• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Кръстоска на женски хелер с мъжка гупа. Възможно ли е?

Започната от Desmoria, 19.12.2007 12:57

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Desmoria

Причината поради която пускам тази неадекватна тема е, че от няколко дни имам в аквариума си гупи. Още с пристигането си, мъжките гупи си харесаха женската хелерка и .....Та мисълта ми е възможно ли е да се получи кръстоска м/у гупа и хелер. Хелерката ми е зелена и бледо оранжево на гръбния плавник, може би това обърква мъжките гупи. Ако някой има информация за поколение от такава двойка, нека да сподели.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

miTko

По нормалния начин няма да стане тая работа.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Desmoria

Това 100% сигурно ли е. Защото аз съм виждала кръзстоска м/у молинезия и хелер.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

миа

май става.........при мене щеше да стане с гупа мъжка и женска плата.платата обаче малко преди да роди се заклещи в помпичката.

N.Nobs

Цветенце, нали не мислиш че си първата която се е сетила за това?

Но дет се вика "опитите в Турция продължават..."
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

NO CARRIER

Или: за сега безрезултатно, но на животните им хареса.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

rookie_gyn

Според мен няма никакъв шанс да стане. Даже съм сигурен, че и между молинезия и хелер не може. Дай снимки да го видя това нещо между молинезия и хелер.

Desmoria

В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Flober

М/у плата и хелер-имам някакви съмнения, но между другите живородки просто забрави .  *NO*

пп.Нали се сещаш , че няма естественна кръстоска между шаран и бабушка например , нищо че и двата вида са от шаранови. Живородките просто имат по- различен размножителен цикъл , ама това не ги прави подходящи за кръстоска.

MeTogu

Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Desmoria

В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

CellebrO

Един мои свако кръстоса хелер и плата доста успшешно(според мен нямаше смисъл,но...) и съм виждал такова чудо. Та...да кажа че има и ентусиасти..  :-)
Beauty is in the eye of the beholder.

killiman


mejdupraznika


mp450


denzel

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.best-carp.com%2Fbilder%2Flogo.jpg&hash=0f8b9d5c6c27d71728f3297bd6a7e7c7ce52b680

миа


selb


akvaristat

21.12.2007 20:07 #18 Last Edit: 16.07.2009 01:59 by akvaristat
..........

botan

Сини плати и хелери, за първи път чувам =-O
Моля давайте снимки на такива кръстоски. Много интересно ми стана.

akvaristat

21.12.2007 20:14 #20 Last Edit: 16.07.2009 00:43 by akvaristat
.........

botan

Мда, съжелявам, прав си! :-[
Ето снимка и на въпросните сини плати (предполагам)
http://www.miga.cz/foto/ryby/xipholmacbc2.jpg

миа


mimka

Ух :-|,много е грозно това...нещо *dontknow* *CRAZY*.
(става дума за първата снимка)

CellebrO

сините плати не ми допадат кой знае колко,но като се замисля платата като цяло не ми допада.А по горната риба от кръстоската на гупа и молинезия не е чак толкова грозна...
Beauty is in the eye of the beholder.

kratun

Цитат на: botan - 21.12.2007 20:12
Сини плати и хелери, за първи път чувам =-O
Моля давайте снимки на такива кръстоски. Много интересно ми стана.

Е. не е от най-синьото, в което се окрасява, но преди два часа ги тормозих. Стресирана е в момента, но все пак има някакъв цвят, нали?

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi155.photobucket.com%2Falbums%2Fs320%2Fkratun%2FDSC_00610001.jpg&hash=bd35f34f551ec00904f1c0a238fa4ed6e24183ea

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi155.photobucket.com%2Falbums%2Fs320%2Fkratun%2FDSC_00620001.jpg&hash=36664fd6f0aec74dd787d6b7f7ba73013194d292

Снимките са кофти. Правих ги без подготовка, но специално за теб. *DRINK*
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

CellebrO

дали тези кръстоски са стерилни? По логиката за катърите,мулетата(кон + магаре) и кръстоската между тигър и лъв трябва да са стерилни. Така ли е?
Beauty is in the eye of the beholder.

