• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
26.04.2024 04:02

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Аквариум- параметри

Започната от Joro Vn, 26.07.2005 22:02

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Joro Vn

От предната ми тема възникнаха въпроси, затова направих нещо като профил на аквариума ми:
 Размери: 90 х 45 см, височина- 50 см;
Обем: 200 л;
Стъкла: шлайфани, дебелина- 8 мм;
Декоративен пластмасов капак: вътрешна "облицовка" с алуминиево фолио и термоизолация, подвижен преден капак, цвят- черен, дебелина на пластмасата- 3мм;
Шкаф /собствено производство/: от мебелна плоскост, дебелина 18 мм, вътрешна регулируема метална рамка от кух стоманен профил, цвят- "орех класик";
Филтрация: външен филтър "Hidor- Prime 20"- Qmax = 700 l/h, пълнеж- груб и фин механичен филтър, керамичен субстрат- смесени "Bio Max" и финна пореста керамика;
Отопление: външен проточен нагревател /собствено производство/- Р= 250 W, корпус и елементи- неръждаема стомана 304L /1.4306/;
Централизирано управление /собствено производсво/ в командно табло: микропроцесорен блок с PIC 16 F84- 5 канален: 2 осветление, филтър, хранилка, СО2; дигитален програматор; пропорционален терморегулатор; захранващ блок с акумулаторна батерия; реле време и безстепенно регулиране на лампи  / при ръчно управление/; управление ел. магнитен клапан за въздух;
Осветление: луминисцентни – 18 W/T8 OSRAM Flora 77 /550 lm/, 18 W/T8 PHILIPS 840 /1350 lm/, 14 W/T5 PHILIPS 830 /1350 lm/; спомагателно- 2 броя по 60 W крушки с нажежаема жичка; предстои увеличаване на осветлението;
Допълнителни конструктвни решения: перфорирани дъно на аквариума и шкафа, с преминаващи през тях смукателна и нагнетателна линий на филтъра, въздухопровод, резервен въздухопровод /вариант за предстоящата система  СО2/, многожилен кабел към капака;
Вътрешно оформление: грунд- едър пясък с различни фракций, естествени камъни, корени /мангров и лозов/;
Торене: в момента с торове собствено производство;
Риби: птерогоплихт, Rineloricaria parva, Acanthophtalmus myersi, геринохейлус, SAE, Rasbora heteromorpha Duncker, Rasbora maculata Duncker, червен фантом /megalamphodus sweglesi/, hephessobrycon copelandi, червен неон /Paracheirodon axelrodi/, обикновен неон /Paracheirodon innesi/, Mikrogeophagus ramirezi, неиндефицирани- 3 вида /диви "приплоди"/;
Растения: Cryptocorine pontederifolia, Cryptocorine wendtii, Cryptocorine willisi, Cryptocorine lucens, Aponogeton undulatus, Anubias lanceolata, Anub. barteri var. nana, Alternanthera reineckii, Echinodorus osiris, Echinodorus Red Flame, Echinodorus amazonicus, Echinodorus Apart,  Echinodorus ocelot green, Echinodorus ocelot red, Echinodorus schluteri, Echinodorus bolivianus /?/, Echinodorus rose, Nymphea rubra, Nymphea Marliacea rubra red, Hidrocotyle leucocephata, Microsorium pteropus, Spatifilium, Hygrophila polisperma, Mayaca fluviatillis

malomir

Звучи добре.Аз също съм от Варна,дай да го видим този аквариум на живо и да обменяме опит и мнения и да оформим варненско лоби в този форум.София и Пловдив далече имаме нужда от подкрепления в регионален мащаб не мислиш ли?

Stas

Айде сега! На лобисти ли ще се правим! :)

Longanlon

ти вместо да пускаш тука профила, вземи се запиши в клуба като си дойде Ники, та и снимчици може да сложиш.

http://aquariumbg.com/club/index.html
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Joro Vn

Да, нека да не правим държава в държавата!
   Но имам алтернативно конкретно предложение за Маломир и всички варненци. Във Варна вече 5-та година съществува дружество "Акваристика 2000", с регистрация като юридическо лице. За да не утегчавам повече форума с реклама, каня ви на сбирките на дружеството. Провеждаме ги всеки четвъртък от 19-19,30 ч. в едно заведение, където се събират и други клубове по интереси. Казва се "Дядо Пеньо", адреса му е: ул "Македония"-33 /зад х-л "Орбита"/. За повече информация или контакти ми пратете мейл.

