• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:11

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Въпрос за бета

Започната от IvJorell, 20.10.2015 13:21

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

IvJorell

Здравейте,

От събота и аз вече си имам бета, но изникна един непредвиден проблем и исках да ви попитам вие какви филтри използвате?

Аквариума е 7 литра, една мъжка бета се шири там, заяжда се с котарка!!!
Проблема идва в това, че филтъра, който взех прави твърде голямо течение и рибето видимо се мъчи, затова го спрях, вечер го пускам за около час и после го изключвам. В момента не мога да кажа каква марка е но довечера, когато се прибера ще го погледна.

Когато взех филтъра изрично казах в магазина, че ми трябва слабичък и ще е за бета. Има си маркуче за регулация на струята, но дори и когато го нагласих на минимума не бе достатъчно.

Та, вие какъв филтър ползвате?

Ето и снимки:


Amev

Насочи флейтата към някое от стъклото и ако няма тапа на края я запуши с нещо. След време дебита ще понамалее като се позадръсти филтърчето. Никога не спирай филтъра за да не умрат полезните бактерии които се завъждат в него и ще изгубиш азотния цикъл. Можеш да потопиш целия филтър и да насочиш флейтата на 45 градуса към задното стъкло леко нагоре.

IvJorell

Здравей,

Благодаря ти за бързия отговор.
Но не е проблема във флейтата, ами има още един отвор на другата стена на филтъра, от който мисля че има голямо налягане и заради това се завихря и има "подводно течение".
Плюс това, ако го затворя, то налягането няма ли да стане твърде голямо за флейтата и да не гръмне/изгори филтъра в аквариума, че ще ми отиде Рори на рибена чорба :(

Amev

Филтъра няма как да гръмне/изгори ,запушваш му голямата дупка накрая и оставяш водата да излиза от малките на флейтата които насочваш към стъклото, ако искаш с бормашина разширяваш дупките на флейтата и така пада налягането. По голяма вероятност да гръмне нещо е във китайския нагревателя които сте потопили целия. Бетата е лабиринтова риба и няма нужда флейтата да е над водата и допълнително да вкарва кислород, дастатъчно е да движи леко повърхността.
Виждам че имате и анубиаси които не трябва да заравяте в грунда , или поне ризомата (големия корен като стъбло) да е над грунда. А и още малко може да донапълните аквариума.

IvJorell

Не е проблем във флейтата, а в другия отвор, който е за бълбукчета. Махнах му маркучето за въздух, понеже имаше две степени - мн бърза и бърза.. то явно сега си засмуква вода и си я изтласква с пълна сила, но не през флейтата, откъдето си пада водата.
Наясно съм, че е лабиринтова и затова държа за сега филтъра изключен, вместо да оставя вътрешното течение да я лашка и да се удря по стъклата.

Как да е, все пак ми даде идея да да върна отново маркучето и да се опитам не с въртулката му да спра притока на кислород, така че не излиза голямо течение, евентуално, през дупката.

За нагревателя, човека си ми каза много точно, ясно и наблегна на това, че трябва целия да е потопен във водата, когато го купувах.

Довечера ще пиша дали се е подобрило положението с тази стратегия.

Amev

В комплекта трябва да има и накрайник които е без отвор за вкарване на кисород с маркуче.

discusfen

Какъв модел е помпата и колко литра превърта на час.Няма ли опция за регулиране на дебита.

IvJorell

Здравейте отново,

Не се получи, както се надявах да свържа отново маркуча и да го пречупя, така че да не влиза въздух.
Остава варианта да се пробвам да затворя самия отвор и съответно само от флейтата да излиза водата. Но нямаше в комплекта елемент, който да служи за тази цел и се страхувам, че ще изглежда грозно.
Затова и предпочитам да си взема ново устройство, което да ми свърши работа, което ме връща към инициалния ми въпрос - вие какво използвате за вашите бети или не ги държите в толкова малък аквариум?

Цитат на: discusfen - 20.10.2015 20:14
Какъв модел е помпата и колко литра превърта на час.Няма ли опция за регулиране на дебита.
Директно прикачам снимка на филтъра. Не съм сигурна на кое му е точно модела (в жълтите или черните цифри отдолу):

Amev

Точно такъв не съм ползвал аз. Иначе 7 литра са си малко за каквото инда било, минималния обем за стабилна еко система е 30-тина литра. Верно е че бетите не им трябва много място ,но вместо да даваш пари за нов филтър , помисли за някое по голямо аквариумче , хем на бетата ще и е по добре ,хем ще си ползваш този филтър. Филтъра ти е 300 л/ч и ще е идеален за 30 литра аквариум. Повечето хора тук които могат да ти дадът съвет са с аквариуми над 100 литра и всеки се старае да не мъчи рибките. Аз лично съм с два ... В 100 литра съм с филтър 900 л/ч външен и 360 л/ч вътрешен , в другия гледам 2 златни в 70 литра с филтър 1400 л/ч външен , и в двата съм насочил струята под 45 градуса към стъклото за да не става водовъртеж. Втора употреба за 10-20 лв можеш да намериш по голям аквариум.