kratun

Цитат на: CellebrO - 22.12.2007 00:31
дали тези кръстоски са стерилни? По логиката за катърите,мулетата(кон + магаре) и кръстоската между тигър и лъв трябва да са стерилни. Така ли е?
Аз нямам представа. Тези плати ги имам от 3-4 месеца. Станаха 3 поколения в последните два месеца, но не виждам нито една синя малка гадина. Ще видим.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

Desmoria

Брей не очаквах такъв интерес към темата. Все пак се реших на рискованата проба с женска хелерка, която не е раждала досега и 2-3 мъжки гупи. Ако има прогрес ще пиша. Но както и другите мислят, ако по някаква странна случайност се получи поколение, то най-вероятно ще е стерилно. Все пак утре залагам пробата и ще ви държа в течение.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

miTko

Брей, като един Мичурин си! :-D Ми дано се харесат, пък да се вземат младите! :-)
Разни мои АКВАРИУМИ 

FHM

ей и аз съм ги виждал мойте да се гонят за да се оплодят мъжкия хелер гонеше почти всички женски риби в аквариума за да ги оплоди но май не се е получило за сега само малки хелерчета имам

ventakiss

а мъжки хелер и женска гупа ??????
щото я гони яко. дали е възможно????

Nikiengi

Цитат на: ventakiss - 31.12.2011 18:20
а мъжки хелер и женска гупа ??????
щото я гони яко. дали е възможно????

Не! Няма как да се получи!  :-)

Петко Красимиров

Аз имам хелер, кръстоска с молинезия, но хелер с гупа, според мен е невъзможно. :-)

Mirobg

Някак си кръстнска м/у хелер и молинезия бих прел ,но с гупа не. Хелерите са с масивни тела, същото важи и за молинезийте,докато при гупите е характерно телата им да са грациозни. Все едно жена културист да е секси.
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

Nikiengi

Цитат на: Петко Красимиров - 01.01.2012 19:18
Аз имам хелер, кръстоска с молинезия, но хелер с гупа, според мен е невъзможно. :-)

И това не е възможно!  :-)

tomatomov197

  Тук във форума даже се продаваше кръстоска м/у хелер и молинезия .  Колко е верно не знам , продаваше ги Morphined .
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

Георги

Ако обичате - кой какво има - снимки и името на вида риби, които е кръстосал на латиница, че ми омръзна да ги слушам тия.

tomatomov197

   Е , хората си ги кръстосват може би дори неволно , няма как да им дадат латинско име , още повече поколението е стерилно .  Ето клип -   http://translate.google.bg/translate?hl=bg&sl=en&tl=bg&u=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fuser%2Fraidenfanign%2Ffeed&anno=2
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

Nikiengi

Цитат на: tomatomov197 - 01.01.2012 23:12
   Е , хората си ги кръстосват може би дори неволно , няма как да им дадат латинско име , още повече поколението е стерилно .  Ето клип -   http://translate.google.bg/translate?hl=bg&sl=en&tl=bg&u=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fuser%2Fraidenfanign%2Ffeed&anno=2

Този клип вече го гледахме и разбрахме, че това е възможно само между мъжка гупа и специален вид молинезия, а вие вече взехте да фантазирате. Нали сме наясно, че акваристика има не от вчера и ако толкова популярни видове рибки е можело да бъдат кръстосани, сме щели отдавна да го знаем!  :-)

tomatomov197

С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

АМАЗОН

Аз успешно кръстосах мъжка Гупа с женска Акула.
Ето и доказателството.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi629.photobucket.com%2Falbums%2Fuu14%2Fogogogo_photo%2F1copy.jpg&hash=e403f1f2255e2252f1ace89b4b989b09cd0f4312

Nikiengi

Цитат на: АМАЗОН - 02.01.2012 08:52
Аз успешно кръстосах мъжка Гупа с женска Акула.

