• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 19:32

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Няколко питания на начинаещ относно ситуация с живородки

Започната от rane, 13.10.2014 21:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

rane

Здравейте,

Първо искам да се извиня, ако темата не е поставена на правилното място.

Отново прохождам в акваристиката.Преди доста години - над 32, започнах да гледам рибки, като за период от 7 години имах 3 аквариума + едно родилно с общо над 200 рибоци.След това ги подарих всичките на познати.
Навремето беше лесно - рибките бяха здрави и гледането им не беше никакъв проблем.Да не споменавам условията при които, аз и останалите деца от квартала гледахме рибките тогава :-D Бяха такива, че биха накарали сегашните запалени и отдадени акваристи да си срежат вените - минимум , а по-крайните директно биха скочили от балкона.
Както и да е.Както се казва минало бешело.

Сега се опитвам да запаля синът ми, така както моят баща ме запали  мен.Започнахме с един аквариум - 38 литра, който пуснах преди месец и половина.Първоначално купихме само 2 гупи, а с времето добавих и 2 молинезии, 1 сомче и 3 плати.Добре, но мъжката гупа беше доста активна и освен, че си вършеше работата с женската, започна да задява и двете женски плати, което породи проблем за него, т.к. мъжката плата съвсем логично не остана доволна от така създалата се ситуация и започна да го налага под път и над път, дето се казва.За да разрешим мирно ситуацията, купихме още един аквариум(19 литра), който пуснах преди 5 седмици, като в него сега имам 3 гупи, 1 сомче и 3 неонки.И двата аквариума са с филтри - големият с вътрешен на Тетра, а малкия с външен на Марин.Грунда е с дебелина 4-6 мм и в двата аквариума, а аквариумите са залесени 25-30% с растения.И двата имат осветление, което пускам за 8-12 часа на денонощие.Вода сменям всяка седмица по 15-20% и двата аквариума, както се препоръчва на много места от днешните акваристи.Навремето го правех веднъж месечно и никога не съм имал проблем, но явно днешните рибки също са продукт на консуматорското общество и сменям водата по съвременните предписания.

Сега за ситуациите с които се сблъсках.

Първо в големия аквариум се сдобих с ихтио по молинезиите(явно рибите са били заразени още в магазина), което успешно излекувах с  лекарство на тукашна(С. Америка) фирма(АPI), а отскоро в малкия аквариум се радвам на гъбична инфекция.Първо започнаха гупите да се отъркват в растенията, а ден-два след това опашката на мъжкия започна да се разлага.Не се цепи, а само по крайчеца потъмнява, след което просто се разлага.Неонките също започнаха да се отъркват.Та купих някакво лекарство против гъбички на същата фирма API, което оцветява водата в зелено(онова за ихтио оцветяваше в синьо).Първата доза сложих в събота, и както е според инструкциите днес сложих втората доза.Засега подобрение голямо не виждам - опашката на мъжката гупа да продължава да се смалява, но поне отъркването на рибите намаля.Ще изчакам до сряда, когато трябва да сменя 25% от водата, както е според инструкциите, и ще сложа нов карбонов пълнител във филтъра - пак според инструкциите.
За да е пълна "веселбата" по-голямата ми женска гупа днес роди.Не изглеждаше изобщо да й е време, но може би от лекарството, днес сутринта гледам едно малко рибе се опитва да се качи на повърхноста.Само с опитите си и остана, защото една неонка....сещате се!Бях доста неподготвен и набързо трябваше да спретна родилен аквариум..Както и да е.Спасих 13 бебока към момента.Освен тях, майката изяде едно + другата гупа, която също е бременна, усети за пиршеството и следваше неотлъчно родилката и успя да докопа едно току що родено, 2 паднаха жертва на неонките, а 3 от тези 13 не изпитват особено желание за живот и едва ли ще оцелеят.Засега останалите 10 бебета гупи са много добре.
Това обаче не е всичко.Явно днес ми е ден с бебета да се занимавам.В големият аквариум докато търсех подходящи растения за родилното и гледам един герой - малка платичка, която е оцеляла и е поне на седмица.Нито съм разбрал, коя от женските е бременна, нито кога и колко е родила.Сега се радваме на 14 малки бебета, като 3 от тях едва ли ще оцелеят и ми е любопитно какво да правя с малките гупи, които се родиха по средата на третирането против гъбички?Да ги слагам ли в общия аквариум като отраснат или шансът да развият аномалии или пък болести от лекарството е голям?
Питам, т.к. никога преди риби не са ми боледували, камо ли пък да ми се раждат малки по средата на третиране с лекарство!
Малките утре ли трябва да ги захраня?Водата трябва да сменям през ден по 35-40% или друго бихте препоръчали.Навремето малките ги отделях в родилното аквариумче и си ги хранех нормално, като големите риби.Вода не съм сменявал никога, докато са били в родилното, а просто след 3-4 седмици ги пусках обратно в големия аквариум.Сега всичко е различно и съм отворен за всякакви съвети!

