• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 22:05

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Гамбузия - останала ли е някъде още в нашите водоеми!!!!

Започната от wwladoo, 29.06.2009 02:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

wwladoo

Gamlusia   affinis---  една  роднина  на  гупата  позната  още  като  комарна  живородка--която  унищожава  ларвите  на  комарите  от  водните  басейни.Произхожда  от Флорида  -но  като  биологично  средство  за  борба  против  комарите  е  аклиматизирана    в  много  страни.Женската  достига  дължина  до  6см  и  е  по  голяма  от  мъжкия.Окраската  на  гърба  е  сивозелена  --страните  са  по  светли  --а  коремчето  е  сребристо  бяло.Гръбната  и  аналната  перки  са  осеяни  с  с  малки  точици.Мъжките  са  със  синкав  оттенък  върху  страните  --напречна  черна   препаска  върху   очите  и  гоноподий  --както  при  гупите  и  още  доста  живородки  като  помисли  човек   при  всички---с  които  оплождат  женските!Броят   на  комарните  ларви  които  консумира  тази  рибка  е  доста  голям.С  това  се  обяснява  и  нейното  присъсвие  на  всеки  континент  с  по  умерен  климат  --където  лесно  се  аклиматизира!Живее  в  силно  прогрети  ---обрасли  с  растителност  топли  води.Женската  ражда  от  15  до   40  малки.В  България  беше  разпространена  в  Южна  България   през  комунистическо  време  по  спец.  програма  за  борба  с  комарите!!!Някой   ако  е  запознат   дали  някъде  се  среща  все  още  в  диво  състояние  в  България  --може  да  сподели  името  на  водоема    в   темата!!!Аз  лично  в   моя  стаж  като  акварист  съм  кръстосвал  женска  гамбузия  с  мъжка  гупа    и  съм  ги  ползвал  навремето  при  селекцията  ми  на  гупи---почти  безцветни  са  --могат  да  се  ползват  за  фенотип!!Някой  ако  е  правил  обратното  женска  гупа  с  мъжка  гамбузия   --кръстоска  ако  иска  може  да  сподели  опита  си в  темата --аз  лично  този  вариант  не  съм  го  пробвал--просто  обратния  ми  вършеше  работа  !!!Успех  колеги  и   *DRINK*
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

bigbeer

На язовир "Пясъчник" съм виждал подобни на описанието рибета, много приличащи на гупи. Комарите обаче пак не ни простиха.

botan

О много хубав въпрос! На всякъде чета, че то гамбузии имало много, били навсякъде, а до сега никъде не съм намирал. :-(

minoga

Където съм ходил,най-много съм виждал в пазарджишко,гьоловете около Звъничево.Пролетта намаляваха и до лятото бяха милиони.Обаче опитите да ги гледам с други риби бяха печални,нагризваха им перките много дълбоко и ги убиваха.А иначе в пловдивско не са редки.

NO CARRIER

Потвърждавам. При нас винаги е имало гамбузии, дори в Канала. Като ме сетихте, ще се разходя "тия дни" да погледна. Поне ми е близо. ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

hanko

рибки има на вая , навсякаде има около бургас само на мандрата не съм виждал

wwladoo

Цитат на: hanko - 29.06.2009 11:05
рибки има на вая , навсякаде има около бургас само на мандрата не съм виждал
Къде  на   Вая ---става  въпрос  за  езерото  Вая   покрай  Бургас   за  незапознатите---  бе  колега   нещо  да  не  ги  бъркаш   с  други   рибета  !!!Нещо  ме  стягаш ----ходил  съм  за  риба  много  пъти  а  пък   не  съм   засичал!!!!!Можеш  да  ме  убедиш   с  хванат  жив  екземпляр!! *dontknow*
: 29.06.2009г 13:01ч
Цитат на: minoga - 29.06.2009 08:10
Където съм ходил,най-много съм виждал в пазарджишко,гьоловете около Звъничево.Пролетта намаляваха и до лятото бяха милиони.Обаче опитите да ги гледам с други риби бяха печални,нагризваха им перките много дълбоко и ги убиваха.А иначе в пловдивско не са редки.
Колегата  е  прав  доста  са  диви  и  иска  доста  време  за  привиквания  към  аквариумни  условия  --за  гризането  на  опашките  също  е  прав!!!!
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

