• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 13:12

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Кръстоска на женски хелер с мъжка гупа. Възможно ли е?

Започната от Desmoria, 19.12.2007 12:57

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

diso

Цитат на: АМАЗОН - 02.01.2012 08:52
Аз успешно кръстосах мъжка Гупа с женска Акула.
Ето и доказателството.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi629.photobucket.com%2Falbums%2Fuu14%2Fogogogo_photo%2F1copy.jpg&hash=e403f1f2255e2252f1ace89b4b989b09cd0f4312
Това е лесно - гупата влиза целия и си върши работата. Даже, акулата може и да не усети  :-D
Виж, мъжка акула с женска гупа - това е майсторлък  *THUMBS UP*
Досега не ми се е случвало да имам подобни кръстоски, но щом хората ги правят...

novobraneca

За мен е абсолютно невъзможно ,просто в България щеше да е пълно с такива кръстоски на живородки ако ставаше по нормалния начин  :-)

diso

Не само е възможно, но е и реалност. Разбира се не всички комбинации между живородки са възможни, предвид гените и поведението им.
Най-разпространена е тази между хелер и плата. Вкарва нови гени в селекцията на двата много близки вида. Най-слабо вероятна ми се струва тази между хелер и молинезия.

Nikiengi

Цитат на: diso - 22.02.2012 06:33
Не само е възможно, но е и реалност. Разбира се не всички комбинации между живородки са възможни, предвид гените и поведението им.
Най-разпространена е тази между хелер и плата. Вкарва нови гени в селекцията на двата много близки вида. Най-слабо вероятна ми се струва тази между хелер и молинезия.

Колега, тези за които говориш са от един вид, род и т.н. и комбинацията им по-скоро разваля вида на хелера и не води до нищо хубаво, а колегата над теб е имал много по-общ поглед за кръстосване между живородки от различни видове, което е почти винаги изключение, като разбира се не говорим за генно инжинерство!  :-)

Desidy

Цитат на: diso - 22.02.2012 06:33
Не само е възможно, но е и реалност. Разбира се не всички комбинации между живородки са възможни, предвид гените и поведението им.
Най-разпространена е тази между хелер и плата. Вкарва нови гени в селекцията на двата много близки вида. Най-слабо вероятна ми се струва тази между хелер и молинезия.
Добре де ще видим ли най-после снимка на кръстоска между мъжки хелер и женска гупа?
12л Бета
30л Раци джуджета и ред чери

Nikiengi

Цитат на: Desidy - 22.02.2012 09:40
Добре де ще видим ли най-после снимка на кръстоска между мъжки хелер и женска гупа?

He!  :-)

tomatomov197

    Точно между хелер и гупа не съм виждал .  Мисля , че почти винаги в кръстоските са замесени молинезии и велифери .  Виждал съм между гупа и молинезия и между плата и хелер кръстоски .  Чувал съм и за по-странни кръстоски , или по-скоро съм чел , но така или иначе от кръстоските се получават много изродени поколения , пък и те самите не могат да се размножават .  Общо взето няма смисъл да се правят такива експерименти .  Има и сред бозайниците много кръстоски , всички вероятно сме виждали между кон и магаре , но има и между кон и зебра  =-O  или между лъв и тигър и т.н.   В природата стават много странни неща и дори да не сме ги виждали лично , не значи че ги няма . Да не ги отричаме толкова категорично поне  ;-)
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

Desidy

Цитат на: Nikiengi - 22.02.2012 09:43
He!  :-)
Директен отговор без заобикалки /не, че съм очаквала друг/.
12л Бета
30л Раци джуджета и ред чери