Благодаря за отделеното внимание :-)



niki_o

Добре дошъл колега в новия свят на рибките.навремето гупата беше доволна на компотен буркан,а сега и 100 литра с канистър не и се нравят.Рибките не са това което бяха.Радвай се на бебетата и им се отдаи.Родени в твоите условия те ще се приспособят и в бъдеще ще те радват,стига условията ти да са поне приемливи де.Относно възрастните с разграждащите се плавници -това си е признак на доста лоши условия.Аквариума е пуснат преди 5 седмици-но кога пусна рибите в него е по важния въпрос,след това пишеш за помпите,но не споменаваш с какво са пълни и как ги чистш(миеш).
За ГОЛЕМИЯ аквариум ,ми то и ихтиото е признак за липса на завъртян азотен цикъл....
А относно смяната на водата на бебетата-през ден по 30-40 процента с престояла са ми давали най-добри резултати.
И за успокоение-по времето в което ти си сменял вода веднъж на месец аз го правех веднъж на 1,5 години :-[ блаженни години бяха -какво невежество какви риби :whistle:

rane

Благодаря за бързия отговор.
Да започна отзад напред.Ами 1,5 години си е бая време без смяна на водата.Аз си мислех, че братовчед ми с неговите 4-5 месечни паузи между смените на водата е нехаен.Но както сам си написал - рибите бяха съвсем друго качество.Спомням си братовчед ми чакаше водата да почернее, толкова че да не можеш да видиш рибите вътре и чак тогава я сменяше.След смяната, рибите си бяха там и не даваха никакви признаци на болести.Аз също не знаех що е то болест, а единствената химия беше да сложа калиев перманганат 2-3 пъти в годината, защото се говореше, че бил полезен и дизенфекцирал.Водата я източвах всеки път почти до дъното, колкото да има място за рибите, забърсвах стъклата на аквариум с чиста кърпа и директно с маркуча наливах от чешмата :-D Сега е съвсем различно!

На мъниците водата им ще я сменя, както препоръчваш, а днес ще ходя да купя специална храна, за да ги захраня.Доколкото прочетох, трябва да ги храня по-често (3-4 пъти дневно) и да започна със захранването на 2-я ден от раждането им, или бъркам?

В големия аквариум, досега само 2-те молинезии боледуваха от ихтио, но както по-рано написах, имам сериозни съмнения, че така си дойдоха от магазина, т.к. много скоро след това проявиха симптомите.Освен това ходих до магазина, където ги купих да обърна внимание на собственика и в аквариумите с молинезии имаше поне 5-6 бройки със същите симптоми.На него не изглеждаше да му пука особено - явно и да му умират, той пак си продава достатъчно от тях.А уж са верига магазини...Друго към момента откъм проблеми в големия аквариум няма.Единственото, което ми прави впечатление е, че след като сменя водата рибите в следващите 12-24 часа сякаш са по-умърлушени.Особено, когато последният път правих месечно почистване и по-голям % смяна на водата.Оставих новата да престой над 50 часа, но пак не бяха активни в първите часове, след смяната.Явно се стресират доста.Чудя се дали пък да не разредя смените на водата?

