• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 21:22

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Помощ при подбора на рибките

Започната от Емилиян, 19.05.2016 10:06

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Емилиян

Здравейте на всички . Нов съм в това хоби и ще помоля за съвети.Стартирах 112 литрое аквариум с рзтения.
Сложих:
2 зелени лабео (естествено единият бие другия,но прочетох след като ги взех)
2 сини трихогастера (излязоха 2 мъжки , гонят се от време на време. Но се спогаждат)
1 боция клоун
2 молинезии
2 хелера
2 гупи
5 сомчета "лепящи" и обикновенни
2 охлюва
1 сива акулка
Не е като да няма риби,но ми изглежда малко празен. Каква рибка мога да си взема,че да няма проблеми с другите?

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs32.postimg.cc%2Flkklkjkjp%2FIMG_20160430_164658.jpg&hash=39aff69694abf7592af198461392714199def776

ogun

Според мен вече си направил каша и работата не е добре, много различни риби, ще имаш проблеми. Все на някоя риба няма да й е добре.
Трябва да се съсредоточиш върху по-малък брой видове, които са съвместими.
Сомовете нямат проблеми с никой, те не са проблем.
Имаш живородки, защо не ги оставиш тях? Махни трихогастерите, лабеото боцията и акулата.
Вземи молинезии, гупи и плати примерно и ще стане супер.
Сега тука ако се плашиш че ще се нараждат много, недей. Нямаш много укрития и няма да оцеляват, ще ги изяждат и няма и да разбереш.
Спокойно можеш да гледаш 15-20 в тоя обем.

Можеш и да ги оставиш и така и да вземеш още живородки, но все някой вид няма да е доволен, изборът е твой. :)

Ivan_S

Ако искаш да ти е по-пълен аквариума и да изглежда "по-правлино", смени, т.е. измисли си концепция за него. Аз в този обем бих пуснал 2 пасажа тетри и обилно да залеся. Има богато разнообразие на малки и подвижни тетрички, които при голям брой - 15-20-25 ще направят хубав пасаж. Няколко по-едри риби, но пак от същия вид, за да ги събират и да се движат компактно, и нещата се получават. Толкова много варианти има, но е нужна концепция. Сега си започнал нещата отзад, напред. С наличните риби, според мен, не можеш да постигнеш нищо кой знае какво. Преразгледай си желанието какво искаш да направиш с аквариума и нещата едно по едно ще се подредят ;). *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

kuvert

Цитат на: Емилиян - 19.05.2016 10:06
Здравейте на всички . Нов съм в това хоби и ще помоля за съвети.Стартирах 112 литрое аквариум с рзтения.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs32.postimg.cc%2Flkklkjkjp%2FIMG_20160430_164658.jpg&hash=39aff69694abf7592af198461392714199def776


Това не е аквариум с растения!!!

Емилиян

Цитат на: kuvert - 19.05.2016 13:37
Това не е аквариум с растения!!!

А как се води по-точно?

Публикациите са слети: 19.05.2016г 14:02ч

Цитат на: ogun - 19.05.2016 13:14
Според мен вече си направил каша и работата не е добре, много различни риби, ще имаш проблеми. Все на някоя риба няма да й е добре.
Трябва да се съсредоточиш върху по-малък брой видове, които са съвместими.
Сомовете нямат проблеми с никой, те не са проблем.
Имаш живородки, защо не ги оставиш тях? Махни трихогастерите, лабеото боцията и акулата.
Вземи молинезии, гупи и плати примерно и ще стане супер.
Сега тука ако се плашиш че ще се нараждат много, недей. Нямаш много укрития и няма да оцеляват, ще ги изяждат и няма и да разбереш.
Спокойно можеш да гледаш 15-20 в тоя обем.

Можеш и да ги оставиш и така и да вземеш още живородки, но все някой вид няма да е доволен, изборът е твой. :)



Мислех дори обратното.
Да оставя лабеото,трихогастерите,боцията и един пасаж от неонки . но вече се обърках повече.по принцип няма проблеми с различните видове. Само "кавги" между лабео и лабео, и трихогастер с трихогастер.животинските ми се виждат мънинки за този аквариум  :duvar:

Публикациите са слети: 19.05.2016 14:07

Цитат на: Ivan_S - 19.05.2016 13:37
Ако искаш да ти е по-пълен аквариума и да изглежда "по-правлино", смени, т.е. измисли си концепция за него. Аз в този обем бих пуснал 2 пасажа тетри и обилно да залеся. Има богато разнообразие на малки и подвижни тетрички, които при голям брой - 15-20-25 ще направят хубав пасаж. Няколко по-едри риби, но пак от същия вид, за да ги събират и да се движат компактно, и нещата се получават. Толкова много варианти има, но е нужна концепция. Сега си започнал нещата отзад, напред. С наличните риби, според мен, не можеш да постигнеш нищо кой знае какво. Преразгледай си желанието какво искаш да направиш с аквариума и нещата едно по едно ще се подредят ;). *THUMBS UP*

