• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:49

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Колизи - общи въпроси

Започната от stefan0002, 15.10.2009 13:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

stefan0002

Нека се похваля и аз. :-[
Имам малки  разбойници на  Колиза Хуна  .
Малките са вече на седмица и вчера за мое учудване  проядоха артемия .
Стискайте палци !!!!  


Скоро ще има за продаване Колиза Лалия отгледана в Търново  *bg* - вече има и по  2 см. и започнаха да се оцветяват  и да се личат момчетата !!!!


varvarina

честито. *DRINK*остава да постнеш снимчици. ;-)

Живко

Браво!
Ползвай само прясно излюпена артемия поне седмица още.
И пиши какво става.
Никой не се е родил научен.


Icagata

Здравейте,
снощи хвърлиха хайвера, беше доста но и женската се наяде доволно   :ranting:, както и да е има още - надявам се до утре да се е излюпил.

Има ли разлики в захранването спрямо Бетите? Инфузории и жълтък добре ли е за стартова храна? Нещо по-специално?

paolo6481

Преди много години захранвах трихогастерчета с жълтък.Тогава нямах инфузория.Получи се но имай впредвид че много цапа жълтъка.Трябва си редовно чистене.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

dinmin91

Колеги,днес реших да сменя водата в аквариума си и виждам , че са се изюпили бебета колизи.Какво да правя като са в общия аквариум и няма къде да ги преместя и нямам аремия да захранвам  :-(.Има ли шанс да спася някое мъниче.Това ми се случва за 3-ти път, но никога не съм запазвал поколение :duvar:

stenli

Стартовата храна за малките бети е твърдо сварен, изсушен (на парното става предполагам) жълтък от кокошо яйце стрит и разтворен в чаена лъжица хладка вода (от аквариумната вода става перфектно).

Тази информация намерих във форума, мисля че и за Колизите важи, има тема в съседство със сходен въпрос.

dinmin91

мерси а дали има шанс да оцелеят в общия аквариум

dok70

Цитат на: dinmin91 - 31.01.2011 17:13
мерси а дали има шанс да оцелеят в общия аквариум
Никакъв...
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

Icagata

Вчера бях в зоопарка в София. Направи ми впечатление, че имаше от колизите като еспонат обявен само колиза лалия, а вътре плуваха лабиози... Според вас, акваристите, защо в България никой не гледа колиза хуна и фасциата, защо си внасяме лалии и лабиози ? Защо българския акварист не ги развъжда... трудност, не са атрактивни, капризност... какво?

Gad_Man

Ами че са трудни малко по трудни са от другите лабиринтови. Ларвите им са по дребни ,но точно пък това им е тръпката.Аз доста трудно се сдобих с чифт лалия по скоро с женска ,но който търси намира и сега имам малки на седмица.

Icagata

Цитат на: Gad_Man - 24.09.2011 21:05
Ами че са трудни малко по трудни са от другите лабиринтови. Ларвите им са по дребни ,но точно пък това им е тръпката.Аз доста трудно се сдобих с чифт лалия по скоро с женска ,но който търси намира и сега имам малки на седмица.

Стискам палци, колега.  Внос ли са или са нашенски родителите?

DJER

Колега имах пълен комплект от колизи си ги вадех в количества, но като са наши не искат да ги платят на цена, която си заслужават и се отказах, иначе са ми едни от любите рибки(за вносните с болести плащат повече :ranting:), така ще е!

Gad_Man

Мъжкия е от вносните женската си е от нашите

Icagata

Цитат на: DJER - 24.09.2011 22:09
Колега имах пълен комплект от колизи си ги вадех в количества, но като са наши не искат да ги платят на цена, която си заслужават и се отказах, иначе са ми едни от любите рибки(за вносните с болести плащат повече :ranting:), така ще е!

Колега, това което казваш е може би една от причините, явно търсенето е слабо - може би просто не са интересни на любителите и за това се търсят само мъжки - ей така за цвят между макроподите и трихогастерите.

Често вносните лалии изкарват малко, не се аклиматизират добре, в магазините им искат по 6-7 лева - тогава след няколко опита аквариста се разочарова и преминава на други видове. Колко тогава като крайна цена да струва отгледана в нашите условия подобна рибка, хранена като хората и лишена от всички "фокуси" целящи производство само на мъжки?
Мислех, че колегите които се мъчат да правят чифтове и да ги размножават ще го оценят това нещо - дават се стотици левове за канистри и маркови стоки.
Това за Лалията, ок - има мъжки, прекрасни, големи, ярки, вносни - истински като нектарините с размер на пъпеш. Купуват се повече така.