IvJorell

Благодаря, но не съм заинтересована от нов аквариум за този рибок. Надявам се че е щастлив, понеже не е статичен, играе си с мен да се крие зад растенията, както и дразни котарака (върти се на една и съща стена, когато види че е наблюдаван от котето).

Имам вече един от 30 литра, както и план за следващата година за 240 литра за три златни рибета. В този ред на мисли, навярно вашите две златни се мъчат в този 70 литров аквариум, за който говорите, понеже на една златна за да достигне максималните си размери дори и от по-дребните (тези тумбестите) им трябват минимум 140 литра - но всеки сам си избира, а и това е тема за бета.

Все пак ще се разровя за друг вариант като филтър, а този ще ми остане като резервен за другия аквариум.

yasenst

Ако успееш, да нахлузиш маркукуче на отвора за аерация (там от където излиза силната струя) и другия край да го насочиш нагоре, към флейтата примерно. Въпреки, че 300л./ч. за аквариум 7 литра ми звучи доста. Успех :-)

fam

Не че съм сигурна, че това ще реши твоя проблем ... но  ще споделя моя опит. Моя Айкидо (едната бета де) е в 18л сега, беше в 12. И той така не си хареса филтъра и  след като една сутрин го намерих отмалял да се "ежи" и напада филтъра...просто го махнах. Рибката беше и е в аквариум без филтър само с нагревател да му е топличко. Живее с нас вече повече от 6 месеца. Всяка седмица му правя  смяна на водата - около 50% ( не че искам 50%, но  сифониращата круша ми е голяма и докато  осмуче за малко дъното и  ехей- й  водата изчезнала. Имам  няколко анубиаса  в аквариума  и java fern - не много растения искам да кажа :) и са си  добре. И за сега  е жизнен , прави си периодични  гнездо от балончета и ми подсказва че му е време да става татк, но аз се ослушвам... та Филтрите са хубаво нещо..обаче и редовна смяна на водата, в този толкова малък обем  би решил казуса пък и  не е затормозяващо въобще.. :-[ Надявам се да  съм ти била полезна.

ПП: е-е-е ти  ме уби с тези 140л за златна рибка бе :)) толкова са достатъчни за Oscar.

asito

За бетите е хубаво да има балончета във водата,та ако искаш филтрация и балончета,купуваш един аератор за 5лв http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?category=air_pumps&product=RS_Electrical_air_pump_RS-510&n=1 и му слагаш http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?category=internal_filters&product=Filter_Sponge_1_size&n=1
На мен този вариант ми се струва най-удачен.
Ако нямаш капак,тогава окачваем филтър ще ти свърши перфектна работа,а и няма да заема място в аквариума: http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?category=external_filters&product=Resun_HF-2001&n=1

Ако искаш хубав регулируем вътрешен филтър,купуваш http://new.zooportal.bg/bg/producti/akvaristika-6/filtri-13/vytreshni-filtri-26/eheim-139/eheim-miniup-1816

Ако искаш евтин вътрешен,търсиш китайски аналог на ехайма за 5 кинта и си ти :)


Penta

Ако ще е вътрешен филтър от гъба, по-добре да е от този вид
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Faquarium.bg%2Fimage%2Fdata%2Frs130.png&hash=d8dbf6acdbd9d043e23910f220cffc3aec060d2a

http://aquarium.bg/index.php?route=product/product&path=146_147&product_id=842

asito

Мда,този вариант изглежда по-добре :)

fam

 :-[ ами благодаря :)  в опита си да помогна... всъщност ми помогнахте отново.. Поръчах си  гъбката от амазона.. така и така имаме една двойна помпа за въздух.. тъкмо за двамата Бойци :) Благодаря ви отново  Penta и Asito

Raykov72

Късно се включвам , но все пак ще споделя :
На края на маркучето за въздух има една черна пъпка с малък отвор - чрез въртене наляво - на дясно се регулира потока въздух или ако не върши работа я махаш и слагаш едно кранче за въздух с което можеш да регулираш плавно от 0 до 100 %
60 литров 50д/30ш/40в реални 50 литра, с две х23 W енергоспестяващи стартиран на 19.март.2014

yasenst

Да,но чрез кранчето на края на маркуча, се контролира количеството въздух, но не и силата на струята вода, която увлича въздуха със себе си.

asito

По-малко въздух=по-малко увличане на вода.

yasenst

Не е точно така, силата на водната струя е една и съща. Въздуха минава през едно скосение и се увлича от водата. Има вариант, това скосение, ако е подвижно, да се завърти и да започне да връща вода през маркуча за въздух. Препатих ги тези неща, с мойта RS-ка  :-D

asito

Този филтър не е ли на принципа на филтъра с гъбата.Забиваш му от долу маркуча с въздуха и така увлича вода,която минава през гъбата ,а през тръбата излизат балончетата.Ако е така трябва като се намали въздуха и по-слабо да е движението на водата,както при обикновените аератори.Ако пък не става,централно,направо след аератора,може се сложи един кран и да се контролира подавания въздух от 0 до 100%,както е писал колегата по-горе.

yasenst

След ротора има два отвора. Единия е вертикален, към флейтата, а другия хоризонтален, към тръбичката за аерация. През тръбичката за аерация, потока на вода е постоянен. Може да се регулира само количеството въздух.