hanko

eми може и да ги бъркам ама е живоротка със сигорност която е като гупа следвъщия път като ходя някаде ще се опитам да хвана ,но няма да е от ВАЯ там мизерията е голяма

wwladoo

Точно  това  имам  впредвид  че  в  тая  мръсотия  която  е  в  момента  във  Вая   просто  е  абсурд  да  има  гамбузия!!!
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

ico

Има много и по каналите около р.Марица в граничната зона около Свиленград. Като малък съм гледал в малък аквариум само гамбузии, с много растения и без филтър. Доста издръжливи рибки бяха. Ловяха се лесно, като се вадиха бързо тревите от водата покрай брега. В коренищата имаше много рибки, повечето бяха гамбузии.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

vancho

преди 1 седмица си купих 60 гамбузи за 3 лв и сега плуват в грдинското езерце на село.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fstore.picbg.net%2Fpubpic%2F0D%2FA6%2F217a39d745860da6.jpg&hash=5fe066531989cb1b9795f8b72dfcc2e62814c0f0

Деян


wwladoo

Цитат на: vancho - 29.06.2009 21:21
преди 1 седмица си купих 60 гамбузи за 3 лв и сега плуват в грдинското езерце на село.
Няма  да  се  учудя!!!! ;-)Колега    ако  ми  купиш   30  бр.   ----м.    и   ж.    и  ми    ги  пратиш  с  куриер  ще  ти  бъда   благодарен!!! :-) *DRINK*
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

torsade

ЦитатНа всякъде чета, че то гамбузии имало много, били навсякъде, а до сега никъде не съм намирал.
Ботане, иди на плажа на Панчарево или провери в езерцата в Южния парк. Там има със сигурност.
Охлювът не ни е враг!

vancho

еми аз ги изкупих , като заредят пак ще си купя и за мен . досега по куриер ниога нищо не съм пращал , но в шише съм сигурен че ще стане - Ако те урежда след повечко време ще ти пратя ( в дните между 6-70 юли ще съм в си в Пазарджик и тогава ще мога да пратя в едно шише . Ако ти трябват за аквариум по-добре си провери в магазините за стръв и си избери ти , Иначе откакто ги наблюдавам те определено се крият нерпекъснато из камъни и под тях , вечер ядат .
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fstore.picbg.net%2Fpubpic%2F0D%2FA6%2F217a39d745860da6.jpg&hash=5fe066531989cb1b9795f8b72dfcc2e62814c0f0

wwladoo

Благодаря  ти   ако  не  намеря  ще  ти  драсна  едно  ЛС!!!! :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

chepik

Преди гпдини езерото в кв Дружба в София беше пълно и доколкото знам първо са завъдени в езерата около Бургас.

wwladoo

Зная  за  това  че  навремето  имаше  около  Бургас  ама  скоро  не  съм  виждал!!!!Току  що  четох  една  стара  тема  от  форума от   2005г.   в  която  се  говореше  и  за  гамбузия  --споделяше  се  че  по  принцип  действително  е  възможно  кръстоската с  гупа  понеже  са  с  еднакъв  брой  хромозоми  в  яйцеклетката  --моите   успешни  опити  са  само  два за   2  г.  опити  --имаше  доста  неуспехи  и   жертви  от  гупите---- и  то  от   поколение  гамбузия   родена  в  аквариум  и   отраснала  в  домашни  условия  т.  е.  адаптирана  към  живота  в  аквариум  не  директно  с  дива.Та   в  тази  старата  тема  се  споделяше   че  колега  е  чел  в  някакъв   новозеландски  форум  колега  е  успял  да  кръстоса  женска  гупа   с  мъжка  гамбузия   и  се  получили  страхотни  цветове  на  мъжките!!!Не   претендирам  за  достоверност  на това  просто  прочетох..Аз  обаче   пак  съм  решил  да  ги  мъча  с  кръстоска  този  път  ще  пробвам  и  обратното  което  не  съм  пробвал  ж.-гупа  и   м.  гамбузия!!!Успех  и   *DRINK*
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

