• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 12:55

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Морско конче в аквариум

Започната от LuDiQa, 01.05.2010 17:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kamos

В интерес на истината морското конче от индийския океан успешно се развъжда в аквариумни условия. /А е и доста по атрактивно като цветове от нашето/
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

vasso

Цитат на: houngan - 02.05.2010 09:31
Изводът е такъв за хората които казват - "Е кво .." или "Бал съм го..."


Може и да се дразня на такива гледки, но разбирам, че нищо не зависи ПРЯКО от мен. Има си институции, на които НИЕ плащаме и съм напълно съгласен, че трябва да се търси разрешаването на проблема в тях и чрез тях може да се разрешат и другите проблеми. Това няма да стане ако не си гледам 2 рибки. Нито пък с идиотизми присъщи на някои блондинки, които искат да си вдигат рейтинга чрез фалшиво природозащитничество. Примерите са доста, например не си купувайте кожени палта, а после се качва на самолета, за да си купи парцал от Лондон.

houngan

Да с това съм съгласен донякъде. Но пряко от нас (уж) зависи кой, как управлява в тази държава (вече е силна дума - по скоро поселище). От нас и нашата култура се определя отношението ни към природата - най-ниско развитите страни не си пазят природата и богатствата (доста от гладните африканци са много по-напред от нас в това отношение - явсно са станали по-умни - там приоритетите им в момента е да се създават резервати и да се опазва природата).
Въпроса е сложен и да не засегна някого на българин, че ще ме обвините в расизъм. Спирам до тука, който иска да мисли и да се развива  *THUMBS UP* а който иска по лесному да си свирка и  "бал съм го"  *bg*

kamos

hougan
Не е въпроса до "бал съм го". Вярвам, че всеки от нас акваристите при натрупан достатъчно опит няма как да има такова отношение на тема опазване на природата. Въпроса е да се намери баланса между крайния еко ентусиазъм и тоталната незаинтересованост на тема екология. Не мога да се съглася, че вземането на един или дори десет екземпляра от даден черноморски вид ще наруши екоравновесието. В същото време много се дразня от факта, че няма нищо смислено българско публикувано на тази тема/изключвам определителя на рибите в българия, той просто е преработено издание, дъвкано години наред-имам екземпляр от 60 или 70 те години и последния такъв-разликите са малки, като илюстрациите на старото издание са доста по добри/.
На практика не знам дали има такива изследвания, но поне в нето  не съм видял публикувани. Ще те помоля, ако има изменение в Червената книга , том животни да публикуваш тук връзка към нея да се запознаем/ако случайно е публикувано актуална такава в интернет/.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

houngan

Още не знам дали е излязла новата Червена книга  *dontknow* като разбера ще пиша специално за статута на тоя рибок! За вземането на 1-10 бр - да може би няма, но това не ни учи на нищо добро - това е въпроса - да има специално развъдени за тази цел декоративни рибки.

За изследванията - нищо - прав си... повечето изследвания на българската ихтиофауна засягат главно таксономия и разпространение, почти няма разработки върху екологията и биологията на видовете (численост на единични видове е правена - калкана например или популацията на мряната еди къде си).

И да няма и свястна литература била тя научна или научно-популярна, където човек да може да прочете повече за поведението, навиците на вида, биология и т.н. 

Обаче има на руски подобна литература, малко по-подробна от нашият определител - главно Фауна на Черно и Азовско море(на руски е, но незнам точно как се пишеше) и Определитель Риб морских и пресних вод Северо-Европейского Бассейна на А. Вилер ( и това е на руски със измислените им ъ-та). Също и Пресноводните риби на Белорусия е интересно. За това дали ги има в интернет - не помня вече - но тук би трябвало да ги има(ако ги няма има тонове друга литература на биологична тематика, а десетки са за рибите)

http://biblioteki.net/index.php

http://www.infanata.com/

За вбъдеще е възможно да се появи нещо, но не се знае кога, какво ще засяга, имам разни идейки по групи - шаранови, хищници, крайбрежни риби и т.н. една поредичка ама за сега само си го мисля  8-)

kamos

Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

kamos

Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Коле99

Цитат на: kamos - 02.05.2010 09:04
Вассо съгласен съм, че ако има възможност човек е хубаво да приготви видов аквариум съобразно нуждите на морското конче, но ... потенциалните проблеми са доста.
На първо място температурата на водата - 28 С максимум/ на повече едва ли ще издържи/
На второ място захранване- гадината яде кеподи и др гадинки от дъното и поне при мен категорично отказваше да яде каквато и да било друга храна.
На трето място всичко вътре в аквариума като аранжировка трябва да бъде съобразено с факта, че морските кончета не са добри плувци, а основно се захващат с опашката си към някое водорасло. А водораслите трябва да са доста. Те пък искат силно осветление, което вдига температурата .
С него можеш да гледаш най-много и няколко скариди и с това се изчерпват обитателите.
И мен ме хваща яд като видя мрежи пълни с морски кончета, щото знам, че от това нищо добро няма да последва.
Тони, един Титан ще свърши работа *DRINK*
Aу, ау

Similar topics (5)

10754

Публикации: 4
Прегледи: 2932

5976

Започната от Хунта


Публикации: 10
Прегледи: 8740

1432

Започната от Raven


Публикации: 21
Прегледи: 13853

44092

Публикации: 2
Прегледи: 2202

2565

Започната от kraltchev


Публикации: 10
Прегледи: 4824