• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:52

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

"Запалих" се отново, да "гледам" рибки!

Започната от kpokcho, 21.02.2006 09:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kpokcho

Лично аз съм нов във форума, но съм "гледал" рибки от 1980 - до последните години на комунизма, до тогава когато разбиха държавните цветарски магазини и евтините рибки по 1 левче изчезнаха... а пък аз вече бях в гимназията и блеенето пред аквариума не ми беше вече интересно.
Тогава си спомням че акваристиката беше на много ниско ниво: Купуваш аквариумче 12л с пластмасово дъно и краища - масово производство, - не помня колко струваше... но евтино... купуваш 5 рибки -  5 лв. - най-често гупи, хелери малки скалариики, барбуси и данио, и когато някоя умре, пак тичаш до цветарския магазин. Даже сме си подарявали за празниците в училище...

От 1993 до 1995 по време на студентските ми години в СУ. Тогава с един колега от БФ лепяхме аквариуми и развъждахме живородки и растения, които продавахме на съботния пазар за да се доизхранваме. Живородките ясно - много лесно се развъждат... От растенията оформяхме най-често папратите - Marsilea quadrifolia (българско име: Разковниче), и Salvinia natans (българско име: Плаваща лейка), които набавяхме чрез просене от Ботаническата градина в Драгалевци, която е към БАН и директорката й водеше спец. курс по декоративни растения в СУ, познаваше ни, и ни даваше по няколко стръка това онова! От там се снабдявахме и с Pistia stratiotes (водна салата) и Eichornia crassipes (воден хиацинт - http://images.google.bg/images?svnum=10&hl=bg&lr=&q=Eichornia+crassipes&btnG=%D0%A2%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B5, в главната страница не фигурира точно този вид???
http://www.aquariumbg.com/index.php?inspage=item.txt&vid=).
Само, че тея искаха вода като за блато - застояла, без аерация, смърдяща, силно осветление от горе, и когато се поставяха в аквариум, издържаха най много 2-3 седмици. Плаващата лейка също се държеше по тоя начин. Разковничето пък искаше, коренището да му бъде потопено в кал а листата да са задължително извън водата. т.е. и то не ставаше за чисто подводно аквариумно растение, и то след няколко седмици в аквариум пукаше...
Въпреки това, благодарение на Антоанета (директорката на градината която също живее все още в Ст. град и ни беше почти съседка), както и колегите от БФ в нашия блок (а те бяха наистина професионалисти - ботаници и ихтиолози) изкарвахем някаква прилична продукция. Всъшност от тогава е идеята за снабдване с микро елементи от разтворима таблетка за пиене  - една колежка ботаничка, обаче така си подхранваше саксийните растения!

После се преместих от 52 бл. на Ст. град. а колегата ми се ожени и му се роди дете и нямаше време да тича по рибки... и всичко се "разпадна". После не бях в България дълго време, но наскоро, се върнах и като гледах каква "дупка" за телевизор има в една от секциите ми, реших да я запълня с един аквариум. Така тези дни пак се връщам към детските ми спомени, и най-смешното беше, че въпреки че знам че първо се прави аквариума – пясък, филтрация растения, изчаква се водата да преседи за да се махне хлора, аз отидох до най-близкия магазин където може да се паркира - този в Мусагеница и купих 4 хелера...
До тогава се чудех се дали да не си лепя сам аквариума, но купувайки хелерите видях един 40 Л, и го купи. и се започна, а помпа – , филтър, пясък.... беше ми жал после за хелерите, държах ги цял ден в торбичката, докато водата преседяваше в пълния аквариум със силна аерация за да се изпари хлора...
Днес ще ходя да купя едно торбе пясък от практикер. Ако ми остане време, ще се мотна до магазините за някое растенийце... а в събота съм на пазара.
Всъщност аз не почнах от веднъж.. Първо прочетох де що има форуми и страници в интернет. Миналата събота ходих на пазара в Подене, но наистина беше слабо.. Къде четох – абе тея не знаят ли че водните ми растения птичи грип не хващат...
Силно се надявам тъпите заповеди да се премахнат, щото не се сещам наистина къде може да има подобна борса за водни растения и рибки.

