• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 14:36

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Бети - общи въпроси

Започната от Nemo, 05.05.2005 15:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

CellebrO

Имам бебетаааааа !!!  *YAHOO* *YAHOO* *YAHOO* Не мислех че е станало нещо.Когато рибите се прегръщаха не видях хайвер и мислех че женската няма в нея...После почистих аквариумчето,пуснах помпата,развалих гнездото...(сигурно е отишъл половиния хайвер...  :duvar: ) Това беше онзи ден...Сега гледам мъжкия се занимава нещо там,някакви неща падат,той ги вдига...Гледам по от близо...бебета! Залепени са по стъклата...Поне десетина са...може и да са повече... Доста е грижовен и внимателен...Попаднах на добър татко вече... Сега не знам какво ще стане с бебетата обаче...аквариъма е с растения,пясък и прочие...  Мисля да ги прехвърля в една плитка пластмасова кутия и в общия после...Какво ще кажете?
Beauty is in the eye of the beholder.

Пламката

10  =-O мойте са най - малко 150..... ама помпичката ми бачка 24/7(благодарение на NO CARRIER) 26градуса и робоците проплуваха на 4тия ден ся ги храня но не съм махнал мъжкия от зоо магазина дето го зех ми каза да го държа още :) айде и следващия път да изкараш повече ПП не разваляй гнездото :)
Има ли желание има и начин :)

Лора

Цитат на: CellebrO - 21.02.2008 21:48
Имам бебетаааааа !!! 
Честито!Да са ти живи и здрави.Сега можеш да потърсиш из темите за чехълчета,с които да ги ги захранваш.Освен ако нямаш друга алтернатива.Когато проплуват можеш да ги изместиш.Може дори да си надупчеш една кофичка,закачаш я в общия аквариум и си гледкаш докато попораснат малко.Това е ако нямаш под ръка малък аквариум.Хем чиста вода,хем топла и хем с кислород.
Успех!
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

CellebrO

Мда май ще стане това с надупчената кофичка и общия аквариум...ако намеря бебетата след като проплуват де... защото има цветя из аквариумчето...
А за гнездото...ами аз не знаех че има хайвер в него  :-) В момента бебетата са героично оцелелите през редица катаклизми,дано са такива късметлии и за напред.
Исках да питам,ако не успея да ги отделя дали ще оцелее някое из аквариумчето?
Beauty is in the eye of the beholder.

TiratroN

Вчера ми хрумна за една особеност при трихогастерите. Може ли някой да ми каже дали при други видове риби присъстват тия коремните им "мустаци" ? В една книга бях чел че другото име на трихотастерите било Гурами. Та този Шоколадов Трихогастер, в магазина си го пишеше "Шоколадово Гурами" . А пък съм чувал от акварист да го нарича Шоколадов трихогастер. Погледнах за тия "мустаци" и всъщност има , но някак по къси и си ги държи прибрани до тялото. Нямам идея... За пръв път гледам Шоколадов.

torsade

Въпреки, че името се употребява неправилно за трихогастерите, Гурами всъщност се нарича тази риба:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffishbase.org%2Fimages%2Fspecies%2FOsgor_u2.jpg&hash=4cc862c9ee939a4fdca844b484f04012bca78317
Osphronemus goramy


Охлювът не ни е враг!

Иво Катрафилов

TiratroN формулирай по-точно въпросът си. Интересуваш се колко вида  има род Trichogaster или? Trichogaster буквално преведено означава "нишкокоремник", но има поне още четири рода лабиринтови риби, при които коремните плавници са видоизменени в осезателни органи: Colisa spp., Sphaerichthys spp., Osphronemus spp., Trichopsis spp. Вече какви common names имат, е друг въпрос, при тях таксономия няма. Гурами се вика на почти всички лабиринтови, хелостомата kdm,r;e, я наричат и целуващ трихогастер и целуващо гурами.
А leerii доколкото знам означава бисерен, откъде са го съчинили "мозаичен" не знам, пък може и аз да не съм в час.


