• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 20:15

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

бебе скаридка под микроскоп

Започната от terahz, 10.03.2011 21:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

terahz

Снощи, около половин час след като се изгасиха лампите, едната почистваща скарида (Lysmata amboinensis) си пусна децата. Разбира се те са почти невъзможни за отглеждане, но пък останалите риби в аквариума полудяха от кеф.

Реших да хвана няколко и да ги погледна под микроскопа.

Ето какво видях:

Coral Master

Това е много интересно, но въпросите направо ми напират отвътре ...

- Какъв е този микроскоп, и как снимаш?
- Колко големи се родиха буболечките?
- Не е ли възможно да се захранят с микро червеи или други подобни храни?
- Кефа на рибите в пиршество ли се изразяваше? Тези риби не спят ли на тъмно?
- Яйцата виждаха ли се преди и ти знаеше ли за събитието?
- Едва ли си ги броил, но някаква идея колко се родиха?
- Живородни, правилно ли съм разбрал?

Е добре, ще спра дотук, за да дам и на другите думата.
Благодаря, че го сподели с нас!
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

terahz

Цитат на: Coral Master - 10.03.2011 23:16
- Какъв е този микроскоп, и как снимаш?
Микроскопа е  AmScope [strike]590D[/strike] T580B-DK. Снимам с Канон 7D

Цитат на: Coral Master - 10.03.2011 23:16
- Колко големи се родиха буболечките?
Ами тези са на около 1 минута. Може да се каже, че се излюпват горе-долу 1.5-2мм дълги

Цитат на: Coral Master - 10.03.2011 23:16
- Не е ли възможно да се захранят с микро червеи или други подобни храни?
За съжаление е много трудно да се отгледат. Като цяло е доста често срещано явление (поне в моят аквариум) да се люпят, но не съм се и пробвал дори да ги запазя. Може да попрочета малко по въпроса, но съм сигурен, че ще им трябва отделен аквариум и много грижи.

Цитат на: Coral Master - 10.03.2011 23:16
- Кефа на рибите в пиршество ли се изразяваше? Тези риби не спят ли на тъмно?
Ами тук има няколко фактора. Скаридата освобождава малките около 30тина минути след загасяне на лампите, което май не е много време за рибите да "заспят" :).
Също така моят кардинал е "нощна птица" и общо взето когато усети малките във водата и отива на пир. Тъй като се раздвижва доста, може да се каже, че разбужда и останалите риби и така за няколко секунди целия аквариум е  на пир (включително и другата скарида :), а после дори и майката - нормално за аквариумния сват. ).

Цитат на: Coral Master - 10.03.2011 23:16
- Яйцата виждаха ли се преди и ти знаеше ли за събитието?
Да, яйцата се пазят от скаридата под ... плавниците и (нямам идея как се казват тези нешица под тялото, с които си помагат да плуват). След като времето е настъпило направи се освобождават малките скаридки. Принципно не го следя внимателно за да знам кога ше се случи, но е сравнително предвидимо.

Цитат на: Coral Master - 10.03.2011 23:16
- Едва ли си ги броил, но някаква идея колко се родиха?
Не, не съм ги броил :). Бих казал че са около 100, ако не и повече.

Цитат на: Coral Master - 10.03.2011 23:16
- Живородни, правилно ли съм разбрал?
Не, носят си хайвер докато той не е готов за излюпване.

BLKnight

Може ли да помоля за малко повече инфо за микроскопа? Намерих amscope.com, но там този модел не го намерих. На пръв поглед от там микроскопите които мога да си позволя са китайски... Не за друго, просто съм почти сигурен че по-следващия ми "обектив" ще е микроскоп и в момента усилено оглеждам варианти. За сега фаворита ми е една Лайка на старо...  но търся :)

terahz

Оопс :) модела е T580B-DK :).

Амскоп имат много добри оферти в момента, повечето им микроскопи са на разпродажба и са с много високо качество.

BLKnight

Определено добър избор, поне така като гледам на характеристики! :)
Внимателен поглед обаче ми показва че Лайката която съм харесал е 1 към 1 със серията T420A!!! Или е вярно "This microscope is made by the same technicians and on the same production line as optical instruments for Leica, Zeiss, Nikon or Olympus" както казват тези пичове на сайта си... Или вярно "Всичко което не е китайско, е менте", както казвам аз...
THz определено продължаваш ми даваш поводи да се замислям :)

terahz

Ами само мога да кажа, че качеството на всички елементи на микфорскопа е невероятно високо. По нищо не личи да е по-ниска класа микроскоп.

В крайна сметка, дори да има 10%-15% загуба в качеството, като се има предвид че цените са 1/3 от тези на марковите микроскопи, съм напълно съгласен с компромиса :).

Ако ти е харесало качеството на видеото, мога да кажа, че през окулярите се вижда много по ясно и чисто.

Similar topics (2)

21356

Публикации: 4
Прегледи: 7114