Ами лабиозата, фасциатата и хуната... занимавам се с акваристика от 91ва и за първи път видях Хуна на живо преди година, Фасциата все още не съм. Много са кекави ли кво ли.



HEPOH

Аз с Лалийте си поръчах и Лабиоза, но мисля че е нямало. Мисля , че причината е единствено липсата на женски. а колкото до размножаването, имам поне 5 несполучливи опита ( за сега само 1 рибка на месец и половина), но колкото е по-трудно (да се отгледат,а не да хвърлят) толкова повече ме нахъсва да продължа с опитите  *DRINK*
Търся мъжки Воален Анц. Албинос

killiman

Няма да се плашите, в близките години очаквам още повече видове да изчезнат от българския пазар. Причините за това са много, няма да ги изброявам. А не беше далеч времето, когато освен споменатите от колегата видове, се срещаха и трихопсиси, и шоколадов трихогастер най-редовно. Сега появата им е твърде рядка и се приема като събитие.

ВЕТЕРАН

Цитат на: Icagata - 25.09.2011 00:13
Колега, това което казваш е може би една от причините, явно търсенето е слабо - може би просто не са интересни на любителите и за това се търсят само мъжки - ей така за цвят между макроподите и трихогастерите.

Често вносните лалии изкарват малко, не се аклиматизират добре, в магазините им искат по 6-7 лева - тогава след няколко опита аквариста се разочарова и преминава на други видове. Колко тогава като крайна цена да струва отгледана в нашите условия подобна рибка, хранена като хората и лишена от всички "фокуси" целящи производство само на мъжки?
Мислех, че колегите които се мъчат да правят чифтове и да ги размножават ще го оценят това нещо - дават се стотици левове за канистри и маркови стоки.
Това за Лалията, ок - има мъжки, прекрасни, големи, ярки, вносни - истински като нектарините с размер на пъпеш. Купуват се повече така.

Ами лабиозата, фасциатата и хуната... занимавам се с акваристика от 91ва и за първи път видях Хуна на живо преди година, Фасциата все още не съм. Много са кекави ли кво ли.


Лично аз мисля,че Фасциатата е най-лесна от всички,според мен всичко е въпрос на предлагане:няма няма,че като заредят...във всеки магазин пълно с фасциати...помня преди бяха изчезнали макроподите...според мен ги няма не защото са кекави или трудни за гледане,просто е нямало интерес от клиенти и питания и не са заредили.

NO CARRIER

Много често самите продавачи са виновни за липсата на интерес към дадена риба. Неведнъж съм присъствал когато за един аквариум се продават златни риби, бети и скаларии. Нормално е когато едно дете се сдобие с неподходяща комбинация от рибки, след като ги умори и още 2-3 пъти се получи същото, да загуби интерес към акваристиката. Разбира се, има и смотани клиенти, но повечето хора се радват когато им обясниш точно какво да правят.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

HEPOH

Като ги няма по магазините ще си поръчваме. В нета намерих много ферми в Чехия. Имат минимална поръчка, но ако се организираме ще стане работата
Търся мъжки Воален Анц. Албинос

Icagata

Съгласен съм с колегата NO CARRIER  към причините да добавим и не доброто представяне, специално хуната в кофти условия на нищо не прилича.

Колега killiman, сравнително слабата производителност и по-бледа окраска (спрямо вноса) ли визираш?




cwetalin

Здравейте.
От няколко дни мъжките ми лалии /cobalt и red/ са се побъркали. Направили са си гнезда като лястовички. Постоянно обикалят и дърпат растенията, и което успеят да отскубнат го носят точно като лястовички в устата си и трупат. С мехурчета, разбира се. На червения му почерня главата и коремния плавник, при синия не забелязвам съществена промяна в окраската. Червения бие синия и си е отделил по-голяма територия.
Локвичката им е около 40 литра, температурата е 24-25 градуса, светя с 1500 лимена, LED, 10 часа, но 1 е изгрев, 1 е залез, реално имам 1500 лумена за 8 часа на ден. И си е така от много време.
Рибките съжителстват с чифт бети и 2 женски лалии, които са при мен от 3 седмици, но според мен са още малки за разврат - около 4 см са.
Смятате ли че това поведение на рибките е сигнал че женските може и да стават за размножаване.
Мисля да пусна и снимки, но "слънцето" им залезе в 22 и не искам да им светвам сега. Дано се сетя утре като си дойда от работа. 

