио е след 72 дни, като също така е документирано, че понякога ихтиото не пада от рибата, а се излюпва там. Още по-лошото е, че за да запазят рибите "здрави" до продажбата им, големите търговци поддържат ниско съдържание на мед в системите им, недостатъчно за лечение, но така, образно казано болестта/паразита се "замразяват" до пристигането в аквариума на клиента. Най-вече се отнася за брукленията, чиито симптоми се потискат при ниски нива на мед и рибата изглежда здрава.

П.С.
За танговете принципно съм съгласен, но има и много други риби, които са податливи на паразити и инфекции и някой ден все бих се изкушил да взема някоя от тях и да предизвикам масово заболяване от латентното ихтио в аквариума.
За коралите също съм подръжник на превантивно третиране срещу разните буболечки и червии преди поставянето им в дисплея.

Коралите и аз ги третирам преди да ги пусна в аквариума. Въпреки, че идват от ферми и няма паразити по тях, аз ги потапям в препарат за да съм 100% сигурен.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

Стоян Михов

Привет и от мен Vel  аз си мислех че вече си пробвал с антибиотиците по време на първата "среща" с ихтиото http://aquariumbg.com/forum/morski-obitateli/lechenie-na-kloun/,  тогава пак се съмняваше за бактериоза и пак беше казал че ще ползваш антибиотици. Даже се бях присетил скоро да те питам как е минало лечението, но явно нещата са се оправили без антибиотик тогава. Тъй като гледам тук никой не е ползвал антибиотици и едва ли може да ти даде съвет в тази област, пък и така като чета си се информирал много добре. Опита ти ще бъде полезен за другите тук, така че действай щом така си решил и мислиш, че този път няма да мине без антибиотици. Успех.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Вел, ти сигурен ли си, че е их. Може и да е оодиниум. Макар че голямо значение няма, лечението и при двете е мед. Аз минах няколко излюпвания и повторения на оодиниум. Единственото лечение, което съм предприемал е намаляване на стреса до минимум и възможно най-пълноценна храна с чесън. В началото всяка нова риба се изпъпчваше, но вече не. Не съм включвал нищо и не съм вадил риби, просто защото е невъзможно. Ако имаш карантинен аквариум е добре, но вече е късно. Според Сашо няма шанс да изчезне от системата нито их нито оодиниум, защото и скариди и охлюви магат да са приемници известно време. Успех сгъбите-те са ти по-големия проблем

Canary

Цитат на: камен чочев - 20.02.2012 19:08
Вел, ти сигурен ли си, че е их. Може и да е оодиниум. Макар че голямо значение няма, лечението и при двете е мед. Аз минах няколко излюпвания и повторения на оодиниум. Единственото лечение, което съм предприемал е намаляване на стреса до минимум и възможно най-пълноценна храна с чесън. В началото всяка нова риба се изпъпчваше, но вече не. Не съм включвал нищо и не съм вадил риби, просто защото е невъзможно. Ако имаш карантинен аквариум е добре, но вече е късно. Според Сашо няма шанс да изчезне от системата нито их нито оодиниум, защото и скариди и охлюви магат да са приемници известно време. Успех сгъбите-те са ти по-големия проблем

И аз съм на това мнение! Завъдиш ли си ихтио ще си го държиш през цялото време. Дори и да рестартираш, което е почти абсурдно, после всяка една нова риба трябва да седи под карантина. По 45 дни минимум на риба, смятай. Аз толкова търпение не знам някой да има. Плюс това пак няма гаранция, че няма да попадне с някое безгръбначно. Труден е въпорса!!!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

Ilianidis

Дано не оспамвам темата,при мене има пресен случай на смърт за два дни.Рибите са ми от 1 седмица при мене.Нямат ихтио и каквото и да било,стреса премина и дори от втория ден се хранят много лакомо.А един жълтоопашат дамсел като че ли прекаляваше.Въпросния от два дена се покри и днес за късмет го открих бързо,преди да се е разложил.Възможно ли е да е умрял от преяждане?Няма никакви видими причини за смъртта му.

