• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 14:27

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

В света на мъртвите

Започната от zoomaniak, 31.10.2008 19:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ata_nas

Абе, споменах нещо за бизнес т.е. манги!!!
Стреля този, който плаща - който не вярва да провери!

viktor_jor

Ловът не е за всеки. На който не му харесва, не го практикува. Аз лично го практикувам с голямо удоволствие. Това е спорт, малко са хората които излизат на лов с мисълта, че ще ядат цяла година дивеч. По-лесно и евтино е да отидеш да си купиш месо от магазина. Самия трофей остава като спомен от приятно прекараните моменти на ловния ден и придобиването му е свързано с редица разрешителни от ловното и горското, изкаран курс за подборен лов и не на последно място доста солидна сума. А колко пари влизат в държавата по линия на ловците, е отделен въпрос.
  Ловът не е само стрелба, преди нея е грижата за дивеча. Преди да отстрелям един фазан аз предварително съм разселил пет.


П.П. Хрътките са забранени за лов.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.nalov.com%2Fuserbars%2Fpotr1.png&hash=6e15e55ecc1386b5ea357d25924de910504a74b9

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fstore.picbg.net%2Fpubpic%2FDF%2F51%2F026e9ec3298fdf51.gif&hash=f8b8863811aa992b749762799292f328f38fb1a2

ata_nas

Едно е да целиш мишената, друго е да убиваш!
Преживял съм и двете - който не знае какво е усещането...

Violeta

Съгласна с всяка дума на rakim...
Иначе, Наско, големи хора сме, знаем за бизнеса и за парите. Никой не ми отговори на въпроса - какво прави всичко това тук. Нека Стамен каже, ако иска, защото аз ще настоявам модераторът да я разкара темата. Беше ясно какво ще последва от пускането на такива фотографии, а това е спор, който се води тук не за първи път. Като гледам - двама са тези,за които ловът е удоволствие. Останалите не изпитват положителни емоции. Заглавието на темата също е провокативно... Аз казах, каквото имах.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

Lan

01.11.2008 11:08 #19 Last Edit: 01.11.2008 12:03 by Lan
Здравейте всички!

Цитат на: viktor_jor - 31.10.2008 23:58
...
Ловът не е само стрелба, преди нея е грижата за дивеча...

Грижа за дивеча... дрън-дрън! Прах в очите и опит да се прикрие грижата за собствените долни страсти. Много добре знам как се грижат ловците за дивеча – излязат да похапнат и пийнат на теферич, а след това тръбят, че много нещо са свършили. Единственото, което съм виждал наистина да правят, са хранилки за елени, но кой знае защо те винаги са поставени насред гола поляна, а наоколо задължително има поне десетина удобни за пусия местенца...
А това, че без отстрел (само какъв елегантен евфемизъм за думата ,,убийство"!) популациите ще загинат, не е просто и само лъжа – дори не е просто цинизъм, а е архицинизъм! Поне по две причини: първо, хищниците не са съвсем изтребени (за щастие) и те биха си вършили чудесно работата, ако бъдат оставени на мира (но как да ги оставиш като е такова ,,удоволствие" да убиеш вълк например?!...); второ, хищникът ще убие, за да се нахрани (а не за да си украси хола) и по логиката на естествения отбор ще загинат най-слабите, най-болните, най-старите... докато ,,ловецът" (т. е. убиецът) ще подбере за жертва най-силния, най-представителния мъжкар, защото ще е най-впечатляващият ,,трофей". И това искате да представите като ,,грижа за дивеча и популациите му"? Лошо би било, ако се намери кой да ви повярва, но по-лошо е, ако сами си вярвате...
И още нещо. Снайперът е оръжие на страха и подлостта. Ако някой иска адреналин, да излезе срещу лъва или мечката ,,с гол в ръката нож", както е казал поетът. Така и животното ще има своите шансове (именно силно неравните шансове са това, което прави лова чисто и неоправдано убийство), а поводът за хвалби поне ще е истински...

