• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 10:58

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Мисля че с гупите ми има проблем.

Започната от rosheto, 07.06.2014 17:42

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

rosheto

Здравейте,

Аквариума ми е 30 литра.
Ден 15, днес зарибих аквариума ми с 2 сома, 3 женски, 2 мъжки и 10-15 двуседмични гупи, обаче с 2 от женските имам проблем - стоят само на повърхността и са много отпуснати а другите риби плуват много енергично. Също така тези 2 гупи ходят винаги 2те една до друга каквото и да се случи (като лесбийки са). Водата е сменявана 50% на 2 дни от както стартирах, водорасли яко имам, сложил сам тор, водата е чиста, само престояла вода слагам, помпичка за въздух работи, помпа потопяема за вода също работи, лампа свети, подавам CO2 и водораслите яко синтезират (по всички листа имат балончета с въздух). Може ли да ми каже някой къде бъркам? Може ли да е носталгия ? ХЕЛП

Публикациите са слети: 07.06.2014 18:10

Също така смених 50% от водата туко що и повиших аерациата.

andreydemon

Според мен си предозирал ЦО2 -то,затова седят на повърхността.Спри го за няколко дни и виж дали ще се оправят.
Да бъдеш втори означава да си пръв от загубилите...А.Сена!!!

rosheto

Мисля, че проблема е по сериозен защото сложих 2 мангрови корени които след като престоят над 3 дни започват на ловат някакъв много странен плътен бях мъх, водата потъмнява и рибите излизат на повърхността, след като ги прехвърлих в другия аквариум който също подавах CO2 (но сравнително по малко време) всичко се оправи и рибите живнаха. Може ли да е от този бях слюзест мъх?

andreydemon

Пусни някоя снимка на проблема и малко повече данни, за да можем да помогнем адекватно.
Да бъдеш втори означава да си пръв от загубилите...А.Сена!!!

bunzip2

Цитат на: rosheto - 09.06.2014 11:04
Мисля, че проблема е по сериозен защото сложих 2 мангрови корени които след като престоят над 3 дни започват на ловат някакъв много странен плътен бях мъх, водата потъмнява и рибите излизат на повърхността, след като ги прехвърлих в другия аквариум който също подавах CO2 (но сравнително по малко време) всичко се оправи и рибите живнаха. Може ли да е от този бях слюзест мъх?

Това бялото слузесто нещо не е мъх, а бактериална колония. Появява се по корени, които са скоро сложени. Не е от него. Остави корените, след 10-15 дни, бялата слуз ще изчезне сама.
Търси проблема другаде.
Ако е истина това което си казал за смяната на водата (50% през 2 дни), това е много на често и голямо количество. Едва ли имаш азотен цикъл в този аквариум. Намали смените на водата на един път седмично по 10 литра.
С какъв филтър е този аквариум?

Ivan_S

Цитат на: andreydemon - 07.06.2014 18:43
Според мен си предозирал ЦО2 -то,затова седят на повърхността.Спри го за няколко дни и виж дали ще се оправят.

+1

При дишането, сомовете могат да използват и атмосферния въздух, за това не им пука особено, ако има предозиране с СО2. Другите риби, обаче, ще се качат на повърхността когато кислорода във водата намалее.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

rosheto

Благодаря Ви че се отзовахте приятели,

проблема е решен. извадих помпата за вода(остана само тази за въздух), махнах корените, смених водата около 3-4 пъти и рибките са най-веселите в момента. В помпата която е за водата имаше активен въглен и може от това да е правило целия проблем. Сега едната гупа съм я отделил да ражда и ще кача след няколко минути снимка за да кажете дали наистина ще ражда или си правя илюзий и само мъча гупата в котилката.

Публикациите са слети: 12.06.2014 19:37

това е рибата която съм отделил

http://prikachi.com/images/114/7393114o.jpg

това е помпата която извадих

http://prikachi.com/images/119/7393119w.jpg

това са корените които отстраних

http://prikachi.com/images/121/7393121l.jpg

Публикациите са слети: 13.06.2014 20:56

Гупата роди, сложих мангровите корени, аквариума изглежда много хубав и рибите са весели. Неможах да разбера какъв е бил проблема но мисля че е или от активния въглен или от CO2.

Aqualover

Здравей. Не съм много сигурна дали изобщо си завъртял азотния цикъл. И сигурно бързо си купил рибите на 1 ден. Препоръчвам да вземеш нитривек. Не разбирам защо си махнал филтъра, хубав ти е. Също препоръчвам ако желаеш да отрежеш гъбата вътре на две и половината да напълниш със някакъв сипоракс. Филтъра като се накапе със стартерни бактерии не се чисти и сменя когато ти скимне. Водата трябва да ти бъде кристално чиста без мътнини. Аз по това познавам, че цикъла е готов. Преди водата да се избистри не се сменя особено много вода.
Ако имаш още въпроси прочети тук и пиши.
Guppy, C. pygmaeus, C. sterbai, Colisa lalia. Какво друго му трябва на човек...:)

Similar topics (5)

51124

Публикации: 4
Прегледи: 3236

58396

Публикации: 4
Прегледи: 2506

53013

Публикации: 10
Прегледи: 4531

17897

Публикации: 7
Прегледи: 8277