Тони

wwladoo обиколи ловно рибараските магазини. Доста често има гамбузии в аквариумите за стръв. Поне в София. Иначе по морето ги има на всякъде. Поне до преди две години (от тогава не съм ходил) ги имаше във всички реки и гьолчета. По това време на годината са в плитките заливчета обрасли с растителност. С кепче за скариди можеш да си наловиш колкото ти трябват.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg293.imageshack.us%2Fimg293%2F4525%2Fdsc01245editedzg1.jpg&hash=2c575e6a505c8a44fc649f5cdac35d60b1303f00Тука ред нема, ама требва да се спазва!

wwladoo

Благодаря   колега  ---последно  преди  2-3   години   на  Дяволска   река   на  Приморско  бях  виждал!!!!
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

Стамен

Малко да съживя темата.
Ето къде последно тази година видях гамбузии:

Този змия също ги видя:

Малко е тъмна водата, но се виждат ясно все пак:


amrasel


Giorgio_Armano

Край Варненското езеро също се намират.
Има локви пълни с тях
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

Стамен


wwladoo

Бяха поизчезнали но в района на Бургас популацията по разни езера се е увеличила пак---на езерота Вая гъмжи от тях пък и другаде,аз лично от две години отглеждам в аквариум при мен и съм успявал на няколко пъти да кръстосвам с гупи--трудно е но не и невъзможно---обикновенно на макс. размер са диви и женските гамбузии късат опашките на мъжките гупи и ги убиват,но отрастнали от малки заедно и когато е дива мъжката гупа с не дотам воална и опъстрена опашка става--ползвал съм ги за опресняване на кръв при гупи(Кръстоска с гупа Дабъл суорд и Гупа суорд) :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

amazingxstar

Гамбузия има в с. Първенец на язовира област Пловдивска ,има доста преди все си ловях .

sailender

Аз се чудя дали ще стант за добра храна на големи черни ножове :)

Nikiengi

Цитат на: sailender - 27.07.2012 11:30
Аз се чудя дали ще стант за добра храна на големи черни ножове :)

Предполагам, че ножовете няма да имат проблем, но рискуваш да си заразиш аквариума с някоя болест, най-вече червенка!  :-)

elderonth

С червенка трудно ще заразиш аквариума с оглед на това ,че тази болест се появява при много ниско кислородно съдържание на водата и лоша хигиена,но определено можеш да си докараш паразити :-) :-) :-) :-)

S_mo

В езеро дружба в София има ли? актуална информация

wwladoo

Цитат на: elderonth - 27.07.2012 15:27
С червенка трудно ще заразиш аквариума с оглед на това ,че тази болест се появява при много ниско кислородно съдържание на водата и лоша хигиена,но определено можеш да си докараш паразити :-) :-) :-) :-)
He знам,гледал съм ги с гупи доста пъти и съм кръстосвал но паразити не съм си вкарвал до сега,верно били са по месец,два в карантинен аквариум преди да ги събера!!!Иначе издържат на невероятни условия,без опресняване на вода изобщо по 5 месеца и нагоре са живели и не са боледували.. ;-) *CRAZY*
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

Sandro

Относно гамбузия около Пазарджик наистина се срещат , често.
Наскоро не съм ходил по водоемите и не мога да кажа за сега , но преди години обикалях из каналите реките за риба и постоянно се срещаха.

