• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 14:00

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Размножаване на трихогастери

Започната от nina, 08.07.2007 14:42

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

nina

 След като подарих и останалите скаларии ми останаха ми 9 риби в аквариума - 1 двойка златни и 1 двойка сини трихогастери, 2 коридорасчета, 2 анциструса и 1 калихт. Златните трихогастери са х 10см някъде, сините - наполовина. Онзи ден разделих аквариума с едно перде по средата и от едната му страна оставих мъжките трихогастери, а от другата - всички останали риби. Започнах да храня само със сухи дафния и тубифекс. Смених 20% от водата с прясна и увеличих температурата. Пуснах и аераторче при мъжките. Синия дребосък не изтрая и след немалко опити успя да се провре отстрани на пердето. Скъсва се да гони синята женска. А са мънички, съмнява ме да се получи нещо при тях. Златните обаче постоянно стоят до пердето и все едно се кълват по устата. Как да разбера кога са готови и да ги събера? И да спомена, че женската ми се струва по-настъпателна в действията си спрямо мъжкия в опитите си за преодоляване на пердето. Вижте златния какъв е красавец, искам да му помогна  ;-)

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fchupka.hit.bg%2FDSC00272.JPG&hash=cc873e6df39e08fb5c3b07894dcd024fcdbfb8ae

nina

 Имам си хайвер от трихогастери!!!  *YAHOO* Изчакаха ме та се прибрах от работа и не изпуснах нищо, ама нищичко от цялото шоу  :-) Заснела съм всичко. По-късно /по закона на гадостта ми се напълни паметта и ми свърши батерията на телефона  :-( / ще кача снимките и видеото и ще ви покажа и на вас. Сега само се чудя не извадих ли женската малко рано, ама нейсе. И да не стане нищо от първия път няма да се отчайваме я  ;-)

Desmoria

Хаха, е това е. На мацките им върви да размножават трихогастери и това си е. Айде да са ти живи и здрави рибетата и да се навъдят много. Ако успееш да ги захраниш и с артемия, гарантирам ти, че ще останеш доволна от поколението. :) Трихогастерите и на мен са ми слабост. Аз моите следващата седмица ще ги зареждам, така че и аз ще съм на същотот дередже. :)
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

ilsa

aмммм  :-[ може ли да питам как да разбера кой са мъжки и кой женски??? ;-)
70л 86х30х26

nina

На женските гръбните и коремните плавници са по-закръглени в края, а на мъжките са изострени.

TOXIC, кажи моля те, кога вадиш мъжкия - след като се излюпят малките или преди това. И може ли да преместя хайвера заедно с мъжкия в друг аквариум? Не съм хич наясно какво трябва да се прави в последствие.

ilsa

мерси много ама за съжаление и 2та ми трихогастера изглеждат еднакви
70л 86х30х26

nina

Ако са много малки не се различават. По-късно може да забележиш разликата.

Desmoria

Значи, аз да ти кажа мъжкия го вадя след като се разплуват и не съм имала проблеми. Горе-долу 2 дена след като се излюпят всички рибки го махам, защото докато още висят по стените и растенията, той все още ги взима и ги слага в гнездото. Не ти препоръчвам да местиш хайвера, защото не съм сигурна дали мъжкия като го преместиш, след това ще си върши работата като хората. Аз не съм пробвала, но и предпочитам да не рискувам :) .Рибките ги въдя в 7л аквариумче, хвърлят хайвер и махам женската, 3-4 дни след това махам и мъжкия (в зависимост дали са се излюпили маките и кога).
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

