• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 13:27

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Генетика и чисти линии гупи

Започната от fridolina, 19.11.2005 16:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Асен Евгениев

А според мен проблема е в това, дали ще може да се извади поколение, защото
въобще не е сигурно. Ако се провали развъждането, цялата операция по закупуването и
транспортирането си губи смисъла. Гупите не се славят с дълъг живот.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

wwladoo

Цитат на: akapulko - 25.06.2010 21:31
А според мен проблема е в това, дали ще може да се извади поколение, защото
въобще не е сигурно. Ако се провали развъждането, цялата операция по закупуването и
транспортирането си губи смисъла. Гупите не се славят с дълъг живот.
Колегата е прав и за развъждането,и освен дългият живот и в много от случаите и адаптацията е проблемна,към нашите условия!!Във всичко има и известна доза късмет и доста риск-не толкова до парите колкото до разочерованието после!!!Имало е случаи да пътуват гупи по една седмица и да оцелеят!!!Успех.
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

chepik

Мойте пътуваха 9 дни, а тествах с една, искара 11 но беше болна така, че си мисля, че може и повече да изкара.

А относно подържането на линиите не мисля, че проблема е липсата на свежа кръв а липсата на каквато и да е, липсата на линии и селекционери в българия.

Повечето линии се получават от кросове така, че не е необходимо толкова свежа кръв, колкото разнообразие на линии гупи и селекционери
който познават линиите си, тоест какви гени носат как ги предават и т.н. ако има разнообразни линии при правилния крос подръжката на дадена линия не е трудно  последните липсват в България.

Разбира се всичко това е Свежа кръв но предполгам Владо като кажеш свежа кръв повечето колеги си мислят за рибки от една и съща линия.
Според мен трябва да се казва не липса на Свежа кръв, а липса на селекционери в България.

Аз поне до сега не намерих никой които да селекционира гупи в България.Тайно се надявах, че ти ще го направиш но като гледам се захвана с
бизнес и за селекция не остава време :)
АЗ ще се опитам дано не ми писне и да се откажа щото не е лесно, но немога да кажа, че съм селекционер понеже съм още в началото, а истинските резултати от дадена селкеция са налице едва след 1-2 години, че дори и повече.

П.С. КЪМ админите във форума оправте карето за писането или поне го направете по-голямо не си виждам последния ред като пиша.

dok70

Цвети, много се радвам на ентусиазма ти, ама точно с тези ...  *STOP*
Опитай с нещо по -евтинко преди да почнеш да трошиш по-големи суми.
Повярвай, минал съм по този път!
@}->--
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

wwladoo

28.06.2010 01:37 #49 Last Edit: 28.06.2010 05:13 by wwladoo
Цитат на: dok70 - 27.06.2010 21:53
Цвети, много се радвам на ентусиазма ти, ама точно с тези ...  *STOP*
Опитай с нещо по -евтинко преди да почнеш да трошиш по-големи суми.
Повярвай, минал съм по този път!
@}->--
Аз също-не искам да споменавам суми- *CRAZY*-някой ще си помисли нещо друго за мен,доста повече от Док и той го знае-опитвал се е за ме спре на моменти!!!! ;-)
: 28.06.2010г 01:01ч
Цитат на: chepik - 26.06.2010 11:24
Мойте пътуваха 9 дни, а тествах с една, искара 11 но беше болна така, че си мисля, че може и повече да изкара.

А относно подържането на линиите не мисля, че проблема е липсата на свежа кръв а липсата на каквато и да е, липсата на линии и селекционери в българия.

Повечето линии се получават от кросове така, че не е необходимо толкова свежа кръв, колкото разнообразие на линии гупи и селекционери
който познават линиите си, тоест какви гени носат как ги предават и т.н. ако има разнообразни линии при правилния крос подръжката на дадена линия не е трудно  последните липсват в България.

Разбира се всичко това е Свежа кръв но предполгам Владо като кажеш свежа кръв повечето колеги си мислят за рибки от една и съща линия.
Според мен трябва да се казва не липса на Свежа кръв, а липса на селекционери в България.

