Новини: Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.

Автор Тема: 20 Години Чернобил  (Прочетена 8458 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен cihlidi_fan

• Потребител
  • Публикации: 1 841
  • Tropheus fanatic!
    • Tennis-bg.com - Българският Тенис Сайт
20 Години Чернобил
« -: 30.04.2006г 10:10ч »
На 26 април се навършват 20 години от трагедията в Чернобил.  :cry:  Аз не съм бил роден тогава, но изчетох доста за това нещо както и се "нагледах на снимки"  :?  :x   Много организации казват, че и АЕЦ Белене ще е 2-рият Чернобил.... правят се бойкоти, стачки всякакви, но резултати....?! :roll:  :evil:   За тези които се интересуват за Чернобил ето вижте тези линкове които аз до сега гледах:
http://www.pixelpress.org/chernobyl
http://archive.greenpeace.org/mayak/
http://www.kiddofspeed.com/chapter1.html
http://www.pripyat.com/

От сега да знете... Не са Ммного приятни за гледане!!! :?  :roll:
220л. Танганайка
17 Tropheus sp."Red" Chimba, 10 Cyprichromis leptosoma "Utinta"
3 Telmatochromis vitattus, 3 lamprologus ocellatus

Неактивен Violeta

• Осветител
  • Потребител
  • Публикации: 970
20 Години Чернобил
« Отговор #1 -: 30.04.2006г 11:11ч »
Мда....
За разлика от теб аз не само че съм била родена през 1986, но и имам много ясни спомени от тогава. В известен смисъл съм и пострадала от аварията, макар че няма да уточнявам как. Нещата не бива да се смесват, но и аз мога да покажа сайтове, в които се твърди например, че американските бомбардировки в Персийския залив и в Ирак са създали неблагоприятен радиационен фон в Англия :shock: , а какво остава за нас, дето сме на един хвърлей място.
АЕЦ Козлодуй, както и неродената още АЕЦ Белене имат много могъщи противници - най-големия май е Франция. Тя има определени икономически интереси в нашия регион, построи преди няколко години АЕЦ Черна вода в Румъния и разчита да печели от това. Нашата в Козлодуй определено е пречка, защото вече има своите пазари на Балканите, а и все още е в разцвета на силите си. Въпреки това ние послушно ще я затворим под външен натиск само и само да ни приемат в Евросъюза (не че ако се опънем няма да ни приемат!)
И когато всичко за французите е вече май в ред - те самите имат над 60 действащи АЕЦ на собствена територия - малка България решава да построи отдавна замразената си АЕЦ Белене! Е, разбира се, че тя ще бъде най-опасната, даже по-опасна и от Чернобил, още преди да е построена.
Да сте чували нещо за Черна вода? Не, нали. Няма и да чуете. Нея не я инспектират разни експерти, там по подразбиране НЯМА да се случи авария. Защо? Защото е френска. По-точно защото е под майчиното крило на Франция. А нас досега ни гледат под лупа - Козлодуй е най-проверяваната АЕЦ в света... И ще продължат да ни гледат и да ни препъват по всякакъв начин.
Драго, повярвай, никой НЯМА ДА НИ ПОЗВОЛИ да построим Белене и да я пуснем в експлоатация, ако тя не е най-сигурната. Дори и тогава дали ще ни позволят...
Това е положението.
--------------------------
Извинете ме, аз малко се разпалих, но това е един от проблемите, с които сигурно никога няма да се примиря.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

Неактивен acho_pl

• Потребител
  • Публикации: 393
20 Години Чернобил
« Отговор #2 -: 30.04.2006г 22:10ч »
Браво на Violeta. Е това е живата истина. Точно така мисля и аз. На мен това също ми е болна тема защото се занимавам с елекроенергетика и това наистина е сериозен проблем.
АЕЦ - Козлодуй! Ами какво да кажа. Това е една перфектно работеща система. Страшна организация, Отлични специалисти, Идеална подготовка, Добра стратегия, Добри печалби... Няма смисъл да продължавам защото няма да ми стигне мястото за писане. Това просто е успешно работещо предприятие.
За 2005г. това е централата на тртето място по печалби от продажба на електроенергия в света.
Наистина това е най проверяваната централа. Само за няколко години са минали 37 проверки и естествено без да е намерена техническа причина за затварянето и.
Разполагаме с едни от най добрите ядрени и електроинженети в световен мащаб.
Преди месец последно бях там и мога да кажа, че няма реална техническа или експлоатационна причина за затваряне на блокове от 1 до 4. Дажи и в момента собствените нужди на тези блокове работят. Само са извадени касетите и само чакат сигнал и само за няколко часа са вколючени към електроенергийната система. Това пък е стратегията на нашите енергетици. Не на тези, които са по жълтите павета, не на тези, които ГИ избираме, а на тези които знаят какво правят - Хората в експлоатация на централата.
Стига толкова че взех да се овличам. По този въпрос мога да говоря с часове.
А до колкото за АЕЦ - Белене да е втория Чернобил, това е най голямата глупост която съм чувал. Има предложения Белене да се правят с чернобилски реактори. И какво от това. Това че Чернобил е аварирал, не означава че реакторите са негодни за употреба. Причината за Чернобил е лоша експлоатация и неправилни действия. Има доста централи с чернобилски реактори, които още работят и никой не ги проверява, разбира се както каза Violeta - защото са европейски.
И едно лично мнение. Миасля че Белене ще го направят, но няма да е БЪЛГАРСКИ, а ще е на някои улигофрени, като Те ще командват цените на електроенергия и пазара.
Това е истината колкото и тъжна да е за нас - БУЛГАРИТЕ!
И ако ние не направим нещо по въпроса да запазим единствената все още неонищожена структора - Енергртиката, то всичко ще се срине както стана с много други отрасли.
Това е от мен. Има още много да се каже, но нека да не ставам доссаден.
It doesn't matter where you are, it's important to be there!