miTko

:shock: Май си можел да се доизхранваш с писане.
Разни мои АКВАРИУМИ 

kraltchev

Хехе, а пък на мен ми е интересно да чета такива истории защото имам асоциаций с мойте спомени. Пък и момчето има хубав стил на писане, не като на някой... или като моя.  :D

Хайде Крокчо добре дошъл и съвсем да се запалиш и особено по растенията и акваскейпа!

--Николай

Raven

здравей и от мен.

какъв профил си бил  в БФ.ако е нещо с растения -ще се радвам най накрая да се появи някой професионалист.аз познавам само един микробиолог ,ама на него само колибактерии и плесени му дай.

както и да е - щом си решил пак да се захванеш със старата болес - дано да е с уклон към растенията
:D
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

tishovsx

...може пък да е с уклон за морски-рифов аквариум, не му пълнете главата с тия растения 8)
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

chandler

Цитат на: "raven"здравей и от мен.

какъв профил си бил  в БФ.ако е нещо с растения -ще се радвам най накрая да се появи някой професионалист.аз познавам само един микробиолог ,ама на него само колибактерии и плесени му дай.

както и да е - щом си решил пак да се захванеш със старата болес - дано да е с уклон към растенията
:D

в нашия университет, т.е. ВТУ, БФ значи Българска филология ;)
В СУ не е ли също така?

иначе добре дошъл и от мен!
chandler

dido


Legion

Не искам да ви разочаровам но в БФ никой не се занимава с водни растения :? Има само един аквариум(около 40л) с гамбузии  и Кабомба(ако не се лъжа)в катедра Екология. Растениято които се отглеждат в БФ са бобчета,грахчета и т.н. Бактериите, плесените,дрождите още са на мода :roll:

Raven

аз проявявах интерес към БФ,по точно към Ботаниката която беше към катедра Биология - специалност след втори курс,или нещо подобно,обаче по онова време беше редовна форма на обучение а аз намах възможност та записах УНСС като по лесно.

само не помня Ботаника имаше ли като отделна специалнос или беше само семестриално.

но това беше през 93 г. от тогава сигурно много се е променило.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Legion

Ботаника има само магистратура.Местата са 2 а за тях могат да кандидатстват биолози,биотехнолози,еколози и т.н. дори идват някакви маймуни от Нов Български да кандидадстват за нашите магистратури и връзкарите  и техните познати са на мода пак. :?

Raven

да ,нещо такова беше-спомням си че имаше нещо особено с тази ботаника,а и освен това че беше редовно мама и тати ревнаха като сарански мечки само като чуха че имам интерес към нещо друго освен право и икономика. :?

е, минало.....
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

AQUASAUR

kpokcho, привет и от мен!
Абе сигурно жена ми те е обслужила в магазина...
щото аз всички акваманяци от онова време(1985-95) в Студентски град ги знам наизуст... :D
а иначе може и физиономиите ни толкова да сме се променили от годините...,че да не се и познаем...  :roll: ,
но следващия път просто ме потърси и кажи две думи по случая... :idea:
пък за останалото ще се разберем... :lol:

