• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 05:15

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Бета - Прочети преди да задаваш въпроси

Започната от DarkHearth, 29.11.2010 14:05

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

DarkHearth

Мисля да олесня търсенето на всички нови акваристи като мен, като обединя всичко което четох за бетите из форума в една тема. Така за всички ще е по-лесно и удобно намирането на информация за този вид риба.

Съдаржание:
1. Най-общо за бетите
2. Хранене
3. Размножаване

1.Най-общо за бетите
Бетите са хайверни рибки още наричани Betta (на англ. и латински). Тя достига дължина до 5 , 6 см. и може да бъде доста пъстра. Естественото местообитание на тази риба е Тайланд и някои части на Китай. Мъжките и женските бети се различават лесно - Мъжките са с по-издължени и красиви плавници, докато женските с по къси и едноцветни плавници. Този вид риби (Лабиринтови) могат да дишат кислород от атмосферата с помоща на Лабиринт. Лабиринтът е надхрилен дихателен орган със сложни лабиринтови гънки. Аквариумът в който се отглеждат рибите трябва да има капак, така че въздухът над аквариума да бъде винаги топъл, а не студен за да не се простудят рибите. Има 7 вида бети: Черна, Пикта, Смарагдова, Спленденс, Ивичеста, Унимакулата и Халфмуун. Препоръчителната темперетура на водата трябва да е 24 - 26 C. За разкръсяване на мъжката бета акваристи слагата огледало до стъклото на аквариума така че да се перчи - да се удължават и разкръсяват неговите плавници.
2.Хранене
За храненето няма кой знае какво да се каже, но най-основното е че се препоръчват протеини/белтъци за да се оцветяват още повече рибите. Стартовата храна за малките бети е твърдо сварен, изсушен (на парното става предполагам) жълтък от кокошо яйце стрит и разтворен в чаена лъжица хладка вода (от аквариумната вода става перфектно). Друг вид храна за малките е зоопланктона.
3.Размножаване
Размножаването става както и в общ така и в развъден аквариум. Мъжкият и женската се държат разделени между 5-7 дни преди размножаването. Ако ги размножавате в отделен аквариум първо се слага мъжкаря след няколко часа и женската. Ако мъжкарият започне да бие женската я отделете докато стане готов с гнездото, също така ако женската придобие хоризонтални линии по тялото си значи не е готова, ако линиите са вертикални е готова. След хвърлянето на хайвера женската се отделя ,защото мъжкият става много агресивен. Инкубационният период на хайвера е между 24 - 48 часа. След като се излюпят малките водния стълб се намаля с няколко сантиметра (5-8см.). Малките проплуват за неопределен период от време (между 1-5 дни). След тяхното проплуване мъжката бета се отделя (не е задължително). Водният стълб се повишава в зависимост от ръста на мъниците.
Не винаги се излюпват малки първият път!

Източници: Уикипедия, Българска Аквариумна Енциклопедия;

Моля по-разбиращите, ако смятат че съм пропуснал или объркал нещо да ми пишат лично съобщение или да пишат в темата за да редактирам грешките си.

Puncky

Здраавейте,

Прочетох та сега да питам  :-). Понеже се опитвам да размножа Бети, но първият опит беше неуспешен. След мръстенето мъжкаря започна да гони женската, аз я отделих, а той изяде хайвера. Предполагам, че проблема се явява нещо в условията. Та да обясня за да не гадаете. Температурата беше 28-29 C, светлина 9-10 часа на ден не мн силна, без аерация, на дъното има грунд(което може би е грешка), има водорасли растения както по повърхността(водна леща) така и за укритие.
Как протече процедурата: Отделих мъжкия в 10литров аквариум(може би е малък), след два дни му намерих женска и я пуснах при него, той доста я гонеше, но тя имаше къде да се крие. За няколко дни мъжкия направи няколко гнезда женската се потъмня доста и получи напречни линии, но нямаше точка на дупето, най- накрая един обяд тя отиде при него той не я биеше, започна целия танц като междувременно мъжкия беше решил, че гнездото не е достатъчно голямо и постоянно го дооправяше, при всеки не знам как да го кажа "полов акт" се отделяше хайвер женската се опитваше да го яде, аз я гонех мъжкия си оправяше гнездото и така докато свършиха, той започна да я гони, аз я отделих и вече бях страшно щастлив, че всичко е както трябва, но мъжкаря започна да лапа хайвер без да ходи до гнездото и така.
Аз мисля, че вероятно нещо в условията не му е харесало или е бил мн гладен, но ще се радвам и вие да споделите мнението си защото аз се занимавам от скоро и може би нещо ми убягва.


DarkHearth

Обикновенно първият път не се получава и един от двамата изяжда хайвера. От това което знам е че през времето което са в отделен аквариум не трябва да се хранят. Ти поне до хвърляне на хайвер си стигнал, аз и до там не успях първия път. Опитай пак след 2 седмици.

