• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 01:58

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Гупи

Започната от MISHOGEORGIEV, 15.11.2017 20:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

MISHOGEORGIEV

Искам да попитам,хората които се занимават с гупи при каква твърдост на вода се чувстват добре KH . Зщото доста често ми умират и се чудя какво да правя тъи като водата в която ги гледам не е добра ph 8,5 а kh e 12 . След което започвах да слагам софийска вода и ph падна на 7 а kh e 5 сложил съм в катинара гранули за понижаване на ph а сега мисля и да добавя коларов пясък.

raiko

Твоята вода е по-подходяща за гупи от софийската. Причината не е във водата.

MISHOGEORGIEV

Добре в какво да търся причината само мрът

Nebunu

Търси причина в много други неща. Дай инфо колко голям е аквариума, колко рибки имаш, кога е стартиран, филтрация, хранене, температура, осветление и някоя снимка. С тази информация колегите най вероятно ще ти кажат каква е причината.

tetra

Имаш ли компресор и нагревател?

MISHOGEORGIEV

Размери на аквариума 1.50 на 60 на 50 осветлението е прожектори температура 24.26 градуса филтрация външен филтър 1400литра на час co2 в нормални стоиности спрямо теста има и помпичка за въздух рибите са около 200 но това е под въпрос ти като всеки ден хвърлям от тях .Аквариума е стартиран преди около 4 месеца

Nebunu

Аквариума ти е около 400 литра, филтрацията ти е супер слаба за жалост. Аз на 200 литра аквариум които ще стартирам тия седмици ще сложа един сън сън 1000 литра/ час и един джбл 700 литра/час. За 400 литра трябва да имаш още един канистър, с минимум 1500 литра/час. Имай предвид че реалния дебит на канистрите е на половина това което го дават производителите. А тези 200 рибки са само живородки ли? Цапат най много, а на теб филтрацията ти куца.

MISHOGEORGIEV

Вътре имам и вътрешен филтър 500л за час

Публикациите са слети: 17.11.2017г 15:03ч

Нямам нагревател защото прожекторите достатъчно топлят водата

Публикациите са слети: 17.11.2017г 15:03ч

Нитратите са 0 а витрините 0.3

Публикациите са слети: 17.11.2017 15:51

Нитрити 0.3

Tony_JB

Нещо куца май ако има Нитрити,а Нитрата е нула.
Май колегата от горния пост е прав как мислиш?
При тези размери става дълъг аквариума и трудно един канистър ще обръща водата.
Пробвай да направиш няколко по често смени на водата и търси причина във филтрацията.
Може да опишеш макс какво и как се случва: кога и колко храниш,кога сменяш вода и колко,грунд колко едър и какъв, растения?
Чистиш ли филтрацията,има ли вариант да се е позадръстила?


Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

MISHOGEORGIEV

Тренда е 4мм около 2см и под него има 3см пясък водата я сменям всяка седмица по 60 литра

Tony_JB

60 литра е малко за седмична смяна и се натрупват вредни вещества във водата с времето.
Грундът ако е 2 см  е тънък слоя за растения.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Nebunu

Мисли за вариант втори канистър, 60 литра смяна е малко, поне 30% трябва да смениш. Цо-то го подаваш от бутилка ли? Не си споменал нищо за торове или пък какво осветление имаш ( по подробно искам да кажа, писал си само прожектори ). Питам защото тези 3 неща вървят в комплект, осветление - торове - цо2. Едното ако куца или го няма означава проблем.

MISHOGEORGIEV

 Со2 като го нямаше пак умираха иначе цялата настилка на дъното е 5.6.см прожекторите са 2 × 20w и 2×10w и три пури торове слагам от вчера желязо а иначе другото стимулира растежа а 3 е комбиниран тор

Nebunu

Еми най напред оправи филтрацията. Това е най важното в момента имайки предвид това че ти умрат рибките.

Tony_JB

И смяна на вода!

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

MISHOGEORGIEV

Какъв кадастър да взема,колко литра на час

Публикациите са слети: 19.11.2017г 17:05ч

Кадастър и дали ако са 2 смъртоносна ще се оправи

Публикациите са слети: 19.11.2017 17:23

Канистър :-)

Tony_JB

По голям обем филтрация по ниско ниво на вредни вещества във водата,но и смяната пак да кажа е важна.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Nebunu

Какъв канистър ще вземеш зависи само от колко пари имаш на разположение. Китайските сън сън са най евтините но не толкоз качествени както немските марки. Колко пари си готов да харчеш?