А може ли аз да си купя от малките!  :-D

АМАЗОН

Даже ще ти подаря щото много ящни се оказаха.

kamos

Спрете да се шегувате по темата, че туку виж някой новак клъвнал.......... *CRAZY*
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

diso

Цитат на: АМАЗОН - 02.01.2012 08:52
Аз успешно кръстосах мъжка Гупа с женска Акула.
Ето и доказателството.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi629.photobucket.com%2Falbums%2Fuu14%2Fogogogo_photo%2F1copy.jpg&hash=e403f1f2255e2252f1ace89b4b989b09cd0f4312
Това е лесно - гупата влиза целия и си върши работата. Даже, акулата може и да не усети  :-D
Виж, мъжка акула с женска гупа - това е майсторлък  *THUMBS UP*
Досега не ми се е случвало да имам подобни кръстоски, но щом хората ги правят...

novobraneca

За мен е абсолютно невъзможно ,просто в България щеше да е пълно с такива кръстоски на живородки ако ставаше по нормалния начин  :-)

diso

Не само е възможно, но е и реалност. Разбира се не всички комбинации между живородки са възможни, предвид гените и поведението им.
Най-разпространена е тази между хелер и плата. Вкарва нови гени в селекцията на двата много близки вида. Най-слабо вероятна ми се струва тази между хелер и молинезия.

Nikiengi

Цитат на: diso - 22.02.2012 06:33
Не само е възможно, но е и реалност. Разбира се не всички комбинации между живородки са възможни, предвид гените и поведението им.
Най-разпространена е тази между хелер и плата. Вкарва нови гени в селекцията на двата много близки вида. Най-слабо вероятна ми се струва тази между хелер и молинезия.

Колега, тези за които говориш са от един вид, род и т.н. и комбинацията им по-скоро разваля вида на хелера и не води до нищо хубаво, а колегата над теб е имал много по-общ поглед за кръстосване между живородки от различни видове, което е почти винаги изключение, като разбира се не говорим за генно инжинерство!  :-)

Desidy

Цитат на: diso - 22.02.2012 06:33
Не само е възможно, но е и реалност. Разбира се не всички комбинации между живородки са възможни, предвид гените и поведението им.
Най-разпространена е тази между хелер и плата. Вкарва нови гени в селекцията на двата много близки вида. Най-слабо вероятна ми се струва тази между хелер и молинезия.
Добре де ще видим ли най-после снимка на кръстоска между мъжки хелер и женска гупа?
12л Бета
30л Раци джуджета и ред чери

Nikiengi

Цитат на: Desidy - 22.02.2012 09:40
Добре де ще видим ли най-после снимка на кръстоска между мъжки хелер и женска гупа?

He!  :-)

tomatomov197

    Точно между хелер и гупа не съм виждал .  Мисля , че почти винаги в кръстоските са замесени молинезии и велифери .  Виждал съм между гупа и молинезия и между плата и хелер кръстоски .  Чувал съм и за по-странни кръстоски , или по-скоро съм чел , но така или иначе от кръстоските се получават много изродени поколения , пък и те самите не могат да се размножават .  Общо взето няма смисъл да се правят такива експерименти .  Има и сред бозайниците много кръстоски , всички вероятно сме виждали между кон и магаре , но има и между кон и зебра  =-O  или между лъв и тигър и т.н.   В природата стават много странни неща и дори да не сме ги виждали лично , не значи че ги няма . Да не ги отричаме толкова категорично поне  ;-)
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

Desidy

Цитат на: Nikiengi - 22.02.2012 09:43
He!  :-)
Директен отговор без заобикалки /не, че съм очаквала друг/.
12л Бета
30л Раци джуджета и ред чери