sadechev

Нормално е мъжкия да прави гнездо,без да има сигнал че женската ще хвърля хайвер.Аз имах само мъжки колизи и пак правеха гнезда.След известно време сам ще развали гнездото.

cwetalin

Днес се прибирам от работа и оооо, цялта полянка от хемиантус куба - на повърхността.  :duvar:
2 месеца сея и режа, режа и сея, и сега какво - пак отначало.  *dontknow* какво да правя...

multisam

отделяш колизите или почваш отначало със сеенето

cwetalin

Всеки месец сея наново. Таман се прихване и се почва, някой решава да гнезди. А иначе няма как да ги отделя, то само колизи вътре. :)

NO CARRIER

Сеят се семена. Растенията се садят. :)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.


bat

От вчера имам работещо семейство Колизи, от които вече са изкарвани поколения. Още като ми я дадоха Мадам беше дебеланка, пълна с хайвер.
От 1/2 час гледам че мъжкия седи да повърхността, сяшаш не можа да диша. Приближих се да видя какво става и го гледам че прави някакви странни балончета, обира всичките водорасли по дъното и ги слага при балончетата.
Чела съм че така си правят гнездо, ама все пак да питам - може ли да е нещо друго?
Ако това е гнездо какво да правя по-нататък? Явно не мога да включа филтъра защото ще му се развали гнездото. Как по друг начин да им вкарвам кислород? Имам още 2 малки Анциструса и 2 Кулита. Дали може да се опитат да изядат хайвера или да развалят гнездото? И как мога да разбера че женската е хвърлила хайвера за да я отделя? Всъщност, гледам го че я гони да я закара в гнездото, а тя не иска. Дали пък още не е готова да "снася"?
Въобще, ще бъда благодарна за всякакви съвети които можете да ми дадете. Знам че по темата е писано много, но положението е много натопорчено. А аз продължавам да чета какво вече е писано по случката.

П.С. Един съвет за всички които си патят от водорасЪли. Вземете си двойка Колизи, които са пред хвърляне на хайвера, и гледайте как всички мъхчета и влакънца ще изчезнат за 1/2 час  

bat

Благодаря на всички отзовали се за съветите и предоставената информация.
По усмотрение на модератора темата може да се заключи.

Георги

Не се коси. Щом имат условията, пак ще хвърлят. А мацката щом се дърпа - няма как.
Предполагам се отделя цялото гнездо, ако е възможно.

bat

Днес си купих чифт прекрасни Колизи Кобалт, и сега гледам двамата мъжкари /този който си имах и новия/ от двете страни на аквариума строят гнезда. Странното е че точно преди 1 седмица двойката която имах хвърли хайвер, който нещо се изпорти и нищо не можа да излезе. Възможно ли е пак да хвърлят? Или преди да не са успели? Или пък това е просто съперничество между двамата, кой по-хубаво гнездо ще направи, без целта да е хвърляне на хайвер? Старата ми женска пак е дебеланка /преди седмица коремчето й спадна, затова реших че са хвърлили/, а кобалтовата е с малко по-мъничко коремче.
Какво да ги правя? Да ги вадя ли отделно по двойки или да ги оставя в общия?

Георги

При колизите е същото като при бетите. http://aquariumbg.com/forum/labirintovi/razmnojavane-i-griji-za-betta-splendens
Малко по-голямо аквариумче - 20-ина литра, 27-28 градуса температура, пускаш ги заедно. За съжаление, не мога да кажа кога точно е готова женската - нямам личен опит.

