• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Гамбузия - останала ли е някъде още в нашите водоеми!!!!

Започната от wwladoo, 29.06.2009 02:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

wwladoo

Цитат на: elderonth - 27.07.2012 15:27
С червенка трудно ще заразиш аквариума с оглед на това ,че тази болест се появява при много ниско кислородно съдържание на водата и лоша хигиена,но определено можеш да си докараш паразити :-) :-) :-) :-)
He знам,гледал съм ги с гупи доста пъти и съм кръстосвал но паразити не съм си вкарвал до сега,верно били са по месец,два в карантинен аквариум преди да ги събера!!!Иначе издържат на невероятни условия,без опресняване на вода изобщо по 5 месеца и нагоре са живели и не са боледували.. ;-) *CRAZY*
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

Sandro

Относно гамбузия около Пазарджик наистина се срещат , често.
Наскоро не съм ходил по водоемите и не мога да кажа за сега , но преди години обикалях из каналите реките за риба и постоянно се срещаха.

Цитат на: wwladoo - 30.08.2012 02:18
He знам,гледал съм ги с гупи доста пъти и съм кръстосвал но паразити не съм си вкарвал до сега,верно били са по месец,два в карантинен аквариум преди да ги събера!!!Иначе издържат на невероятни условия,без опресняване на вода изобщо по 5 месеца и нагоре са живели и не са боледували.. ;-) *CRAZY*

Сподели какво излезе след кръстосването с губи , интересно ми е :)?

aquario

и аз имам общ аквариум с гупи и гамбузии 20 на 20 бр.ама нещо усещам напрежение и няма малки *dontknow*

ludiqdoctor

Напрежението къде е? В аквариума или у теб?
От всяко дърво да направим свирка, от всеки буркан - аквариум. И после...?

wwladoo

Цитат на: aquario - 17.10.2012 15:54
и аз имам общ аквариум с гупи и гамбузии 20 на 20 бр.ама нещо усещам напрежение и няма малки *dontknow*
Не става така,ако ги пуснеш големи гамбузиите(диво уловени) и  ако мъжките гупи са със цветни много шарени опашки и ще им разкажат игрите,ще им накъсат опашките и ще ги убият.Играл съм си първо да извадя поколение гамбузии в аквариумни условия и заедно да израстнат с новородени гупи и то от определени линии(дива гупа,гупа суорд или дабъл суорд) :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

qnislav1

За мен тези рибки не са красиви и заемат излищно място в аквариума! Имах такива,набавих си ги от водоема под Аспарухов мост Варна.

Димитър 744

При нас има много в едно поле на пречисттвателната станция където водата се връща в реката от там си ловя за стръв

Caxapa

Цитат на: qnislav1 - 26.12.2013 20:05
За мен тези рибки не са красиви и заемат излищно място в аквариума! Имах такива,набавих си ги от водоема под Аспарухов мост Варна.
То и певачките си бяха едни никакви но на основата като положиха нова фасада и станаха красиви. Та същото и с с тези риби донякъде. Тези които се занимават със селекции знаят...

aquario


qnikol

Здравейте,имам чувството ,че някой колеги бъркат Pseudorasbora parva с Gambusia (надявам се да греша),ходя за риба и никога не съм срещал Gambusia да се продава за стръв,нито така съм я срещал по водоемите около Пловдив.

Caxapa

Аз също не съм виждал да се продава  за стръв Гамбузия но това на значи, че липсва тази риба от водоемите.

dimitariv_iv

Здравейте, пролетта ходих на Рупите, в топлите извори в двора на баба Ванга е пълно със гамбузия, взех си няколко за езерото. Супер дива и агресивна рибка!
Мусомища, гр.Гоце Делчев

qnikol

Цитат на: Caxapa - 11.09.2014 07:36
Аз също не съм виждал да се продава  за стръв Гамбузия но това на значи, че липсва тази риба от водоемите.
Не съм казвал ,че тази рибка я няма по водоемите,обръщам внимание на това ,че има колеги които явно  бъркат двата вида които съм споменал.Аз съм от Пловдив и масово по всички водоеми Pseudorasbora prava се нарича гамбузия ,което е напълно погрешно.

