• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Общи въпроси за живородките (ако нещо не ви е ясно, питайте тук)

Започната от Anonymous, 13.10.2004 21:14

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

user951260

Колко години живеят молинезиите при вас?
В сайтовете пише все различни неща - от 2 до 5 години.

Би трябвало при всеки да е различно, но имам молинезия, която е първата ми риба и вече 2-ра година си живее при мен. Взех я доста голяма - 6-7см.
Умори 2 женски от гонене, изяде дузина новородени гупи и молинезии...
Преживя 2 пъти ихтио.
Порасна още около 2 при мен. Сега обаче нещо почна да отслабва. Дали просто й е дошло времето? Жизнена си е, но имам чувството, че скоро ще отиде във вечните дълбини...


Teodora

От един месец са ми молинезиите ... Много издръжливи рибета. За толкова малко време преживяха какво ли не. И аз имам една молинезия която изглежда и се изви гръбнака и понеже невиждам друг проблем си мисля че съм я взела стара ...

Miros

Здравейте, това е първият ми пост. Новобранец съм в поддържането на аквариум, но с много четене (най-вече тук) нещата се получават.
100 л, 3 анциструса, 2 САЕ, 3 кули, 5 данио, 5 гупи + неопределен брой малки гупи(1-месечни), 1 ампулария, растения.
Разполагам и с 40л аквариум, също действащ (19 гупи 2-месечни).
Това, което съм пропуснал е, че женските гупи се "изхабяват" след второто раждане. Така се случи и с моите, които си отидоха на третото раждане (едната успя и замина, а другата не въобще не го преживя). Моите наблюдения са че женските гупи от новите поколения са бременни още на втория месец. Преди това трудно се разпознават.
Въпросът ми е как и кога да отделям мъжки и женски, за да не забременяват женските. След месец-два ще се полуат нови популации. Отделно, макар и да внасям по някой мъжки "отвън", притеснявам се от кръвосмешение.

goran.varbanov@gmail.com

Здравей, значи прав си, че женските гупи се похабяват на 2-ро, или най-много до 3-то раждане. Причината да се получава така е, че когато се гледат смесено мъжки и женски действително много от рано започват да раждат, около 3-тия месец могат да раждат вече, което обаче е много вредно за тях, тъй като прекалено от рано преди организма на женските да е заякнал достатъчно за да носи на повече раждания, те започват да раждат, и това е всеки месец, понеже една гупа може да роди до 4 пъти от едно оплождане, а носи 28 дни. За това е хубаво, да има човек повече, и по-големи отрасни аквариуми, около 80-100 литрови, и да гледа гупите разделно - мъжки на едно място, а на друго място женски. Хубаво е, да се разделят веднага щом започне да им проличава пола, мъжките сравнително бързо се сдобиват с окраска, по което и лесно се различават още от малки. Другото много важно за гупите е, че макар да се смятат за прости риби, и невзискателни, ако не им се разнообразява храната, и се хранят само със суха храна, нещата започват да се влошават. Т.е. хубаво е, да им се дава и замразена дребна храна, например циклопс, артемия... Още по-добре жива, но това вече са си мечти.

niki_o

Малко немога да се съглася с двама ви за това,че женските Гупи може да забременяват и раждат на 2-3 месечна възраст.Нормално при 6-8 месечна възраст-да,но по-рано няма как.За изхабяването след третото раждане-може,но само ако условията в които се гледат ако са направо ужасни-тоест ражданията само да доотслабват организмите им допълнително,но не те са причината.Една добре гледана женска може да доживее без проблем до 2 годишна възраст,което си е петнайстина раждания :whistle:.
Вярно е обаче че храненето трябва да е разнообразно за да са здрави рибките.но това важи за всички рибки.Различаването на малките е лесно още на втория месец за всеки,а доста по-рано за някой свикнал с това,но аз не отделям половете никога а несъм се сблъсквал с изгърбване от години.Обикновенно се е случвало на купени от магазина риби които незнам на каква възраст са и в какви условия са гледани-моите може да не са им харесвали,знам ли.
Но колега-не се притеснявай ,че това ще сполети рибките отгледани при теб ,ако условията са поне сносни де :-)Ако искаш едри женски ,може да отделиж без мъжки до около 8 месечна възраст и да храниш яко,но ако искаш просто да се наслаждаваш на хобито то остави ги да си растът заедно.Разбира се ако бройката на Гупите в аквариума е малка-под 10-15(а при тебе няма как да са повече) е добре женските да са почти двойно повече или поне с 50% защото иначе умората от тормоза на мъжките ще е голяма.Друго което се сещам е,че преди доста години когато отделях женските да раждат се сблъсквах с проблема по-често,но спреса от улавянето,живота във буркан без филтрация.....абе пак опираме до условия и стрес.