Аз поне до сега не намерих никой които да селекционира гупи в България.Тайно се надявах, че ти ще го направиш но като гледам се захвана с
бизнес и за селекция не остава време :)
АЗ ще се опитам дано не ми писне и да се откажа щото не е лесно, но немога да кажа, че съм селекционер понеже съм още в началото, а истинските резултати от дадена селкеция са налице едва след 1-2 години, че дори и повече.

П.С. КЪМ админите във форума оправте карето за писането или поне го направете по-голямо не си виждам последния ред като пиша.
Какво имаш в предвид моето ситуациата ме принуди-бизнес  ти си имаш такъв т. е. работа,  а аз останах без такава  и съчетах двете в едно което е прекрасно , при мен вървят ръка за ръка  винаги двете бизнес и хоби което на сегашният етап ме удовлетворява -дай боже да остане време,след известно време да работя за кеф и удоволствие като теб и само да се радвам на постигнатото-все пак аз работя и да се издържам!!! ;-) :-)И си мисля ,че рано или късно ще стане,руснаците са казали поживем увидем!!! :-)Да не казвам голяма дума ще си говорим след 1- 2 год.  ;-) :-)   Колкото, под израза,, липса на свежа кръв,, съм имал впредвид точно гупи от една и съща линия но без родови връзки,ти се мъчиш да ме убедиш , че можеш да прескочиш едно стъпало в обучението си за селектираш и направо да скочиш да създаваш нови линии  чрез кросчета ,без да си се научил да подържаш такива чисти ( защото аз не съм видял нещо такова при теб,да подържаш такава  ) --грешиш и то много,по твоята теория аз трябва да съм създал до сега  поне 5 линии -нови,да аз ги имам в чист вид и ги подържам  , а това не е така!!Ти си правиш едни експериментчета,според мен--проба,проба едно две три-като четеш инфо от нета,през тия експерименти съм минал отдавна-не можеш мен да ме убедиш!Моето мнение е не прескачай стъпалата в селекцияга ще видиш след време,че съм бил прав,но дали ще си го признаеш !!!!!  ;-) :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

Desmoria

Цитат на: dok70 - 27.06.2010 21:53
Цвети, много се радвам на ентусиазма ти, ама точно с тези ...  *STOP*
Опитай с нещо по -евтинко преди да почнеш да трошиш по-големи суми.
Повярвай, минал съм по този път!
@}->--

Знам, че това са много пари и може би ще идат на вятъра. За сега просто поддържам контакт с продавача. Единственото, което ме спира са евентуалните проблеми с вноса и вероятно неуспешната климатизация. Иначе, следя нещата и виждам, че постепенно им падат цените, та се чудя дали просто за експеримент да не си поръчам някои други евтини гупи и да видя дали ще се получи вноса. Също така, упорито не се отказвам от завъждането на чисто жълти гупи. :) Не претендирам да ставам селекционер и да вадя нови линии, но съм се заинатила за това и няма пускане.  :-[  Толкова съм се заинатила, че в момента имам една отделена гупа в 20л аквариум единствено за нея, само и само да не се омеша с другите 2.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

chepik

 *offtopic

Владо както винаги си ме рабрал на криво ма то май всиячки така ги рабираш.
Нищо лошо към бизнеса ти, евала и нека да ти върви все по-  добре,даже се радвам, че има такива като теб.Просто исках да кажа, че от работа не оства време за хоби, а пък и са в тая криза има време само за работа. А като те гледам как си се развихрил скоро и на теб няма ти остава време за хоби.

А относно Селекцията моляте недей да наричаш Селекция размножаването, бях го казал и в някой друг пост, тва да имаш 4 различни родителя от една линия и да ги оставиш да се множат, не е селекция тва си е чисто и просто размножаване или подържане на линия в което няма нищо итригуващо за мен, като дете се радвах когато гупата ми раждаше. Та си мисля, че изобщо не съм прескочил тва стапало за което говориш.Всъщност изобщо не изкачвам стъпала, а просто си уплатнявам малкото свободно време.Не съм селекционер и можеби нокога няма да стана понеже моят пък бизнес няма нищо общо с хобито ми и почти не оства време за хоби.