Цитат на: wwladoo - 30.08.2012 02:18
He знам,гледал съм ги с гупи доста пъти и съм кръстосвал но паразити не съм си вкарвал до сега,верно били са по месец,два в карантинен аквариум преди да ги събера!!!Иначе издържат на невероятни условия,без опресняване на вода изобщо по 5 месеца и нагоре са живели и не са боледували.. ;-) *CRAZY*

Сподели какво излезе след кръстосването с губи , интересно ми е :)?

aquario

и аз имам общ аквариум с гупи и гамбузии 20 на 20 бр.ама нещо усещам напрежение и няма малки *dontknow*

ludiqdoctor

Напрежението къде е? В аквариума или у теб?
От всяко дърво да направим свирка, от всеки буркан - аквариум. И после...?

wwladoo

Цитат на: aquario - 17.10.2012 15:54
и аз имам общ аквариум с гупи и гамбузии 20 на 20 бр.ама нещо усещам напрежение и няма малки *dontknow*
Не става така,ако ги пуснеш големи гамбузиите(диво уловени) и  ако мъжките гупи са със цветни много шарени опашки и ще им разкажат игрите,ще им накъсат опашките и ще ги убият.Играл съм си първо да извадя поколение гамбузии в аквариумни условия и заедно да израстнат с новородени гупи и то от определени линии(дива гупа,гупа суорд или дабъл суорд) :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

qnislav1

За мен тези рибки не са красиви и заемат излищно място в аквариума! Имах такива,набавих си ги от водоема под Аспарухов мост Варна.

Димитър 744

При нас има много в едно поле на пречисттвателната станция където водата се връща в реката от там си ловя за стръв

Caxapa

Цитат на: qnislav1 - 26.12.2013 20:05
За мен тези рибки не са красиви и заемат излищно място в аквариума! Имах такива,набавих си ги от водоема под Аспарухов мост Варна.
То и певачките си бяха едни никакви но на основата като положиха нова фасада и станаха красиви. Та същото и с с тези риби донякъде. Тези които се занимават със селекции знаят...

aquario


qnikol

Здравейте,имам чувството ,че някой колеги бъркат Pseudorasbora parva с Gambusia (надявам се да греша),ходя за риба и никога не съм срещал Gambusia да се продава за стръв,нито така съм я срещал по водоемите около Пловдив.

Caxapa

Аз също не съм виждал да се продава  за стръв Гамбузия но това на значи, че липсва тази риба от водоемите.

dimitariv_iv

Здравейте, пролетта ходих на Рупите, в топлите извори в двора на баба Ванга е пълно със гамбузия, взех си няколко за езерото. Супер дива и агресивна рибка!
Мусомища, гр.Гоце Делчев

qnikol

Цитат на: Caxapa - 11.09.2014 07:36
Аз също не съм виждал да се продава  за стръв Гамбузия но това на значи, че липсва тази риба от водоемите.
Не съм казвал ,че тази рибка я няма по водоемите,обръщам внимание на това ,че има колеги които явно  бъркат двата вида които съм споменал.Аз съм от Пловдив и масово по всички водоеми Pseudorasbora prava се нарича гамбузия ,което е напълно погрешно.

Caxapa

Спора е излишен в случая. Никой не те обвинява в нещо но от поста ти разбрах, че не си срещал тази рибка по водоемите. Това, че се среща по водоемите в България не означава да е пълно или да има присъствие на тази рибка във всяка локва и поток.
Цитат на: qnikol - 11.09.2014 01:46
Здравейте,имам чувството ,че някой колеги бъркат Pseudorasbora parva с Gambusia (надявам се да греша),ходя за риба и никога не съм срещал Gambusia да се продава за стръв,нито така съм я срещал по водоемите около Пловдив.
А инак, можеш да просветлиш тези които бъркат двете рибки и да не правят такива грешки. Тук във форума се съмнявам някой колега да бърка двете рибки но все пак.