Приятен ден!
Първият, който е изпсувал вместо да хвърли камък, е баща на цивилизацията.
Зигмунд Фройд

miTko

Цитат на: N.Nobs - 31.10.2008 23:15
Аз самия не съм привърженик на лова.За мен е адски безсмислено да убиеш животно ей така, за спорта.И тази тема още повече затвърди мнението ми за лова като "спорт"  *privet*
Четеш ми мислите! *THUMBS UP*
Бих убил, ако ме нападне, бих избил котките и кучетата по улиците, обаче това не за кеф!
Разни мои АКВАРИУМИ 

NO CARRIER

Хора, темата е в раздела за фотография, а не в раздел пържоли.  :duvar:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Raven

Lan

Общо взето постът ти е сбор от емоции и чисти глупости.
Има достатъчно информация за устройството ,принципите и поддържането на ловните стопанства и дивечовият фонд,за регулацията на дивеча,за ролята на ловците ,хищниците,епидемиите....
Поддръжката на дивечовите популации е основна грижа и заслуга именно на ловците ,а не на природозащитници като вас които си хапват пържолите и си носят кожените якета и обувки  от убити специално за тях животни ,но през останалото време изразяват гневна позиция по въпроса.

Прочети нещо и тогава давай мнение за неща които очевидно не са ти ясни.

Темата е тъпа и излишна ,от двете спорещи страни само едната знае за какво става въпрос- говорим си глупости тоест.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

kratun

Ловът е необходимост, когато популацията на определени животни нарастне дотолкова, че да пречи пряко на резултатите от човешкият труд. Пример за това е голямата популация на диви прасета в определен регион. Ако човекът разчита на ествествен подбор, ще има доста повече вреда от разрушените и разровени картофени ниви (говоря примерно), чакайки вълците да изядат достатъчно от тях, че да регулират популацията. Същото важи и за хищниците. Чакалите, вълците и лисиците, могат да навредят достатъчно много, защото голямата популация означава голям глад. А, големият глад означава набези в стопанствата на хората.
Същото важи и за болният и/или застаряващ дивеч, същото важи и за риболовът, важи и за сечта в горските масиви, важи и за кариерите за добив на природни суровини. И така е откак свят светува.
Мразя бракониерите във всичките им форми! Дали защото е стрелял с карабина от 500 метра с оптика за 2000 лева, дали е "ловил" риба с динамит, дали е изсякъл 20 дка читава гора вповече от разрешеното, дали е прогонил популацията на дивите патици поради взривните дейности в кариерата - все тая.
Като цяло, няма съществена разлика в това дали ще пуснеш едно прасе в кочината си и ще го умъртвиш за Коледа, или ще го пуснеш в гората и ще го отстреляш, когато е позволено. Даже в кочината животното има шанс равен на 0, докато в гората е повечко. Според мен, ловът е необходимост, ако става по правилата. Когато нещата излязат извън контрол, говорим за бракониерство и престъпление. Не бъркайте нещата!
Доколко тази тема е подходящо поставена - силно се съмнявам в правилната преценка на създаващият я. Филисофските схващания за живота, мъртвите души и тяхното онагледяване в случая са си чисто провокативни и няма да дадат никакъв положителен резултат. Т.е., това е тема за чесане на пръсти, неправилно поставена тук, с единствен ефект - нежелани отрицателни емоции.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

Живко

И въпреки това предлагам темата да остане да се поосвободят отрицателните емоции.

Единствената причина да не стана ловец до сега е, че не мога да понасям бракониерството. В нашата държава отдавна лова е бракониерство. Някак не се вписвам в тази графа. Отдавна скритият смисъл на думата "ловец" е сходна с "полицай". Никаква организация. Билети и оръжия се раздават на всеки. Няма никаква организация при ловните излети. Нулева отчетност. Всички гърмят по всичко, което се движи.
Сега да не каже някой не е вярно. Не е вярно , ама таратанци. Това, че има няколко процента читави ловци с главно Л, съвсем не означава, че болшинството знаят какво правят. Никога не са направили нищо за фауната в тази държава. Те дори не знаят, че на тях се разчита.
Иначе разбиранията ми с две думи се вписват в поста на Кратун. Няма разлика да ли ще тегля ножа на агне или на див заек.
Реплики да се излиза с нож срещу мечка са просто смешни. На всеки хищник природата е дала оръжия, който той ползва. Аз бих си ползвал моите каквито и да са.
Въпроса не е в оръжията, а в причината.
Може да ми се яде еленска пържола. Това е достатъчно основание да убия. Не виждам разлика от положението когато ми се яде свинска пържола.
Ако трябва да се намали популацията на чакалите... Добре!
Виж, ако е за спорта и за хваленето... Лошо!