Penta

Говорите за различни филтри :)

yasenst

Хаха, да за два различни принципа на работа. При единия, въздуха увлича водата, а при другия водата увлича въздуха. Ето това е въпросния принцип на RS - ките

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs11.postimg.cc%2Fxwrf005mb%2FFitur_RS.jpg&hash=cdb6c5bdf4680da13f7cf78afef9bdd1d2bdc2ce

asito

Цитат на: Penta - 22.10.2015 21:33
Говорите за различни филтри :)

*THUMBS UP* *THUMBS UP* *THUMBS UP*
Да,аз писах за гъбата rs 130к,а Ясен за вътрешен филтър на същия производител и е начертал схемата му :)

IvJorell

Благодаря на всички за отделеното време и помощта. Радвам се че покрай тази питанка поне още един човек успя да реши своя проблем  8-)

Това, което обяснява yasenst го наблюдавах в аквариума чрез експерименталния метод, макар че не можех да го обясня по този начин   *thanks
Реших да взема филтъра на ехейм с регулация на дебита, както предложи Асито, понеже е готово решение и я няма грозно виждащата се гъба.  *THUMBS UP*

discusfen

Помпи има различни на цени различни и тази ще е голяма за този аквариум.Търси някаква с дебит 150,180литра на час с опция за регулиране на дебита.Имам по аквариумите с бети но съм им отлепил етикетите и не мога да видя каква марка са.

asito

50л/ч много ли е?

discusfen

Ще ти отговоря постичко и ясно.Като видя каква бурия за излизане на водата има тази помпа доста вода трябва да излиза.Фито на струята за водата не трябва да е повече от 7,8 милиметра.Педесет литра това е при намалена помпа до край и помпата започва да се тормози и да издава шумове.Другата пак ще изкара 50 литра но ще е намалена на половина и няма да вижда толкова зор.Плюс това на помпата пише за 25,30 литра аквариум.Повярвай ми не се занимавам с бети от вчера и имам няколко стотин да не казвам хиляди.Изпробвал съм доста помпи.И другия филтър с въздуха съм го пробвал.На него му трябва доста мошна помпа да се захрани и като почне да вади балончета се чува един странен звук плок,плок,плок,

asito

Ами щом е така, препоръчай определен модел на колегата. Един приятел си купи аквариум диверса с филтър, не знам какъв, китайски някакъв, регулируем уж.200л/ч.На макс и мин не се усещаше разлика...

IvJorell

Цяла вечер рових, по-малък без да сглобявам отделни части от това не успях да намеря (поне на българския пазар):
http://new.zooportal.bg/bg/producti/akvaristika-6/filtri-13/vytreshni-filtri-26/elite-141/elite-mini-filter-1474

То не пише, но в друг сайт намерих, че е 100 л/ч, което е три пъти по-слаб от този в момента, както и е наистина малък.. колко ли душа може да носи :)

addicted

Аз имах Hailea 200л/ч, след като поработи една седмица дебита и ставаше доволно малък, пък ако се насочи струята на флейтата към стъклото може още да се намали течението. Аз го ползвах в 40 литра аквариум.
Ако допълнително се натъпче с още гъба или вата на всеки филтър ще му падне дебита.
Sent from my Lenovo A859 using Tapatalk

discusfen

Колега тук става въпрос за 7 литра аквариум не за 40литра.Големи са помпите на хайлеа.За този аквариум трябва помпичка с размери 11см висока,4см дълга,3см широка,с 2вата консумация и до 200литра дебит по възможност регулируем.

addicted

Ами тогава възможно най-малкият филтър който намери на пазара го тъпка с гъба или вата докато не му хареса дебита.

Sent from my Lenovo A859 using Tapatalk


discusfen

Ти за кой модел Hailea говориш.Единствено Hailea MV 1OO може да свърши някаква работа 200литра на час с регулируем дебит,триъгълна форма за ъглов монтаж.Распръсквача за водата може да се наглася навсякъде защото се завърта в кръг.

Similar topics (5)

11835

Публикации: 9
Прегледи: 20001

48222

Публикации: 5
Прегледи: 6857

58531

Публикации: 4
Прегледи: 2851

46117

Започната от ilianpehlivanov


Публикации: 4
Прегледи: 3016

58571

Публикации: 0
Прегледи: 2174