камен чочев

То хора умират без да разберат какво им е, та ... има такива случаи и аз съм имал. Но да не оспамваме. Вел остави ихтиото или каквото е  , но за инфекцията действай, колкото е възможно по-бързо и не е лошо да споделяш точно какво правиш. Да знаем за в бъдеще

VeL

Така, малко нова информация.
Жълтоокият танг се спомина снощи, беше целият из/побелял и "опърпан" завалията. След като го извадих малко след кончината му на една салфетка остана кървар отпечатък от тялото му, устата му се беше подула и зъбите изкочили напред, затова предполагам, че е нещо бактериално, което предизвиква лезии.
В момента не мога да определя точната симптоматика. Много прилича на "ситно наръсено" ихтио, като с пудра захар. Това ме наведе на мисълта, че може да е Брукления, но ако е това как не се е развило за 1 месец, защото тогава добавих последната риба. А всички знаем, че Брукленията убива за дни от добавянето на заразена риба в аквариума. Както и да е, вчера направих едночасова баня на единия клоун и синия танг в съотношение 1.5мл 35% формалин / 5л вода. След като беше върнат в аквариума забелязах някакво подобрение в клоуна, но не това, което трябва да се очаква, ако е Брукления - тя много успешно и бързо се повлиява от третиране с формалин. В крайна сметка клоуна се поизчисти от "поръсеността си" малко, но е все още неспокоен с учестено дишане.
След смъртта на танга реших, че нещата не вървят на добре и трябва да се предприеме нещо, не обичам да оставям нещата на случайността. След като прекарах половин ден в търсене на проверени антибиотици и след като обиколих амнайсет аптеки и пуснах връзки по фармацевтичните складове се оказа, Миноциклин, Нитрофуразон, пък дори и Еритромицин на нашия пазар няма и не е имало от години, в крайна сметка подбрах друг широкоспектърен антибиотик - Доксициклин. В конкретния случай би било най-удачно да се използва Миноциклин, тък като той е насочен към борба с грам-отрицателни бактерии, каквито са мнозинството от болествотворните бактерии по соленоводните обитатели, но истинският плюс при него е, че щади грам-положителните бактерии в това число и нитрифициращите такива и не засяга биологичния филтър.
Доксициклина - широкоспектърен антибиотик срещу грам-положителни и отрицателни бактерии. За разлика от Тетрациклина, Доксациклинът не се свързва с калция и неговата ефективност не се редуцира като се използва в соленоводни аквариуми. След няколко часово ровене в мрежата успях да намеря дозировка - 2.6-3мг на литър вода. Беше подготвен болничния аквариум 120 литра 80см, с 100л вода 50% нова и 50% от дисплея. Азотният цикъл беше завъртян мигновенно след слагане на гъба от филтър с камъче в болничния аквариум, която беше прекарала последните 2 седмици в съмпа на дисплея. Проведох повторно третиране с формалин в по-горе посочената концентрация на Жълт танг, 2 клоуна, син танг в тежко състояние и неоново гоби чистач. След това бяха прехвърлени в съд с вода без формалин и аклиматизирани чрез накапване от водата в болничния аквариум, тъй като температурата в съда, в който беше банята с формалин, беше около 24 градуса /б.а. никога не правете формалинови бани с температура на водата над 27 градуса. Формалинът изпомпва кослорода от водата и над тази температура има опасност от задушаване, независимо от аерирането! Затова е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО аерирането на водата, докато трае банята/. След като рибоците отидоха в болничния аквариум разтворих в малка чашка с вода 300мг на 100л вода Доксициклин и го добавих. Сложих 2 камъчета с аераторна помпа, защото имам спомен от преди 10 години със сладководните риби, че антибиотиците от групата на Тетрациклина правят насищането с кислород по-трудно. Вече четири часа рибите изглеждат сравнително спокойни, все още са налице респираторни проблеми, но те може би са свързани със стреса и с ихтиото. След 24 часа ще направя повторно дозиране на антибиотик и така 5-10 дена, ако дай боже всичко е наред.
Проблемът обаче, че до 24 часа антибиотикът ще изтрепе нитрифициращите бактерии и ще започне натрупване на амоняк. Планът ми засега е преди всяко дозиране на антибиотик на всеки 24 часа да сменям по 50% (50 литра) вода и дано да не се наложи по-често. Хубавото е, че поне на изкуствена светлина не забелязах антибиотикът да променя цвета на водата, така че ще мога да замервам амоняка по няколко пъти на ден. Чакам и скоро да ми пристигнат перманентните "алармени" тест-лепенки за амоняк.
Това е в общи линии, ще ви държа в течение, а пък вие стискайте палци всичко да е наред  *DRINK*