MISHOGEORGIEV

Какво ще рече това че не са качествени бързо ще се счупи или няма да върши работа

Публикациите са слети: 20.11.2017 14:43

Често казано не ми се дават мн пари защото ако се окаже че и с 2 филтъра продължават да мирът да не стане така че просто съм купил още 1 кънистар и после да няма какво да го правя

Tony_JB

Честно казано да сега ако си беше направил труда да прочетеш малко и да разбереш от какво се нуждае един аквариум и как да отглеждаш рибите в него, най-вероятно щеше сега да си наясно. Няма спешни медици за риби и аквариуми тук,не разполагаме и с линейки,обаче някои от нас имат нещо прочетено и някаква практика.
След като няколко пъти ти пишат различни хора къде се предполага че е проблема ти какво очакваш да ти дадем 2 години гаранция?
Сега понеже съм наясно че ще прозвучи написаното дотук остро искам да отбележа че целта ми не е да се навикам,а да разбереш някои неща.
За да функционира аквариума правилно иска опресняване на вода от поне 30% седмично. Това е важно не само за да бистра водата,а за да получат рибите нужните вещества.
Ако имаш много добра филтрация тогава вредните Амоняк и Нитрити ще са 0,а Нитрати ще са минимални,и въпреки това пак ще има нужда от смяна на вода.
Филтрацията е механична( маха л-на и отпадъци) и биологична ( полезните бактерии преработват (амоняк и нитрит) в следствие на което получаваш нитрат който ако имаш растения консумират и пак със смяната на вода пада нивото на нитратите.
А сега ти си реши какво ти трябва!


Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

MISHOGEORGIEV

20.11.2017 19:13 #20 Last Edit: 20.11.2017 23:26 by MISHOGEORGIEV
За това  дори извиках човек уш които разбира но се оказа че от гупи не разбира както и да е и тои не можа да установи защо само гупите умират. Аз съм гледал преди години риби и такъв проблем не съм имал и за това питам и ще ви послушаме утре или други ден ще взема още 1 филтър или 1000 или 1400 литра за час . Е

Публикациите са слети: 20.11.2017г 19:07ч

Вярно е че тогава ги гледах в 300 литров аквариум и с един вътрешен филтър и всичко си беше наред

Публикациите са слети: 20.11.2017г 19:07ч

А аз нямам нищо против да прочета но наистина информацията която намерих за гупите е оскъдна и за това питъм

Публикациите са слети: 20.11.2017 23:26

А имаш ли представа приблизително колко твърда вода обичат  kh като стоиности защото знам че обичат мн твърда вода но колко горе доло

Tony_JB

Ако трябва да съм откровен мисля че искат обща твърдост 5-10 обаче не съм супер в час. Ако искаш пробвай с друго.
Започни със по често смени на водата и виж при стабилизирането как ще се получи.
Смени повече вода сега и започни редовно да сменяш по 30-35% седмично. Ако се оправят нещата може да не скачаш със нов канистър.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

MISHOGEORGIEV

Това вече съм го пробвал а и няма ефект а питам за карбонатна твърдост защото от чешмата водата е прекалено твърда 12 е карбонатната нвърдост

Публикациите са слети: 21.11.2017 08:01

И ph 8.5 и за това я чешма с друга

Tony_JB

Добре де а какви симптоми има при рибите?
Виждаш ли нещо конкретно?
Видях че писа за PH 8.5 и KH 12 пробвай тогава да свалиш тези показатели.
Нали в София? Къде такава твърда вода?

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Tony_JB

Пффф чакай че се обърках от многото информация.
Значи за да имаш Нитрити не смогва биологична филтрация.
Повечето проблеми идват от влошено качество на водата.
Филтри пълни с пълнеж свалят от дебита който пише,а когато се защапат още.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

MISHOGEORGIEV

Такава е водата в костинброд и за това почнах да я мешма с софийска мислейки че умират от водата въпреки че тогава в аквариума имаше и хелери и молинези на които нищо им нямаше. Махнах ги тях и оставих само гупи защото мн ми харесват но мрът и за това търся причина

Tony_JB

Нитрит не идва от водата

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

MISHOGEORGIEV

Витрините са 0.3 което е наи ниската стоиности на теста а нитратите са 0

Публикациите са слети: 21.11.2017 08:40

Нитрити 0.3

niki_o

Цитат на: MISHOGEORGIEV - 21.11.2017 08:34
.... тогава в аквариума имаше и хелери и молинези на които нищо им нямаше. Махнах ги тях и оставих само гупи защото мн ми харесват но мрът и за това търся причина

Въпроса защо ми мрът Гупите,а на другите им няма нищо съм го задавал преди 4 години някъде.....После си взех първия канистър и започнах да задържам Гупи....после допрочетох де що има изписано във форумите,натрупах опит и започнах да си ги гледам без проблем ....дори Ендлери световни шампиони в 100л аквариум с малко ъглово филтърче на Денерле :whistle:
Но докато не са ти ясни повечето неща ....сменяй по поне 30 процента,но добре темперирана и с еднакви свойства всеки път(твърдоста е само плюс за Гупите)  и дозасили филтрацията.Тук да вметна,че Сън сън не отстъпва на Тетра така,че е доста добър за парите си ,но по-важното е какво ще сложиш в него.Идва празен или почти ,а фирмената и добра керамика е дори по-скъпа от него...Става и лава да набухаш.По-важното в случая е да не решиш,че си опраил всичко защото той поне месец ще е само механична филтрация и постепенно ще се зарежда с полезни бактерии и не се отпускай със смените!
В общи линии Гупите не са тоа което бяха и са доста претенциозни вече....но щом ти харесат и имаш желание нещата ще се подобрят :-)