Относно малия аквариум, 2-те гупи ги пуснах веднага, предвид създалата се ситуация с мъжката гупа.Гупите, заедно с бетите и молинезиите са ми любимите риби и не ми се искаше първата от двете риби да бъде убита по-малко от 2 седмици, след като е купена.
Та малкия аквариум беше с около 30-35% вода от големия+растения(едно време им викахме водорасли *ROFL*) от него+добавих някаква химия за незабавно пускане на рибите в аквариума+още някаква химия за неутрализиране на хлора.Първите 3 седмици от пускането нямах никакви проблеми с рибите, но после забелязах отъркването в растенията, а преди около 5-6 дни започна и разлагането на опашката на мъжкия.Отначало си мислех, че може да е от струята на филтъра, ако е по-силно от необходимото.Намалих го, но не помогна.После си мислех, че сомчето може да си хапва от нея - доста сериозно си пазят територията сомчетата в двата аквариума и не дават другите риби да припарват много много по дъното.После обаче, забелязах, че част от опашката става  на по-тъмна ивица по крайчеца, след което се "стопява".
Та бих се радвал на всякакъв полезен съвет относно този проблем.Отъркването на рибите, сякаш напълно спря - поне за последните 3-4 часа не съм видял нито една да го прави.Проблемът с опашката на мъжката гупа обаче си остава - на 2 нови места са се появили тънки ивици.
Тя ни е любимата риба, заедно с първата женска гупа и не ни се иска да го губим.Още повече, че вече си имат и поколение *YAHOO*
Рибите първоначално ги хранех 2 пъти - сутрин и вечер.Това по съвет на хората в магазините.После, след като се зачетох по форумите намалих храненето на веднъж дневно, а отскоро в неделя не давам никаква храна.Гледам, че ровят из растенията, а дажи и по-малките охлюви се опитват да ядат.По-малката от 2-те гупи е голяма калпазанка и редовно ми къса от растенията *JOKINGLY*

Явно е, че съм направил грешка, особено с малкия аквариум.Колко време ще ми отнеме да стабилизирам нещата в него?И най-вече какво да предприема, ако проблема с разлагането на опашката на мъжкия продължи?

Благодаря.

Caxapa

В ляво на екрана има едно помщно изкачащо меню в което ще намериш доста теми за това как да процедираш като начинаещ акварист.  Прекалено доста е като инфо за да се събере в няколко изречения а и няма смисъл да повтаряме всичко това при всяко запитване.

DPI

По въпросът ти за родените бебета в аквата с лекарствата. Оставяш ги в нещо подобно:http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?category=%D0%90%D0%BA%D1%81%D0%B5%D1%81%D0%BE%D0%B0%D1%80%D0%B8&product=Mech_Sera_Breeding_Container&n=10] [url]http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?category=%D0%90%D0%BA%D1%81%D0%B5%D1%81%D0%BE%D0%B0%D1%80%D0%B8&product=Mech_Sera_Breeding_Container&n=10[/url], защото ако ги преместиш рискуваш при другите риби да пламне заразата. В момента лекувам ихтио и едната гупа роди, та е и бебета се лекуват.
Имай предвид, че и бебетата вече не са това което бяха. На някои от тях им трябва дори и ден след раждането (поне от моите) да се съфирясат и да започнат да плуват. Преди в детството такива проблеми нямах.
За разпадането на опашката на гупата - идея нямам. Има една болест гниене на плавниците, но ... Я дай една снимка.


Caxapa

Освен всичко има и една подробност за странатав която живееш. Та там отвъд " голямата вода" отглеждат рибите  като добавят сол във водата. Просто е добре да поразпиташ в магазина от който си пазарил рибите. Колеги са споделяли, че след консултации и запитвания в магазините от които са пазарили са потвърждавали за солта при живородките.  Някои немски развъдчици а иавстрийски също добавят сол но по принцип повечето избягваме добавянето.

rane

DPI, Сахара, благодаря Ви за отговорите.
DPI, за съжаление връзката, която си пуснал не мога да я отворя(вероятно е от моя интернет доставчик).
Иначе, ето снимка на мъжката гупа отпреди няколко дни(тогава забелязах тъмните ивици по крайчеца на опашката му):

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs13.postimg.cc%2Flf605ekpj%2FDSC06620.jpg&hash=c452bc68dfaf39a5357b93a69a005444b049672f

Сахара, аз добавям сол веднъж на 2 седмици по една супена лъжица във всеки аквариум.Дори на новородените в импровизираната родилка сложих на върха на една чаена лъжичка(дано не съм сбъркал).Може би не слагам достатъчно :-(

Малките засега са добре.Големи сладури са *YAHOO* .Днес им купих храна за бебета, но все още не се нахвърлят настървено на нея.Предполагам, че трябва да мине време.Единствено платата ядеше с видим апетит, но тя е и по-голяма(поне на седмица е според мен).Днес видях още 2 малки гупи в общия аквариум - едното успях да го извадя, но другото се крие.Дано оцелее, че по-малката гупа непрекъснато снове и търси.