хамлет

Само да добавя към първия пост някъде четох че май трябва да се захранят с жива или замразена високопротеинова храна преди размножаването(няколко дена). Поправете ме ако греша доста четох напоследък и някъде го бях мернал.

paolo6481

Цитат на: хамлет - 29.11.2010 20:09
Само да добавя към първия пост някъде четох че май трябва да се захранят с жива или замразена високопротеинова храна преди размножаването(няколко дена). Поправете ме ако греша доста четох напоследък и някъде го бях мернал.
Едва ли това им е проблема.На 2-я ,3-я път ще успеят.Само трябва внимателно да им следят поведението по време на целия процес.Много са важни моментите на събиране и отделяне.И ако междувременно всичко е минало както трябва,трябва да се излюпят малки.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

batrosko62

Аз това лято успях  да изкарам малки бети , в момента са около 20бр. 2см . И ето как стана това,взех една туба от 10л. отрязах я  наполовина и я напълпих с вода от аквариума сложих плуващи растения но не и леща.Температура  28-29 градуса. Пуснах мъжкия и изчаках 1-2 дни докато направи гнездо. след което пуснах женската. Вначалото  я гонеше но след извесно време 1-2 дни спря. Тя сама започна да се овърта около него и -за мое голямо щастие започна любовната игра. Той я обгръща с тялото си и тя изхвърля хайвера,който той внимателно събира в устата си и го занася до гнездото където го задържа в пяната.3-4 часа по късно мъжкият започна да бие женската и аз я отделих.Мъжкият започна да се грижи за хайвера като постоянно го пренарежда и вентилира с перките си.около 24 - 26 часа по късно,рибетата започнаха да се люпят това го установих с лупа, с просто око е почти невъзможно поне за мене да го видя. след едо денонощеи извадих и мъжкият, и започнах да храня с суха артемия на прах на  sera artemia-mix.След като започнах да ги виждам с просто око започнах да хране с храна на люспи за бети,това е всичко. Надявам се да съм бил полезен.

oshikan

здравейте аз съм на4инаешт акварист. на 10 години съм имам си две бети които искам да размножа.бихте ли ми казали какво да прявия ето картини на рибките ми:
: 19.12.2011г 01:01ч
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi43.tinypic.com%2Fozprs.jpg&hash=cd72eef716c5bc130b3474052e8a52d8d23d54e1
: 19.12.2011г 01:01ч
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi39.tinypic.com%2F15p0e85.jpg&hash=9b17a922e6e281eca145b41897e2dcb981234a6e
: 19.12.2011г 01:01ч
красиви са нали

Nikiengi

Цитат на: oshikan - 19.12.2011 01:49
здравейте аз съм на4инаешт акварист. на 10 години съм имам си две бети които искам да размножа.бихте ли ми казали какво да прявия ето картини на рибките ми - красиви са нали

Не красиви - прекрасни са, а какво да правиш - не прочете ли по-нагоре?  :-)


reaskol


oshikan

съжалявам но тези риби са ми подарък от виетнам

hristo111

Здравейте. Прочетох най- общото което пишеше за бетите и това че препоръчителната темперетура на водата трябва да е 24 - 26 C, но в аквариума ми водата е около 20 - 22 С понякога стига и 19 градуса. Въпроса ми е дали това е проблем за отглеждането им и дали ще има нужда от нагревател ?

Nikiengi

Да проблем е и имаш нужда от нагревател!  :-)

hristo111


nikes


paolo6481

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

reaskol

Зависи от аквариума, ако е само за бетата няма нужда   :-)

Nikiengi

Дори да е само бетата, нещо ще трябва да бърка водата, като пусне нагревателя, иначе горния слой вода ще е топъл (горещ), а долниа - студен! Например помпичка с въздух и филтърче с гъба. :-)

nikes

ами аквата е 25л за размножаване на бети е..  *DRINK* *DRINK*

Nikiengi

25 л. е голям за размножаване на бети (не, че не става, просто няма смисъл). Нивото на водата трябва да се свали на 7-8 см за размножаване!  :-)

nikes

Цитат на: Nikiengi - 28.12.2011 09:50
25 л. е голям за размножаване на бети (не, че не става, просто няма смисъл). Нивото на водата трябва да се свали на 7-8 см за размножаване!  :-)

Даде направил сам го сега е кам 11-12л.. ;-) ;-)

nikes

Хора могат ли 2- или повече ЖЕНСКИ Бети да живеят на едно място..? :-) :-)

Nikiengi


nikes

Вече и аз мога да кажа ДА от личен брех тези Рибки имали и не чак толкова агресивна страна но за съжаление само женските.. :-) :-)

nikes

Цитат на: nikes - 31.12.2011 09:07
Вече и аз мога да кажа ДА от личен опит брех тези Рибки имали и не чак толкова агресивна страна но за съжаление само женските.. :-) :-)

Similar topics (5)

49242

Публикации: 12
Прегледи: 6575

46953

Публикации: 0
Прегледи: 2913

43685

Публикации: 3
Прегледи: 4172

42723

Публикации: 125
Прегледи: 58850

57091

Започната от daya1716


Публикации: 7
Прегледи: 3802