Разбирам срещу лова да застават хора, които никога не са убили дори една муха, не ядат месо или каквито и да са живи организми(ще им простя отнемането на живота на растенията), но всички, които не влизат в тази категория ....
Никой не се е родил научен.

Lan

raven,

общо взето смятам, че е под достойнството ми да отговарям на подобни гневни, злобни и нагло-арогантни нападки без нито един смислен аргумент в защита на някаква теза, но... Но сметнах за необходимо да ти кажа, че излишно си се разпалил и още по-излишно си губил време и усилия да обясняваш, че само едната от спорещите страни е наясно за какво става въпрос – всички сме убедени, че си единственият знаещ абсолютната истина по всички въпроси, откъдето аксиоматично следва, че твоята теза винаги е вярната. Също очевидно следствие (за теб) е, че няма нужда да четеш чужди мнения, за да им отговаряш. Ако беше чел, щеше да знаеш, че не съм влагал никакви емоции и не става въпрос за пържолите и кожените якета. Ако беше последвал съвета си към мен и беше попрочел нещичко, щеше да знаеш, че не пържолите – а дори не и кожените якета – са най-виновни за окаяното състояние, в което са някои животински видове, а именно избиването без нужда – за задоволяване на така наречената ,,спортна страст"...
Основната ми теза беше, че има огромна разлика между убийството по необходимост (без значение дали в кланицата, или както е описал kratun) и убийството за удоволствие. И разликата е в мотивацията. Надявах се това да се разбере, но не би... Убийството без причина за мен е неоправдано, а удоволствието от него е перверзия и никакви красиви словесни салтоморталета и еквилибристики не могат да променят това.
Чест и почитания!
Първият, който е изпсувал вместо да хвърли камък, е баща на цивилизацията.
Зигмунд Фройд

Raven

Тук вече навлизаме в конкретизацията- разбира се че бракониерството е най гадната работа и всеки съвестен ловец за какъвто аз поне се смятам мрази бракониерите.

Другият въпрос- за равните условия в гора и и честното противопоставяне между ловец и жертва.

Абе вие какво си мислите - че ловецът понеже е с огнестрелно оръжие ,с карабина с оптика с която отстрелва от 2000 !!! метра / за едно линкче към въпросната карабина ще помоля ако не е проблем/ и  при цялата тази космическа техника ловецът винаги е печелившата фигура в играта?!?!?

Еми не знам за кой път ви казвам че си нямате на представа за какво говорите.
Когато станах млад ловец преди 15 години кумът ми ми подари една кутия бренекета за глигани- много хубави и скъпи- и ми каза:
-нищо че са само 12 патрона- може да ти стигнат за цял живот!


Какво си представяте - че като излезем в гората и 15 минути след това почва жътвата!
И ние почваме пияни да се къпем с кръв и да крещим като в американски филм на ужасите?

Повярвайте ми- едно диво прасе в гората има огромни шансове да оживее пред едно питомно охранвано и угоявано в тясна клетка за ваше кулинарно удоволствие.
Ловната слука е нещо сравнително рядко и в 80% от излетите няма такава,а всичко се заключава в разходка и общуване с природата.

А това че нещата в организацията на ловните стопанства и изобщо в Закона за лова и опазване на дивеча са доста оплескани- това вече е друг въпрос,дано накрая се решът там нещата.
Политическият контрол в тази свера от години е на една доста спорна партия ,но не искам да навлизам в етнически и политически теми сега.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

kratun

 *offtopic
Казах "500 метра и оптика за 2000 лева". Затова няма да дам линкче.
За себе си съм наясно. От истинският ловец има голяма полза. Даже, ще го кажа по-категорично - без истински ловци природата ще страда повече, отколкото в тяхно присъствие. Останалото съм го казал.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

Raven

01.11.2008 18:42 #28 Last Edit: 01.11.2008 18:45 by raven
Lan
Пак ти казвам- не знаеш какво говориш,вкарваш излишни емоции и се заяждаш доста злобно.

