• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 14:15

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Бетите са готови за разплод, но нямаме гнездо

Започната от s_slavcheva, 21.05.2007 12:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Desmoria

В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Catherine

Ами, не  *NO* Има и една влюбена двойка барбуси.

Desmoria

Ами отдели ги в аквариумче, с височина на водния стълб 15см, сложи няколко плаващи растения или сгъната на кръгче сламка, отдели с някаква мрежичка рибките една от друга, така че да се виждат но да не се събират заедно. Когато мъжкия е направил вече гнездото, махни преградата и ще стане работата.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

bengan

 Не им слагаи прясна вода във ваната за развъждане, бетите са лабиринтови и се чувстват по добре в бавно течащи и стари води. Ако си пуснал аератор или филтър които доста движи повърхноста на водата също не става защото мъжкия не може да направи гнездото.

Catherine

Благодаря ви за ценните съвети.  ;-) А колко време продължава горе-долу целият процес? Съжалявам, че питам толкова, но досега не съм се занимавала с това и съм малко шашната.  :-[

Desmoria

Процеса на хвърлянето е около 20тина минути, като имаш в предвид, че женската на 2-3 пъти отива при мъжкия и хвърлят. Ама да ти кажа то си е и до двойка рибки. Аз имах един чифт, който хвърля отведнъж и след това трябва да махам женската за да не я ликвидира мъжкия. Другия ми чифт хвърля 3-4 пъти на един "сеанс" :)
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Catherine

Оф, май няма да се стига до размножаване.  :'( Мъжкарят ми е болен и май и той ще си замине. Забелязвам, че от ярко червен е станал бордо, даже сивкав, а покрай хрилете и по перките има бели точици. Това доста прилича на болест или гъбички... Не мога да разбера къде греша.  :'(

Desmoria

Добре де, не го приемай толкова печално. Може да са ти продали болни рибоци.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Catherine

Не знам вече дали да упорствам и да си купувам нови с надеждата, че все някои от тях ще оцелеят, или да приема, че не ме бива или не мога да улуча здрави рибки и да си гледам каквото остане, докато и то не измре.  :-( Много ми харесва да се занимавам с рибоците, много ме успокояват, но като запонат да измират без видима причина и много се разстройвам. Имам ги едва от няма и два месеца, а вече три умряха, а четвъртата е на път.  =-O

Desmoria

Я дай малко повече инфо за тоя аквариум.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Catherine

Ами, ето инфо за аквариума:
Около 10 литра (мъничък :-[)
Без растителност
Без нагреватели и изкуствено осветление
Има помпичка
Температура на водата - 24-25 градуса
На дъното има обли морски камъчета и няколко рапанчета
Както казах, рибоците са двойка барбуси и двойка бети. Храня ги веднъж на ден с около една щипка храна (не знам каква е, някаква обикновена многоцветна - на големи листове и трябва да им я стривам).
Сменям около 30-40% от водата със застояла веднъж седмично.
Не знам каква информация повече да дам. Ако има още нещо, питай.И ми кажи, ако нещо не ми е наред в показателите, моля те. *SORRY*

Barbus

От информацията ти ми става ясна евентуалната причина за умирането на рибките ти.Просто размера и условията в аквариума ти не са подходящи.10 литра са прекалено малко,липсата на растения и филтрация само влошава положението.Ако искаш рибките ти да са здрави трябва да си вземеш по-голям аквариум.Около 25-30 литра ще е идеален за четири рибки.Задължително трябва да има растения които да произвеждат кислород.Без кислород рибките буквално се задушават.За грунд може да ползваш кварцов пясък с размер 2.5-4мм(в почти всеки зоо-магазин има).С помпичка няма да успееш да поддържаш необходимото ниво на филтрация.Моя съвет е по-скоро да си вземеш по-голям аквариум да сложиш грунд,растения и някакъв подходящ филтър.Ако го направиш предполагам че рибките ти ще спрът да измират.Успех.
We hold each other closer, as we shift to overdrive
And eveyrthing goes rushing by, with every nerve alive
We move so fast it seems as though weve taken to the sky
Love machines in harmony, we hear the engines cry.

Desmoria

Цитат на: Catherine - 19.07.2007 21:38
Ами, ето инфо за аквариума:
Около 10 литра (мъничък :-[)
Без растителност
Без нагреватели и изкуствено осветление
Има помпичка
Температура на водата - 24-25 градуса
На дъното има обли морски камъчета и няколко рапанчета
Както казах, рибоците са двойка барбуси и двойка бети. Храня ги веднъж на ден с около една щипка храна (не знам каква е, някаква обикновена многоцветна - на големи листове и трябва да им я стривам).
Сменям около 30-40% от водата със застояла веднъж седмично.
Не знам каква информация повече да дам. Ако има още нещо, питай.И ми кажи, ако нещо не ми е наред в показателите, моля те. *SORRY*

Откъде си?
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Catherine

От Перник съм. Явно няма да мога да гледам рибки.  :'( У нас е толкова тясно, че само малко аквариумче може да се побере. Когато си ги купувах в магазина, ми казаха, само основните неща, но не и че трябват растения, специален вид пясък (нито че барбусът е яде опашки  =-O)... абе много малко информация ми дадоха, а им казах, че не съм гледала досега и искам всичко да ми обяснят.  :'( Май ще видя дали нещо ще оцелее през лятото и евентуално през есента ще взема нов аквариум, ще направя място и ще опитам пак. Засега барбусите ми изглеждат доста корави рибки, дано поне те да оцелеят.

nina

Мисля, че barbus малко крайно ти представи нещата. Според мен няма да имаш проблем да си гледаш 2те бети с това оборудване, което имаш в момента. Подари на някой барбусите, те по принцип са доста досадни и обичат да дърпат воални опашки. Бетите са лабиринтови, дишат въздуха над водата и не им дреме дали в аквариума има растения или не. Махни обаче рапаните от аквариума. И ги храни по малко. Не е необходимо да им изсипваш цялото количество наведнъж. Слагай по мъничко, изчакай да го изядат, ако стане бързо - сложи им пак. Иначе храната пада по дъното и се зацапва водата.

Similar topics (5)

33425

Публикации: 17
Прегледи: 10423

25534

Публикации: 64
Прегледи: 30401

50117

Започната от Lucky Fish


Публикации: 3
Прегледи: 3687

54053

Публикации: 1
Прегледи: 2251

11614

Публикации: 13
Прегледи: 7186