• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.04.2024 12:03

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

За и против кастрирането на домашните любимци

Започната от kosturska, 04.12.2011 22:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kosturska

Напоследък доста познати се сдобиха с кучета и котки. Затова все по-често ми се налага да водя този спор - "за" и "против" кастрацията на домашните любимци. Иска ми се да видя и вашите мнения по въпроса - това садизъм и нехуманно отношение към животните ли е за вас или начин да помогнем на питомците си и да спрем безпризорното и нежелано размножаване на животните?
Ако някога дойде ден, в който не сме заедно, трябва да знаеш някои неща... Ти си по-смел, отколкото вярваш, по-силен, отколкото изглеждаш и по-умен, отколкото си мислиш. Но най-важното нещо е, че независимо дали сме разделени, аз винаги ще бъда там за теб и винаги ще те обичам!
Мечо Пух

NO CARRIER

Още отсега заявявам, че ако се издума дума за или против хората, веднага заключвам темата. Нека се коментират само плюсовете и минусите относно кастрацията.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

ceko

АЗ съм против кастрирането на животни! *MODERATOR*,защото са създадени да се разгонват :-D,имам котка от 5 години не е пускана и се чувства отлично в къщи,не е станала лоена топка а си е 2-3 килограма . :whistle:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs27.postimg.org%2Fub3yubpcf%2Fuk_GRe_He.gif&hash=fab23b0277348359ae200ce5eefc4c477c5a3876

kosturska

Цитат на: NO CARRIER - 04.12.2011 23:07
Още отсега заявявам, че ако се издума дума за или против хората, веднага заключвам темата. Нека се коментират само плюсовете и минусите относно кастрацията.
Надявам се да няма, защото наистина искам да разбера мнението на хората, които не кастрират животните си. Ако някой се интересува, после мога да споделя факти, които ме направиха противник на оставянето на животните да се кастрират и множат :)
Ако някога дойде ден, в който не сме заедно, трябва да знаеш някои неща... Ти си по-смел, отколкото вярваш, по-силен, отколкото изглеждаш и по-умен, отколкото си мислиш. Но най-важното нещо е, че независимо дали сме разделени, аз винаги ще бъда там за теб и винаги ще те обичам!
Мечо Пух

bojkata

Твърдо съм ЗА!
Кастрацията е не само за ограничаване на междусъседското (махленско) размножаване от типа "имам мъжко дет прилича на твойто женско, дай да ги съберем да си имаме кученца, па после ща ги раздаваме или ша им биим шута"
При кастрираните животни шанса да се разболеят от някой болести които са почти неизбежни при не кастрирани животни е намален до нула!
При женските това са рак на млечните жлези, гнойно възпаление на матката (пилометрия- при възрастно животно е почти сигурна) и др. При мъжките рак на тестисите, възпаления и тн.
При животни с кожни заболявания(като гъбични инфекции и дермални раздразнения), след кастрация, възможноста за рецидив на болеста е сведин до минимум и се наблюдава пълно излекуване!
Ограничава се и психическата обремененост на животните, като агресивно поведение, бягане по разгонени животни и др.
Това е моето мнение след скромния ми 18г опит в отглеждането на кучета, сред които Боксер, САО, Питбули, Френски булдог!

Mirobg

Твърдо ЗА!
Неможе в Бяла държава,била тя и България уличните животни да бъдат повече от домашните.
Според мен трябва да се въведе много висок данък върху некастрираните.
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

Peza

Моят опит е малко по-малък.Това ми е трето куче. Сегашният ми любимец ще го кастрирам зя разлика от предните. Проблеми от това че не са, не съм имал, нито с поведение нито с размножаване. Единствено ме спира фактът от повишеният риск от ракови заболявания на животинката. Всеки който е имал куче и го е обичал знае какво значи неговата смърт.

Ще се опитам да разсея една основна заблуда относно самата кастрацията на домашните кучета, като основна мярка в борбата с безпризорните такива. Не се заблуждавайте. Проблемът не е там, а в безхаберните им стопани. Малък пример: по време на последната ни съботна разходка из Витоша с моят мъник, половината, да наистина половината от срещнатите "кучкари" бяха прибрали тяхното куче от улицата, като самите кучета не бяха порода "Казанска превъзходна" а изхвърлени домашни. Съседът ми с който живеем врата до врата, пък спаси от сигурна смърт един прекрасен Ричбек на месец и половина, пребирайки го от улицата в състояние "аха аха да си замине".
Много хора си взимат куче и в последствие го изритват на улицата. А за съжаление има и такива които изритват и палетата от котило. Хората които наистина се грижат за животните си не биха допуснали такова нещо, без значение кастрирани ли са им кучетата или не. Всеки който си взема куче трябва да е наясно, че поема отговорност за него ... възпитание, обучение, хранене, медицински грижи, поколение и прочие.