Harry1976

По темата не е писано доста отдавна, но явно буди интерес и днес у съфорумците от добре разбираемо чисто човешко любопитство.
Теоритично са възможни кръстоски между еднаквите родове. Спирайки се на основните видове живородки у нас (ще изключа някои, като например дермогенисите, за които нямам достатъчно или ми липсва информация на настоящия етап), на ТЕОРИЯ са възможни ВЪТРЕРОДОВИ кръстоски във всякакви посоки между представители на род Poecilia и тези на род Xiphophorus. Към първия род спадат гамбузия, ендлер, гупи и молинезията във всичките й цветове и разновидности (балонна, сферична, лирова, обикновена, далматинец, велифера, латипина). Към втория род спадат хелер, плата и вариатус. Една от причините за липсата на повече информация по въпроса според мен се крие в отглеждането на рибите. У нас рядко биват разделяни мъжките от женските екземпляри, поради което почти няма "девствени" полово зрели женски живородки. Тоест, веднъж заплодени, те могат да раждат няколко пъти от един или дори повече мъжки. Това като кратко отклонение. По същество.
Аз лично в момента имам поколение от мъжка плата и женски хелер. Виждал съм снимки на Владо тук, в този сайт - кръстоска между плата мики-маус и вариатус. Имам 2 снимки на почти "розова" молинезия. Доколкото ми е известно, е поколение между мъжки червен хелер и женска молинезия (черна или може би далматинец). Ще се върна на кръстоската между два различни рода, а именно хелер и молинезия. Как се е получила бременност и  въобще живо поколение в резултат крос на два различни рода по естествен път не мога да си обясня. Разполагах с информацията от провелия експеримента, че се получават доста голям процент "изроди" (с двоен брой перки, изкривявания и други дефекти), но също така и жизнени и напълно способни да се размножават екземпляри. В резултат на двугодишни опити за кросове между плати и хелери съм склонен да заключа няколко неща. На първо място, не се получава с всички разновидности. На второ място, по-често се получава поколение от мъжка плата и женски хелер, отколкото между мъжки хелер и женска плата. Колкото до моя крос (мъжка плата и женски хелер). За съжаление още не мога да кажа дали поколението, което имам, е способно да се размножава. Друго, което мога да предположа е, че явно поколението наследява "агресията" на кой да е от двамата си родители. Моите платохелери са доста агресивни и се пердашат здраво едни други още от шестседмична възраст. Тук е моментът да отбележа, че не съществува проблем с пренаселеност! Наблюдава се нещо, подобно на "териториално разпределение" на аквариума. Друго любопитно в тази връзка. Исках да разбера мъжките от това поколение какви физически белези ще проявят - шип (от хелер) или липса на такъв (от плата). Тук е мястото да споделя, че смъртността на малките от поколението по моите наблюдения е по-висока от нормалната и е около 50%. Другият любопитен факт е, че по една или друга причина, сред оцелелите платохелери няма нито един мъжки. Последното не ми дава възможност да проверя проявата на кой физически белег ще се осъществи при мъжки от поколението (шип, като при хелер, или липса на такъв, като при плата).
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Caxapa

Добре написано и обяснено но все пак става въпрос за кръстоска м/у Хелер и Гупи. Та такава кръстоска не съм виждал и чувал дори по лаболаториите с право да подават публична информация на опитите си.

Harry1976

Случайността ми поднася възможност да опитам въпросната кръстоска... Какви ли мъжки гупи ще са най-подходящи? Имам два девствени женски "зелени" хелера, които са почти готови за мъжки. Приличат много на ендлери, защото още не са добре оцветени. Какво смятате, да опитам ли и с какви мъжки?
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

oncho99

Попаднах на този клип днес.Човека твърди че е кръстосал женско гупи с мъжка балонна молинезийка. *JOKINGLY*
За мен лично опити с подобни хибридизации не са ми били никога интересни, но пък всеки си има нещо дето го човърка повече от другите. :-D

Harry1976

Страхотни са... А какво ще кажете за тези? Има много красиви екземпляри, особено онзи в синьо, който се появява след 2 мин и 44 сек....

Внимание заслужават и тези тук

Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

germanteam

Не знам доколко е възможно, но е при мен се случи така, че събрах един мъжки хелер и две женски с една подрастваща мъжка гупа, която не спира да гони женските. Рибката вече е оформена като мъжкар, гоноподиума е наред и мисля, че нещата са се случили... Сега чакам само да родят двете женски.

Harry1976

Това е доста любопитно. А дали си сигурен, че женските са бременни от мъжката гупи, а не от мъжкия ти или друг хелер? Очакваме да ни държиш в течение.  ;-)
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

germanteam

И аз чакам. Предполагам че са бременни от мъжкия хелер, защото мъжката гупа да е стояла няколко дена с тях 5-6. Затова след това им раждане ще пробвам да видя. Лошото е, че на едната и закъснява  раждането така да се каже ... На 06.09 правеше 30-ти ден, а още нищо няма ... Най много да е родила, ама не ми се вярва, защото не съм забелязал да е намаляла в корема. Ама тва е друга тема.