nina

  :-( Несполучлив първи опит за тях и за мен. Мъжкият не можа да опази и едно зърно. След като загаснаха лампите снощи, взе да се лута като муха без глава. Сутринта още не бяха светнали, когато излязох и не можах да видя нищо. А сега като се прибрах от работа видях, че няма хайвер. За мое учудване обаче, вчера, когато излезе хайвера той нямаше готово гнездо. Предполагам и за това не е могъл да го задържи. Днес си беше построил страхотно гнездо. Пуснах пак женската при него, започват отново да играят, но до хвърляне не се стига. Моля, който има някакъв опит с трихогастерите, нека ме посъветва. Няма да му се разсърдя, ако ми го обясни като на идиот  ;-) Поне следващия път да имам някаква представа какво да правя. Та, интересува ме:
1. През колко време могат да хвърлят хайвер ?
2. Повтарят ли като хвърлят веднъж?
3. Да гася ли лампата през нощта, докато мъжкият си пази гнездото?
4. Ако до утре няма нищо, мога ли да ги събера отново с другите риби и да смятам, че всичко е приключило?
Предварително благодаря за всеки отговор!

Flober

На въпросите ти нека отговори някой друг ( по- запознат ),това което ми хрумва обаче е - отдели ги в по-малък аквариум за да несе налага после мъжкия да ги пази от когото и да било.

Desmoria

Цитат на: nina - 10.07.2007 20:59
1. През колко време могат да хвърлят хайвер ?
2. Повтарят ли като хвърлят веднъж?
3. Да гася ли лампата през нощта, докато мъжкият си пази гнездото?
4. Ако до утре няма нищо, мога ли да ги събера отново с другите риби и да смятам, че всичко е приключило?
Предварително благодаря за всеки отговор!

1.,2. Моите са хвърляли през ден, защото и аз имах неуспешен първи път с двойката. Изчаках един ден, като ги бях оставила в общия. След което пак ги сложих в 7литровия и им сложих една мрежичка м/у тях. Това им подейства като виагра :) , разделени един от друг и сами. Мъжкия направи гигантско гнездо и след като видях, че и двата се перчат един на друг махнах мрежичката. След около половин час гонитба женската се настърви с/у мъжкия и стана работата.
3. Ами да ти кажа, не би трябвало да е проблем да я гасиш, но ако искаш пробвай да я оставиш първата вечер включена. Мъжкия така или иначе няма да почива, защото има по-важна работа.
4. Винаги можеш да ги събереш с другите риби, но да ти кажа, много често те са готови да хвърлят точно тогава, когато на теб вече ти е писнало да чакаш. :)

Моя съвет е: Приготви едно аквариумче мах 10 литра. Напълни го с вода с височина мах 15см. Сложи някакви плаващи растения или валиснерия, която е с дълги листа и те се плъзгат по повърхноста. Мене, когато ме мързи, хващам една сламка и я сгъвам така, че да направи затворен правоъгълник или там каквото е, и я закрепям с лепка да не бяга много много(в него мъжкия прави гнездото). Слагам едно камъче за въздух и го настройвам да пуска съвсем леко балончета така, че да не движи много водата. Пускам мъжкия, слагам мрежичка (аз ползвам мрежа за изолация ), пускам женската от другата страна. Не ги храня един ден, на следващия им дам херуномус или ако нямам им давам спирулина на таблетки(много я обичат) и като се напапкат хубаво изчаквам 1-2 часа и махам мрежичката.  Много скоро след това, ще имаш сериозно хвърляне. От там нататък ти е ясна процедурата :)

П.П. Всичко е изпробвано и доказано, и има ефект при мен. А ако няма гнездо, това да не те притеснява. Имам мъжка бета, която се справи без гнездо просто перфектно. :)
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

nina

  *privet* Огромно благодаря TOXIC! Задължена съм ти  *DRINK*

Desmoria

Няма проблеми. Важно е да стане работата.  :-P
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

islander

Да, дори и да няма гнездо, това не е голям проблем, поради факта, че хайверните зрънца имат "мастна капка" в тях, която ги държи на нивото на водната повърхност, докато се излюпят личинките.