камен чочев


VeL

Цитат на: tonino - 22.02.2012 08:19
Vel стискаме палци резултатът да е положителен.Ако е така модераторът да я закача тази тема (предложение,което ако не се хареса на някой ,да не се взема под внимание  ;-)).Тази смяна на 50% от водата в болничния аквариум,може да си я спестиш до някъде, като заложиш още няколко гъби да "зреят" в съмпа.
Поразрових се и аз,и навсякъде в листовките споменават ,че усвояването на Доксициклинът се намалява при използване на препарати съдържащи калций,магнезий,желязо или алуминий.Дано съдържанието им във водата не намалява действието на антибиотика.
Всеки ден ли мислиш да правиш формалинови бани през целия курс на лечение?


Благодаря, tonino и Камен. Искрено се надявам да се оправят рибоците.
14 часа след слагането в антибиотик рибите изглеждат видимо по-спокойни отколкото бяха в дисплея, няма значително намаляване на "побеляването" при клоуните, но все пак мисля, че забелязвам промяна. За първи път от доста време виждам двата клоуна да представят типичния за тях "танц на послушанието", което според мен е добър знак. Жълтият танг е фурия, както винаги, той почти не е засегнат от инфекцията, но ден преди слагането му в болничния аквариум едното око му беше станало млечно бяло, ден след това се оправи, но независимо от всичко реших да го лекувам. Неоновото гоби-чистач е добре, занимава се да пощи жълтия танг. Синият танг е още критичен, има много голяма рана на опашката, която няколко пъти третирах с йод с умерен резултат. Днес пак ще го храня с малко мизис (много ги харесва) до устата му и дано антибиотикът го "вдигне на крака". Тъкмо сега замерих амоняка, който към момента е 0, но не съм и хранил, откакто са в болничния аквариум.
За доксициклина. Знам, че във всички листовки се препоръчва да не се приема с калциеви, магнезиеви или алуминиеви съединения, защото се свързва в тях в червата и не се усвоява от организма. Доколкото ми е известно това важи за всички антибиотици от групата на Тетрациклина. Всъщност тетрациклина въобще не действа при високи нива на ПХ. Но вече на няколко места срещам информация, че доксациклинът не се повлиява от високо нива на пх и калций. Всъщност от ровенето ми в мрежата разбрах, че той е често използван антибиотик при цихлиди и дискуси. Друг факт е, че един от най-купуваните и ефективни антибиотици за соленоводни риби на запад е Миноциклинът, споменах по-горе, че той е насочен предимно към грам-отицателни бактерии и пак е от групата на Тетрациклините.
Доколкото за дозировката на Доксициклина, тук карам малко на сляпо. Но ще поясня как разсъждавам:

http://www.drsfostersmith.com/product/prod_display.cfm?pcatid=4842 -
Марацин2, много хвален антибиотик по рифаджийските форуми с много положителни резултати. Представлява Миноциклин с добавен витаминов комплекс. За соленоводни аквариуми неговата дозировка е 20мг Миноциклин (съдържание в едно пакетче от препарата) на 10 галона вода (37.8л), това прави около 0.5мг на литър, което лично на мен ми се струва малко, но явно работи.
Изхождайки от факта, че Миноциклинът и Доксациклинът са от една и съща група антибиотици, може да направим основателно предположение, че и дозировката може да е сходна. *1*

http://www.discusnews.com/article/cat-02/medicine.shtml
Тук е едно от местата, на които четох, че доксиицклинът не се влияе от калций, желязо или други тежки метали. За дискуси дават дозировка 1.3мг/л *2*

http://aquaticpharmacy.com/productinfo.php
Доксициклин за приложение в акваристиката. Случайно или не снимката на шишенцата за мен изобразява лилава риба клоун (или невероятно нереалистичен дискус), но създава убеждение, че може би тази дозировка се отнася и за солена вода. Както и да е, тук е препоръчано Доксициклин 100мг на 10галона вода или приблизително 2.65мг на литър, което на мен ми се струва адекватна дозировка. *3*

Като събрах 1+2+3 стигнах до заключението, че концентрация от порядъка на 3мг доксициклин на литър би била оптимална в случая. Някъде, четох, че хората слагат 15мг/л, но с оглед горното, такава концентрация ми се струва твърде голяма. Може би някой, който разбира повече от химия или фармация, може да се изкаже по-компетентно.

Относно баните с формалин. Той е силно токсичен и канцерогенен и не се препоръчва честото му използване. Доколкото разбрах срещу Брукления се пропоръчват 5 последователни бани. Аз, поне засега, освен ако не се окаже, че наистина при мен е Брукления, не смятам да третирам отново с формалин.

А мисля, че на гъбите-филтри им трябват поне няколко дена престой в дисплея (в РЦ препоръчват 2 седмици), за да се "заразят" с нитрифициращи бактерии.

VeL

Цитат на: tonino - 22.02.2012 13:53
Като рових сутринта ,както казах попаднах на информация, че доксициклинът влиза в реакция с Ca и Mg йони,като образува хелатни комплекси.Но си прав може би донякъде,тъй като за  разлика от тетрациклинът,доксициклинът и миноциклинът образуват в по-малка степен такива хелатни съединения.Това също е интересно,че по продължителност на действие тетрациклините са в следния ред: демеклоциклин > доксициклин > метациклин > окситетрациклин > тетрациклин.
Може би си на прав път,а и сам казваш ,че рибите изглеждат по-добре.


Хмм. Не разбирам чак толкова от химия, но ми прави впечатление, че на опаковката на антибиотика пише "Диксициклин 100мг (като хиклат)". Дали това не означава, че вече той е наситен/стабилизиран, за да не образува или в по-малка степен подобни съединения с гореспоменатите йони.
П.С.
Явно съм се объркал, хиклат и хелат.

Коле99

Vel, добре е да качиш някоя снимка, ако имаш възможност. Преди лечението и след това. Така ще можем да се ориентираме как е протекъл процеса. Поздрави
Aу, ау

Стоян Михов

Vel, какво стана с инфекцията и антибиотиците, дай малко обратна информация.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

VeL

Цитат на: Коле99 - 22.02.2012 19:51
Vel, добре е да качиш някоя снимка, ако имаш възможност. Преди лечението и след това. Така ще можем да се ориентираме как е протекъл процеса. Поздрави
Цитат на: Octopus - 16.03.2012 10:11
Vel, какво стана с инфекцията и антибиотиците, дай малко обратна информация.

Малко позапуснах темата, но свободното време е много малко напоследък.

Дозирах Доскициклин в продължение на 5 дни. 100мг на 30л вода.

ИЗПОЛЗВАЙТЕ само Доксициклин Хиклат!
След като ми свърши българският, се принудих да взема от вносния, който обаче беше под формата на Доскициклинов монохидрад. Тази монохидратна форма на антибиотика направи водата във болничния аквариум наситено розова, от което меренето на амоняк стана невъзможно или поне трудно до невъзможност.
От друга страна хиклатната форма не оцветява водата и амонякът може да се следи редовно.