Harry1976

За съжаление ако са бременни от мъжкия хелер едва ли скоро ще имаш възможност да пробваш кръстоска с мъжко гупи, защото раждат по няколко пъти от едно заплождане... За да си сигурен, трябва да ги отделиш с гупито и да следиш поколенията. След 3-4 раждания има шанс да се появи нещо от заплождането с гупи, ако въобще е възможно това.
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

germanteam


Harry1976

Така. Ето докъде я докарах... Да видим какво ще излезе. Кой ще познае какви са рибките?  ;-) За мъжките няма да има трудности, но за женските? Хайде да ви видя! От няколко часа мъжките "работят".  :-D :-[
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

pernicanceto01

приятел сложи малко декорация на рибите не им е приятно  тека *JOKINGLY*

Публикациите са слети: 17.09.2014 18:59

дано ти  излезнат хубави рибки  *DRINK*

Ivan_S

Цитат на: Harry1976 - 17.09.2014 16:42
Така. Ето докъде я докарах... Да видим какво ще излезе. Кой ще познае какви са рибките?  ;-) За мъжките няма да има трудности, но за женските? Хайде да ви видя! От няколко часа мъжките "работят".  :-D :-[

Женските ми се струват Хiphophorus helleri merry gold. Мъжките гупи колкото и да "работят", по всяка вероятност нищо няма да заработят. Не съм генетик, но кой знае, може да видим някое чудо на природата ...  :-D
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Caxapa

Макар от сега да съм скептично настроен, пожелавам успех НО уж по книгите пише, че гоноподия при мъжките на двата вида риби  е завит/закривен/ в различни посоки. На едните е наляво а на другите надясно и поради тази причина няма как да се получи.

chepik

Кат знам тия ендлери къв нагон имат няма да спрат да гонят хелерите.
Аз пък имам една аква с 30-тина мъжки гупи и така се гонят, ма е на вече 4 месец нито една не ражда :)  :duvar:

Harry1976

Цитат на: Ivan_S - 17.09.2014 19:09
Женските ми се струват Хiphophorus helleri merry gold. Мъжките гупи колкото и да "работят", по всяка вероятност нищо няма да заработят. Не съм генетик, но кой знае, може да видим някое чудо на природата ...  :-D
Женските са Хiphophorus hellerii montezuma, доколкото имам информация. Закупих една женска ранната пролет на тази година. Беше ми казано, че са чиста линия, внос от Чехия. Въпросната женска беше доста дребна, изненада ме с раждането - не беше много наедряла, очаквах малки поне 7-10 дни по-късно. Не беше преждевременно раждане, но рибката не го издържа. Малките бяха жизнени и добре развити. Но се оказаха не много здрави - от двадесет оцеляха тези две, които са женски. В крайна сметка не очаквам чудеса, това е просто експеримент. Подготвил съм се за провал, а и не е ясно дали не са безплодни женските. Единственото, което е ясно, е че са девствени (бяха).  :-[ Женската изглеждаше така, както тази на снимката долу.

Цитат на: Caxapa - 17.09.2014 21:17
Макар от сега да съм скептично настроен, пожелавам успех НО уж по книгите пише, че гоноподият при мъжките на двата вида риби е завит/закривен/ в различни посоки. На едните е наляво, а на другите надясно и поради тази причина няма как да се получи.

Нямах представа за тази "интимна подробност", но по принцип също съм скептично настроен. С голяма вероятност нищо няма да се получи, но не пречи да се пробвам. Нямам повече девствени женски от този вид, иначе мъжките ендлери следва да са си наред. Ще имам някаква информация след един - три месеца. Както писах - очаквам пълен неуспех, а сега причините за него се увеличиха с още една.  ;-)
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Caxapa

За да не бъда голословен ще цитирам дословно от книгата ма Марк Махлин -Декоративно Рибовъдство
"При различните  видове живородни устройството на гоноподиите е различно, затова естествено междуродово кръстосване при тези риби е невъзможно............
Московски Ихтиолози кръстосали Гупи с Молинезии и получили съвсем нова рибка-нещо средно м/у едната и другата. За съжаление нито един от тези хибриди не се оказал способен да се размножава......."