Desmoria

Дам хубавото при трихогастерите е, че хайвера им не е тежък и не пада на дъното като при бетите. За радост на мъжкия по-скоро, цяла му работа се състои в преподреждане на зрънцата.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

nina

Ами да ви кажа, аз пак ги събрах за проба, след като получих по-голяма информация в последствие. Мъжкия обаче, тоя път се престара и направи гнездо за чудо и приказ. Пак  повториха хвърлянето, имаше падащ хайвер, но той си изплуваше обратно и се лепеше за балончетата горе. Направих всичко по указанията на TOXIC и извадих мъжкия, когато на малките бели топченца им се появиха опашки и тръгнаха да се разхождат. Захраних ги с жълтък /нямам време да търся и приготвям друго/. Вече 4ти ден мърдат, което ме навежда на мисълта, че тоя път беше успешен  :-) Ама.. много са малки  =-O, то се виждат само две очи и една опашка егати, кога ще стане риба от това.. *NO* Аз гледам и малки гупи, ми то те се родиха такива, каквито може би тия ще станат на 2 месеца  *mislia*

Desmoria

Поздравления! Това е страхотна новина. Надявам се да нямаш проблеми и свичко да върви като по вода :). А иначе , що се отнася до размера на рибоците. След 2-3 седмици ще станат колкто новородени гупи. Важното е да ги закрепиш поне седмица и нещо живички, след което да започнеш да им даваш излюпена артемия. Имай в предвид, че в колкото по-голям аквариум ги гледаш и колкото повече жива храна им даваш, толкова по-бързо ще растат. Аз в момента гледам бебета бети на 3 седмиици заедно с бебета зелени хелерчета. Еднакви са на големина и се спогаждат чудесно.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

jommy

Трихогастерчетата дали ще се разбират с гупите и неоните ми ?

theater

140л - харацини
http://starividri.org

Flober

jommy Не ти е много добре формулиран въпроса-"трихогастерчетата" колко са големи ? Същото се отнася и за другите риби.
Веднага ти обяснявам какво имам в предвид.
Ако и трите вида са пораснали нямат проблеми с разбирателството , но ако едните са още бебета тогава другите просто ще закусят с тях. Нищо лично те ги възприемат като храна.

bengan

 Никои ли не е срещал явлението канибализъм при малките трихогастери? Наистина като се хранят добре с жива храна растът бързо но някои изпреварват другите повече от двоино на ръст и започват да използват наи малките в люпилото за жива храна , затова на няколко пъти се прави сортиране и едва когато станат колкото едномесечни гупи може да се съберат отново. Обикновенно има излюпен толкова много хаивер че и да има канибализъм пак остават достатъчно много .

nina

Така е bengan, много са. Не съм опитвала, а и не мисля да им правя преброяване  *JOKINGLY* Надявам се жълтъка да им е достатъчен и да не се изпоизядът съвсем  :-) Чудя се само, днес ще трябва да им чистя останалата храна /дъното е голо/ и как да не изкарам и някой фъстък с жълтъка  :-|

MeTogu

С някаква тънка тръбичка и закрепена на единия краи шлауфка.Внимателно сифонираш само дуното за отпадъците.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Desmoria

Да, чисти им всеки ден и добавяй престояла вода. Защото в противен случай стават страшни фалове, слепване на опашките, седене на дъното и др.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

islander

Сортирането по големина на малките трихогастерчета се прави няколко пъти и то основно от тези, които ги отглеждат за продажба по-късно. Случвало се е да не им правя сортиране и не съм видял да проявяват канибализъм дори и риби тройно по-големи от наборчетата си от едно люпило.

nina

Чистя им често, но не мисля да ги сортирам по простата причина, че няма къде да ги разделям, а и не ги гледам за продажба. Интересно ми е да видя как се развиват такива дребосъци. Пробвах да сложа две рибки при малките гупи, бяха хапнати на момента. Сложих 1 от малките гупи в големия аквариум, беше погната веднага от големите трихогастери. Така, че всичко си стои там, където си беше. Снощи реших, че може да им писне от еднообразното меню /досега ядът само жълтък/ и с една лъжица пресовах малко храна на люспи върху един картон. Тя стана по ситна и от размития жълтък. Не ми я отказаха, видях, че след като сипах малко имаше голямо раздвижване вътре. Засега само се надявам да оцелеят, пък после ще видим.

asteriksm

[k]Zdraveite,niakoi moje li da mi obiasni kak da zapochna s razmnojavaneto na trihogasterite?!Niamam ideia kakvi tribva da sa usloviata?! Shte sm vi mn zadaljena!  :-[:)[/k]

absolute_heaven

Искам да попитам каква е вероятността двойка трихогастери да се чифтосат в общ аквариум с още 10 риби без да полагам някакви грижи,за да подпомогна чифтосването?