За или против няма да кажа. Кастрираните кучета наистина са по-кротки. Ако имате съмнения във собствените си възможности и не желаете поколение за което също трябва да се грижите и намерите дом, препоръчително е да го кастрирате. Ще си спестите и известни неудобства от естествените им нужди в тази посока.

Мнението ми не е предназначено за хора с опит и съвестни стопани.
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

Ribarche

Няма нужда много да се философства по този въпрос . Всички кучета , които се купуват като домашни любимци  и нямат никаква развъдна стойност  трябва да бъдат кластрирани задължително . Има много идиотчета , които пускат кучето по време на разходка за едно бръзо ''чукане '' с някое женско  улично куче .... , което си е абсолютно безотговорно и ... както и да е . Кучета , които имат солидно родословно дърво  и  всички качества присъщи за породата си , не трябва да бъдат кастрирани  а тряба да бъдат размножавани с цел подобряване на качествата на самата порода .
При по ''темпераментните'' породи кастрацията особенно на мъжките спестява доста адреналинови ситуации  :-D

anasarka

Моята позиция е За кастрирането
Божка такова чудо няма "пилометрия", заболяването се казва пиометра  :-)
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

bojkata


andre7080

Като видях заглавието в първият момент изпаднах в ужасТ и потрес, че някой е .......... гупите си  *ROFL*
We do not inherit the Earth from our ancestors, we borrow it from our children.

stilista

Имам котка на 5 месеца и да си призная съм много раздвоен кое е най-доброто за моята любимка...от една страна  ще избегна нежелана бременност а от друга ще и причиня голяма болка и стрес от операцията  :duvar:
За сега съм по скоро ЗА   ,,ама ще видим ....то имам още малко време за размисъл
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

Desidy

Твърдо  ЗА!
Имам котка на 8г, като беше на година и половина роди-така било по-добре за животното и след това я кастрирахме.
От тогава до сега не сме имали никакви здравословни проблеми, не се е променила и като характер.
12л Бета
30л Раци джуджета и ред чери

kosturska

Цитат на: Desidy - 05.12.2011 20:05
Твърдо  ЗА!
Имам котка на 8г, като беше на година и половина роди-така било по-добре за животното и след това я кастрирахме.
От тогава до сега не сме имали никакви здравословни проблеми, не се е променила и като характер.

Тук можем да поспорим - доста навътре съм с нещата, защото освен всичко останало, със семейството ми сме приемен дом. Най-доброто време за кастрация е преди първото разгонване. След това родила неродила може и да е късно. Ако някой е гледал нова тв сутринта може да каже и мнение за представянето на Стела :)
Ако някога дойде ден, в който не сме заедно, трябва да знаеш някои неща... Ти си по-смел, отколкото вярваш, по-силен, отколкото изглеждаш и по-умен, отколкото си мислиш. Но най-важното нещо е, че независимо дали сме разделени, аз винаги ще бъда там за теб и винаги ще те обичам!
Мечо Пух

77

Цитат на: Ribarche - 05.12.2011 17:36
Няма нужда много да се философства по този въпрос . Всички кучета , които се купуват като домашни любимци  и нямат никаква развъдна стойност  трябва да бъдат кластрирани задължително . Има много идиотчета , които пускат кучето по време на разходка за едно бръзо ''чукане '' с някое женско  улично куче .... , което си е абсолютно безотговорно и ... както и да е . Кучета , които имат солидно родословно дърво  и  всички качества присъщи за породата си , не трябва да бъдат кастрирани  а тряба да бъдат размножавани с цел подобряване на качествата на самата порода .
При по ''темпераментните'' породи кастрацията особенно на мъжките спестява доста адреналинови ситуации  :-D
Все едно слушам Хитлер...грам хуманност няма.
Какво значение има тия идиотчета за които споменаваш, дали са с куче с родословие или не?
Според мен крайният резултата ще е същият.
И това подобрение на породите е довело до драстичното скъсяване живота на расовите животни.
Примерно немският дог трудно стига 6-7 години живот...за дисплазия при останалите едри породи ,да не говорим.
Също така има много кучета които с родословие ,но на тяхното поколение не може да им се издаде родословие.
Просто на хората не им се занимава с изложби и оценки,те са си взели кучето да ги радва.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Similar topics (5)

3653

Публикации: 63
Прегледи: 18040

25812

Публикации: 20
Прегледи: 10034

14361

Публикации: 29
Прегледи: 10271

44974

Публикации: 16
Прегледи: 7343