Някъде пак там  имаше и обяснение за гоноподия който бил закривен като кукичка. Естествено науката и техниката е напреднала неимоверно много  от времето когато е писана тази книга но там вече генното инженерство може да произнесе своята дума.

Harry1976

Напълно съм съгласен с теб. Но явно има изключения, които потвърждават правилото. Това е "розовата" молинезия, получена, доколкото си спомням, от мъжки червен хелер и женска черна или далматинец молинезия. Ето и снимки, които имам от Златко, който беше член на форума като потребител Morphined. Въпросните рибки са били негови. 
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

torsade

Чел съм някъде, че поради разликите в  половите органи, при междуродово кръстосване се използва изкуствено оплождане.
Охлювът не ни е враг!

Caxapa

Цитат на: torsade - 19.09.2014 16:21
Чел съм някъде, че поради разликите в  половите органи, при междуродово кръстосване се използва изкуствено оплождане.
Да де..това не се ли казва
Цитат на: Caxapa - 18.09.2014 10:29


там вече генното инженерство може да произнесе своята дума.

Harry1976

Десетина дни след започване на експеримента. Впечатления. Единият женски хелер (по-големият) изглежда заплоден. Родилното петно е уголемено. Рибката изглежда, че наддава на коремче. Другата женска също леко наддаде, но по-скоро го отдавам на това, че е по-малка и е пораснала. При нея не отчитам по-сериозно уголемяване на родилното петно, както при по-голямата. Дано не съм се заблудил относно бременността. Ще ви държа в течение. Както се казва, стискайте палци!  *THUMBS UP* Допълнение. Със снимките вече е по-трудно, защото рибките са в общия аквариум. Ще се опитам все пак да ги щракна и да постна, да видим какво ще кажете. Но ще е утре сутрин, за да са на празен стомах.  *THUMBS UP*
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Caxapa

Дано да нямаш там мъжкари, защото всичко се обезсмисля.

Harry1976

Е, взел съм мерки!  ;-) Не съм толкова наивен, че да ги смесвам с други мъжки, освен с ендлерите.
Цял ден днес оглеждам и наблюдавам зелените женски... Може би се лъжа, но и другата ми изглежда с наедряло родилно петно. Много ми се иска сигурно, та ми се вижда каквото ми допада!  :-D Както писах, ще се пробвам да ги щракна утре на гладно двете заподозрени дами.  ;-)

Публикациите са слети: 30 Септември 2014, 10:36:26

Ето и обещаните снимки от тази сутрин. Голяма мъка беше. Когато са гладни, сноват непрекъснато нагоре-надолу. На няколко снимки се виждат и двете женски и може да се направи разликата. На останалите снимки съм гледал да хвана заподозряната за бременна.
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Desmoria

В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Harry1976

Ако имаш предвид моя случай - трябва да минат още 2-3 дни за по-нови снимки. Оставам си на мнението, че поне едната женска е бременна.
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Harry1976

Ето снимки от тази сутрин.
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Caxapa

Гледам и Плати имаш в вакханлията между Хелери и Гупи.

Harry1976

Това са платохелери.  ;-) Гупи нямам, имам два мъжки ендлера.  *privet*
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Caxapa

Е, дееее. Под Гупи имах предвид мъжките ти Ендлери.

Harry1976

Колко дни бременност да бройкам за "заподозряната" женска? Средно хелерите ги носят 30 дни, гупите - около 21-26... 28 много ли е, дали ще изпусна евентуалните хибриди? Как мислите, има ли опасност да се родят по-рано (ако въобще се родят)? Днес беше 24-тия ден от предполагаемата бременност.
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Caxapa

На твое място да съм си /изгризал ноктите/ пред аквариума в  очакване.  Надявам се по усет да се ориентираш с отделянето.