РЕЗУЛТАТИ:

След 5 дни лечение, лезиите по клоуните и жълтия танг, причинени от хилядите кисти ихтио по тях, изчезнаха. Раната на опашката на синия танг, голяма 0.3х0.3мм и през която се виждаше костта, започна да се затваря. Синият танг лежеше от 10 дена на дъното на мрежесттата клетка, но впоследствие започна да се храни (с пинсета) и към настоящия момент вече плува в аквариума, макар и не много добре, но се храни прекрасно и се надявам скоро да се възстанови напълно.
Дали положителните резултати са били само впоследствие от антибиотика или е спомогнало и доброто хранене, не мога да кажа категотрично. Направи ми впечатление обаче, че биологичният филтър не се срина - по-време на цялото лечение амонякът не беше уловим за теста на Салиферт. Или независимо от приложението на този широкоспектърен антибиотик нитрифициращите бактерии са били резистентни на него, или наистина действието му слабо, защото се свързва с магнезиеви и калциеви йони, увеличава размера на молекулата си и не може да премине през клетъчната стена . Независимо от всичко смятам, че си свърши работата. При всички положения обаче ще търся Миноциклин от чужбина, най-малкото защото той не се свързва с горепосочените йони, щади биологичния филтър и може да се използва в комбинация с Купрамин.
По време на лечение с мед се отключват много бактериални инфекции, затова е пропоръчително да се използва с антибиотикк.
Аз обаче реших да не прекалявам с риска и не използвах доксициклина с мед. Купрамина се свързва със съединенията на сярата, сулфати и сулфити, като след това става изключително отровен. Не са мако случаите на измиране 100% от рибите за няколко часа при подобна комбинация. Затова при никакви условия не използвайте препарати, които премахват амоняк или дехлоринатори с Купрамин. Такива например са AmQUEL i Prime.
: 16.03.2012г 13:01ч
Налага се да пусна ново мнение, защото има някакъв проблем с форума или моя експлорер и след като премина видимото поле на писане, текстът не се вижда при писане. Продължението:
След като направих 100% смяна на водата след антибиотика, от 5 дена лекувам с Купрамин. Вече няма видима следа от ихтио - всичко изчезна на 3ти ден от 0.5мг/л концентрация. Проблемът обаче е, че при лечение с мед, апетитът се потиска изключително - рибите почти не приемаха храна, хапваха и плюеха, независимо от храната. През последните няколко дена започнах да накисвам храната в Garlic Guard на Sachem i Lipovit на Tropic Marin. След като престои 30-60 мин в тях храната явно става изключитено апетитна, защото рибите буквално полудяват за нея - на ден изяждат по 2 кубчета замразена храна (5 риби).
Единствения проблем с лечението с мед, с който се сбъсках е свързано с Диамантеното Гоби. Дали защото в болничния аквариум няма пясък (варовикът абсорбира медта) или не му понесе медта, но тази риба спря да яде, да се движи и определено изглеждаше като на умиране. Дори след като сложих малка паничка с пясък, неговото поведение не се промени. Беше на ръба и реших да не рискувам. Извадих го от болничния аквариум и го сложих в един 50 литров с пясък и някой друг нежив камък. Този аквариум беше подготвен за лечение с ниска соленост на Мандарина. В крайна сметка явно и попът ще се лекува по този начин. В тази връзка искам да поясня, че Мандарина не понася мед, дори и при малки концентрации. При подобно лечение поради специфичната си слуз медта го кара да секретира изключително много и рибата умира от задушаване. Принципно гобитата са резистентни на ихтио (наскоро разбрах, че и Мандарина е вид гоби). Белият поп никога не е имал бели точки по себе си, но неведнъж съм го виждаш да се чеше в пясъка, което може да значи, че има ихтио в хрилете. В крайна сметка след поставянето му в болничния аквариум за лечение с ниска соленост на тртия ден прояде и започна да си копа. Утре ще лагам мандарина там и започвам да свалям солеността до 1.009 и така ще бъде за 8 седмици. Да отележа, че при личение с ниска соленост, ПХ-то е много нестабилно, затова трябва да се следи редовно, а също така липсата на осветление /лампа/ спомага за по стабилното ПХ.