Joro Pora

Аз сложих снощи една двойка златни трихогастери в един 10л., като ги разделих с мрежичка и видях, че започнаха да се гонят по мрежата, но през нощта мъжкия не е правил нищо относно архитектурни планове за малките :), а женската е направила огромен корем. Чудя се дали са готови за хвърляне или още е рано да почва да прави гнездо? При вас след колко време мъжкия започва да прави гнездо?

MeTogu

Златни трихугастри не съм имал,но имам леери след като го сложа в развъдния аквариум с ричията и пусна женската веднага се заема с гнездото.Имал съм случай дори на втория час след пускането на женската,мъжкия я беше изцедил и се грижеше за хайвера.
Преди да ги пуснеш да хвърлят хайвер е добре да ги захраниш по възможност с жива храна поне 3-5 дена.
Има вероятност обаче ако трихугастрите ти са възрастни и не са хвърляли хайвер женската да е запечена и да не се се стигне до нищо освен един хубав пердах от мъжкия
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Joro Pora

Златните трихогастери успяха да хвърлят хайвер и той е излюпен вече 2 дни. Захранвам с инфузория. Въпроса ми е колко пъти да ги храня?

MeTogu

Поне по 3-4 пъти на ден ако имаш възможност.А ако няма и сутрин и вечер ще е добре.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Joro Pora

Аха, ами аз ги храня сега сутрин веднъж и 2-3 пъти вечер. Не знам дали да не намаля малко, да не би да преядат. Жалко, че не мога да разбера дали ясат от тая инфузория.

MeTogu

Щом са на 2 дена вече, е време да заредиш артемия.Колкото по бързо ги захраниш с артемия - толкова по-бързо ще започнат да растат.Аз съм развъждал достатъчно трихугастри и съм си правил достатъчно експерименти.Чел съм какви ли не работи из форумите.От личен опит те съветвам да ги захраниш с артемия колкото можеш по-скоро.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Joro Pora

Добре, благодаря за съвета, но жалко, че няма от къде да си намеря.

MeTogu

В най-близкия магазин трябва да им дозички.Ако бях от София бих ти дал направо излюпена,люпя всеки ден имам много малки рибки.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Joro Pora

Днес ходих до един магазин, но ми казаха, че нямат и ми обещаха за събота, но още утре ще ида да потърся на друго място.

vanko 2

Здравеите, днес сложих в 20 литров аквариум мъжки и женски трихигастер леери разделени с мрежа. Нивото на водата е около 15 см. Качих на 28 градуса. След колко време да очаквам някакво развитие, защото в момента и двата трохогастера са се свили между растенията и не помръдват. Предполагам , че е от стреса при преместването. Някъде четох , че е хубаво аквата да се облепи за да не се плашат има ли проблем, ако е с алуминиево фолио.

MeTogu

Наистина ако са плашливи облепи аквариума.Моите лично не са.Според мен няма нужда от мрежа.Мъжкия ще си направи гнездото и сам ще изцеди женската.След като си свършат работата женската трябва да я извадиш.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

jamoko

Здравейте хора искам да попитам как мога да разпозная мъжки или женски са моите трихогастери защото имам големи горе долу колко ръката ми имам и по малки но все пак не мога да ги разпозная.Четох че е по перката на гърба но са еднакви :-| ако някои може да ми помогне благодаря предварително :-)

saxon

дай по една хубава снимка и ще ти кажа

Similar topics (5)

56821

Публикации: 10
Прегледи: 4894

9247

Публикации: 162
Прегледи: 133300

54721

Публикации: 7
Прегледи: 3247

46953

Публикации: 0
Прегледи: 2903

25590

Публикации: 44
Прегледи: 41340