• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 10:41

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Покрай цензурата и края на седмицата (tl/dnr)

Започната от suntsu69, 11.12.2009 15:18

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

suntsu69

Не съм голям специалист в акваристиката, занимавам се с това от около година. Е, без да броим гледането на живородки в странни съдове преди 20-25 години. Но съм добър   в областта на намирането на информация и нейното усвояване. Изчел съм много неща от български, руски и английски сайтове.
Причините да пиша това ,,есе" (може би първото в живота ми) са темата за цензурата в един друг форум, редовните въпроси ,,какво да си пусна в аквариума?" и моите собствени наблюдения на търговията с риби в България.
Първо: много голяма част от хората не четат. Правят каквото са си наумили и когато нещо се обърка, влизат във форума и задават въпрос. Супер е , че във форума има FAQ, ама пак ще го четат малко хора. Хубавото на този форум е, че има кой да им отговори. Така хората се ,,зарибяват" с нашето хоби. Е, отношение като в някои други форуми и дори на някои колеги от този (почитатели на строгите правила и здравата тояга), само могат да отблъснат хората от акваристиката въобще. А ,,вербуването" на свежи попълнения е много важно, ще обясня по-късно защо. Лошото на задаването на въпрос и отговарянето е, че отговора може да не е много верен. Или може да е верен, но силно пречупен през погледа на отговарящия.
Тук стигаме до втория въпрос:" какво да си пусна в аквариума?" Съветите са живородки, анциструси, скаларии, неони и някои ,,екзотични" като родостомуси или барбуси. Странно ми е защо изобщо се задава този въпрос. В крайна сметка всеки сам си гледа аквариума- т.е. трябва да си избере риби, които му харесват лично на него. Но първо трябва да си отговори на въпроса , какво ТОЧНО от акваристиката му харесва. Акваскейп, растения, риби, развъждане ???  Защото ако просто зададе въпроса ,,Какви риби да сложа?", ще получи различни отговори от хора с различни интереси. Акваскейпърите ще му препоръчат неони или разбори, растениевъдите- анциструси или родостомуси, децата – живородки, ,,дизайнерите" – дискуси или скаларии. И ВСИЧКИ са прави. Просто гледната точка е различна.
Тук ще се върна обратно към форума.  Струва ми се, че повечето модератори са любители предимно на акваскейпа и растителните аквариуми. Оттам и повечето съвети са с такава насоченост.
Трето: До какво води това? В магазина има 40 вида риби. От специалисти в акваристиката( абсолютно без ирония, хора с опит, но със собствени вкусове ), се препоръчват 15 вида. След още 5 години, в магазините ще има само 20 вида риби. Може би ще има голям бизнес с готови, напълно обзаведени аквариуми, с рибите, скаридите и охлювите вътре. А аквариумните риби по света са хиляди, може би десетки хиляди. И са красиви за едни, грозни за други. Но ако се продават само 10 вида риби, аквариум като този на filio, ще бъде само една мечта.

Пак към форума.  За мен във форума има липса на публикации за риби, ама от първо лице. Не на откъси от някоя книга, а простичко: аз гледам това и това, храня го с това, водата е еди каква си, хвърлиха хайвер, излюпиха се ...Не знам дали хората не им е интересно или ги страх да не се изложат. Но във английските и някои руски форуми има доста такива  постове и според мен са много ценни.

Лично за мен гъдела в акваристиката е развъждането на риби. Да, искам аквариума ми да изглежда добре, но явно нямам дизайнерски способности. Бих почерпил или дори платил известна сума, ако някой ми го направи по-красив.Но вероятно ще го пренаселя и ще осера работата. Просто  за мен гъдела са рибите. И понеже живородките и тетразоната отдавна не са ми интересни опитах да си намеря по-интересни риби.
Да, ама не. Барбуси – да, имаме. Тетразона. Е, някой път дори конхониус. Коридораси? Ооо, да . Палеатус. Ако месеца е щастлив, дори и панда.
И накрая едни мисли, за които много хора ще ми теглят по една майна.
За да може хобито да върви, трябва масовост и търговия. Търговците не са врагове, те са важен елемент. За да има възможност да си купите някоя по-екзотична риба, трябва бизнеса да работи. Ако само си подаряваме риби, търговията ще умре и накрая ще гледаме само гупи. Аз предпочитам да има 200 вида в магазина (или на пазара), па макар и най-евтината да е 5 лева, отколкото 10 вида с цена до 3лв. Пък и ми е странно, как една кутия с помпа за 10лв, наречена външен филтър се продава за 250лв, а една рибка докарана от Перу жива – за 3лв?

Е*аси съчинението...Не знам дали написах нещо смислено, ама чакам края на работната седмица.



bigbeer

Опитай довечера след 3-тата ракия пак :)  *THUMBS UP*  *DRINK*

suntsu69

толкова ли е безсмислено или изпълни указанието от заглавието?


niky

Не, иска да каже, че той след третата ракия пише и по дълги есета :-D

Иначе за доста неща си прав. Но и не съвсем. Сега има много по-голямо разнообразие от риби и растения.
За съжаление малко са хората, които развъждат, вече се разчита на внос.

С растенията определено има огромен напредък, за малка част от който смятам че и ние имаме заслуга. Първия хемианстус беше внесен като ембаргова стока. Сега не е голям проблем да се намери.