goran.varbanov@gmail.com

Цитат на: niki_o - 07.08.2017 07:32
Малко немога да се съглася с двама ви за това,че женските Гупи може да забременяват и раждат на 2-3 месечна възраст.Нормално при 6-8 месечна възраст-да,но по-рано няма как.За изхабяването след третото раждане-може,но само ако условията в които се гледат ако са направо ужасни-тоест ражданията само да доотслабват организмите им допълнително,но не те са причината.Една добре гледана женска може да доживее без проблем до 2 годишна възраст,което си е петнайстина раждания :whistle:.
Вярно е обаче че храненето трябва да е разнообразно за да са здрави рибките.но това важи за всички рибки.Различаването на малките е лесно още на втория месец за всеки,а доста по-рано за някой свикнал с това,но аз не отделям половете никога а несъм се сблъсквал с изгърбване от години.Обикновенно се е случвало на купени от магазина риби които незнам на каква възраст са и в какви условия са гледани-моите може да не са им харесвали,знам ли.
Но колега-не се притеснявай ,че това ще сполети рибките отгледани при теб ,ако условията са поне сносни де :-)Ако искаш едри женски ,може да отделиж без мъжки до около 8 месечна възраст и да храниш яко,но ако искаш просто да се наслаждаваш на хобито то остави ги да си растът заедно.Разбира се ако бройката на Гупите в аквариума е малка-под 10-15(а при тебе няма как да са повече) е добре женските да са почти двойно повече или поне с 50% защото иначе умората от тормоза на мъжките ще е голяма.Друго което се сещам е,че преди доста години когато отделях женските да раждат се сблъсквах с проблема по-често,но спреса от улавянето,живота във буркан без филтрация.....абе пак опираме до условия и стрес.
Друго важно нещо: трябва да се отглеждат при температура не по-висока от 26 градуса, иначе жизненият им цикъл се скъсява.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


tetra

Още с оцветяването си гупите се разделят моментално. Това е доста относително след колко месеца ще стане и зависи от храната, температурата и обема на аквариума. Рибите предназначени за бъдещи производители се, подбират селекционно(От всички новородени се избират отделни екземпляри) и се отглеждат при специални условия, храна,
температура, воден режим и пространство(захранването на новоразплаващите рибки с жива храна, е важен момент в развитието им, както  и по нататъшното им функциониране като производители)в противен случай резултатите са нежелателни. Целта е да увеличим максимално периода за израстване и съзряване който приключва след първото раждане. И организма на бъдещите производители остава неподготвен за по нататъшното му правилно функциониране.  *privet*

goran.varbanov@gmail.com

Много добре обяснено. Няма какво да се добави!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


FishBo

Здравейте! Отглеждам хелер и черна молинезия в 50 литров аквариум - колба. Преди няколко дни гупата ми, която беше в същия аквариум умря. Няколко седмици преди да умре обаче, и трите ми рибки започнаха да изхвърлят зелени изпражнения. Бих искала да разбера дали са болни и дали това е повлияло на смъртта на гупата, понеже и трите ги имам от 1 месец.
П.С Мисля, че изкуствените ми растения също може да са им повлияли зле! Ако имате някакви идеи откъде мога да закупя истински, които няма да пречат на нормалния им живот, моля кажете ми!😂

tetra

Желателно е когато купуваме нов вид рибки то броят им да е поне 5-6, а най добре 15 и да са подрастващи. Така те оформят стадо, плуват свободно без стресиране, и организма и навиците им безпроблемно се адаптират. Трябва да имаме в предвид, че всички скрити симптоми на заболяване се проявяват веднага при смяна на аквариума, в резултат на стрес отслабващ имунната система.