Да извинява колежката, че и оспамих темата но си помислих, че трябва да ти отговоря. И за да не продалжаваме със спама вече на лични.

wwladoo

 *spam *offtopic-колежката написа,че темата позволява коментар--ти също много криво си ме разбрал,прочети хубаво поста ми,точно това ти писах,че не ми остава време за проби!!!Аз и сега си лягам в 3-4ч. и сутрин не мога да отлепя!!Добре няма да споря---само ще ти кажа едно отиди и кажи,на някой гупист,че подържането на дадена линия е ей така ,,размножаване,, и си ги пуснал да се множат просто ей така както ти си написал -и подценяваш труда--и опита и ще ти се изсмее в очите!!!Нищо лично- :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

Desmoria

Скъпи колеги, от тук нататък ви моля да се придържате към темата. Ето малко ъпдейт от продавача на въпросните гупи.

"Dear Tsveti,

Please do not worry about the customs.
The box is notified as souvenir. Please confident cause I send fish to Europe regularly.
The shipping takes 3 business day. I send fish on Monday and you will receive fish within Wednesday."

Очаквам вашите коментари по въпроса.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

suntsu69

Ако имаш мерак и пари - меткай се. Кеф цена няма.

Desmoria

Определено нещата са задвижени. :)
: 30.06.2010г 15:03ч
А тук http://www.bioflux.com.ro/docs/2009.2.137-145.pdf човека си е описал труда.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

ogogogo

Много харесвам Гупите,но без да ми се сърди никой,тази линия е меко казано
отвратителна.
Това да си купуваш риби само защото са редки все още,е много тъпо. :-!
И най-дългия път започва с една крачка!
http://i629.photobucket.com/albums/uu14/ogogogo_photo/1-11.jpg

Desmoria

ogogogo искам да ти кажа, че от момента в който видях тези рибки просто останах без думи. Такова силно впечатление ми е правила само една риба до сега, сладководното гоби. Не ме интересува дали тази гупа е масово явление или единични бройки, просто толкова много ми хареса, че определено искам да си имам такива рибоци. Естествено има един милион рискове за вноса на този рибок, но ако не опитам няма как да знам, дали въобще е щяло да се получи да ги завъдя. Както се казва риск печели, риск губи. Мога само да се надявам да съм от първите и тези рибоци да пристигнат живи и здрави при мен.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

ogogogo

Желая ти успех.
Това че не ги харесвам е без значение! :-)
И най-дългия път започва с една крачка!
http://i629.photobucket.com/albums/uu14/ogogogo_photo/1-11.jpg

freza

 здравейте !!!
тези гупи са тройно рецесивни ФИЛИП ШАДЪК ги е извадил след много опити и лабораторни изследвания ние в БЪЛГАРИЯ още си нямаме понятия от този труд-това е сложна работа-микроскопи;учене ;изследвания;опити-те се правят в продължение на дълъг период от време
така че ако си ги купите тези риби риска си е ваш-просто ще се полюбувате известен период от време и това е- за това иска много учене някой хора са учили -следвали точно това и на тях може би им е лесно но на останалите се съмнявам-за това трябва учение и после вече да се поеме риска да се закупят рибки но задължително 2 трио- да се разделят по линий-да има голями грижи и резултатите ще дойдат сами-  за сега чао
ЗАНИМАВАМ СЕ С ЖИВОРОДНИ РИБИ 20 години
имам награди от 2 изложби ,мисля ,че ще бъда полезен на форума-за контакти пишете на
e-mail-freza@abv.bg- 0887581153

Similar topics (5)

50269

Започната от invisible


Публикации: 2
Прегледи: 2341

30410

Започната от reaskol


Публикации: 14
Прегледи: 12888

58396

Публикации: 4
Прегледи: 2481

19914

Публикации: 300
Прегледи: 157632

10599

Публикации: 5
Прегледи: 5564