• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:29

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Бети - общи въпроси

Започната от Nemo, 05.05.2005 15:34

« назад - напред »

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

morriddin

Ами, какво се чудиш?
Мести възрастните барабар с мрежата и след две седмици ще имаш ново поколение. После, сигурно ще се чудиш какво да правиш малките... Ама, я пусни една снимка на родителите, че май ме засърбя да си взема някоя бета.. Ако ми харесат - ще се уточняваме... :-)

Kai

Снощи не успях да постна снимки, че имах много занимавка сменяне води на 5 акви местене и т.н.

Прикачвам снимки на раздърпаната женска и мъжкаря, както и аквариума в който остават малките.
п.с. наложи се сутринта да преместя женската в "клетката" до малките понеже преградата в голия се беше развалила.Дано малките не решат да минат през мрежата. Снощи преброих около 6 и не вярвам да са повече от 10-тина....ще видим като за първи опит съм доволен, да видим какво ще оцелее  :-)

Бесри

Имам две бети мъжка и женска та въпроса ми е на каква възраст горе долу са и дали скоро ще отгледат поколение






morriddin

Женската ми се вижда младичка още, пък и не е изпълнена, но ако ги захраниш с прясна мръвка за 10 - 15 дни (най-добре да са разделени), може да се получат нещата. Действай без да се колебаеш - дори и да не стане първия път, след един - два опита ще има хайвер.

Бесри

Мерси за отговора но какво да разбирам под прясна мръвка каква ще е най подходяща

morriddin

Тубифекс, хирономус, филе от риба, замразена артемия - всичко което е от месце. Редувам посочените и веднъж седмично не храня.

Бесри

Ако не мога да намеря от тези храни има ли друг начин да се напълни и да хвърли по бързо.  И също кога мога да бъда сигурен че е готова

Kai

Колеги трябва ми съвет. Как да върна желанието на мъжкия? След около 3 седмици в 20 литров аквариум с преграда, като мъжкия почти през цялото време правеше гнездо. Мислех че вече съм подготвил женската вдигнах температурата на 26-27 градуса сложих укритие и растение при мъжкия и той внезапно загуби желание да прави гнездо...женската е готова нон стоп е с ивици вертикални....

morriddin

Направил си точно обратното на това, което трябва...
Рибките се разделят и хранят обилно БЕЗ да се виждат няколко дни, до 2 седмици. Едва тогава се събират заедно за хвърляне на хайвер. Най-често женската се пуска в буркан, или прозрачна бутилка в развъдния аквариум - така мъжкия няма да я малтретира излишно и само ще се перчи наоколо. Гнездото е въпрос на часове, до 2 дни. Наблюдавай - щом двете рибки почнат да се търсят през стената на буркана - пускаш женската и оставяш природата да си свърши работата. Успех!

stasi85

Здравейте колеги,четох доста из форума (аз по принцип си го четях от доста време,но сега се регистрирах официално).Хобито ми е от 8 години,но от 4 години направих пауза(поради различни обстоятелства).За рождения ден на дъщеря ми тя искаше рибка бета.До сега не бях обмисляла гледането на бета,но като отидохме в магазина направо сърцето ми се сви при вида на тези прекрасни създания в чашки.И вместо една се прибрах с две  :-[ .Първоначално им купих по един 7 л. аквариум,но крастата си е краста.Започнах доколкото имах време да чета общи неща за тяхното отглеждане.Купих 75 литров аквариум,стартирах го и в него гордо заплува синия красавец.За другия купих 30 литров и него стартирах.Е да ама червения лъв постоянно си правише гнездо.Купих две женски (едната умря защото беше стресирана от транспорта.. все пак е ясно защо не се пращат риби по куриер,но никъде в близките квартали не намерих женски бети),а другата си беше страхотна.След адаптацията се появиха всияки признаци,че е готова-украска,хайверно топче.И тук започва частта,в която се убеждавам за кой ли път,че дори и да четеш опита си е опит :-| Дигнах градусите,приглуших светлината,до аквариума на мъжкия сложих женската да се опознаят и след 2 часа я пуснах при него.Прекараха два дни заедно.Когато ги погледнах имаше мъничко гнездо.Изкарах женската и това костваше разместване на гнездото,но самеца си го оправи.Странното беше,че той знаеше къде й е укритието и си я търсеше :-[ .Започнах да го храня,а след ден забелязах и личинките да изпадат от гнездото и той да се мъчи да ги вдига.Но някой си ги похапваше...не ги връщаше обратно и рязко броя им намаля  =-O .Докато се опитам да реагирам мъжът ми решил да измести аквариума и гнездото тотално се разпадна.И тъй като чела-недочела пуснах и ареацията и тотално оплесках нещата :duvar: Спрях я, на следващия ден купих три вида филтърни гъби за да направя възможно най-леката ареация,но тццццц безрезултатно.След като тотално стресирах моя прекрасен мъжки самец и очевадно опропастих малките, покрих аквариума с кърпа защото беше сложен в детската стая и идеята за спокойствие за мъжкия е било много далече както разбрах в последствие.Както и да е след като приех тежко провала, че съм много неука явно (това е личен провал,не на рибите защото те се справиха прекрасно),се прибрах от работа на следващия ден,а мъжът ми решил да сифонира аквариума  :buff: .Спрях го на път да изхвърля водата и след като я прерових открих три бебета. Сложих ги в малка чаша с вода от аквариума и покрих чашата със стъкло.И ме обзе паника *dontknow*  с какво да ги храня тия риби?!Загубих идея колко време е минало,нямам артемия ,сварих жълтък и както пише с намокрена клечка за уши им сложих съвсем малко,но те не реагират.На другия ден купих сера микрон и към него никакъв интерес....Днес поръчах артемия за люпене,но докато пристигне,докато се науча да я люпя(и това не знам как става още) не ми се мисли.Знам,че темата е позаспала,знам какво пише защото съм изгризала  почти всички статий,гледала клипчета,но то да го четеш и гледаш не е съвсем като да го правиш. Дайте ми насоки, да ги преместя ли в по-голям съд-буркан, нов аквариум да взема примерно или нещо друго?Как става смяна на водата при три бебета,ареация хич нямат....оффф много съм под паника.Та ще пусна снимки на красавците и на прекрасния хайвер.Поне това да покажа ако не друго.Поздрави от един аматьор.И между другото .....
Страхотни сте!

