• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 14:12

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

LED (светодиодно) осветление - направи си сам

Започната от ivvoboy, 12.02.2009 09:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Penta

На същия радиатор съм монтирал 30бр CREE XTE и 15бр едноватови цветни. Когато пусна CREE на 1000mA напълно достатъчен е един 120мм вентилатор за да бъде радиатора леко топъл (да кажем 30 градуса) . Димирани на 70%  вентилатора не е нужен, но аз съм го пуснал на 5 волта и реално не може да бъде чут шума та си охлажда там за всеки случай.
На твоя въпрос - с два вентилатора можеш да сложиш диоди твърде много за такъв размер аквариум.

manyg


stanyo

Здравейте колеги, бих желал да се възползвам от вашия опит с LED осветлението. От близо година стартирах аквариум с размери 120/45/60 (Д/Ш/В) който в момента осветявам с 30 м LED лента залепена на охлаждаща подложка. Имам идея да сменя осветлението отново с LED, но тизи път по-добро. Идеята ми е на един радиатор какъвто спомена колегата преди мен (1000mm,300x20x3 mm) да наредя 3W диоди от тези :
http://www.cree.com/led-components/products/xlamp-leds-discrete/xlamp-xp-e2
Както четох на доста места хубаво е да се гони 50 лумена/литър. Ще отглеждам и отгеждам ехинодоруси валиснерия анубиас и още някоко вида на които не знам точно наименованията, но без полянка. Мисля диодите да работят на по-малка мощност за да не се налага принудително охлаждане на радиатора,а също да има опция за димиране. Та въпросите ми са :
1. Отношението топло бели 4500к/ студено бели 6500к 1/3 правилно ли е ?
2. Мисля да има и Royal Blue 450 – 465nm, и червени 620 – 630nm в какво отношение да са те спрямо другите ?
3. А смятате ли за нужно да се сложат и други цветове и отново в какво отношение ?
4. Препоръчайте откъде да взема диодите защото тези ги намерих в продавалника и се притеснявам да не са много китайски.
5. Мисля да ги свържа в два кръга като цветните светят постоянно заедно с 1/2 от белите, а останалите бели  само по 2 часа на ден. Контрола на този етап ще се осъществява с механични таймери.
Моля извинете ме ако не съм написал нещо правилно, но се уча още.Приемам всякакви критики, забележки и съвети.
Благодаря предварително.

assenas

Имам подобен радиатор, който събира прах у нас от доста време. Пиши ми на ЛС ако имаш интерес. Аз отдавна се отказах от тези експерименти.

danielm

50 лумена на литър на мен ми се вижда страшно много, особено за ехинодоруси и анубиас. 15 000 лумена на дъно 120/45 е все едно 10 броя Т5 от 120см! Ясно е, че не се смята така ... но пак е страшно много, дори и за тази дълбочина.

stanyo

Ориентировъчно около 50 лумена и това ще е на максимална мощност която никога няма да използвам. По-скоро ще светя с 35 лумена за 2-3 часа а през останалите до 9 часа с 20 лумена на литър. Поне до този извод стигнах след доста четене тук. Остава специалистите да дадат съвет.

Penta

Ориентировъчно 30бр XPE2 на 700мА ще ти свършат работа за по-бавен аквариум.
От този продавач съм купувал такива диоди и са доста качествена изработка, а и цената е много добра. - https://www.olx.bg/ad/led-svetodiodi-cob-matrichni-emiteri-cree-ID5ngdG.html#1703c65027

XTE/XPG обаче са му скъпи.

Отношението студени/топли е въпрос на вкус. Аз лично харесах 2:1 , като топлите е хубаво да са към 3000К.
Цветните диоди пак са на вкус, най-често един червен на 4-6 бели (напр. общо 30 бели и 5 червени (6:1) )
Аз слагам групи от плътно прилепени червен/зелен/син (RGB) даващи общо бяла светлина за избягване на "Диско ефект"

stanyo

Много благодаря за съвета. Както ги смятах аз малко бях прекалил. Окончателния вариант е :
12 топло бели, 24 студео бели, 5 групи по 3 диода RGB близо един до друг и четох малко за тези диоди full spectrum та ще сложа два и от тях да видя какво ще стане. Диодите ще са в 3 кръга разположени като на снимката. Кръгове 1 и 2 ще светят 8-9 часа, а 3 само 2 часа. Сега ми остана да доуточня захранването и начина за свързване и се започва пазаруването.
http://prikachi.com/images.php?images/250/9227250W.png

Similar topics (5)

4452

Публикации: 9
Прегледи: 8978

56275

Започната от Penta


Публикации: 0
Прегледи: 2915

52381

Публикации: 0
Прегледи: 1662

38758

Публикации: 29
Прегледи: 19163