PS По последна таксономия родът е представен от четири вида:

Trichogaster leerii (Bleeker, 1852); Pearl gourami - Бисерен трихогастер
Trichogaster microlepis (Günther, 1861); Moonlight gourami - Лунен трихогастер
Trichogaster pectoralis (Regan, 1910); Snakeskin gourami -  Змийска кожа
Trichogaster trichopterus (Pallas, 1770); Three spot gourami - Петнист трихогастер с трите му цветови форми:
- нормална окраска - светлосин с две черни точки (по средата на тялото и в основата на опашката);
- златен (без точки);
- COSBY - с едри тъмно сини петна на светлосин фон (мраморна окраска, няма черни петна);
- наскоро видях и златен cosby.

ribar4e_95

моля да ми кажете нормално ли е женска бета да гони и да се бие с мъжка? аз си купих нова мъжка защото старата ми умря от дупка в тялото и оба4е другите риби не го харесаха нещо и дори и трихогастерито го гонеха и го ядоха перките му нормално ли е тва? и да питам още нещо вярно ли е 4е на един мъжки бет  :-D му трябват 2 женски и може ли 2 или 3 мъжки в един аквариум? ако можете кажете ми нещо
Гледам ВИП Брадър и пожелавам на всеки
влязъл в тая къща да остане там во веки
и ако някой ден окончателно откача
ще се окича с експлозиви и взривя във НДК!

Деян

02.07.2008 20:55 #128 Last Edit: 03.07.2008 12:43 by deian555
Здравей,може да гледаш 3 мъжки в един аквариум,но няма да имаш нито един свестен,с цели плавници и т.н. затова минималното количество е 5 мъжки,но без женски при тях,защото пак ще се бият.По принцип след поставянето на 5 или повече мъжки,те ще се бият в продължение на два-три дни,но не сериозно,само колкото да се оформи йерархия.След тези два-три дни ще видиш,че един от тях плува свободно из целия аквариум(това обикновено е най-едрия) той е алфа мъжкар(доминиращ)другите си седят в определени места в аквариума и не ги напускат.Нормално е обаче да има леки сбивания по време на хранене,затова давай храна на две места в аквариума.
Колкото по втория въпрос,не е нормално да се дава на другите риби,сигурно е болен или слаб.Макар и много рядко,се случва женската да се бие с мъжкия,затова по-добре ги отдели.

Дано съм бил полезен
С Уважение:Д.Хаустов

П.П.
Няколко мъжки(дори два)съжителстват перфектно,ако са братя и не са били разделяни.При мен случая е такъв(само че са много повече от два)

Също така,един интересен метод.Както много от вас знаят,може след оплождането на хайвера и проплуването на малките,мъжкия да остане при тях,това си има и своите недостатъци,той ще изяде всички слаби и болни,но си има и предимства.След като пораснат,при тях не се наблюдават йерархични битки,защо бащата който е при тях е Алфа мъжкар.Това съм го опитал и работи.

Gilgalath

Цитат на: deian555 - 02.07.2008 20:55
Здравей,може да гледаш 3 мъжки в един аквариум,но няма да имаш нито един свестен,с цели плавници и т.н. затова минималното количество е 5 мъжки,но без женски при тях,защото пак ще се бият.По принцип след поставянето на 5 или повече мъжки,те ще се бият в продължение на два-три дни,но не сериозно,само колкото да се оформи йерархия.След тези два-три дни ще видиш,че един от тях плува свободно из целия аквариум(това обикновено е най-едрия) той е алфа мъжкар(доминиращ)другите си седят в определени места в аквариума и не ги напускат.Нормално е обаче да има леки сбивания по време на хранене,затова давай храна на две места в аквариума.
Колкото по втория въпрос,не е нормално да се дава на другите риби,сигурно е болен или слаб.Макар и много рядко,се случва женската да се бие с мъжкия,затова по-добре ги отдели.

Дано съм бил полезен
С Уважение:Д.Хаустов

П.П.
Няколко мъжки(дори два)съжителстват перфектно,ако са братя и не са били разделяни.При мен случая е такъв(само че са много повече от два)

Също така,един интересен метод.Както много от вас знаят,може след оплождането на хайвера и проплуването на малките,мъжкия да остане при тях,това си има и своите недостатъци,той ще изяде всички слаби и болни,но си има и предимства.След като пораснат,при тях не се наблюдават йерархични битки,защо бащата който е при тях е Алфа мъжкар.Това съм го опитал и работи.