Неактивен sho

• Потребител
  • Публикации: 876
  • Sho®
    • --> Щ О Р И <--
20 Години Чернобил
« Отговор #3 -: 30.04.2006г 22:10ч »
:) кой ще ги остави да го направят с Чернобилски тип реактори това е отживелица типа им е наи-любителски казано - пласт уран - пласт графит (като в казан)- съвремените реактори урана и графита са на пръти и реакцията се контролира като се вкарват или изкарват графитните пръти - това най-лайшки казано :) - нещо като печка на твърдо горене единия тип е като горното горене - пълни палиш и докато изгори всичко няма спиране втория е като с долно можеш да контролираш процеса - не е толкова страяшно колкото звучи

Неактивен chaykov

• Селянина с колелото
  • Потребител
  • Публикации: 764
Re: 20 Години Чернобил
« Отговор #4 -: 01.05.2006г 00:12ч »
Цитат на: "cihlidi_fan"
На 26 април се навършват 20 години от трагедията в Чернобил.  :cry:  Аз не съм бил роден тогава, но изчетох доста за това нещо както и се "нагледах на снимки"  :?  :x   Много организации казват, че и АЕЦ Белене ще е 2-рият Чернобил.... правят се бойкоти, стачки всякакви, но резултати....?! :roll:  :evil:   За тези които се интересуват за Чернобил ето вижте тези линкове които аз до сега гледах:
http://www.pixelpress.org/chernobyl
http://archive.greenpeace.org/mayak/
http://www.kiddofspeed.com/chapter1.html
http://www.pripyat.com/

От сега да знете... Не са Ммного приятни за гледане!!! :?  :roll:

аз съм бил роден и даже бях в първи клас :) помня всичко като бял ден....
Англиски форум : питаш нещо и ти отговарят. Руски форум : питаш нещо и в замяна също те питат нещо.
Български форум : питаш нещо и всички се впускат да ти обясняват колко си тъп!

[/url]

Неактивен niky

• Администратор
  • Публикации: 2 492
20 Години Чернобил
« Отговор #5 -: 01.05.2006г 10:10ч »
Аз освен да замълча, защото се занимавам с ядрена енергетика и с проектиране в тая област :D

Виолета мислех че се занимава с осветление, но е написала доста от нещата които аз бих ви казал.

Ще ви кажа само едно - ядрената енергетика, на този етап от развитието на човечеството, НЯМА АЛТЕРНАТИВА.

Да ви говоря за ТЕЦове, които били супер, за вятърни станции и т.н. няма смисъл.
Да, би било добре да има екологична алтернатива, но засега няма.

А да се сравнява  Чернобил с Козлодуй е смешно.Нямат нищо общо.
Най-жалкото е, че нашите централи ги реконструирахме и после ги затворихме - е това просто не мога да си го обясня!

Неактивен acho_pl

• Потребител
20 Години Чернобил
« Отговор #6 -: 01.05.2006г 11:11ч »
Цитат на: "sho"
:) кой ще ги остави да го направят с Чернобилски тип реактори това е отживелица типа им е наи-любителски казано - пласт уран - пласт графит (като в казан)- съвремените реактори урана и графита са на пръти и реакцията се контролира като се вкарват или изкарват графитните пръти - това най-лайшки казано :) - нещо като печка на твърдо горене единия тип е като горното горене - пълни палиш и докато изгори всичко няма спиране втория е като с долно можеш да контролираш процеса - не е толкова страяшно колкото звучи

Виж сега те реакторите са модернезирани, а същия тип не означава че са със същите съоръжения, просто са на тежка вода.

Неактивен dido

• Байхуй, злия
  • Потребител
  • Публикации: 4 447
20 Години Чернобил
« Отговор #7 -: 01.05.2006г 12:12ч »
Цитат на: "niky"
...
Най-жалкото е, че нашите централи ги реконструирахме и после ги затворихме - е това просто не мога да си го обясня!