изгубеният рай

Благодарности за споделения опит!
END!!!

Стоян Михов

Благодаря Vel.
Малко подробности, че не ми стана много ясно.
1. Рибите ти са били отделени в болничен аквариум, в който си сложил гъби, които са били в рефугиума за да се заразят с нитрифициращи бактерии нали  така?
2. Третирал си с 100 мг Доксициклин на актавис на 30 литра вода, в продължение на 5 дни, т.е. всеки 24 часа добавяш нови 100 мг?
3. Сменял ли си 1/4 от водата всеки ден преди добавяне на новата доза?
4. Защо ще търсиш миноциклин от чужбина, нима у нас не го внасят? Аз намерих списък с няколко търговски наименования и като гледам го изписват яко за акне, би трябвало все някакъв да има и у нас?

1.   Mynocin (Lederle)
2.   Mynocin-Akne 50 mg (Lederle)
3.   Mestacine (Novalis)
4.   Minocyclin 50 von ct (ct Arzneinmittel)
5.   Minocyclin Ratiopharm (Ratiopharm)
6.   Minocyclin 50 Stada (Stadapharm)
7.   Aknosan (Hermal)
8.   Akne-Puren (Klinge-Nattermann Puren)
9.   Aknereduct (Azupharma)

Мисля че инфекцията се е случила на правилния акварист, ако беше при мен например рибите отдавна да са станали формалинови препарати. Браво за търпението и последователността.

Мандарина не е вид попче, той е вид морска мишка, такива каквито има и в нашето черноморие. Просто търговците му викат гоби по неизвестни за мен причини  :-D.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

VeL

Octopus, моите набързо написани обяснения наистина са малко неясни, но ги писах по време на работа, докато подготвях 3 други документа  *dontknow*. Нека да поясня :)