Мога ли да те питам един въпрос виждам че имаш опит с бети. Купих си един мъжки и 4 женски бети мъжкия е царя, голям и изглежда като този на аватара, ти по цял ден гони женските направи си и гнездо доста голямо всичко супер. Взех 4тири женски за да намаля агресията и се получи всички рибки са наред и в супер здраве но на мъжкия му се нацепиха перките. Мисля си, даже съм почти сигурен че се е надрал на камъните в аквариума ми. те са пясъчници и са с доста остри краища другите рибки освен бетите са 5 анцитруса още доста малки и 2 молинезии така че не мисля че има проблеми с тях а пък и нацепжанетои започна преди да взема молинезиите. Та въпроса ми е дали може да не е от надиране по камъните това с перките му  :-) благодаря предварително   
Оптимист до болка

http://www.rainbowfishbg.com/

Деян

03.07.2008 21:27 #130 Last Edit: 03.07.2008 21:39 by deian555
Здравей,
докато мъжкаря гони женските,те се крият в най-закътаните места на аквариума,и ако са били до камъните е възможно той да си е нацепил перките там.Не се безпокой,ако го оставиш в малко по-спокойна среда те ще се възстановят за седмица-две.
Ако искаш да ги размножаваш,слагаш един мъжкар в аквариум без грунд,само с малко ричия,след това(2-3 часа)слагаш и женската,но отделена с нещо от него(най-добра работа вършат родилките за живородки,после чакаш докато той направи гнездо и пускаш женската.Ако искаш още подробности питай.
С.Уважение:Д.Хаустов

Gilgalath

Така и предполагах в понеделник бях планирал да махна всички пясъчници  :-) , но питах за всеки случай  :-). Имам и един друг въпрос, след като има гнездо готово и гони женските задължително ли е да са отделени, че женската да му пристане или може да стане чудото и в общия аквариум.  *JOKINGLY*
Оптимист до болка

http://www.rainbowfishbg.com/

Деян

Абе то,че може може,но ще му бъде трудно,освен ако не махнеш три от четирите женски.

Я кажи колко литра ти е аквариума и какви са му размерите,колко е водния стълб,и колко е едър грунда.
: 03.07.2008г 22:10ч
А има и друг вариант,той прави гнездо(в общия)и тръгва да гони женската,през това време всичката друга сган отива при гнездото,да го опита става ли за ядене,той се връща,гони ги и го прави наново,и така до безкрай.В размножителния аквариум не трябва да има грунд,защото хайвера и впоследствие малките се заклещват в него и умират,трябва да се поддържа постоянна температура от 24-25 градуса,с височина на водния стълб от максимум 15см.Трябва да сложиш и укритие за женската,аз използвам един по-заоблен камък,или по-голямо количество явански мъх.
Ако видиш хайвер,залагай артемията.
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,12424.msg157228.html#msg157228 Тук съм описал един по-интересен начин на захранка.

Gilgalath

50л грунд 3-4 мм тъмен. Но за сганта си прав днес се върнах и гнездо няма  *ROFL* няма и ципа аз за това купих молинезиите ядат ципата на повърхноста, ама и гнезденцето го няма хахахах милия 
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,12445.0.html
Оптимист до болка

http://www.rainbowfishbg.com/

ribar4e_95

Аз искам да попитам още нещо значи миналта седмица си играх нещо там с рибите и показах на женската бета огледалце казаха ми го тоя трик и аз реших да пробвам обаче след тоя случей тя стана много някак страхлива и само се крие почти не яде нищо та нали питам сгреших ли и ще се оправи ли?
Гледам ВИП Брадър и пожелавам на всеки
влязъл в тая къща да остане там во веки
и ако някой ден окончателно откача
ще се окича с експлозиви и взривя във НДК!

Similar topics (5)

11614

Публикации: 13
Прегледи: 7195

54910

Публикации: 8
Прегледи: 3328

48052

Публикации: 0
Прегледи: 2550

43919

Публикации: 37
Прегледи: 14592

35006

Започната от ForMe


Публикации: 8
Прегледи: 6514