• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 21:39

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Морското конче (Hippocampus) - мисия възможна :) !

Започната от macipis, 25.12.2010 23:55

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Coral Master

Аз всъщност като питах за храненето, имах предвид, дали се хранят активно и какво най-добре хапват в аквариумна среда. Коле99 ми беше казал, че най-трудно е захранването.
За светлината, исках да знам, има ли значение каква е?
А за течението, исках да знам дали предпочитат слабо или силно течение?

Благодаря!
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

macipis

Цитат на: Coral Master - 08.01.2011 15:51
Аз всъщност като питах за храненето, имах предвид, дали се хранят активно и какво най-добре хапват в аквариумна среда. Коле99 ми беше казал, че най-трудно е захранването.
За светлината, исках да знам, има ли значение каква е?
А за течението, исках да знам дали предпочитат слабо или силно течение?

Благодаря!

Четох някъде, че е хубаво постоянно да има жива храна в аквариума, а любимата им била новородена гупа или молинезия.
Уж ядат всичко малко, което се движи, но не е точно така. Най-добре си остават артемията и живородките.
Бих искала и да видя как ядат малки скаридки, но работим по въпроса...... /малко спам - онзи ден мъжа ми отишъл до един рибен магазин и почнал да рови в щайгата със скаридите да търси бременна с много хайвер  :-D, всички го гледали като голям камък, какво толкова рови..../
За светлината Ники да каже, аз съм с луминисцентна 16W засега.
За течението, по мои наблюдения предпочитат и двете, защото през деня, когато са слабо активни, отиват там, където няма силно течение. Захващат се на някое клонче и си киснат. Но вечерта и рано сутрин започват да си играят със струята. Така че според мен е хубаво да има места в аквариума, където е ''тихо''. дано съм помогнала с информацията засега :).

Coral Master

Да, беше доста изчерпателна, благодаря!
Аз няколко пъти си хващах скариди с яйца, но така и не видях малки скаридки в аквариума. Като чета какво си написала и си мисля, че сигурно и другите обитатели не биха отказали бебета скаридки. Жалко! Кой знае как оцеляват в морето?
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

kamos

Скаридките оцеляват като се крият във водораслите :-)
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Коле99

Цитат на: Coral Master - 08.01.2011 15:51
За светлината, исках да знам, има ли значение каква е?
А за течението, исках да знам дали предпочитат слабо или силно течение?

Благодаря!
Светлина: Аз за сега ползвам диодно (лунно) осветление и Т8 - 36 вата.
В момента кончетата в морето са на дълбочина под 20 метра, и светлината е слаба
(предполагам, търсят храна по дъното).
Течението: Обратната циркулация ми е от Бою -  1600 л/ч., и един Бою - 2000 л/ч в скимера.
Като ми дойде новото диодно осветление и новия протеинов скимер ще пусна снимки.
Aу, ау

macipis

Две от кончетата ми умряха, поради незнайни причини. Съмнявам се в две неща:
1. Нямам скимър и след 2 месеца, резултата е налице.
1. Имах 5 актинии, 3 от които големи. На няколко пъти хващаха кончетата с пипалата и най-вероятно са пускали от тяхната отрова, която в последствие е отровила водата.
Останалите пуснахме в морето.
Сега ще се подготвим за пролетния сезон, когато кончетата отиват по-наплитко. Дотогава се надявам аквариума ми да е напълно отговарящ на нуждите.
Дотогава ще продължавам да следя темата и пожелавам на Ники успех в отглеждането, съчетано с много любов към тези най-красиви морски обитатели !

Coral Master

Хм, много жалко наистина!

Аз от краткия си опит с актиниите съм разбрал, че е най-добре да не са в един аквариум с другите обитатели. Затова и отказах актинии, когато kamos и Коле99 ми ги предлагаха миналия месец. За жалост ти сега затвърди мнението ми.

Дано Коле да успее да се справи, на него това му е голяма мечта.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

macipis

Да, така е! Жалко, че е вече късно. Но при следващия ми рестарт ще има само кончета скаридки и рачета в аквариума. Като споменах, на скаридата и раците засега нищо им няма.

Коле99

Много съжалявам, че се е получило така *SORRY*.
При мен нещата са добре, конете са силни и здрави !





Aу, ау

macipis

Браво, Ники ! Много се радвам ! И гледам, че вече се обичат :) ! Лятото може и да се похвалиш с малки така като гледам развитието, пу, пу !

Gabriel Es

Здравейте, казвам се Габриел и ви поздравлявам за мисията която сте предприели и почти завършили. Радвам се за вашият успех и ви поздравлявам. Ще ви бъда благодарен ако ми дадете някой основни съвети за отглеждането на Морско конче в аквариум. Имайки впредвид вашата усилена работа в постигането на този успех, се надявам и аз един ден да мога да имам една двойка в моят аквариум. Поздрави и късмет.


Коле99

Здравей! Радвам се, че ти харесват морските кончета. За да се грижиш за тях е добре да живееш близо до морето. Добра храна за М.К. е гамарус. Откриват се под камъните и по водораслите.
Колегата macipis, казва че най-добрата температура за тях е 20-23*C.  Затова ти трябва охладител през горещите месеци. Ув лампа и скимер са задължителни. Смяна на вода по 10%  на седмица и сифониране  на грунда. Можеш да сложиш мини рачета и раци отшелници, за да се хранят с детрит. Добре е съда да е над 100 литра. В него е добре да сложиш морски тревички (зоостера) за захват на М.К., понякога вълните ги изхвърлят на брега. Хубаво е също грунда да е с бели варовикови камъчета по 2-3 мм, също трябва да уцелиш момент когато вълната ги е натрупала. Морето както ги дава, така и си ги взима обратно. Като пусна лунното осветление, грунда става снежно-бял, така М.К. по-добре фиксира плячката. Морско конче е хищник, който от засада дебне плячката. Мъжко конче се отличава от женското по торбичката до аналната перка, която се слива с опашката. През размножителния период прави вертикални поклони. Така се получава едно отворче в торбичката и женската пуска яйцата. Когато този момент настъпи, спираш всички уейвмейкъри, иначе може да се залюлеят и яйцата да паднат. Ето топли снимки, а видео през седмицата, като ми остане повече време. Много се надявам да станем повече коняри, за да обменяме повече опит и  да си помагаме. Надявам се да съм бил полезен. Поздрави и успех!










: 14.11.2011г 20:08ч

Aу, ау

Коле99

С течението трябва да се внимава както при медузките, за да не ги засмуква преливника. Добре ще е отпред на преливната колона да се сложи 3-4 см дунапрен. Но въпреки това ако е пак силно течението сложете по-слаба  помпа. Задължително трябва да има предмети за да да се захващат - така си почиват и дебнат плячка. Може да се комбинарат с морски игли, но без рачета и анемонии ! Температура 19-20 *Ц.

Aу, ау

Similar topics (1)

29812

Публикации: 15
Прегледи: 11404