1. Рибите се лекуват с препарати в болничен аквариум 80/35/45 с около 100 литра обем вода в него. При подготовка на съда, цикълът бе "завъртян" мигновено с така познатата гъбичка от фитрите с камъче, която бе престояла в рефюджиума около 10-12 дни. Болничният аквариум е с голо дъно, има само няколко по-големи пвц фитинги за скривалище на рибите, гъбата с бактериите и камъче с аераторна помпа, която снабдява с въздух аквариума (той е покрит) и създава движение на водата.
1.2. Друг съд, чиито азотен цикъл е завъртян аналогично, е около 50л, с 30л обем вода в него към момента 35 промила соленост. В него има около 3-4кг мъртъв промит пясък, 4 малки мъртви камъчета, гъба с камъче и аератор. След като състоянието на попа се влоши в болничния аквариум, беше преместен в този. Този съд е плануван за лечение на ихтио с ниска соленост, тъй като Мандарина не понася мед. В момента дракончето само вилнее в аквариума, оставих го малко да натрупа маса преди да го прехвърля утре или в неделя. Както споменах негов съквартиран ще бъде попа. За мандарина съм подготвил сухи декапсуловани яйца на артемия, които не се люпят и доколкото знам уж мандарините ги харесват, както и 30мл мъртви арктични копеподи "в сос". Който се интересува ще му пратя линк. След като преместя мандарина, за 2 дни започвам да свалям солеността до 1.009 и така 8 седмици. Дисплея ще бъде без риби 10 седмици.
В болничния аквариум 110л. ще третирам с мед 4 седмици, след което следва 4 седмици наблюдение в него. Непосредствено след медта и 100%смяна на вода ще проведа едноседмично лечение с ПразиПро (активна съставка празиквантел) за борба с Flukes и всякакви видове червеи.
Третирането с Диксициклин стана по следния начин:
Ден1 - 300мг на 100л вода
Ден2 - 40% смяна на вода с новоприготвена такава и дозиране на нови 300мг.
Ден3 - 40% смяна на вода с новоприготвена такава и дозиране на нови 300 мг.
Ден4 - 30% смяна на вода с новоприготвена такава и дозиране на нови 300мг.
Ден5 - Без смяна на вода (не беше наличен амоняк или нитрити) и дозиране на нови 300мг.
Ден6 - Рибите се отделят в кофа, 100% смяна на вода. Изхвърля се старата гъба (опасявам се че има натрупани сулфатни съединения и ще направят купрамина отровен). Слагам нова гъба заредена от рефюджиума. Слагам 100л. нова вода. Никакви препарати за 1 ден.
Ден7 - дозиране на 0.25мг/л купрамин
Ден7-8 - адаптация на обитателите и биологичния фултър към медта.
Ден9 - Дозиране на осхте 0.25мг/л мед. Крайната концентрация е 0.5мг/л. Всяка вечер се тества и се добавя още мед, за да се поддържа дозата. Вечер се пускат гадивете и е важно да има терапервтична концентрация мед.
: 16.03.2012г 20:08ч
Имам познати фармацевти, които 2 дена търсиха миноциклин по складовете и казаха, че не е внасян от 2 години. А пък за Mynocin и Mestacine, ме убедиха в 2 аптекки, че са други антибиотици, а аз нямам самочувствието да разбирам от фармацевтика  *dontknow* За Мандарина си прав, в мрежата поне на 3 места бяха писали, че е гоби и го бях приел за чиста монета, защото един ден видях как диамантеното гоби е захапалао мандарина и го размята, а нали те не обичат много себеподобни. Но днес и аз го проверих, не е гоби :)
Това е в общи линии. Надявам се да имам успех и поне засега да имам их-фрии дисплей. Да си призная, единствено ме притеснява ефективността на ниската соленост, там нещата трябва да са доста прецизни, за да свърши работа. Най-важното е постоянната соленост 1.008-09 и да не се позволява въобще да се вдигне. Така паразита се стресира до смърт. Но като стигна дотам, ще споделям опит.
Това е засега, ако има питания ще пояснявам.
: 16.03.2012г 20:08ч
П.С.

Колеги споделете как да оправя този бъг при писане на дълги коментари. След като текстът покрие видимото поле за писане, надолу текстът изчезва и страничният бутон за слайд се движи нагоре-надолу и реално не виждаш какво пишеш. В тази връзка ще ме търпите с техническите грешки  *DRINK*

Стоян Михов

Много подробни разяснения, благодаря.
Цитат на: VeL - 16.03.2012 20:57
А пък за Mynocin и Mestacine, ме убедиха в 2 аптекки, че са други антибиотици, а аз нямам самочувствието да разбирам от фармацевтика  *dontknow*
То аз пък хептен не разбирам, но навсякъде в нета пише че активното им вещество е миноциклин и за двата посочени, не мисля че навсякъде грешат, а само нашите аптекари знаят :) трябва да им се прочетат листовките вътре.

А за паразитни червеи защо ще третираш? Имаш ли някакви признаци за проблеми?

***Странен е този проблем, който имаш с писането,  единият вариант е да си разшириш карето за писане като дръпнеш долния му десен край с мишката, ако продължава да се появява просто пиши в Word или някакъв друг текстови редактор и след това пействай.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Коле99

Имам проблем с едно калканче. Започнаха да се появяват кръвни петна и бели мехури по кожата. За това визирам липсата на кислород в системата (700 л). За пръв път ми се случва и много искам да споделя как се оправих  с този проблем. Изкарах калкана от водата и с  предварително натопен памук в йодова тинктура, поставих и задържах  върху раните му 8-10 секунди, след което преместих калканчето в друг по-малък аквариум (400 л), с ниска температура и вода обогатена с много кислород. Сложих в системата четири капки от йодовата тинктура
и след 2 часа смених активен въглен.

