• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 06:53

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Кръстоска на женски хелер с мъжка гупа. Възможно ли е?

Започната от Desmoria, 19.12.2007 12:57

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

germanteam

И аз чакам. Предполагам че са бременни от мъжкия хелер, защото мъжката гупа да е стояла няколко дена с тях 5-6. Затова след това им раждане ще пробвам да видя. Лошото е, че на едната и закъснява  раждането така да се каже ... На 06.09 правеше 30-ти ден, а още нищо няма ... Най много да е родила, ама не ми се вярва, защото не съм забелязал да е намаляла в корема. Ама тва е друга тема.

Harry1976

За съжаление ако са бременни от мъжкия хелер едва ли скоро ще имаш възможност да пробваш кръстоска с мъжко гупи, защото раждат по няколко пъти от едно заплождане... За да си сигурен, трябва да ги отделиш с гупито и да следиш поколенията. След 3-4 раждания има шанс да се появи нещо от заплождането с гупи, ако въобще е възможно това.
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

germanteam


Harry1976

Така. Ето докъде я докарах... Да видим какво ще излезе. Кой ще познае какви са рибките?  ;-) За мъжките няма да има трудности, но за женските? Хайде да ви видя! От няколко часа мъжките "работят".  :-D :-[
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

pernicanceto01

приятел сложи малко декорация на рибите не им е приятно  тека *JOKINGLY*

Публикациите са слети: 17.09.2014 18:59

дано ти  излезнат хубави рибки  *DRINK*

Ivan_S

Цитат на: Harry1976 - 17.09.2014 16:42
Така. Ето докъде я докарах... Да видим какво ще излезе. Кой ще познае какви са рибките?  ;-) За мъжките няма да има трудности, но за женските? Хайде да ви видя! От няколко часа мъжките "работят".  :-D :-[

Женските ми се струват Хiphophorus helleri merry gold. Мъжките гупи колкото и да "работят", по всяка вероятност нищо няма да заработят. Не съм генетик, но кой знае, може да видим някое чудо на природата ...  :-D
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Caxapa

Макар от сега да съм скептично настроен, пожелавам успех НО уж по книгите пише, че гоноподия при мъжките на двата вида риби  е завит/закривен/ в различни посоки. На едните е наляво а на другите надясно и поради тази причина няма как да се получи.

chepik

Кат знам тия ендлери къв нагон имат няма да спрат да гонят хелерите.
Аз пък имам една аква с 30-тина мъжки гупи и така се гонят, ма е на вече 4 месец нито една не ражда :)  :duvar:

Harry1976

Цитат на: Ivan_S - 17.09.2014 19:09
Женските ми се струват Хiphophorus helleri merry gold. Мъжките гупи колкото и да "работят", по всяка вероятност нищо няма да заработят. Не съм генетик, но кой знае, може да видим някое чудо на природата ...  :-D
Женските са Хiphophorus hellerii montezuma, доколкото имам информация. Закупих една женска ранната пролет на тази година. Беше ми казано, че са чиста линия, внос от Чехия. Въпросната женска беше доста дребна, изненада ме с раждането - не беше много наедряла, очаквах малки поне 7-10 дни по-късно. Не беше преждевременно раждане, но рибката не го издържа. Малките бяха жизнени и добре развити. Но се оказаха не много здрави - от двадесет оцеляха тези две, които са женски. В крайна сметка не очаквам чудеса, това е просто експеримент. Подготвил съм се за провал, а и не е ясно дали не са безплодни женските. Единственото, което е ясно, е че са девствени (бяха).  :-[ Женската изглеждаше така, както тази на снимката долу.

Цитат на: Caxapa - 17.09.2014 21:17
Макар от сега да съм скептично настроен, пожелавам успех НО уж по книгите пише, че гоноподият при мъжките на двата вида риби е завит/закривен/ в различни посоки. На едните е наляво, а на другите надясно и поради тази причина няма как да се получи.

Нямах представа за тази "интимна подробност", но по принцип също съм скептично настроен. С голяма вероятност нищо няма да се получи, но не пречи да се пробвам. Нямам повече девствени женски от този вид, иначе мъжките ендлери следва да са си наред. Ще имам някаква информация след един - три месеца. Както писах - очаквам пълен неуспех, а сега причините за него се увеличиха с още една.  ;-)
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Caxapa

За да не бъда голословен ще цитирам дословно от книгата ма Марк Махлин -Декоративно Рибовъдство
"При различните  видове живородни устройството на гоноподиите е различно, затова естествено междуродово кръстосване при тези риби е невъзможно............
Московски Ихтиолози кръстосали Гупи с Молинезии и получили съвсем нова рибка-нещо средно м/у едната и другата. За съжаление нито един от тези хибриди не се оказал способен да се размножава......."

Някъде пак там  имаше и обяснение за гоноподия който бил закривен като кукичка. Естествено науката и техниката е напреднала неимоверно много  от времето когато е писана тази книга но там вече генното инженерство може да произнесе своята дума.

Harry1976

Напълно съм съгласен с теб. Но явно има изключения, които потвърждават правилото. Това е "розовата" молинезия, получена, доколкото си спомням, от мъжки червен хелер и женска черна или далматинец молинезия. Ето и снимки, които имам от Златко, който беше член на форума като потребител Morphined. Въпросните рибки са били негови. 
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

torsade

Чел съм някъде, че поради разликите в  половите органи, при междуродово кръстосване се използва изкуствено оплождане.
Охлювът не ни е враг!

Caxapa

Цитат на: torsade - 19.09.2014 16:21
Чел съм някъде, че поради разликите в  половите органи, при междуродово кръстосване се използва изкуствено оплождане.
Да де..това не се ли казва
Цитат на: Caxapa - 18.09.2014 10:29


там вече генното инженерство може да произнесе своята дума.

Harry1976

Десетина дни след започване на експеримента. Впечатления. Единият женски хелер (по-големият) изглежда заплоден. Родилното петно е уголемено. Рибката изглежда, че наддава на коремче. Другата женска също леко наддаде, но по-скоро го отдавам на това, че е по-малка и е пораснала. При нея не отчитам по-сериозно уголемяване на родилното петно, както при по-голямата. Дано не съм се заблудил относно бременността. Ще ви държа в течение. Както се казва, стискайте палци!  *THUMBS UP* Допълнение. Със снимките вече е по-трудно, защото рибките са в общия аквариум. Ще се опитам все пак да ги щракна и да постна, да видим какво ще кажете. Но ще е утре сутрин, за да са на празен стомах.  *THUMBS UP*
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Caxapa

Дано да нямаш там мъжкари, защото всичко се обезсмисля.

Similar topics (5)

58510

Публикации: 6
Прегледи: 3695

59098

Публикации: 2
Прегледи: 2642

17181

Публикации: 13
Прегледи: 11841

56127

Публикации: 3
Прегледи: 2860

58500

Започната от Kambero


Публикации: 1
Прегледи: 1489