Там е проблема ,че и аз не знам какво искам . (това прозвуча като жена ) :-D
Която и риба да видя по магазините и си я харесвам.затова е така различно заселен аквариума  :-[
А все пак и съм начинаещ и гледам да са по непретенциозни риби,а не да ги вадя като пакет със замразена цаца  :-[

pl86

Цитат на: Емилиян - 19.05.2016 13:46
... животинските ми се виждат мънинки за този аквариум ...
Те сега може да ти се виждат малки, ама повечето ти риби (хелери, трихогастери, лабео) стават 12+ сантиметра ... така че ... няма да са изобщо малки след време.
Да не говорим пък като почнат да се множат живородките.

Моя съвет е:
Не взимай повече риби, всичките проблеми идват от пренаселване на аквариума, дай време на аквариума да "тръгне", после ще видиш кой риби най ти харесват и се придържай към тях, подари/продай другите и така ...
Избери два или три вида и остави само тях, иначе ... както казват колегите изглежда малко каша :)

Поздрави и успех.
https://s8.postimg.org/ctn5jythh/facebook.png Соленоводни аквариуми България

640L - reef
15L  - pico reef

Ivan_S

Цитат на: Емилиян - 19.05.2016 13:46
Там е проблема ,че и аз не знам какво искам . (това прозвуча като жена ) :-D
Която и риба да видя по магазините и си я харесвам.затова е така различно заселен аквариума  :-[
А все пак и съм начинаещ и гледам да са по непретенциозни риби,а не да ги вадя като пакет със замразена цаца  :-[

В този случай мога само да ти предложа да разгледаш профилите на колегите във форума, а и като цяло снимки на аквариуми в Интнернет. Със сигурност ще си харесаш нещо. Така поне ще имаш някакъв ориентир, върху който да работиш. Не се засягай от коментарите на колегите. Понякога е по-добре рязко, отколкото да се премълчават разни неща, които ще доведат до измиране на риби, скапване на аквариума и без причина отказване от хобито. Покажи какво ти харесва, пък след това който с каквото може, ще помогне ;).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Емилиян

Цитат на: pl86 - 19.05.2016 16:02
Те сега може да ти се виждат малки, ама повечето ти риби (хелери, трихогастери, лабео) стават 12+ сантиметра ... така че ... няма да са изобщо малки след време.
Да не говорим пък като почнат да се множат живородките.

Моя съвет е:
Не взимай повече риби, всичките проблеми идват от пренаселване на аквариума, дай време на аквариума да "тръгне", после ще видиш кой риби най ти харесват и се придържай към тях, подари/продай другите и така ...
Избери два или три вида и остави само тях, иначе ... както казват колегите изглежда малко каша :)

Поздрави и успех.

За сега наистина ще се спра и няма да вземам други.Тези вече от месец съжителстват и ако не броим надмощието на едното лабео,други сериозни проблеми няма.

Публикациите са слети: 19.05.2016 16:30

Цитат на: Ivan_S - 19.05.2016 16:13
В този случай мога само да ти предложа да разгледаш профилите на колегите във форума, а и като цяло снимки на аквариуми в Интнернет. Със сигурност ще си харесаш нещо. Така поне ще имаш някакъв ориентир, върху който да работиш. Не се засягай от коментарите на колегите. Понякога е по-добре рязко, отколкото да се премълчават разни неща, които ще доведат до измиране на риби, скапване на аквариума и без причина отказване от хобито. Покажи какво ти харесва, пък след това който с каквото може, ще помогне ;).

Разглеждам,чета,но информацията е голяма. Цяла наука дето се казва. Имх проблеми с рзтенията (гниеха) но намалих светлината и се оправиха. Ако излезе проблем ще се запитване , за което благодаря предварително  *THUMBS UP* *YAHOO* *DRINK*

ancitrusa

1 трихогастер, 1 лабео, боцията, 10-15 разбори и си готов всички са от Азия. Може и 1 скатче савелия да пуснеш.

Similar topics (5)

36999

Публикации: 4
Прегледи: 2647

14974

Започната от Barbus


Публикации: 1
Прегледи: 3437

36442

Публикации: 5
Прегледи: 3459

5636

Публикации: 672
Прегледи: 315449