• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:40

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Аквариум- параметри

Започната от Joro Vn, 26.07.2005 22:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dido

Използвам SMT16030 сензор за температура. DS1624S - такъв няма. Има DS2422, DS1922, DS1722, DS1822. Управлението по температура има "защита" - използва се нагревател с биметална пластина - дори и да се скапе управлението, не можеш да свариш рибите.

Процесора има вътрешен АЦП, 12 битов 8 канален. Сондата е на Сера, но става каквато и да е ПХ сонда, дори и руска :-) Схемата е 1 усилвател по напрежение Х 1.69 на променливотоковия сигнал от сондата и 2-ри усилвател, който прави фазова инверсия и изместване на сигнала до DC. Като резултат изхода на сондата става от 0 до 1400 миливолта, като всеки 100 миливолта е 1 градус ПХ. Първия усилвател е специален, малошумящ, за свръхнисък ток на входа - до 1 fA.

Joro Vn

10Х. Датчикът наистина е DS18S22. За твоя датчик ще се поразровя в нета за данни. А за сондата, ако реша да меря постоянно рН, може би ще търся нещо по- евтино и компактно. Идеята ми е също да я ползвам в проточната система, а не в самия аквариум. Нагревателят засега съм го оборудвал само с термопредпазител в/у корпуса- по-скоро защитава системата. Против сваряване на рибите разчитам на мощността му.
 Все пак мисията завърши ли с успех, като изключим придвижването :D

dido

Гаден е тоя датчик, тоя 1-wire интерфейс не ми харесва. Линията е в три състояния и не трябва да държиш линията в ниско ниво повече от 400 микросекунди. Това ме притеснява, щото използвам RTOS и е възможно да се появят такива паузи когато се превключват процесите.

Иначе обръщането в двоичен вид е лесно - бит 0 до бит 3 ти дават частта след десетичната запетая, бит 4 до бит 10 ти дават двоично цялата част на температурата и бит 11 до бит 15 дават знака. С няколко побитови измествания можеш да отделиш трите компонента.

Моя контролер си работи, 77 трябва да го инсталира ня място и това ще му отнеме време. Неговата пХ сонда е проточна също.

Similar topics (5)

21946

Публикации: 5
Прегледи: 3105

24003

Публикации: 8
Прегледи: 3711

3068

Започната от nikola


Публикации: 22
Прегледи: 10328

56045

Публикации: 6
Прегледи: 3847

35237

Публикации: 7
Прегледи: 3482