Иначе тукашните търговци агитират да се купува химия.Парица е царица *CRAZY*

Благодаря Ви още веднъж, както и на niki_o  за вчерашния отговор.

niki_o

Относно солта-като дете слагах 2 чаени лажички сол и една сода на една кофа вода.дали е било правилно незнам,но болни риби не съм имал.Преди почти година мъжка гупа явно така купена имаше подобни симптоми,тогава се сетих пак за солта.Не рискувах в общия аквариум,а го отделих.На 1 литър вода сложих постепрнно 1 лажичка сол-дори и не му направи впечатление.След това направих в друг съд почти наситен разтвор,но там само го топих с кепа за по няколко секунди,че веднага дава признаци че няма да отцелее(що ли :whistle:).Разпадането на опашката спря-явно бактерията която я яде не понася сол колкото една гупа,но дали се получи от едната лажичка в литъра или от наситения разтвор незнам и двете неща ги направих в два поредни дни и незнам кое даде резултат.Второто е доста рисково и повече прилича на евтаназия отколкото на лечение и не го препоръчвам,но при моита риба разпадането беше напреднало доста повече и дори и това беше по-добро от мъките й.

Caxapa

Нека неизместваме темата. Само споменах, че там се отглеждат като добавят сол във водата. Информацията е споделена от колеги и членове на форума. Колкото до лечебните своиства при добавянето на сол или с други цели е писано в други теми и зссегнат този въпрос тук във форума.

DPI

Аз за  тази опашка на мъжката гупа нищо не мога да кажа.

rane

Ами за съжаление продължава да се стопява опашката - вече на обем се е смалила почти колкото опашките на женските гупи :-( Ако продължава така, ще трябва да взимам по-драстични мерки - такива, каквито е споменал niki_o >:o Не ми се иска да я губя точно тази риба!

Днес, след като приключих с лекарството и смених 25% от водата, както беше според инструкциите, за всеки случай вдигнах и количеството сол - сложих 3 супени лъжици на 19 литра.Дано помогне?

Между другото имах едни дребни водорасли(тук ги водят algae или нещо от сорта), които се лепяха по стъклото и някои растения.Забелязах, че от около 1 седмица няма и следа от тях в аквариумите, без да съм ги отстранявал с гъбата.Мисля си, дали това, че добавям сол не е причината?Всъщност добре ли е, че нямам вече водорасли?Да не би изчезването им да е знак за нещо лошо в аквариума - лоша вода, липса на бактерии или пък наличие на прекалено много бактерии от даден вид?

Joro V

Проблемът с опашките и отъркването не е свързан с гъбички, така, че е много вероятно лечението, което си провел да не е дало резултат. Третирай ги пак, но с лекарството за ихтио - така шансът да се оправят е доста по-голям.

Caxapa

И ако не съм бил ясен в предните постове, сега да натъртя! Престани с тази сол!  Някои слагат превантивно но твойто скоро ще заприлича по соленоста на каца за кисело зеле. 

niki_o

Наблягаш на моето(лечение )колега,но това съм го правил само на отделена риба,не на целия аквариум- полезните бактерий надали ще се зарадват на тази сериозна промяна.Рискуваш всички риби в момента.Слагал съм сол и в общия аквариум,но писах,че съм бил дете тогава ,а за едната година и половина без смяна писах за твое успокоение,че всеки греши-сега не бих си позволил нито едно от двете.
Лявата част от менюто показва как се гледат сега рибите и щом развъдчика ги е спазвал то е ЖЕЛАТЕЛНО и ние да го правим.
Отдели проблемния мъжкар и реши как ще го лекуваш,а на аквариума направи няколко ежедневни малки смени да се отървеш от солта без да съсипеш Цикъла.
Причината за моята проблемна риба беше в мен-претоварен аквариум и лоша филтрация а и най-вероятно нестабилен аквариум-нещо като при теб.И аз не исках да загубя точно тази риба и тя живя половин година още,но за това направих много промени дори в разбирането си за хобито,е и доста почетох.Сега аквариумите ми са доста под нормата на заселеност,а филтрациите поне по две и то всяка двоино по-мощна от нужното.За мене това е начина да си се радвам на любимците без постоянни страх от загубата на някой.
П.С. Дано и твоята отцелее .Днес минах през един магазин и видях лекарство на което  има снимка на гупа с разядена опашка,но не го записах-потърси и това е вариянт.

Similar topics (5)

327

Публикации: 1251
Прегледи: 425867

49304

Публикации: 15
Прегледи: 10925

269

Започната от koko


Публикации: 102
Прегледи: 42858

53482

Публикации: 21
Прегледи: 7844

19478

Публикации: 6
Прегледи: 9424