Harry1976

"Зелените" хелери са трудни за отгатване.... Не изглеждат като бременните гупи и някои плати и молинезии - като пред пръсване. Мисля за 28-мия ден да ги отделя и двете, за всеки случай. С други думи, ще ги отделя на 14-ти октомври вечерта.
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Harry1976

Докладвам за развитието на събитията при мен. Зелените ми женски хелери най-вероятно не са били оплодени, тоест, не са забременели. Държах ги отделени от 29-тия до 35-тия ден след "предполагаемата" бременност, но малки няма. Обявявам опитът ми за неуспешен и кръстоската между мъжка живородка на Ендлер и зелен женски хелер за невъзможна по естествен път.
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Joro V

един подходящ цитат от началото на темата през 2007:

"Цветенце, нали не мислиш че си първата която се е сетила за това?

Но дет се вика "опитите в Турция продължават..."

:-D

Harry1976

Цитат на: Joro V - 22.10.2014 11:40
един подходящ цитат от началото на темата през 2007:
"Цветенце, нали не мислиш че си първата която се е сетила за това?
Но дет се вика "опитите в Турция продължават..." :-D

*ROFL* Както виждаш, опитите и извън Турция продължават.  :-D
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Harry1976

Цитат на: Harry1976 - 27.08.2014 03:12
В резултат на двугодишни опити за кросове между плати и хелери съм склонен да заключа няколко неща. На първо място, не се получава с всички разновидности. На второ място, по-често се получава поколение от мъжка плата и женски хелер, отколкото между мъжки хелер и женска плата. Колкото до моя крос (мъжка плата и женски хелер). За съжаление още не мога да кажа дали поколението, което имам, е способно да се размножава. Друго, което мога да предположа е, че явно поколението наследява "агресията" на кой да е от двамата си родители. Моите платохелери са доста агресивни и се пердашат здраво едни други още от шестседмична възраст. Тук е моментът да отбележа, че не съществува проблем с пренаселеност! Наблюдава се нещо, подобно на "териториално разпределение" на аквариума. Друго любопитно в тази връзка. Исках да разбера мъжките от това поколение какви физически белези ще проявят - шип (от хелер) или липса на такъв (от плата). Тук е мястото да споделя, че смъртността на малките от поколението по моите наблюдения е по-висока от нормалната и е около 50%. Другият любопитен факт е, че по една или друга причина, сред оцелелите платохелери няма нито един мъжки. Последното не ми дава възможност да проверя проявата на кой физически белег ще се осъществи при мъжки от поколението (шип, като при хелер, или липса на такъв, като при плата).
Продължавам с впечатленията и информацията за моите платохелери. Един екземпляр порасна много за последния месец и разви гоноподий. Въпросният хибрид е на почти 6 месеца. Малко по-светъл е на цвят от бащата (червена мъжка плата) - оранжев е. На големина вече е по-голям от баща си. Относно наследяването мога да обобщя няколко неща. На първо място. Формата и структурата на главата са по-издължени (майката е червено-зелен хелер), както при хелерите (имам предвид пропорциите на разстоянието между очите и устата, самата форма и големина на устата също). Гоноподият е като при хелерите - доста по-издължен, като пропорция спрямо тялото, от този при платите. Шипът, характерен за мъжките хелери, отсъства. Младежът вече проявява поведение и интерес за размножаване.
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

em3ata

Опитвал ли си с мъжки хелер и женска гупа ?

Harry1976

Цитат на: Harry1976 - 31.10.2014 15:39
Продължавам с впечатленията и информацията за моите платохелери. Един екземпляр порасна много за последния месец и разви гоноподий. Въпросният хибрид е на почти 6 месеца. Малко по-светъл е на цвят от бащата (червена мъжка плата) - оранжев е. На големина вече е по-голям от баща си. Относно наследяването мога да обобщя няколко неща. На първо място. Формата и структурата на главата са по-издължени (майката е червено-зелен хелер), както при хелерите (имам предвид пропорциите на разстоянието между очите и устата, самата форма и големина на устата също). Гоноподият е като при хелерите - доста по-издължен, като пропорция спрямо тялото, от този при платите. Шипът, характерен за мъжките хелери, отсъства. Младежът вече проявява поведение и интерес за размножаване.
Отново "ъпдейт" по темата. Младежът започна да развива шип на възраст около 6-6,5 месеца! Вече е голям около 2 мм! Наблюдавах и типичния "танц", чрез който ухажват мъжките хелери - бързи и резки стрелквания около женската. Впечатление прави, че продължава да упражнява и начина на ухажване при платите - плуване непосредствено до женската и продължително следване. Все пак формата на тялото му наподобява повече това на платите или на женските хелери - по-закръглен е, а не източен и плосък, както са типичните мъжки хелери.
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Борис Христов