abaro

Точно на Македония но №13 ми беше първата квартира във Варна.  А там някъде зад Орбита в едно мазе беше на един колега. Като си спомня колко джин и вино сме изпили на тази улица съм сигурен че е идеална за сбирки на клуб на акваристи :lol:
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

martinis

Чудесно е това, че си имате периодични сбирки.
Аз съм на море другата седмица във Варна и ако намеря свободно време ще се обадя да се видим... :lol:

miTko

Цитат на: "abaro"Точно на Македония но №13 ми беше първата квартира във Варна.  А там някъде зад Орбита в едно мазе беше на един колега. Като си спомня колко джин и вино сме изпили на тази улица съм сигурен че е идеална за сбирки на клуб на акваристи :lol:
offtopic
Наборе, направи частична смяна на водата в Черно море, че в понеделник идваме! :lol:  :lol:  :lol:
Разни мои АКВАРИУМИ 

patter

offtopic От понеделник съм в отпуск, който за съжаление май ще изкарам във Варна, така че може и да организираме сбирка на форума тук :-)

abaro

Цитат на: "miTko"
Цитат на: "abaro"Точно на Македония но №13 ми беше първата квартира във Варна.  А там някъде зад Орбита в едно мазе беше на един колега. Като си спомня колко джин и вино сме изпили на тази улица съм сигурен че е идеална за сбирки на клуб на акваристи :lol:
offtopic
Наборе, направи частична смяна на водата в Черно море, че в понеделник идваме! :lol:  :lol:  :lol:

Ами вие не знаете ли? Няколко хиляди туристи вече от доста време правят частична смяна на водата всеки ден  tooth
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

nemak

Цитат на: "Joro Vn"От предната ми тема възникнаха въпроси, затова направих нещо като профил на аквариума ми:
 Размери: 90 х 45 см, височина- 50 см;
Обем: 200 л;
............................................................
Централизирано управление /собствено производсво/ в командно табло: микропроцесорен блок с PIC 16 F84- 5 канален: 2 осветление, филтър, хранилка, СО2; дигитален програматор; пропорционален терморегулатор; захранващ блок с акумулаторна батерия; реле време и безстепенно регулиране на лампи  / при ръчно управление/; управление ел. магнитен клапан за въздух;
.............................................................
Допълнителни конструктвни решения: перфорирани дъно на аквариума и шкафа, с преминаващи през тях смукателна и нагнетателна линий на филтъра, въздухопровод, резервен въздухопровод /вариант за предстоящата система  СО2/, многожилен кабел към капака;

Дай малко подробности за централизираното управление и допълнителните конструктивни решения.
Много ми е мерак за "централизирано управление", но нямам идеиа как да си го направя.