oranda

Колеги, имам една колиза лалиа с твърде проблемно поведение. Това рибе денонощно се занимава с изграждане и доизграждане на гнездо. В това си начинание се справя перфектно. Проблемът е в прекалените му усилия да пази територията си. Вече умори една женска. Другата изяде доста бой, но още се държи. Днес се наложи да отделя другия мъжки, защото вече има явни участъци с липсващи люспи, както и разни други поражения като накъсани плавници. Какво ли не опитах , за да намаля агресията му. Колизата е около 10см. Живее в 100 литра аквариум. Съквартираните са 10-на родостомуса, три леера, 5- 6стъклени тетри. Приемам всякакви предложения.  До момента пробвах да му осигуря женски, да му набавя повечко ричия, пренаредих аквата, за да има повече укрития. Започнах да пропускам деня, в който не храня, защото това още повече го изнервя.  :duvar:

cwetalin

Ако е 10 см не ми се вярва да е лалия. Или е яко нашипкана с хормони.
А като има женска и прави гнездо, нещо случва ли се?

oranda

Големичка е наистина за вида си, но със сигурност е лалиа ред.
Прави гнездо, хвърлят хайвер и по натам не знам какво се случва. Не съм виждала личинки. Само виждам, че пасажчето родостомуси, с риск да пострада, се навърта около гнездото. Така като се замисля бързичко дръпнаха на размер. *JOKINGLY*

Mirobg

Дай една снимка да я видим.
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

niksan_64

едно вапросче имам бебета колиза лабиоза  каква храна за цвят да използвам
Sofiq { kv Redyta }

niksan_64

Добре де вапроса ми е тап, хубавото е че кимбаиците отговарят и на тапи вапроси
Sofiq { kv Redyta }

Aqualover

Здравейте колеги. Колизите са били много красиви риби. наскоро търсех определени визии в ютюб за да подредя на сестра ми аквата и видях такъв прекрасен аквариум 45 литра с 2 колизи едната бе мръсночервена, може би хуна, а другата червено ссиньо-лалия.
Имаше само няколко растения и сомчета.

Когато търсех аквариум за себе си, не получих оферти за продълговат, а за сегашния ми, който е с формата на куб и висок 42 см. Сега имам фламеус тетри, сомчета, кери супер блу и сомчета.
Имам въпрос. Ако взема една или две колизи дали ще им е добре при мен или рибите ще ги закачат понеже са бавноподвижни? Около 50 литра е аквариума. Споделям проблема че рибите много не обичат светлината и когато светна, обикалят само средния и долен слой. Та си мислех дали ако сложа повече растения на повърхността като пистия, дълга криптокорина дали ще се получи и колизата да се чувства добре?
Guppy, C. pygmaeus, C. sterbai, Colisa lalia. Какво друго му трябва на човек...:)

Aqualover

22.06.2014 22:03 #41 Last Edit: 23.06.2014 10:41 by redmerinda83
Хей колеги, моля ви за отговор! Има ли някой от вас който да има колизи и тетри? Гледах клипове със колизи и неонки и разбори.
Отговориха ми че можело да се гледат заедно затова си търся за начало 1 колиза хуна ако воже с червен цвят. Ако някой продава мънички от вас нека се свърже с мен!
Guppy, C. pygmaeus, C. sterbai, Colisa lalia. Какво друго му трябва на човек...:)

anton_banchev

Цитат на: redmerinda83 - 22.06.2014 22:03
Хей колеги, моля ви за отговор! Има ли някой от вас който да има колизи и тетри? Гледах клипове със колизи и неонки и разбори.
Отговориха ми че можело да се гледат заедно затова си търся за начало 1 колиза хуна ако воже с червен цвят. Ако някой продава мънички от вас нека се свърже с мен!

Аз гледам колизи хуна, неони, една тетра( остана най-старата от всички) и вишневи барбуси. Съжителстват без проблем. Търся си само някоя женска колиза, тъй като продават само мъжки в магазините.

metcheto

Здравейте. Тази тема за колизите е малко замряла, но да Ви питам. Колизите могат ли да съжителстват с трихогастери? И има ли го този проблем с гонениниците и битките както при трихогастерите? И за 105 литров колко да сложа вътре и колко по принцип е най-добре да се гледат заедно? И наистина ли женските са толкова трудни за намиране?
"Ако можех да им разкажа какво видях в теб, никой нямаше да ми повярва...Ще си кажат - мечтател ! Ако знаеха какво видях в теб, цял живот биха искали да мечтаят....."

Similar topics (5)

29158

Публикации: 24
Прегледи: 24465

2632

Публикации: 19
Прегледи: 13823

1226

Започната от Nemo


Публикации: 1272
Прегледи: 509701

9247

Публикации: 162
Прегледи: 133322