• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:38

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Общи въпроси за живородките (ако нещо не ви е ясно, питайте тук)

Започната от Anonymous, 13.10.2004 21:14

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Денис

Въпросът ми във връска с молинезиите може ли някои да помогне и да каже как се разбират маиките наи лесно благодаря предварително.

germanteam

Майките или малките ? Дай уточнение на въпроса си - за пол ли говорим или за бременност ? Ако е за малки - на колко са, с какво храниш, снимки ..

nathan

Здравейте!  Може ли да ми кажете едната рибка дари е бременна, а другата до колко време горе долу ще роди?
Благодаря!  ;)
П.с. Съжалявам, че видеото е качено така, а ве с директно гледане! :)
https://www.dropbox.com/s/2ofu1ctrszsdxdx/20141017_092118.mp4?dl=0

Harry1976

Здравей,
първата гупи изглежда, че е родила скоро. Живородките са перманентно бременни, така че вероятно ще роди приблизително след около 3 седмици. Втората гупи е с доста надуто коремче. Ако не е хранена скоро преди клипчето, според мен ще роди до 3 дни.
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

nathan

Много ти благодаря за отговора! Относно първата рибка, купих я преди може би седмица и не знам дали е раждала, но готиният мъжкар, който се показва в клипчето не я оставя намира, а много ми се иска да изкарам поколение именно от него.

Harry1976

За да изкараш поколение от него ти трябва девствена женска гупи...
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

germanteam

Ако е била бременна от друг - ще трябва доста време докато се изчисти, но ще стане. Няма къде да иде - може и другият мъжкар да е готин. Или да смеси от два и повече.

nathan

Ами не знам дали е девствена :D , но ако не е не трябваше ли да и расте коремът ? Иначе бременната е родила днес по някое време и май са оцелели само 5 дребосъка.Другият месец поне знам кога да очаквам раждането ;)
А възможно ли е да зачене от двама? =-O

Caxapa

Ако е оплодена от мъжкаря в аквариума ти, малките ще носят наследствените белези на майката и таткото. Това ще разбереш едва като се родят и оцветят малките.

Harry1976

Цитат на: nathan - 18.10.2014 01:07
Ами не знам дали е девствена :D , но ако не е не трябваше ли да и расте коремът ? Иначе бременната е родила днес по някое време и май са оцелели само 5 дребосъка.Другият месец поне знам кога да очаквам раждането ;)
А възможно ли е да зачене от двама? =-O
Възможно е да зачене от трима и повече мъжки.
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Caxapa

Цитат на: Harry1976 - 18.10.2014 10:05
Възможно е да зачене от трима и повече мъжки.
Не съм много сигурен дали ще носи гените на трима бащи и майката едновремено. Колкото и да се опитвам да чета по информацията, не намирам такива доказателства.

Harry1976

Имам предвид, че когато се отглеждат заедно много гупи, често се оплождат повече от един мъжкар. Въпросът е на кой спермата е най-качествена и чия сперма колко яйцеклетки ще оплоди. Не претендирам за изчерпателност, това е мое мнение. Не съм го чел никъде. Просто биология и естествен подбор в действие.
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

DPI

Аз те разбрах - зачеване в смисъл на забременяване, а не наследяване на определени генетични признаци,  при което общо 20 (например бебета) генетично ще се разпределят така:  10 бебета имат гени на майка + баща х, 5 бебета имат гени на майка + баща у и 5 бебета имат гени на майка + баща z. Правилно ли схванах? Иначе според мен е биологично невъзможно един индивид да носи гени на повече от двама родителя (в случая от различни полове).

Caxapa

Това вече отива към селекция на рибите и от това кой белег е доминантен и кой рецесивен се определя бройката  на рибите носещи белезите на единият от родителите.  И когато искаме да затвърдим някой от белезите  F1 поколението го свързваме с доминанта от който искаме да получим  поколение.  Нещо такова в общ изглед и обяснение за  цветовото насищане което искаме да постигнем.
Но се получава и разпад  след продължително кръстосване.

Harry1976

Цитат на: DPI - 18.10.2014 21:49
Аз те разбрах - зачеване в смисъл на забременяване, а не наследяване на определени генетични признаци,  при което общо 20 (например бебета) генетично ще се разпределят така:  10 бебета имат гени на майка + баща х, 5 бебета имат гени на майка + баща у и 5 бебета имат гени на майка + баща z. Правилно ли схванах? Иначе според мен е биологично невъзможно един индивид да носи гени на повече от двама родителя (в случая от различни полове).
Точно това имах предвид, съвсем правилно си ме разбрал.  *DRINK*

Публикациите са слети: 18.10.2014 22:39

Цитат на: Caxapa - 18.10.2014 22:15
Това вече отива към селекция на рибите и от това кой белег е доминантен и кой рецесивен се определя бройката  на рибите носещи белезите на единият от родителите.  И когато искаме да затвърдим някой от белезите  F1 поколението го свързваме с доминанта от който искаме да получим  поколение.  Нещо такова в общ изглед и обяснение за  цветовото насищане което искаме да постигнем. Но се получава и разпад  след продължително кръстосване.
Напълно съгласен!  *THUMBS UP*
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Similar topics (2)

46725

Публикации: 478
Прегледи: 190069

44509

Публикации: 8
Прегледи: 4276