Joro Vn

Сори за късния отговор, проблеми с интернет- доставчика ми, и с време.
   За Nemak: все пак трябва да имаш идеи какви консуматори ще управляващ, по какъв алгоритъм, дали наистина има смисъл да го правиш, можеш ли все пак да го поддържаш и обслужваш /например при авария/. Принципни решения вече са коментирани във форума-http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=432
   Конкретно при мен. Използвам 5 изхода на микропроцесора. Единият управлява чрез семистор безстепенно 2 броя лампи с нажежаеми жички. Сутрин в зададено време започва плавно включване от 0 до max яркост в продължение на 20 минути, задържа така около минута и след това за 2 минути ги "сваля" до определена степен /може и до 0/, предварително зададена- чрез импулсен бутон на панела. В момента на пълна яркост се включват луминисцентните лампи- чрез втория изход и ел.-механично миниреле. Вечер пак в зададено време циклите се повтарят в обратен ред. Това управление на лампите много ми е удобно, т.к. в 7.00 ч. излизам от къщи, а зимата все още е тъмно. Аз храня сутрин и вечер. Преди да имам управлението, при рязко светване рано сутрин рибите изпадаха в паника и дълго време не реагират на храната. След няколко минути тя започва да пада на дъното неизконсумирана. Освен други последици, при мен и част от нея биваше засмуквана от филтъра- имам прикрита в грунда смукателна камера. Вечер плавното изгасване не е необходимо, при мен по- скоро е атрактивна екстра.
   Третият изход чрез миниреле изключва канистъра за 3 минути сутрин и вечер в определено време. В момента тази функция почти не я ползвам, но преди година и нещо, когато стартирах управлението, нещата не бяха много ясни. Идеята беше да избегна гореспоменатото засмукване на храната, паднала на дъното. Тук имам и ръчен режим, пак чрез микропроцесорно управление /PIC 12/ и импулсен бутон спирам помпата за 3 мин./чрез джъмпери може да се променя времето/, но вече когато реша през деня. Недостатък на това спиране е, че може бързо да се амортизира ротора на канистъра.
   Четвъртият изход пак чрез миниреле включва и изключва електромагнитен клапан. Ще го използвам в СО2 системата, която в момента правя. Мисля, че е оправдан като функция.
   Петият изход като функция реално също не съм го ползвал. Беше предвиден за автоматична хрнилка. Изработих 24-позиционна хранилка, тъй като се оформяше над 20-дневно семейно отсъствие. Но стъпковото електродвигателче се оказа с недостатъчна мощност за сигурна работа. След завръщането ни не съм правил опити да я запусна, не ми се е налагало. Замислям се този изход да го ползвам за автоматичен дозатор за течна тор, тъй като сега всекидневно торя.
  Тъй като микропроцесора няма вграден таймер за отчитане на реално /астрономическо/ време, за целта използвам електронен седмичен програматор.
   В командното табло /така да го нарека/ има също блок /платка/ на терморегулатор, блок за ръчно безстепенно управление на лампите с нажежаема жичка, блок за аварийно затваряне на въздуховода от компресора за въздух, захранващ блок с акумулаторна батерия.
   По въпроса за конструктивните решения. Реализирал съм едно изпълнение, което на живо в такъв тип аквариум не съм виждал другаде. Дъното ми е "пробито", съответно и на шкафа. От там през специален детайл минават смукателнната и нагнетателната част на канистъра; два въздуховода- на компресора за въздух и още един резервен, евентуално може да се използва за вътрешен реактор за СО2; многожилен кабел към капака- за осветлението, за хранилка или дозатор, за резервен вътрешен нагревател, за вентилатор и т.н. /според нуждите/. Всички комуникаций и апаратури се намират вътре в шкафа. Това решение има и недостатъци, но от естетична гледна точка според мен е много добро- нито вътре в аквариума, нито извън или около него се виждат кабели , маркучи и др. неща от системите. Т. к. не вярвам много на обратните клапани, на въздуховода имам ел.магн. клапан, който чрез специален датчик се изключва при спиране на тока или авария на компресора за възух. По този начин предотвратявам евентуалното изтичане на водата от аквариума. Преди канистровия вход имам колектор, откъдето чрез маркуч и резбова връзка пълня или източвам. Другият край е в сифона на  банята, или съответно завинтен към душа. Към  този колектор е монтиран и датчика на терморегулатора. След изхода на колектора е разположен проточен нагревател, също изцяло мое производство. Има и изолиращи кранове за евентуален ремонт на филтърната система.
    Това решение работи вече 2,5 години, с няколко дребни проблема предимно в електронните блокове /да чукна на дърво :bash /. Предстои още един ъпдейт на системите- допълнителна за СО2- от бутилка и евентуално проточен реактор; и още един кръг за осветление с луминисцентни лампи, вече и с въздушно охлаждане.      В обобщен вид това се сещам.

77

ако не вали много утре с дидо ще монтираме контролер и в моят аквариум :bow освен управлението на лампите и температурата най важната му функция е да командва рн датчика и съответно со2(со2 контролер) :bud дай боже :angel  :bow
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

dido

Тъкмо снощи понаправих и графиката на софтуера за ПЦ. Ще тръгвам май за Търново :-)

Joro Vn

За управление на температурата аз доста се колебаех дали да я заложа като функция на микропроцесора. Заради сигурността реших това да бъде отделен електронен аналогов терморегулатор със собствено безтрансформаторно захранване, на който само платката е разположена в командното табло. Имаше и други спънки. Самото програмиране го прави мой колега.  Не можахме да подберем подходящ цифров термодатчик- с приемлива точност, да се намира на пазара /за единична бройка/, да не е много скъп. Последно се спряхме на тези от сериата на DALAS /ако не се лъжа- DS16S22/. Там също нещо зациклихме при температурните му характеристики, които даваше производителя- обръщането им в двоичен вид. Но не съм се отказал за бъдещи нови опити. Dido, ако можеш, дай мнение за тези датчици, или изобщо за подходящи, които да отговарят на горните критерий.
  Постоянен pH контрол също не е за пренебрегване, особено при СО2. Може би ще опитам да го реализирам за в бъдеще. Дайте малко инфо за датчика /сондата/ и как сте реализирали преобразуването на аналоговия сигнал в цифров- процесора има ли вътрешен ЦАП.
  Успех, и ако може малко снимки :bye .

Similar topics (5)

11877

Публикации: 5
Прегледи: 3597

5976

Започната от Хунта


Публикации: 10
Прегледи: 8923

1553

Публикации: 15
Прегледи: 8713

44092

Публикации: 2
Прегледи: 2214

2565

Започната от kraltchev


Публикации: 10
Прегледи: 4836