kpokcho

Цитат на: "Legion"Не искам да ви разочаровам но в БФ никой не се занимава с водни растения :? Има само един аквариум(около 40л) с гамбузии  и Кабомба(ако не се лъжа)в катедра Екология. Растениято които се отглеждат в БФ са бобчета,грахчета и т.н. Бактериите, плесените,дрождите още са на мода :roll:
Елена Чакалова водеше ни на нас Анатомия и Морфология на Растенията, беше замесник-декан по мое време се е занимавала на времето. Понеже беше пред пенсия, изглеждаше много мило и симпатично бабе, и ни подари една цветно-илюстрирана руска книга с почти всички аквариумни растения. За съжаление, днес не си я спомням, нито по име нито по автор, а май остана у колегата ми. Тогава интернета тепърва се зараждаше, и нямаше почти нищо в него. От там сме черпили информация за останалите видове. в Библиотеката също имаше интересни книжчици...
Действиетелно днес, въпреки че има и катедра и специалност хидробиология, никой не се занимава с водни растения. Една моя колежка която работи в Държавна агенция по водите, наскоро ми се оплака че, нямало един свстен ботаник, който да назначат за биоконтрол на водните растения във водоемите. По време на обучението ни по систематика на висшите растения, повече се е наблягало на сухоземните растения - но винаги когато е имало някой воден представител ни е бил показван. Все пак в България се намират и доста водни растения. Чета по форумите например мнения, че не стават за аквариуми, защото били студенолюбиви, ама според мен не е така.
Че аз съм се къпал лятото като малък по Марица, и там е било пълно с роголистник. Температурата на въздуха е била около 40*С, а на водата поне 35! На практиките също са ни водили по разни блата лятото и те са били достатъчно топли. Виждал, съм и в езерото до басейна на гр. Белово - където се оттича топла минерална вода, доста буйна подводна растителност - идвало ми е да я накъсам и я взема ама мястото е опасно и заградено с мрежа. Там даже някой беше пуснал и гупи които чудесно си се развиваха...
...така че българските видове като, роголистик, водна чума, водна леща, също стават за аквариум и не им трябва аклиматизация. отделен е въпроса че водната леща е голяма напаст, ако няма аерация живее добре ама пускаш ли 2-3 ехурчета въздух в минута, и загива. Водната чума е доста простовата. На всеки според мен са му я показвали по биология, защото като чели това е "любимото опитно" растение на българските учителки, и у всеки остава впечатление за нещо грозно - може би свързано с името - чума. Аз обаче съм виждал доста добре оформени на туфички растения в аквариум.
Та...
Според мен - напротив, водните растения в България, естесвено се аклиматизират за по ниските температури през зимата.
Единсвено във високо-планинските езера, където температурата е студена, има такива видове които не стават за аквариум!
Но да се върна към Биологическия Факултет.:
Колегите от ихтиологията, които също развъждаха рибки, въпреки че не бяха ботаници, също знаеха растенията, и практически "обучението" се е дължало на обмяна на взеимен опит.
А и както казах спецкурса по Декоративни растения се водише от директорката на ботаническата градина която е към БАН.
Верно е и тя наблягаше на сухоземни видове, а според един колега специалноста и била дендрология, и можела да прави само дендрариуми (това е наука за дърветата и храстите) ама ни е показвала водната салата, водната лейка и разковничето... Това май го писах.
да не ставам много дълъг...
чао

miTko

Цитат на: "tishovsx"...може пък да е с уклон за морски-рифов аквариум, не му пълнете главата с тия растения 8)
Тишо, не разваляй хубавата тема бре! :lol:
Разни мои АКВАРИУМИ 

kpokcho

Цитат на: "raven"здравей и от мен.

какъв профил си бил  в БФ.ако е нещо с растения -ще се радвам най накрая да се появи някой професионалист.аз познавам само един микробиолог ,ама на него само колибактерии и плесени му дай.