niki_o

Колеги,с тази тема ме убихте.Никога не съм знаел ,че в Българските водоеми има живородка и е толкова достъпна в див вид.Вчера открих темата и до днес доста почетох.
Тази тема ми даде отговор на един въпрос които ме мъчеше от около две години,а именно (Как аджеба гупите ми отцеляваха като бях дете в безумни условия,а сега беше нужно създаване на почти условия за дискуси и пак да имам загуби).
Ако следващата част от поста модернаторите сметнат за излишна няма да се сърдя за изтриването му.
Пре 1986г. започнах със хобито като колежка на майка ми ми донесе 11 бр. рибки в компотен буркан.След постоянни смени на водата от чешмата и дори измиването на рибките на струята отцеляха не повече от 3 за 3-4 месеца.Тогава се сдобих с огромния за мене тогава 20 литров аквариум.Растения,отопление или филтрация нямах .Смяна на водата директно от чешмата ,но веднъж годишно и то с основно измиване на грунда.Това за условията,сега за рибките.В началото мъжкия  беше шарен основно оранжаво(Красавец),женските безцветни само с няколко точки на опашките(описвам ги защото следващите 20 години рибите ми основно са от тези 3).Купувал съм и други риби през годините,ноникоя не отцеляваше в моите условия.Зимно време съм намирал аквариума с температура 4 градуса като се приберем от село,а гупите си щъкат.За кратко време след закупуването на аквариума моите се развъдиха,раздавал съм,изхвърлял съм и пак винаги са билипоне 50 до 200....1998г. станах студент и рибките ги гледаше баща ми ,то едно гледане...но поне означаваше никакво купуване на нови риби и тогава още след първото му прибиране...след около година рибките се бяха променили.Мъжките все по-слабо оцветени основно зелено тяло на точки и опашки като на ендлер-само две зелени черти отстрани и няколко точки.Повече свежа кръв неможах да вкарам-всяка друга риба за няколко часа биваше с изядена опашка.Рибките бяха много агресивни особенно женските,а аз разбира се се опитвах да добавям мъжки с големи опашки...сеч.2005 год.вече с дом и семеиство си взех аквариума все още със потмци от тези риби,направих 100 литров и поисках да пусна и други породи,но агресията си личеше дори и срещу барбус тетразона.след не повече от година направих грешката да ги ликвидирам напълно.Повече гупи не бях гледал до преместването ми в Германия преди две години.И тогава започнаха въпросите ама защо с филтация нагревател разтения и азотен цикъл пак боледуват и защо моите не са боледували и как издържаха на студ.
След всичкото четене и разглеждане на снимки през последните два дена мога да кажа маи че аз гупи не съм гледал а поскоро хибрид с гамбузия-или още първите са били хибрид или веднага след вземането на аквариума съм вкарал или хибрид или направо гамбузия .В последната си фаза женските ми си бяха точно копие на снимките на женските гамбузии ,а мъжките подозрително приличаха,но с малко зелено или синъо.Може би заради инбридинга в последните години все повече се са се връщали към първообраза си и явно гена на гамбузията е по-силен от този на гупата или просто само с този ген са издържали безумните условия в които съм ги карал да живеят.
Сега страшно много съжелявам за прекъсването на тази линия рибки и ако си доида в БГ ще направя всичко възможно да си хвана гамбузии и да си ги донеса в Германия .Една кръстоска с ендлер би изглеждала страхотно.
Ще следя с интерес темата за местонахождението на популации от тази рибка.

wwladoo

Цитат на: qnikol - 11.09.2014 01:46
Здравейте,имам чувството ,че някой колеги бъркат Pseudorasbora parva с Gambusia (надявам се да греша),ходя за риба и никога не съм срещал Gambusia да се продава за стръв,нито така съм я срещал по водоемите около Пловдив.
Аз също не съм срещал в Бургас да се продава гамбузия за стръв по ловно-рибарските магазини,но в Бургас в езерото Вая популацията и е огромна има я с хиляди\сигурен съм че я има и в други езера около Бургас,но това ми е най-близо\.Среща се обикновенно в по застояли блатни плитки води със водна растителност,където е развъдник на комари\водят я комарна живородка,т.е. привнесена е в БГ- 60 те-70-те години на миналият век, от Куба,доколкото съм чел,\може и да греша за държавата\ за биологична борба с комарите.Иначе ареала\естественното диво местообитание и е някъде там --югоизточната част на Северна Америка\.

