• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 21:55

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

колеги малко помощ

Започната от O.Marinov, 17.03.2017 20:19

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

O.Marinov

Нямям опит с LED осветлението и искам да попитам 1w Led с лупа (на светодиод) достатъчно ли е да пробие 60см воденстълб? Аквариума който правя е 200лт и ще бъде с растения. led-овете са 1w 100-110 lum.Искам да сложа студена, топла светлина и сини и червени с контролер за управление.

Amev

За растителен пропусни сините и заложи на зелени и червени. 60 см воден стълб си е сериозно , това с грунда или без него го смяташ ?

O.Marinov

без грунда ако трябва да съм точен е 55см.


Публикациите са слети: 17.03.2017 22:43

имам възможност 3w cold light 260-280 lm. и другите по 1w. Както казах не съм много в час, но зеленото няма ли да придаде блатист отенък? Цветната светлина не е ли сам за да радва окото или помага с нещо на растенията?

a__andreew

Хи, аз ползвам диоди студено 2бр. и 2бр топло бели, червени пълноспектърни 3бр. и сини 3бр. В момента китките кипят и съм доволен от видимия спектър на аквариума.

Amev

Повечето маркови диодини лампи за растителни аквариуми са с зелени и червени диоди.
Синьо си имаш достатъчно в 8000к диоди.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170317/cbd19630df1b114e2a231fb9a6b2afde.jpg
Вече за силата и лумените немога да ти помогна. Просто само бяло и синьо , много измива цветовете на риби и растения.

Penta

Здравей,
Темата е аналогична на дискусия "Синята или червената рокля е по-красива" т.е. вкусове различни.
Тъй като съм направил собственоръчно няколко LED осветления за аквариум ще си позволя да ти дам съвет за варианти.

(темата е доста обширна за да се опише в един пост)

Най-простия вариант е да се използват само много студени (6500-8000К) и много топло бели диоди (2500-3500К), подредени два студени-един топъл-два студени-един топъл... Студено белите съдържат син и малко зелен, а топлите червен и много малко зелен цвят.

Втори вариант е с не много студени основни диоди (5000-6500К за моя вкус са добре) и комбинация от цветни. Основното при употребата на цветни диоди не е какъв спектър имат белите, а да се избегне ефекта левите листа на високите растения да са розови, а десните виолетови. За целта се поставят Червен+Син+Зелен=Бял много близко един до друг и задължително без вторична оптика !

Това е най-сполучливото ми от към цветопредаване осветление - общо 19 бели едноватови диода (6 топли + 13 студени) и две двойки червен/зелен/син монтирани на обща PCB.

https://s28.postimg.cc/6j5khqk25/IMG_20151220_173746_1450626007685.jpg



Една снимка на друго мое осветление където се вижда общата подложка




И вариант с отделни "звезди "




Има и вариант без син, просто един студено бял диод монтиран много близко до червен-зелен двойка но диско ефекта си го има.

Сега относно лещите. Може да стане с едноватови и вторична оптика, но трябва да окачиш осветлението много високо !



https://s12.postimg.cc/79bepebtp/aqa_ru_20151215230856.jpg

За да пробиеш 55см воден стълб вместо лещи могат да се използват 3-5 ватови диоди, работещи на 3 вата без вторична оптика. тогава капака трябва да стой ниско над аквариума.

Един мой аквариум:




Питай ако има още нещо неясно

evgeni200

Фриза на стената е много интересен. Аквариума е без коментар  *privet*

O.Marinov

Благодаря това беше изчерпателно между другото аквариума ти е супер, идеята ми е да сложа led-овете в/у аквариума на около 2см. от стъкления капак и да го затворя с 2-ри капак от разпенено пдч (евентуално) с 2-3 вентилатора отгоре. Мисля че няма да има опасност от прегрявяне на let-овете или бъркам?

Penta

С вентилатори нямаш проблеми.

Similar topics (2)

48016

Публикации: 20
Прегледи: 11800

43821

Публикации: 24
Прегледи: 9124