• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:39

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Запитване за глинени топчета

Започната от boksyora666, 07.07.2014 21:35

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

boksyora666

здравейте колеги наскоро взех jbl глинени топчета 7бр.смятам да ги ползвам в 100л. аквариум стартиран преди месец субстрат jbl манадо растения хемиантус куба лилаеопсис нова зеландия и toxiphyllum barbieri въпросът ми е мога ли да ги начупя на 4 примерно и да ги поставя в субстрата или трябва да са си цели задължително

Caxapa

Дървените философи ти отговарят, че можеш да разделиш топчетата на парчета но пак зависи от големината на корените.

Joro V

а защо ще слагаш топчета след като си с манадо? не е ли сам по себе си достатъчно подхранващ?

boksyora666

Цитат на: Joro V - 08.07.2014 00:46
а защо ще слагаш топчета след като си с манадо? не е ли сам по себе си достатъчно подхранващ?
субстрата жоро е стар на 2 години от друг аквариум който имам след което го промих с вода преди да го сложа в този новия затова искам да сложа въпросните топчета като вид подхранка за начало

Публикациите са слети: 08.07.2014 17:29

Цитат на: Caxapa - 07.07.2014 22:21
Дървените философи ти отговарят, че можеш да разделиш топчетата на парчета но пак зависи от големината на корените.
сахара благодаря за бързия отговор а относно философите това е стара тема и той човека си знае кой е и защо съм го писал  *DRINK*

DerWallfahrer

Манадото не е подхранващ субстрат, а естествен грунд, то така си пише и на опаковката му. Трябва си тор, бил той течен или под формата на таблетки, топчета или подложка. Не случайно от JBL препоръчват да се използва 2см слой JBL AquaBasis Plus на дъното на аквариума, който се засипва отгоре с манадо. То вече заради своята порьозност акумулира хранителните вещества в себе си и ги отделя постепенно на корените на растенията.
При мен с манадо се налага торене на около 6 месеца, иначе растежа стагнира.
Топчетата/ таблетките си ги цепи на четири, няма проблем. При тези растения няма да минеш само с топчета обаче.  ;-)
Поздрави! 
Краси Иванов  *DRINK*

boksyora666

Прав си за манадото краси както и за това че само с топчета не става но съзнателно не съм дал повече подробности защото главно ме интересува темата относно топчетата иначе имам и по 500мл. от профито и карбо на easy life от които добавям в малки дози като за начало докато тръгнат нормално растенията после ще увеличава до предписаните изпитан метод който съм прилагал в друг аквариум със същите видове растения но с други торове(jbl ferropol i ferropol24)Поздрави

DerWallfahrer

Аз всъщнoст исках да отговоря на въпроса на Joro V, но пропуснах да го цитирам.
boksyora666, да ни покажеш резултата, звучи многообещаващо това, с което си се заел.  *DRINK*
Поздрави! 
Краси Иванов  *DRINK*

Similar topics (3)

26096

Публикации: 4
Прегледи: 6126

18277

Започната от mi6ka


Публикации: 1
Прегледи: 3541

10246

Публикации: 12
Прегледи: 8670