То реконструирането струва много пари, демек влиза в дейстие онзи виц за баницата ...  :D

Неактивен acho_pl

• Потребител
20 Години Чернобил
« Отговор #8 -: 01.05.2006г 23:11ч »
Аз освен да замълча, защото се занимавам с ядрена енергетика и с проектиране в тая област :D

Виолета мислех че се занимава с осветление, но е написала доста от нещата които аз бих ви казал.

Ще ви кажа само едно - ядрената енергетика, на този етап от развитието на човечеството, НЯМА АЛТЕРНАТИВА.

Да ви говоря за ТЕЦове, които били супер, за вятърни станции и т.н. няма смисъл.

Ники, има много по ефективна и екологична алтернатива за производство на електроенергия. За гориво се използва водород, но не в чистия му вид, а се използва някакъв негов изотоп. Има и проект направен от японците. Спори се къде да бъде осъществен във Франция или в Канада. И въпреки че осъществяването на проекта стррува много повече от едина на АЕЦ, к.п.д. е доста по голямо и има алтернатива. Разбира се ние не можем и да си мечтаем за такова нещо.

Неактивен miTko

• глобално зелен
  • Потребител
  • Публикации: 5 039
20 Години Чернобил
« Отговор #9 -: 02.05.2006г 10:10ч »

Мда така е...

Липсата на информация беше най-лошото тогава, затова след аварията си рупахме марули... :?
Разни мои АКВАРИУМИ 

Неактивен Ilianidis

• Потребител
  • Публикации: 1 479
20 Години Чернобил
« Отговор #10 -: 02.05.2006г 10:10ч »
Цитат
Липсата на информация беше най-лошото тогава, затова след аварията си рупахме марули.

Аз също нямам против централите,вече е изключено да стане авария,но това,което направиха политиците ни не мога да забравя никога.Хапвахме майските марули ни най-малко да очакваме какво би могло да се случи с моите родители,а и с много други семейства.Тогава взе че се изля и един обилен майски дъжд...И след дълги разходки по онкологиите,вече ги няма на тоя свят.А там какво е...на никой не пожелавам да стъпва.Даже тази година и лекарства не бяха им осигурили на хората,които с нищо не са виновни на оправията ни....но това е друга тема:(Преди години една английска централа беше на косъм от втори чернобил,но какво направи европа срещу тях???Нищо.

Неактивен niky

• Администратор
  • Публикации: 2 492
20 Години Чернобил
« Отговор #11 -: 02.05.2006г 10:10ч »
Цитат на: "acho_pl"

Ники, има много по ефективна и екологична алтернатива за производство на електроенергия. За гориво се използва водород, но не в чистия му вид, а се използва някакъв негов изотоп. Има и проект направен от японците. Спори се къде да бъде осъществен във Франция или в Канада. И въпреки че осъществяването на проекта стррува много повече от едина на АЕЦ, к.п.д. е доста по голямо и има алтернатива. Разбира се ние не можем и да си мечтаем за такова нещо.

То и коли има на водород, ама познай защо не са навлезли масово.
Защото не са надеждни и безопасни.
И защото трябва да пълним гушите на гадните араби, но той петрола ще свърши скоро.
Да ги видя тогава  moderator

Неактивен NikolaV

• Дървен философ
  • Потребител
  • Публикации: 2 470
  • Никола Воденичаров
    • http://nikolav.hit.bg
20 Години Чернобил
« Отговор #12 -: 02.05.2006г 10:10ч »
По въпроса за алтернативните видове енергия...
Присъствах на времето на едно четене на курсова работа в УНСС на четене на курсова работа за някаква ферма незнам си къде, където ползвали кравешката тор за някакво гориво и от там за отопление.
Човека разбираше какво чете, колкото и аз от ядрена физика...
Накрая доцента го пита, кои е най-алтернативния вид енергия. Правилния отговор май беше ядрения...
След кратък размисъл нашия отсече:
 - Лайняния...

Неактивен miTko

• глобално зелен
  • Потребител
  • Публикации: 5 039
20 Години Чернобил
« Отговор #13 -: 02.05.2006г 11:11ч »
NikolaV, има логика, не че той го осъзнава.
Докато има хора ще има и лайна, въпросът е да се "усвоят" по някакъв начин.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Неактивен acho_pl

• Потребител
20 Години Чернобил
« Отговор #14 -: 02.05.2006г 11:11ч »
Цитат на: "acho_pl"

То и коли има на водород, ама познай защо не са навлезли масово.
Защото не са надеждни и безопасни.
И защото трябва да пълним гушите на гадните араби, но той петрола ще свърши скоро.
Да ги видя тогава  moderator

Да прав си, но това ще е бъдещето, защото това производство е по - ефективно. А в крайна сметка никой не може да каже накъде отива света