Публикациите са слети: 13.09.2014г 15:03ч

Цитат на: qnikol - 12.09.2014 02:01
Не съм казвал ,че тази рибка я няма по водоемите,обръщам внимание на това ,че има колеги които явно  бъркат двата вида които съм споменал.Аз съм от Пловдив и масово по всички водоеми Pseudorasbora prava се нарича гамбузия ,което е напълно погрешно.
Колега това,че  някои бъркат двата вида и погрешно в Пловдивско наричат Псевдоразбора парва ,Гамбузия говори,че погрешно се е наложило това като име.Двата вида са абсолютно различни като форма на тялото и няма как да се объркат и изобщо като вид рибка\едната е живородка,визирам Гамбузията,другата псевдоразбората е хайверна\Единственното което ги сближава е това ,че и двата вида са привнесен вид в България и са плевелни видове,защото унищожават хайвера на местните видове дребни риби--с разлика,че са привнесени от различни краища на света--Разбората от Азия, а Гамбузията както споменах по горе. И даже някъде бях чел ,че е подложено на съмнение това,че внасянето на Гамбузия на времето в БГ за борба с комарите\комарните ларви,които ядат\ има толкова положителен ефект отколкото вредата от нея\един от причинителите за унищожаването на някои местни дребни видове рибки където я има\Затова малко се отклонявам от темата, но мисля тук е мястото,да апелирам,не пускайте във наши водоеми аквариумни риби от други краища на света\които не са естествен вид във наши водоеми\, и които сте отглеждали  във вашият аквариум и не искате повече да отглеждате,по-добре ги подарете,има видове които са силно адаптивни и после поразиите са огромни,просто унищожаваме нашата водна фауна.. И ето ви снимки на горните видове,да не се бъркат колегите,не само от Пловдив и района а изобщо.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs16.postimg.cc%2Fw2gy6a92t%2Fimage.jpg&hash=b3c9fc0b4240a8922859bcb53dbc14a17e2650c2


Публикациите са слети: 13.09.2014г 15:03ч


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs10.postimg.cc%2Fuv3tzvfrt%2Fimage.jpg&hash=562ae3ac4f35b0c81e728a106937bf3bd4da850e


Публикациите са слети: 13.09.2014г 15:03ч

А ето и Гамбузията
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Fjcfnhr73h%2Fimage.jpg&hash=161026ad65ef9d9d0a625c7c36c5084b8853e0d6

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs23.postimg.cc%2F86w1t5pez%2Fimage.jpg&hash=566560238f8a339be327daec5533c233186486f1

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs21.postimg.cc%2Fkj8n54lh3%2Fimage.jpg&hash=ff72a8ea07ce7d8308aad62ea4a9748b1e15901e


Публикациите са слети: 13.09.2014г 15:03ч

Мисля ,че разликата е очевадна,така че няма нужда повече от коментар.Мога да допълня,че освен Гамбузия имам и няколко бройки Псевдоразбора парва\уловени  при улова на Циклопс във бургаски водоем, те бяха много но докато се прибера и другите се бяха задушили \ В едно малко 40л. аквариумче,си ги отглеждам от 2 год.,вода почти не се сменя там, ядат всякакъв вид суха храна за акв. риби,замразена и жива,т.е. са рибки без претенции,както и междувпрочем  и Гамбузията\езерото Вая--където популацията е огромна,бургазлии знаят не се слави с особенно чиста вода,почти всички го наричат блатото, а не езерото.

