• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 12:15

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Въпрос за бета

Започната от IvJorell, 20.10.2015 13:21

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

IvJorell

Здравейте,

От събота и аз вече си имам бета, но изникна един непредвиден проблем и исках да ви попитам вие какви филтри използвате?

Аквариума е 7 литра, една мъжка бета се шири там, заяжда се с котарка!!!
Проблема идва в това, че филтъра, който взех прави твърде голямо течение и рибето видимо се мъчи, затова го спрях, вечер го пускам за около час и после го изключвам. В момента не мога да кажа каква марка е но довечера, когато се прибера ще го погледна.

Когато взех филтъра изрично казах в магазина, че ми трябва слабичък и ще е за бета. Има си маркуче за регулация на струята, но дори и когато го нагласих на минимума не бе достатъчно.

Та, вие какъв филтър ползвате?

Ето и снимки:


Amev

Насочи флейтата към някое от стъклото и ако няма тапа на края я запуши с нещо. След време дебита ще понамалее като се позадръсти филтърчето. Никога не спирай филтъра за да не умрат полезните бактерии които се завъждат в него и ще изгубиш азотния цикъл. Можеш да потопиш целия филтър и да насочиш флейтата на 45 градуса към задното стъкло леко нагоре.

IvJorell

Здравей,

Благодаря ти за бързия отговор.
Но не е проблема във флейтата, ами има още един отвор на другата стена на филтъра, от който мисля че има голямо налягане и заради това се завихря и има "подводно течение".
Плюс това, ако го затворя, то налягането няма ли да стане твърде голямо за флейтата и да не гръмне/изгори филтъра в аквариума, че ще ми отиде Рори на рибена чорба :(

Amev

Филтъра няма как да гръмне/изгори ,запушваш му голямата дупка накрая и оставяш водата да излиза от малките на флейтата които насочваш към стъклото, ако искаш с бормашина разширяваш дупките на флейтата и така пада налягането. По голяма вероятност да гръмне нещо е във китайския нагревателя които сте потопили целия. Бетата е лабиринтова риба и няма нужда флейтата да е над водата и допълнително да вкарва кислород, дастатъчно е да движи леко повърхността.
Виждам че имате и анубиаси които не трябва да заравяте в грунда , или поне ризомата (големия корен като стъбло) да е над грунда. А и още малко може да донапълните аквариума.

IvJorell

Не е проблем във флейтата, а в другия отвор, който е за бълбукчета. Махнах му маркучето за въздух, понеже имаше две степени - мн бърза и бърза.. то явно сега си засмуква вода и си я изтласква с пълна сила, но не през флейтата, откъдето си пада водата.
Наясно съм, че е лабиринтова и затова държа за сега филтъра изключен, вместо да оставя вътрешното течение да я лашка и да се удря по стъклата.

Как да е, все пак ми даде идея да да върна отново маркучето и да се опитам не с въртулката му да спра притока на кислород, така че не излиза голямо течение, евентуално, през дупката.

За нагревателя, човека си ми каза много точно, ясно и наблегна на това, че трябва целия да е потопен във водата, когато го купувах.

Довечера ще пиша дали се е подобрило положението с тази стратегия.

Amev

В комплекта трябва да има и накрайник които е без отвор за вкарване на кисород с маркуче.

discusfen

Какъв модел е помпата и колко литра превърта на час.Няма ли опция за регулиране на дебита.

IvJorell

Здравейте отново,

Не се получи, както се надявах да свържа отново маркуча и да го пречупя, така че да не влиза въздух.
Остава варианта да се пробвам да затворя самия отвор и съответно само от флейтата да излиза водата. Но нямаше в комплекта елемент, който да служи за тази цел и се страхувам, че ще изглежда грозно.
Затова и предпочитам да си взема ново устройство, което да ми свърши работа, което ме връща към инициалния ми въпрос - вие какво използвате за вашите бети или не ги държите в толкова малък аквариум?