Ето снимки веднага след лечението:




След седмица:




Калканчето видимо се оправя и вече се храни !
Благодаря на Hanuman за подкрепата.
Aу, ау

Стоян Михов

Да споделя моят опит с инфекции и антибиотици.
Наскоро споменах за проблемен жълт танг, който имам от няколко месеца. От самото си идване той показа, че е с много лабилна нервна система, криеше се дълго между камъните и се плашеше от всичко. Иначе прояде бързо и яде почти всичко. Обаче продължава да го е страх от всичко и всички (което е супер необичайно за агресивните жълти тангове, които много често са господарите на аквариума и тероризират всичко). Най-големите му проблеми започнаха, когато жълтокоремите дамсели се ориентираха към хвърляне на хайвер. Той започна да слабее и по тялото му се появиха многобройни кървави петна (хеморагии) - акутна форма на септицемия - бактериално заболяване, най-често предизвиквано от стрес. След около седмица стана почти на скелет, въпреки че ядеше , просто го беше страх от дамселите и клоуните и бягаше веднага когато те доближаваха храната. Никога не съм видял атака на някоя риба към него, даже обратното според мен дамселите си имат страх от жълтите тангове, но него просто си го е страх, дори от скаридата боксьор. Както и да е като видях че работата става сериозна, реших да го отделя в карантината малко да пояде на спокойствие и да преборя бактерията с малко антибиотици.

60 литра вода, 2 кг живи камъни, скимер, гъба с аератор. Вода смяна 50% през ден.
антибиотик доксициклин монохидрат доза 200 мг на 60 л вода първоначално сутрин, впоследствие дозата стана 300 мг на 60 л на разделени по 100 мг сутрин, обед и вечер
Водата стана красиво розовочервена на втория ден.
Температура 26 градуса.
червените петна изчезнаха на втория ден, но за съжаление се появиха отново на четвъртия.
Добавянето на антибиотик във водата по никакъв начин не направи впечатление на танга и той ядеше огромни количества храна, но въпреки това не надебеля много. Също и цвета на водата не му правеше впечатление.

Днес, след шести ден на безуспешно лечение върнах танга в дисплея, червените петна не изчезнаха ( в смисъл те си изчезват и се появяват в зависимост от стреса на който е подложен танга, като се успокои изчезват като се "изнерви" се появяват навсякъде).

Та доксициклинът при мен не показа че става за лечение на септицемия при жълтия танг в тази концентрация и тези условия.

Щеше ми се да пробвам с миноциклин, ама май наистина в България не може да се намери бързо.

Най-вероятно ще го загубим този танг, въпреки че нищо му няма като поведение, но просто отслабва много, евентуално ще го пробвам за вътрешни паразити и това ще бъде. Много е интересно как рибите имат собствена индивидуалност като хората, жълтият танг на Dede, вероятно от едно поколение с моя, е съвсем различен от самото начало като поведение, той си е тартора в аквариума и няма нищо общо с поведението на моя, който се стряска от всяко мърдане на нещо в аквариума.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

geniusloci

За вътрешни паразити може да пробваш Aquarium Munster Gyromarine (съдържа pretziquentel-или-нещо-подобно, за което четох, че ползват) - като цяло не го ползвай както пише, щом яде рибата, излишно е да изсипваш безумни количества във водата (в дисплея ще ти умори всички червеи, ако го направиш). Просто напои с него кълцано нори (аз слагам периодично по 2-3 капки в чашката с храна, норито попива и витамините, и лекарството). Очевидно някои риби имат проблеми отвътре, един велиферум, който оставих при Петя от Аквасвят, ядеше, но така и не се задържа.