както и да е - щом си решил пак да се захванеш със старата болес - дано да е с уклон към растенията
:D
Не не растенията никога не са ми били любими като предмет на науката. знаеш ли кви цикли на размножаване имат водораслите например? При тях това което го чистите е безполовото поколение половото най-често е подвижно и даже си и плува с камшичета. И при вски вид едва ли не различни... купища латински наименования, че дори и спорите им на латински. При висшите растения е обратното - това което гледаш е половото поколение... Като знаех колко "глупости" се учат в ботаниката за тези водорасли, изобщо не ми е било любимо да следвам точно ботаника. Растителната физиология също е кошмарна. там пък като се почне с фотосъбирателните рецептори на фитохрома, та се свърши до стрес про растенията... Абе всъшост физиологията на Г. Кименов и до ден днешен сия  чета и на моменти не мога да я асимилирам. Транспорта по проводящите снобчета на моменти е написан с физически формули за движение по тръба и изобщо не може да схванеш какво и как се движи.
Е учил съм ги "тея работи" всичките и някой ги прилагам, но не съм искал да завърша ботаника, точно.
Завършил съм биология и химия - много ме кефеше че се учат две науки, После съм се занимавал само с химия (професионално) и сега работя по тая специалност.

miTko

Стана ми интересно.Като си ходил по топли водоеми, виждал ли си марсилея? Или само пише че вирее в България?
А, и не пишеш от къде си.
Разни мои АКВАРИУМИ 

kpokcho

Цитат на: "miTko"Стана ми интересно.Като си ходил по топли водоеми, виждал ли си марсилея? Или само пише че вирее в България?
А, и не пишеш от къде си.
в природата не съм я виждал, там където са ни водили пои практиките е нямало. Но съм я виждал на упражнения, и в Ботаническата в Драгалевци. Някъде четах че около Плевен имало езера с голямо находище на разковниче. Имало го в народен парк Персин http://riewpleven.hit.bg/persin/
ооо сега се сетих! В ресервата Сребърна има много!!! Виждал съм. И там съм бил на практика...
Живея в момента в София.

NO CARRIER

Цитат на: "kpokcho"Че аз съм се къпал лятото като малък по Марица, и там е било пълно с роголистник. Температурата на въздуха е била около 40*С, а на водата поне 35! На практиките също са ни водили по разни блата лятото и те са били достатъчно топли. Виждал, съм и в езерото до басейна на гр. Белово - където се оттича топла минерална вода, доста буйна подводна растителност - идвало ми е да я накъсам и я взема ама мястото е опасно и заградено с мрежа. Там даже някой беше пуснал и гупи които чудесно си се развиваха...
Ха ха, успя да ме разчувстваш. :-)
Рибките в първия ми "по-сериозен" аквариум бяха точно от този извор.  :lol:  86-87ма година беше някъде. Беше късна есен, но в минералния извор беше топличко и рибките си живееха с кеф. Ходихме с една дамаджана и почти я напълнихме цялата с един приятел. Роголистникът ми беше от канала. Тогава други "водорасли" не гледахме...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

kpokcho

Цитат на: "NO CARRIER"Ха ха, успя да ме разчувстваш. :-)
Рибките в първия ми "по-сериозен" аквариум бяха точно от този извор.  :lol:  86-87ма година беше някъде. Беше късна есен, но в минералния извор беше топличко и рибките си живееха с кеф. Ходихме с една дамаджана и почти я напълнихме цялата с един приятел. Роголистникът ми беше от канала. Тогава други "водорасли" не гледахме...
Точно тея години. Обаче миналото лято ходих да наливам на баща ми минерална вода, и нямаше нищо... И моето първо "водорасло" беше роголистник от канала... Даже мисля и сега да изчакам да го пуснат пак (канала де) и да го преровя.

Legion

Елена Чакалова не ми е преподавала,но може още да преподава :roll: Учебника по Анатомия и морфология  на растенията(2000г) е писан от нея.
Единствената водна твар с която сме се занимавали е водната чума изолирахме връхна меристема.По зоология на гръбначните животни ни показват едни черни на цвят риби от 1990-1991г. съхранявани във формалин и вадени периодично,полуразложени са и  не можеш да различиш костур от каракуда :shock: Това което учим по зоология на безгръбначните животни има най-голяма връзка с акваристиката -дафния,циклопси,тубифекс,ларви на комари,охлюви,миди,скариди,паразити разни и т.н.Преподава доц.Митов преди време(вече сигорно 1-2г) във форума коментирахме една негова статия :roll:

kpokcho

Цитат на: "Legion"..... комари,охлюви,миди,скариди,паразити разни и т.н.Преподава доц.Митов преди време(вече сигорно 1-2г) във форума коментирахме една негова статия :roll:
Моля ти се не ми говори за Пламен... хич не го харесвам... не можаш да намеря каква статия му сте коментирали, ама... хайде да не го "плюя" повече... че ми е и приятел... (въпреки че не го харесвам, защото седя 10-15 години на ниво асистент без да защити докторска... и чакаше да "падне тавана на лятното"...)