Всеки път когато вляза във форума и в полезрението ми попадне нова дискусия по темата, се изкушавам да задам един единствен въпрос.ЗАЩО??? *dontknow*

Harry1976

Питай смело каквото те интересува, не се притеснявай.  ;-)
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Caxapa

Ако успея да отговоря  вместо Harry1976 . В живота има мулати, крвартерони и всякакви други смесеци та и тук така явно се опитват да мешат.

Борис Христов

Питам само защото за мен отговора е нещо подобно на това. Dumb & Dumber: Bulldog + Shitsu = Bullshit:
:-) :-D

Caxapa

Малко общо казано но за съжаление си е така. И все пак. Ако това се прави от специалисти да се затвърди   и подобри някоя раса   съм склонен да  поддържам такива опити но ако се появи едно /инжекиплякторче/ отроче на блатна вещица  и бащата съм забравил   какъв беше...съм с четири  крака  против такива опити. Всъщност, Природата/умишлено пиша с голяма буква/ си знае работата и ако става такива неще то да има и Кентавъри макар още от праисторическо време да са правили разни опити щом има и легенди  писани.
Наскоро гледах  как антрополози   изследваха от къде сме се пръкнали и през колко вида маймунски смесеци  сме преминали за да се появи  първият  примат  започнал да губи козината си и да ходи на два крака.  Е, да ама  това трябваше да се случва постояно и да има   индивиди  от липсващите звена и  да са едни в камената ера а други вече в бронзовата и прочие.  Както и да е. Отплеснах се но това ми е мнението по въпроса.

mefisto

Ако наистина е не възможно, въпроса ми е дали рибата от клипа на колега продаващ ендлер гупи е мираж. Загледайте се внимателно и ще видите ЕНДЛЕР ХЕЛЕРА МУ. Весели празници.https://www.youtube.com/watch?v=fXVgakX768A&feature=youtu.be

Caxapa

Има такава разновидност на Гупите  като дори и с двойна опашка-шип, отгоре о отдолу. Гледал съм такива клипове но
там не се споменава да са кръстоска между Гупи и Хелер.

Nikiengi

Цитат на: mefisto - 26.12.2014 02:22
Ако наистина е не възможно, въпроса ми е дали рибата от клипа на колега продаващ ендлер гупи е мираж. Загледайте се внимателно и ще видите ЕНДЛЕР ХЕЛЕРА МУ. Весели празници.https://www.youtube.com/watch?v=fXVgakX768A&feature=youtu.be

Това си е направо за смях! Къде го видя този ЕНДЛЕР ХЕЛЕР?!? Разгледай видовете гупи и ще видиш, че това си е стандартна гупа. Даже някога в миналото и аз съм имал и такива и с два шипа - горе и долу, имах даже и такава, на която формата на опашката беше с формата на капка с острото назад. Последните години  обаче покрай тези воалните другите поизчезнаха, ама съвсем! Тогава разбира се им се възхищавахме много, сега обаче предпочитам да си взема от старите видове, но трудно се намират.  :-)

mefisto

Аз имам такива на които опашката е като капка. Не съм много на ти с гупите и не съм виждал с шип на опашката,затова мислех че е холер. Извинете ме за грешката  :-[  Весели празници.

Паци


Nikiengi

Макар и да не е на фокус - Гупи, женска, леко бременна!
:-)

Similar topics (5)

28081

Публикации: 35
Прегледи: 24120

57541

Публикации: 8
Прегледи: 3086

58516

Публикации: 3
Прегледи: 1953

53985

Публикации: 5
Прегледи: 3695