• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 10:51

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Съквартиранти

Започната от Biserka, 26.12.2015 21:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Biserka

Здравеите!
Туко що си направих регистрация и още немога да се ориентирам,затова реших да задам въпроса си, тъй като се притеснявам за любимците си! От скоро имам 3 златни рибки и леопардов сом...та въпроса ми е дали могат да живеят заедно? В зоомагазина ми казаха ,че е възможно, а в Интернет чета всякакви мнения? Някой може ли да ми каже най - накрая дали има проблем? Благодаря предварително!  И се извивам ако е имало подобни теми просто не съм се организирала още в сайта, а ми е важно!

MarioChalukov

Може , обитават различни слоеве на водата , въпроса е водата колко литра е  :coffee:

hip9

За начало ще е добре да започнеш да четеш раздел Често задавани въпроси от менюто в ляво.

Biserka

MarioChalukov 60 литра е аквариума. Благодаря за отговора!
hip9 Благодаря за насоката!

MarioChalukov


Може ли снимки на аквариума и оборудването :)



Biserka

Ами нямам какво да му снимам празен е с 2 изкуствени растения...отскоро както казах се занимавам с рибки...като малка съм имала но брат ми ги е гледал предимно...и сега искам но не знам как и затова задавам малко тъпи въпроси...взех на сомчето 3 приятелчета защото разбрах че не е редно да е сам сом..не знам какво да правя...имам 3 принцеси и 4 сома и не искам никой да страда тожа е...колкото и смешно да изглейда в нечии очи...

hip9

Пренаселен е аквариума 3 златни са му много, а си взела и допълнително сомчета. Най- добре е да прочетеш основните неща и да се ориентираш какво искаш да гледаш в аквариума. Ще трябва да върнеш рибките и да си оставиш 1-2 златни максимум, ако държиш на златните или да се насочиш към други видове риби според обема на съда.

MarioChalukov

Имах в предвид колкото повече информация толкова по-добре , златните май никой утвърден във форума не ги тачи  , а й колегата е прав че са доста , не че  е невъзможно ,но ще трябва честа смяна на вода  мощен филтър за прочистване на водата  а и периодично почистване на дъното .
Вода престояла поне 24 часа -смяна по 20%-30% на 4-5 дни ( водата да е на допир с еднаква температура като в аквариума)
Филтъра трябва да е поне 300 литра за час да прекарва мръсната вода има модели -  http://www.aquarium.bg/ и не само там до 20-30 лева прилични
Трябва да си закупите - сифонатор за дъно - реално маркуч с обърната фуния и помпа -  почиства дъното при смяна на водата не е задължително всеки път да се сифонира 
И разбира се да не се прехранват  1 път на ден храната която изяждат за 2 - 3 мин без остатъци
:)

п.п. За пренаселен се смята аквариум който не покрива нуждите на рибите да плуват и да се чувстват удобно:
за златните рибки 1бр - 30 литра вода , 2 - 60 като нагоре в литрите е образно понятие . защото и 5-6 в 90 литра ще се чувстват добре при добра филтрация
За сомчетата не е важен литража колкото размера на дъното , все пак е дънна риба
за други дребни риби - неон ( най-разпространен) е 1см риба - 1 литър вода .
Сметките не са толкова сложни , ако не държите на златните или на сомчетата може да намерите дом за тях във раздела предлагам в форума.

Златните са корави животинки .
Успех с хобито и ще се оглеждаме за нова тема за стартиране на лол-тек аквариум до края на годината ,предполагам    *privet*

Biserka

Благодаря много за информацията която ми дадохте! Беше много полезна за мен и моите сладурчета!

Biserka

Отново се нуждая от помощ, единият ми сом от известно време обръща корем все едно лягя на една страна на дъното... преди да заживеят във 60л аквариум с вътрешна помпа рибките ми бяха в много по малък без помпа аквариум тогава го правеше пак...когото ги преместих в 60 литровия се оправи, но сега (20 дена по късно) отново се случва.  Забелязах че към опашката има изкривяване все едно е счупена но е от преди това и е доста по надут от другите. Когато легне на една страна и го бутна се оправя но на следващия ден това се случва отново...днес дори и бутане не помага просто лежи. Преместих го в малкия аквариум за да не го закачат другите риби а и ако умре да не го изядат. Дали знаете какво му е и как да го спася...?

Caxapa

A темите в иизкачащото менюв ляво четохте ли? А  профилите  на видовете риби и изискванията за отглеждане четохте ли? А спазвате ли ги? На мен ми се струва, че не всичко е спазено и  за това има проблем с рибките.

Biserka

Кое по точно не съм спазила? Имат помпа, лампа, 21° е температурата, храня ги както съм чела за тях, водата на 10 дена 30% сменям! И какво още им липсва?

baygry

Погледнете профилите на рибките Ви.Златната е 18-22 градуса,сомчето изисква 22-25 градуса..
Ненапразно хората събетват златни да се гледат само със златни рибки.
Но вероятно сомчето ви е болно от нещо,дано да се оправи.
Ето една полезна тема за златните:
http://aquariumbg.com/forum/statii-knigi-i-dokumenti/akvarium-sas-zlatni-ribki-za-nachinaeshti/

getsata73

Три златни цапат доста и понеже аквариума е нов и нестабилизиран , ще има жертви .Сомчетата искат 24 градуса, а не 21 , възможно е и филтъра да е слаб и да не наваксва напишете какъв модел е !
Аквариум 170 lt. населен с :
Анциструс 2бр.
Тернеция 4 бр.
барбус Тетразона 8 бр.
Барбус Калифорнийски(зелен)  7 бр.
Серпа 1 бр.
Крибензис 4 бр.
Лабео френатус 2 бр.
Едно е да искаш,друго да можеш,а трето и четвърто-да го направиш !      Н.Хайтов

Biserka

Така, четох още преди да си взема рибки в този форум,  че магазина в Бургас срещу 1 РПУ е един от най-добрите в града...Доверих се и точно том отидох!  1 тъпия чичак там ми каза, че златните могат да живеят без помпа и дори ми предложи кръгъл аквариум,  тогава взех 2 златни рибки. Известно време живяха добре, но водата им стана ужасна на 1та седмица! Сменях я по често отколкото трябваше, но осъзнах че няма да се получи така... Отново отидох до магазина и чича ми каза, че ми трябва сом за да чисти тъй като златните много замърсяват, взех и сом (като той изобщо не спомена, че той не може да живее сам и че сомовете живеят на групи! ) Тогава положението стана критично! Тогава сома започна  да прави тези номера.Порових се малко и ми стана ясно, че немогат да живеят без помпа! Отново отидох и едва измъкнах информация от намусената жена която работи там! Тя ми предложи оборудван аквариум и още 3 сома и 1 златна за да е ок всичко! Попитах за нагревател и тя ми отвърна "Няма смисъл не им е необходим".Ок, но сома ми сега умира а аз взех заради него аквариума за да го спася...в крайна сметка го губя заради тези малоумни уж професионалисти които не знаят кой с кой може да живее и в какви условия...и как да вярвам и на кого...Сома ми от 3 дни ни мърда от дъното и само диша...какво да направя сега...как да му помогна??? Да го убия да му спестя мъките или някой има по добро предложение?  Страдам с него и нямам сили да го гледам така...