penchod

Между другото и мойто първо растение беше някакъв мъх от реката в Сандански. Тази река е планинска и температурата през лятото е не повече от 10 градуса, а растението и сега го има, но не знам как се казва, захваща се за каманите и прави дълги кичури, които се влачат по течението, като Явайски мъх, увеличен поне 10 пъти. Интересното е, че се аклиматизира добре в аквариума, само че там растеше нагоре, щото няма течение.

kpokcho

Цитат на: "penchod"Между другото и мойто първо растение беше някакъв мъх от реката в Сандански.....
Знам го. По точно знаел съм го. сега всичко съм забравил. И съм го виждал. Даже и на по-топли места... Баси как му беше името нещо имаше с брада, ама сега в главата ми се върти само Cystoseira barbata която е черноморска... Така както го описваш...  абе виждал съм го и в Германия! Момент, ще проверя в ebay.de дали не мога да намеря снимка!

kraltchev

Ей това беше малко четиво за душата.  Аз завърших биология и химия през 86-та и разбира се помня Чакалова, много свестен човек, евала.

От упражненията по анатомия на растенията помня главно София Паси.  Впечатлението ми е на изключително интелигентен човек който обаче гледа само едно - себе си.  А да, гледаше и друго - другите но винаги от високо:D. Брат и беше тоя брадатия политик, уверен съм че тои само благото на народа е гледал, хаха.

Физиологията на растенията се водеше от един дъртак (професор май беше) дето преподаваше тая наука като че ли е най-безинтересното нещо на света. Неизгладим спомен ми е останал от един колега от село който един ден влезе в упражненията по физиология на растенията носейки еднометров бурен.  На въпроса за какво му е, отговори че бурена е от неговия край и че е обещал на един приятел "да му изследва веществата".  При това с готовност гледаше към разните там хаванчета с листа направени на пюре с цел извличане на разни пигменти.

Кой ли е Митов, сигурно го познавам но сега като се опитвам да се сетя кой кой беше ми се въртят лица и имена ама не ги свързвам.

Хм, ако наистина високата температура убива повечето български растения в аквариум сигурно някога някой ще сложи охладител на аквариума и ще стане интересно.  Бая маняк трябва да е обаче, поне тук охладителите са скъпи :)

--Николай

kpokcho

Цитат на: "kraltchev"Ей това беше малко четиво за душата.  Аз завърших.....

Еееее - "86 а аз цели 10 години по късно "97
БТВ Пламен Митов беше асистент и работеха една група с Янко Коларов, който сега е в Пловдив... Пламен се ожени Зорка - антроположка. Може да не е била студентка по твойте години, защото беше 5ти курс когато аз бях първи...А пък Пламен да е бил студент някъде по твое време 81-86... може не знам, не му ли пише на страницата... ама то цялата страница на БФ не бачка...
Паси само съм я чувал- вече се беше пенсионирала по мое време....а въпросния дядо по Физиологията на Растения е Георги Кименов... И той вече по мое време не знаеше на кой свят се намира и не беше много зле настроен към студентите...

Similar topics (5)

60119

Започната от Kai13


Публикации: 7
Прегледи: 1319

16751

Публикации: 0
Прегледи: 3950

48228

Започната от anc


Публикации: 11
Прегледи: 5102

9919

Започната от patter


Публикации: 18
Прегледи: 8867

41912

Публикации: 7
Прегледи: 2831