FishBo

Цитат на: FishBo - 12.08.2017 13:52
Здравейте! Отглеждам хелер и черна молинезия в 5 литров аквариум - колба. Преди няколко дни гупата ми, която беше в същия аквариум умря. Няколко седмици преди да умре обаче, и трите ми рибки започнаха да изхвърлят зелени изпражнения. Бих искала да разбера дали са болни и дали това е повлияло на смъртта на гупата, понеже и трите ги имам от 1 месец.
П.С Мисля, че изкуствените ми растения също може да са им повлияли зле! Ако имате някакви идеи откъде мога да закупя истински, които няма да пречат на нормалния им живот, моля кажете ми!😂

Miros

Цитат на: niki_o - 07.08.2017 07:32
Малко немога да се съглася с двама ви за това,че женските Гупи може да забременяват и раждат на 2-3 месечна възраст.Нормално при 6-8 месечна възраст-да,но по-рано няма как.За изхабяването след третото раждане-може,но само ако условията в които се гледат ако са направо ужасни-тоест ражданията само да доотслабват организмите им допълнително,но не те са причината.Една добре гледана женска може да доживее без проблем до 2 годишна възраст,което си е петнайстина раждания :whistle:.
Вярно е обаче че храненето трябва да е разнообразно за да са здрави рибките.но това важи за всички рибки.Различаването на малките е лесно още на втория месец за всеки,а доста по-рано за някой свикнал с това,но аз не отделям половете никога а несъм се сблъсквал с изгърбване от години.Обикновенно се е случвало на купени от магазина риби които незнам на каква възраст са и в какви условия са гледани-моите може да не са им харесвали,знам ли.
Но колега-не се притеснявай ,че това ще сполети рибките отгледани при теб ,ако условията са поне сносни де :-)Ако искаш едри женски ,може да отделиж без мъжки до около 8 месечна възраст и да храниш яко,но ако искаш просто да се наслаждаваш на хобито то остави ги да си растът заедно.Разбира се ако бройката на Гупите в аквариума е малка-под 10-15(а при тебе няма как да са повече) е добре женските да са почти двойно повече или поне с 50% защото иначе умората от тормоза на мъжките ще е голяма.Друго което се сещам е,че преди доста години когато отделях женските да раждат се сблъсквах с проблема по-често,но спреса от улавянето,живота във буркан без филтрация.....абе пак опираме до условия и стрес.

Е при мен е факт, за да го опиша и най-вероятно ранната бременност е причината. Похабените женски се родиха през март - първо раждане - юни, второ раждане юли, августовското не го преживяха. Поне веднъж седмично давам артемия или червей, екземплярите бяха едри и жизнени (никога неболедували), температура 25 градуса, аквариума чистя редовно, параметрите   следя винаги да са в норма, химията винаги е от скъпата и дозирана по норма, анциструсите и те намериха среда да се размножат - никакви други симптоми, че ще се случи беля.
Сложен е въпросът - хем да останат, така както са се родили и на същото място, хем да не забременяват от рано. Ще трябва да взема решение, защото свръхпопулацията ще ме притисне след месец-два.

oncho99

Гупите са ми любими но наистина колкото и да полагам грижи понягога рибите бързо се разбояват и умират без време и причина.

Стигам до извода, че най–важния фактор е постоянна среда без рязки промени и без стрес.Преди съм отделял женска да ражда самостоятелно, сега си давам сметка че това я е сстресирало много.Имах доста малки преди отглеждани самостоятелно в доста голям за тях авариум и с полагане на грижи и все пак в даден момент малките умираха,оставаха под 50 процента.
Най-добър резултат колкото и да е необичайно забелязах ,че има когато има минимум вмешателство.
След поредното ми отсъствие близо осем месеца заварих аквариума  пълен с огромно количество нишковидни водорасли бяха станали повече от растенията ,а  водата  е била освежавана може би само два пъти.Гупите бяха се намножили изключително много беше пълно с малки и най-вече рибите бяха в отлично здраве хипер активни като никога досега.Освен гупи има и плати но по малко.
Това ме накара да се замисля какво и къде греша. ;-)

Pavloffffff

Бременна ли е тази рибка, или просто е преяла?
https://s15.postimg.cc/9ff6f343f/IMG_20180820_122613.jpg

https://s15.postimg.cc/v1u6w1xi3/IMG_20180820_122806.jpg

Валентин Топалов

Мъжкия ми хелер,лиров ли е.Да знам да го махам,че поколение няма да видя.
И шарения какъв вид е?
Искам да си намеря и други разновидности,като black neon,liberty green,tuxedo и др.
И възможно ли е размножаване при тях,ако си взема мъжки и женска.
Или гоноподиума на мъжкия пак е неработещ.
Снимките са от тела. за което се извинявам.





Similar topics (2)

46725

Публикации: 478
Прегледи: 190072

44509

Публикации: 8
Прегледи: 4276