Caxapa

Спора е излишен в случая. Никой не те обвинява в нещо но от поста ти разбрах, че не си срещал тази рибка по водоемите. Това, че се среща по водоемите в България не означава да е пълно или да има присъствие на тази рибка във всяка локва и поток.
Цитат на: qnikol - 11.09.2014 01:46
Здравейте,имам чувството ,че някой колеги бъркат Pseudorasbora parva с Gambusia (надявам се да греша),ходя за риба и никога не съм срещал Gambusia да се продава за стръв,нито така съм я срещал по водоемите около Пловдив.
А инак, можеш да просветлиш тези които бъркат двете рибки и да не правят такива грешки. Тук във форума се съмнявам някой колега да бърка двете рибки но все пак.

niki_o

Колеги,с тази тема ме убихте.Никога не съм знаел ,че в Българските водоеми има живородка и е толкова достъпна в див вид.Вчера открих темата и до днес доста почетох.
Тази тема ми даде отговор на един въпрос които ме мъчеше от около две години,а именно (Как аджеба гупите ми отцеляваха като бях дете в безумни условия,а сега беше нужно създаване на почти условия за дискуси и пак да имам загуби).
Ако следващата част от поста модернаторите сметнат за излишна няма да се сърдя за изтриването му.
Пре 1986г. започнах със хобито като колежка на майка ми ми донесе 11 бр. рибки в компотен буркан.След постоянни смени на водата от чешмата и дори измиването на рибките на струята отцеляха не повече от 3 за 3-4 месеца.Тогава се сдобих с огромния за мене тогава 20 литров аквариум.Растения,отопление или филтрация нямах .Смяна на водата директно от чешмата ,но веднъж годишно и то с основно измиване на грунда.Това за условията,сега за рибките.В началото мъжкия  беше шарен основно оранжаво(Красавец),женските безцветни само с няколко точки на опашките(описвам ги защото следващите 20 години рибите ми основно са от тези 3).Купувал съм и други риби през годините,ноникоя не отцеляваше в моите условия.Зимно време съм намирал аквариума с температура 4 градуса като се приберем от село,а гупите си щъкат.За кратко време след закупуването на аквариума моите се развъдиха,раздавал съм,изхвърлял съм и пак винаги са билипоне 50 до 200....1998г. станах студент и рибките ги гледаше баща ми ,то едно гледане...но поне означаваше никакво купуване на нови риби и тогава още след първото му прибиране...след около година рибките се бяха променили.Мъжките все по-слабо оцветени основно зелено тяло на точки и опашки като на ендлер-само две зелени черти отстрани и няколко точки.Повече свежа кръв неможах да вкарам-всяка друга риба за няколко часа биваше с изядена опашка.Рибките бяха много агресивни особенно женските,а аз разбира се се опитвах да добавям мъжки с големи опашки...сеч.2005 год.вече с дом и семеиство си взех аквариума все още със потмци от тези риби,направих 100 литров и поисках да пусна и други породи,но агресията си личеше дори и срещу барбус тетразона.след не повече от година направих грешката да ги ликвидирам напълно.Повече гупи не бях гледал до преместването ми в Германия преди две години.И тогава започнаха въпросите ама защо с филтация нагревател разтения и азотен цикъл пак боледуват и защо моите не са боледували и как издържаха на студ.
След всичкото четене и разглеждане на снимки през последните два дена мога да кажа маи че аз гупи не съм гледал а поскоро хибрид с гамбузия-или още първите са били хибрид или веднага след вземането на аквариума съм вкарал или хибрид или направо гамбузия .В последната си фаза женските ми си бяха точно копие на снимките на женските гамбузии ,а мъжките подозрително приличаха,но с малко зелено или синъо.Може би заради инбридинга в последните години все повече се са се връщали към първообраза си и явно гена на гамбузията е по-силен от този на гупата или просто само с този ген са издържали безумните условия в които съм ги карал да живеят.
Сега страшно много съжелявам за прекъсването на тази линия рибки и ако си доида в БГ ще направя всичко възможно да си хвана гамбузии и да си ги донеса в Германия .Една кръстоска с ендлер би изглеждала страхотно.
Ще следя с интерес темата за местонахождението на популации от тази рибка.