Също така и техниката, Сера се наложи на пазара, Дискус внасят друга немска марка.
Ето Владо предлага също интересни риби. Мишо също.

Има напредък, макар и не какъвто ни се иска.

elblanko

Някой като пита какви риби да си купи, и мене ми е доста странно. А това че всеки се впуска да му предлага рибите който той самия гледа, е абсолютно вярно. А когато прочета накъде съвет от типът: ''разкарай златните, че ще ти изядат растенията'' направо ме напушва смях. Нали все пак аквариума е негов, той ще си го гледа. Решението дали да гледа растения или златни трябва да си е негово и е някак си нечестно да бъде вкарван в коловоза с растенията, без да му се обясни че аквариума може да съществува без нито едно растение в него. *DRINK*
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

rakim

Коя немска марка внасят дискус?
540л Южна Америка

nidkolio

Цитат на: niky - 11.12.2009 15:37
С растенията определено има огромен напредък, за малка част от който смятам че и ние имаме заслуга. Първия хемианстус беше внесен като ембаргова стока. Сега не е голям проблем да се намери.

не че имам нещо против, но просто от 3 месеца се мъча да си намеря хемиантус куба.. повярвай, трудно е да се намери и ако се намери е в толкова малки количества че цената е направо като на златото.
Пусках обява че търся и тук във форума, но уви и от тук никой не отговори че има за даване/продаване...

Аз лично съм съгласен с suntsu69 за това че търговците не са врагове. Без достатъчна печалба за търговеца той няма сметка да се занимава да внася/продава стоки. А ако търговците не внасят и продават.. то тогава нещата стават още по трудни за нас потребителите. Поръчки по интернет, скъпи доставки, несигурни доставки... абе мъка..

Ако има търговия, ще има и по голяма конкуренция между търговците, следователно цените ще са по ниски и разнообразието по голямо... дано някой ден стане.

Разбира се това е мое лично мнение :-P
https://www.youtube.com/user/ZoomagazinPetPaw Полезни клипчета

77

Цитат на: rakim - 11.12.2009 16:15
Коя немска марка внасят дискус?
аква медик
: 11.12.2009г 16:04ч
Цитат на: elblanko - 11.12.2009 15:59
Някой като пита какви риби да си купи, и мене ми е доста странно. А това че всеки се впуска да му предлага рибите който той самия гледа, е абсолютно вярно. А когато прочета накъде съвет от типът: ''разкарай златните, че ще ти изядат растенията'' направо ме напушва смях. Нали все пак аквариума е негов, той ще си го гледа. Решението дали да гледа растения или златни трябва да си е негово и е някак си нечестно да бъде вкарван в коловоза с растенията, без да му се обясни че аквариума може да съществува без нито едно растение в него. *DRINK*
предполага се че щом вече е сложил растения ,значи иска да има аквариум с растения.
а ти се смей не ни пречиш *ROFL*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

rakim

Търговците си печелят достатачно,изобщо не ги мислете.Някои са доста нагли даже с надценките.
540л Южна Америка

nidkolio

Цитат на: rakim - 11.12.2009 16:56
Търговците си печелят достатачно,изобщо не ги мислете.Някои са доста нагли даже с надценките.

Надценката е голяма защото оборота е малък, или поне аз така си мисля.
Разбира се има и такива дето се уливат, но като има само при тях дадена стока... нямаме избор
https://www.youtube.com/user/ZoomagazinPetPaw Полезни клипчета

vankobarabanko

  Проблемът не е толкова в надценката,колкото до това да си намерите търговец,на когото може да се вярва,а не да ти продава разни болни и несъвместими риби,кофти китки и т.н. А за избора на риби те подкрепям напълно.Всеки да гледа такива каквито му харесват,а не каквито му препоръчват. По метода на изключенията ще си намери правилните видове.Това го казвам от собствен опит . Купувал съм много и различни видове риби(каквито ми харесват де),някои от тях си живеят още,други измираха много бързо,трети не се чувстваха добре...  Същото важи и за растенията с пълна сила.Но сега знам,какви видове биха живели при условията в моя аквариум,и какви не.Което не ми пречи да си продължавам с пробите де  ;-)
На всеки удар можеш да отвърнеш,освен на слънчевия!!!

Асен Евгениев

Цитат на: nidkolio - 11.12.2009 17:50
Надценката е голяма защото оборота е малък, или поне аз така си мисля.
Разбира се има и такива дето се уливат, но като има само при тях дадена стока... нямаме избор
Когато се продава жива стока, се случва да има яко фира. Стойността на умрелите се
калкулира в цената на  екземплярите за продан. И като си сложат 200% надценка...
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

elblanko

Цитат на: 77 - 11.12.2009 16:49
аква медик
: 11.12.2009г 16:04ч
предполага се че щом вече е сложил растения ,значи иска да има аквариум с растения.
а ти се смей не ни пречиш *ROFL*
=-O Това е меко казано странна логика.
А не се ли предполага че щом като си е купил и златни рибки значи иска да има и златни рибки?????
По принцип и на мене не ми пречат тия ''експертни'' съвети, давайте си ги колкото си искате. *DRINK*
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

77

това правим от години и това ще продължим да правим :-)
и знаеш ли защо? защото сме убедени че това което ги съветваме е правилно!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Similar topics (2)

7265

Започната от Bass_Maker


Публикации: 26
Прегледи: 7736

21988

Започната от Raven


Публикации: 225
Прегледи: 49342