Публикациите са слети: 13.09.2014г 16:04ч

Колега niki_o прочетох , много внимателно поста ти,мисля,че при теб нещата са били следните\това според твои обяснения,за окраска на женските и особенно мъжките гупи в поста ти\Ти си отглеждал някой вид диви гупи,които навремето\през комунизма и малко по-късно\ се срещаха доста по често в България отколкото сега и не бяха изобщо претенциозни към условия на отглеждане.Аз също съм отглеждал такива в един трилитров буркан без филтър даже и без камъче за въздух,това ми бяха първите рибки през далечните 69-70 год.Отплеснах се ...спомениии.Та на въпроса,женската дива гупа си прилича горе-долу на женската гамбузия,казвам горе долу за непрофесионално око, а къде ти такъв професионализъм през тия години в БГ,другите държави от бившият соц. лагер бяха далеч по напред в акваристиката\визирам бившата СССР\Русия и някои републики след разпада и като Украйна и др.,Чехословакия,ГДР\ източна Германия-за по младите колеги\Пиша така,защото материала\акв. риби\ идваше обикновенно от бившият соц. лагер и много по-малко от тъй нареченият Запад.С тази разлика,че женската гамбузия става доста по-голяма от женска дива гупа и гамбузията е в пъти по-агресивна\някои видове диви гупи,говоря диво уловени от природата,\а не F1 и F2\ също са агресивни но не чак толкова\.Другият вид женска живородка, която прилича долу горе на тях е Живородката на Ендлер--\някой я наричат мини гупа което е погрешно според мен\От едно семейство е с гупата но си е отделен вид или подвид.От кръстоската или ибридинг със гупи и ендлерки при определени условия--са създадени не малко селективни видове от двата вида---но това много по късни години.Отначало на вноса им ендлерите\дивите\ също не бяха особенно претенциозни към условия на отглеждане.Последното написах защото не си упоменал кога долу горе ,като година си отглеждал въпросните рибки,може и да са били ендлери-диви или поколение от диви.Занимавам се със селекция на гупи и ендлери от не малко години и долу горе зная кога се бяха появили първите в БГ\доста по късно\--изключвам нещо чрезвичайно.Извод твоите риби не са имали нещо общо с гамбузията, а по скоро с диви гупи или  диви ендлери...\според годината на отглеждане\-дори само заради това,че гамбузията женската голяма полово зряла е толкова агресивна и към собственният си вид,че във малък съд като буркан не става..Говоря   от опит в отглеждането и на гамбузия много по-късни години, от появяването и в БГ и разните ми опити и експерименти с трите вида рибки и ибридинг и селектиране,когато имах нужният опит според мен на средно ниво гупист без да се изхвърлям нали.Надявам се в общи линии да съм бил полезен. :-) *DRINK*
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

dimitariv_iv

Колеги, поздравявам Ви за хубават дискусия, която се получи.  *BRAVO*
Мусомища, гр.Гоце Делчев

todor_kt

Там, където съм израснал (плевенско) също се среща Pseudorasbora parva, но местното й латинско наименование е "Циганче". Тя достига размер, който позволява да се улови с въдица и както бе споменато по-горе е хайверна.
Aquael Shrimp Set 30:
Neocaridina Heteropoda var. Red Rili
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs8.postimg.org%2Fn2l7n7nf5%2F2q0owec.jpg&hash=0514b00eea16e20ef1c13ee69ef905e4d823e5c9

kpyMu

Тия Гамбузия в местност Рупите близо до храма на Ванга има стотици от тези рибета .

tochiza

Здравейте, ако пусна диви гамбузии при малки кои шаранчета 6 см, дали ще ги нахапят и убият?

dimitariv_iv

В езерото си имах гамбузии две години и коитата не ги закачаха
Мусомища, гр.Гоце Делчев

tochiza

Благодаря за отговора, аз бях пуснала десетина малки гамбузии, примерно по 1см. Сега след края на лятото са оцелели 2 и са големи около 5см. Мисля, че останалите са били изядени от шаранчетата, понеже са били много дребни. Поздрави