Не знам откъде си вадиш тези изводш че ние ловците в България сме причина за изчезването на птицата Додо и ивичестият кит,но явно говорим за различни неща.

Ако ти се беше интересувал повече от положението на дивите животни в момента щеше да знаеш че популациите изчезват не от базразборно избиване за удоволствие а просто защото изчезва естественият им хабитат в следствие на човешката намеса.

Ловният туризъм е много скъп и много доходно перо за всяка държава и  стремежът е да се запазват и умножават дивечовите популации в тази връзка.

Разбира се има много изключения и много видове наистина са изчезнаи поради безразборен прекомерен лов- това никой съвременен ловец не би го одобрил.
Аз съм български ловец,мога да говоря за популациите на дивеч в тази страна и за отношението на родните ловци към този проблем.
Ловът и ловците са необходимост- опитваме се да ти го обясним.Поради това има и закони в тази област и нещата са регулирани- явно някой по умен от мен и теб е преценил така.

Удоволствието с което аз убивам животно е същото с което ти след това го ядеш- това се естествени и прагматични неща.Ловът не е само убиване- това е сбор от най различни неща основно от които е общуването с природата.
Ловуването не е убииство без причина- то е необходимост.
Не случайно много от великите умове в историята ,учени и творци,са били запалени ловци и природолюбители.

Достатъчно ясно изразих аргументите в защита на ловът - прочети и ще разбереш ако искаш.

Вторият въпрос- защо реши държа непременно да наложа своята теза на всяка цена?
Ако беше така просто щях да си напиша мнението  и да заключа темата злоупотребявайки с правата си,след като продължавам да споря и обяснявам значи приемам чуждото  мнение и водя диалог.

Прегледай си мненията по темата- особено първото.
Пак ти казвам - сбор от емоции и глупости,не можеш да ми говориш за подлост ,цинизъм,долни страсти,наглост и арогантност,перверзия и други епитети с които описваш мен и хобито ми и да твърдиш че не вкарваш излишни емоции!
Нещо повече- твърдиш че емоционалният в случая съм аз.
Успокои се и корегирай тонът и епитетите които използваш,ако искаш обсъждане и диалог - имаш го ,аз винаги съм готов да споря и да защитя позицията си.
Но ако продължиш с тези епитети ще се принудя да прекратя спора по неприятен за всички начин.

https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

миа

Нещо не моем да фанем мисълта на тая тема!

Щом някакси човекът(не днешния,а австралопитека и неандерталеца) се е вместил в хранителната верига,значи е полезен.Проблемът е,че с времето той се усъвършенства,мозъчният му багаж нараства и той стига до решението,че слоновата кост, добре де еленския череп не става толкова за ядене,колкото за украшение.И така десетки видове животни се изтребват за да се добие само едно благо от тях!Защо?
Ако обичате да убивате-играйте компютърни игри!Ако обичате да гледате извивката на хрътката-метнете му фрийзби!За разлика от 18 век сега имате толкова много възможности!Защо,защо за бога не убиете болното животно,(макар и да съм против каквото и да било убиване на животни дори и на хлебарки)а търсите едрия екземпляр,който няма голям шанс срещу вашите оръжия?Защо не посадите дръвче,защо не нахраните някоя птичка?

  И колкото и да ви се струва невярно,този първичен инстинкт го пренасяте и в цивилизацията и има случаи в които се убиват хора ей така от любов към спорта.В никакъв случай не казвам,че това го правят само ловците или винаги ловците-просто според мен ей там мнооого назад в началото е започнато от някой недобросъвестен ловец.

Относно ловците-за съжаление истинските са много по малко от бракониерите,но и те са хора и въпреки това има шепа на които да им свалиш шапка!
Много хора живеят така,че като умрат  и Земята да се радва,че се е отървала от тях-затова поне веднъж-дваж дневно се сещайте,че не сте сами и,че ще получите повече удовлетворение ако помогнете а не ако навредите.

Айде трийте и мърморете,но не ме разбирайте погрешно!

Similar topics (5)

59521

Публикации: 2
Прегледи: 2771

15750

Публикации: 7
Прегледи: 4083

45242

Публикации: 6
Прегледи: 4997

58803

Публикации: 6
Прегледи: 2717

8541

Публикации: 16
Прегледи: 7118