hip9

Здравей, хубаво ще е да ги сложиш в нещо по-голямо от чашата. Микрона за да започнат да го ядат можеш да го разтваряш малко във вода и от разтвора да капваш по няколко капки. Същото става и със жълтъка, на мен ми се наложи да процедирам по-този метод сега заради забавянето с доставянето на артемия, важно е да поддържаш водата на малките чиста, защото се цапа от жълтъка. За люпенето на артемия не е голяма философия взимаш едно шише, аз му отрязвам дъното и го обръщам с гърлото надолу. Като си приготвиш шишето на един литър вода слагаш 2 супени лъжици сол, съвсем малко сода и артемията за люпене, важно е да се пусне въздух в шишето като не слагай камъче нека въздуха излиза на едри балончета. При стайна температура в момента при мен се излюпва за 24 до 36 часа. В youtube  има доста видеа показващи нагледно как става. Няма смисъл от паника, а и може да опиташ пак, ако имаш мерак да ги развъдиш отново. Успех!

stasi85

Много благодаря за съветите.Така и ще направя.Днес ще ги преместя в по голям съд и мисля да им пусна малко охлювче да почиства,не знам дали ще е добра идея.Само трияки са и се притеснявам да не им е много широко.Четох,яе трябва да имат ареация,но на този етап не зная как точно да им я осигуря?

White Wolf

Добър вечер и от мен!  *privet*

Надявам се мнението ми е да за тази тема.  (wasntme)

Да започна от самото начало - смятам да гледам само една бета мъжка. Не искам да задълбавам в дълбокото, знам че нямам опит, поне не практически, всичко което знам е на теория, от четене. В далечното ми детство гледахме рибки доста, но е ясно че не сме ги гледали правилно, не  помня много но това, което помня е че  непрекъснато измираха.
Та въпроса ми е за малък аквариум. Да, знам че в голям е по-лесно и по-добре, но нямам нито място, нито финанси за по-голям. Спрях се на 11 литров  ето този - https://aquarist.bg/produkt/bazov-akvarium-11-litra/

На точно тази риба се спрях, защото няма проблеми да живее сама и разбира се защото е една от най-красивите.

Това, което  ще ми трябва си го водя по списък
1 - нагревател
2 - филтър
3 - грунд
4 - декорация - но клоня към икуствени , защото лампата ми е много трудна не знам как се слага и къде се слага и изобщо не съм много сигурна дали ще се взима лампа.
Ако пропускам нещо моля допълнете и изобщо всякакви съвети са добре дошли!

kstoilov

Доколкото съм чел, бетите са лабиринтови - дишат и през устата от повърхността. Може би е редно да помислиш за капак на аквариума. Нагревател е задължителен. Ако няма да слагаш растения, сигурно може и без грунд. По-лесно се чисти. Поне така съм гледал по снимки тук.

White Wolf

Капак си има този  модел, лампата ми е проблема. грунда е полезен и задължителен, независимо дали има живи растения.  :)

Similar topics (5)

25534

Публикации: 64
Прегледи: 30394

10698

Публикации: 4
Прегледи: 3519

54721

Публикации: 7
Прегледи: 3247

47239

Публикации: 4
Прегледи: 3439

43732

Започната от Marto99_mz


Публикации: 4
Прегледи: 2320