Harry1976

По темата не е писано доста отдавна, но явно буди интерес и днес у съфорумците от добре разбираемо чисто човешко любопитство.
Теоритично са възможни кръстоски между еднаквите родове. Спирайки се на основните видове живородки у нас (ще изключа някои, като например дермогенисите, за които нямам достатъчно или ми липсва информация на настоящия етап), на ТЕОРИЯ са възможни ВЪТРЕРОДОВИ кръстоски във всякакви посоки между представители на род Poecilia и тези на род Xiphophorus. Към първия род спадат гамбузия, ендлер, гупи и молинезията във всичките й цветове и разновидности (балонна, сферична, лирова, обикновена, далматинец, велифера, латипина). Към втория род спадат хелер, плата и вариатус. Една от причините за липсата на повече информация по въпроса според мен се крие в отглеждането на рибите. У нас рядко биват разделяни мъжките от женските екземпляри, поради което почти няма "девствени" полово зрели женски живородки. Тоест, веднъж заплодени, те могат да раждат няколко пъти от един или дори повече мъжки. Това като кратко отклонение. По същество.
Аз лично в момента имам поколение от мъжка плата и женски хелер. Виждал съм снимки на Владо тук, в този сайт - кръстоска между плата мики-маус и вариатус. Имам 2 снимки на почти "розова" молинезия. Доколкото ми е известно, е поколение между мъжки червен хелер и женска молинезия (черна или може би далматинец). Ще се върна на кръстоската между два различни рода, а именно хелер и молинезия. Как се е получила бременност и  въобще живо поколение в резултат крос на два различни рода по естествен път не мога да си обясня. Разполагах с информацията от провелия експеримента, че се получават доста голям процент "изроди" (с двоен брой перки, изкривявания и други дефекти), но също така и жизнени и напълно способни да се размножават екземпляри. В резултат на двугодишни опити за кросове между плати и хелери съм склонен да заключа няколко неща. На първо място, не се получава с всички разновидности. На второ място, по-често се получава поколение от мъжка плата и женски хелер, отколкото между мъжки хелер и женска плата. Колкото до моя крос (мъжка плата и женски хелер). За съжаление още не мога да кажа дали поколението, което имам, е способно да се размножава. Друго, което мога да предположа е, че явно поколението наследява "агресията" на кой да е от двамата си родители. Моите платохелери са доста агресивни и се пердашат здраво едни други още от шестседмична възраст. Тук е моментът да отбележа, че не съществува проблем с пренаселеност! Наблюдава се нещо, подобно на "териториално разпределение" на аквариума. Друго любопитно в тази връзка. Исках да разбера мъжките от това поколение какви физически белези ще проявят - шип (от хелер) или липса на такъв (от плата). Тук е мястото да споделя, че смъртността на малките от поколението по моите наблюдения е по-висока от нормалната и е около 50%. Другият любопитен факт е, че по една или друга причина, сред оцелелите платохелери няма нито един мъжки. Последното не ми дава възможност да проверя проявата на кой физически белег ще се осъществи при мъжки от поколението (шип, като при хелер, или липса на такъв, като при плата).
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Caxapa

Добре написано и обяснено но все пак става въпрос за кръстоска м/у Хелер и Гупи. Та такава кръстоска не съм виждал и чувал дори по лаболаториите с право да подават публична информация на опитите си.

Harry1976

Случайността ми поднася възможност да опитам въпросната кръстоска... Какви ли мъжки гупи ще са най-подходящи? Имам два девствени женски "зелени" хелера, които са почти готови за мъжки. Приличат много на ендлери, защото още не са добре оцветени. Какво смятате, да опитам ли и с какви мъжки?
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

oncho99

Попаднах на този клип днес.Човека твърди че е кръстосал женско гупи с мъжка балонна молинезийка. *JOKINGLY*
За мен лично опити с подобни хибридизации не са ми били никога интересни, но пък всеки си има нещо дето го човърка повече от другите. :-D

Harry1976

Страхотни са... А какво ще кажете за тези? Има много красиви екземпляри, особено онзи в синьо, който се появява след 2 мин и 44 сек....

Внимание заслужават и тези тук

Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

germanteam

Не знам доколко е възможно, но е при мен се случи така, че събрах един мъжки хелер и две женски с една подрастваща мъжка гупа, която не спира да гони женските. Рибката вече е оформена като мъжкар, гоноподиума е наред и мисля, че нещата са се случили... Сега чакам само да родят двете женски.

Harry1976

Това е доста любопитно. А дали си сигурен, че женските са бременни от мъжката гупи, а не от мъжкия ти или друг хелер? Очакваме да ни държиш в течение.  ;-)
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Similar topics (5)

56547

Публикации: 0
Прегледи: 1712

58716

Публикации: 3
Прегледи: 2593

58480

Публикации: 6
Прегледи: 2290

58883

Публикации: 3
Прегледи: 3443

55636

Публикации: 8
Прегледи: 6476