MISHOGEORGIEV

И аз на това се надявам че ще взема 2 филтър ще взема во и мисля да проведа и 1 профилактично лечение с полигард за всеки случаи

Tony_JB

То хубаво ама знаеш ли какво ще лекуваш?

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

niki_o

Няма такова нещо като профелактично лечение в акваристиката!Ако няма потвърдена диагноза всяко лечение е нежелателно защото вреди!Де на рибите директно,де на Азотния цикъл и от там пак на рибите....

Tony_JB

Ники въпросния препарат е добър и не скапва цикъла,но се ползва както при лечение за определен вид заболявания,така и за нови риби профилактика. Въпроса ми беше дали той има идея за какво ще го ползва.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

niki_o

Тони,не беше към тебе поста,въпреки че ти си постнал преди мене...Просто лечение без диагноза си е рецепта за проблем :-)

Tony_JB

Аз понеже съм ползвал препарата за това ти писах

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

MISHOGEORGIEV

Тъй като водата е в добри стоиности макар и да добавя 2 филтър 1 приятел ме посъветва да го използвам защото според него може да има някаква бактерия без видими белези която да ги мъчи защото само те умират и за това го споделям с вас

niki_o

Споделих веднъж....това не е оная рибка дето беше :whistle:

MISHOGEORGIEV

Щом си го ползвал какво е твоето мнение

Tony_JB

Обаче сега май обърках аз!
Парагард май беше това което ползвах.
Утре ще потърся опаковката и ще ти кажа. Обаче не каза за симптоми и друго не каза кога си чистил филтрите?

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

MISHOGEORGIEV

Филтрите ти чистя на около 2 седмици и видими причини няма като си плуват жизнени и някоя просто си умира

Tony_JB

Ако чистиш канистъра на две седмици изнемогва щото бактерии полезни ги смазваш

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Nebunu

Като чистиш на 2 седмици скапваш всички полезни бактерии, все едно стартираш нов аквариум всеки 2 седмици. От там без брой проблеми, както виждаш. Както е писал Тони вече, но да кажа и аз.

MISHOGEORGIEV

22.11.2017 16:05 #42 Last Edit: 23.11.2017 17:49 by MISHOGEORGIEV
Чакаи на 2 седмици чистя този дето е вътре иначе външния за 4.5.месеца сам го чистим 2 пъти

Публикациите са слети: 22.11.2017г 18:06ч

Знам че от около 200. 300 гупи са ми останали трийсетина

Публикациите са слети: 23.11.2017г 17:05ч

Пуснах втория министър и сега остава само да видим дали ще се променят нещата

Публикациите са слети: 23.11.2017г 17:05ч

Кънистр

Публикациите са слети: 23.11.2017г 17:05ч

Искам да питам за нови риби как се ползва политат по същият начин ли 

Публикациите са слети: 23.11.2017 17:49

Политарт :-)

MISHOGEORGIEV

Незнам дали е от филтрацията или от лекарството но вече 4 ден няма умрели

Tony_JB

Предполагам питаш за Полигард?
Идеята е че това е широкоспектърен медикамент и тушира повечето от възможните проблеми ако имат наченки. За да се карантинират е най-добре във отделен съд. Първо по малки дози ще слагаш. Второ ако има признаци на нещо ще се проявят там,а не в основния аквариум. Иначе ако направо в основния ще дозираш повече понеже ти е голям,и болни или не рибите ги буташ с лекарства.
Друга идея е да си вземеш един пластмасов съд където да правиш това,но пластмасата ще промени цвета от медикамента.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

tetra

Не схващам ситуацията. Имал си и други риби и си ги махнал. Както останали само гупите , започнали да умират само те. Отглеждал съм стотици гупи, породисти и съм ги продавал като топъл хляб, без никакви филтри само със компресор за въздух. Ако гупите ти умират не търси причините във филтри или химия на водата, те са най приспособяващите риби и е достатъчно да спазваш основните елементарните неща на акваристиката. Което за теб не представлява въобще интерес и се мъчиш да наваксаш с филтри и препарати

Similar topics (5)

20190

Публикации: 12
Прегледи: 6661

26148

Публикации: 10
Прегледи: 4601

45024

Публикации: 2
Прегледи: 1811

47422

Публикации: 1
Прегледи: 1741

42512

Започната от Heartwork


Публикации: 6
Прегледи: 2848