Цитат на: discusfen - 20.10.2015 20:14
Какъв модел е помпата и колко литра превърта на час.Няма ли опция за регулиране на дебита.
Директно прикачам снимка на филтъра. Не съм сигурна на кое му е точно модела (в жълтите или черните цифри отдолу):

Amev

Точно такъв не съм ползвал аз. Иначе 7 литра са си малко за каквото инда било, минималния обем за стабилна еко система е 30-тина литра. Верно е че бетите не им трябва много място ,но вместо да даваш пари за нов филтър , помисли за някое по голямо аквариумче , хем на бетата ще и е по добре ,хем ще си ползваш този филтър. Филтъра ти е 300 л/ч и ще е идеален за 30 литра аквариум. Повечето хора тук които могат да ти дадът съвет са с аквариуми над 100 литра и всеки се старае да не мъчи рибките. Аз лично съм с два ... В 100 литра съм с филтър 900 л/ч външен и 360 л/ч вътрешен , в другия гледам 2 златни в 70 литра с филтър 1400 л/ч външен , и в двата съм насочил струята под 45 градуса към стъклото за да не става водовъртеж. Втора употреба за 10-20 лв можеш да намериш по голям аквариум.

IvJorell

Благодаря, но не съм заинтересована от нов аквариум за този рибок. Надявам се че е щастлив, понеже не е статичен, играе си с мен да се крие зад растенията, както и дразни котарака (върти се на една и съща стена, когато види че е наблюдаван от котето).

Имам вече един от 30 литра, както и план за следващата година за 240 литра за три златни рибета. В този ред на мисли, навярно вашите две златни се мъчат в този 70 литров аквариум, за който говорите, понеже на една златна за да достигне максималните си размери дори и от по-дребните (тези тумбестите) им трябват минимум 140 литра - но всеки сам си избира, а и това е тема за бета.

Все пак ще се разровя за друг вариант като филтър, а този ще ми остане като резервен за другия аквариум.

yasenst

Ако успееш, да нахлузиш маркукуче на отвора за аерация (там от където излиза силната струя) и другия край да го насочиш нагоре, към флейтата примерно. Въпреки, че 300л./ч. за аквариум 7 литра ми звучи доста. Успех :-)

fam

Не че съм сигурна, че това ще реши твоя проблем ... но  ще споделя моя опит. Моя Айкидо (едната бета де) е в 18л сега, беше в 12. И той така не си хареса филтъра и  след като една сутрин го намерих отмалял да се "ежи" и напада филтъра...просто го махнах. Рибката беше и е в аквариум без филтър само с нагревател да му е топличко. Живее с нас вече повече от 6 месеца. Всяка седмица му правя  смяна на водата - около 50% ( не че искам 50%, но  сифониращата круша ми е голяма и докато  осмуче за малко дъното и  ехей- й  водата изчезнала. Имам  няколко анубиаса  в аквариума  и java fern - не много растения искам да кажа :) и са си  добре. И за сега  е жизнен , прави си периодични  гнездо от балончета и ми подсказва че му е време да става татк, но аз се ослушвам... та Филтрите са хубаво нещо..обаче и редовна смяна на водата, в този толкова малък обем  би решил казуса пък и  не е затормозяващо въобще.. :-[ Надявам се да  съм ти била полезна.

ПП: е-е-е ти  ме уби с тези 140л за златна рибка бе :)) толкова са достатъчни за Oscar.

asito

За бетите е хубаво да има балончета във водата,та ако искаш филтрация и балончета,купуваш един аератор за 5лв http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?category=air_pumps&product=RS_Electrical_air_pump_RS-510&n=1 и му слагаш http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?category=internal_filters&product=Filter_Sponge_1_size&n=1
На мен този вариант ми се струва най-удачен.
Ако нямаш капак,тогава окачваем филтър ще ти свърши перфектна работа,а и няма да заема място в аквариума: http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?category=external_filters&product=Resun_HF-2001&n=1

Ако искаш хубав регулируем вътрешен филтър,купуваш http://new.zooportal.bg/bg/producti/akvaristika-6/filtri-13/vytreshni-filtri-26/eheim-139/eheim-miniup-1816

Ако искаш евтин вътрешен,търсиш китайски аналог на ехайма за 5 кинта и си ти :)


Penta

Ако ще е вътрешен филтър от гъба, по-добре да е от този вид
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Faquarium.bg%2Fimage%2Fdata%2Frs130.png&hash=d8dbf6acdbd9d043e23910f220cffc3aec060d2a

http://aquarium.bg/index.php?route=product/product&path=146_147&product_id=842

asito

Мда,този вариант изглежда по-добре :)

Similar topics (5)

58571

Публикации: 0
Прегледи: 2174

42281

Публикации: 4
Прегледи: 3603

56821

Публикации: 10
Прегледи: 4899

54045

Започната от gabytuu77


Публикации: 10
Прегледи: 5979

51741

Публикации: 1
Прегледи: 2136