• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 18:39

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Самоделна родилка

Започната от Jordan_1, 31.12.2012 18:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Jordan_1

31.12.2012 18:03 Last Edit: 04.04.2013 17:50 by Desmoria
Кажете си мнението за системета. Шишето с преградата отдолу съм го заимствал от колега от форума. Благодаря за идеята.


hristoj

Добре си го измислил,само че не съм сигурен дали има достатъчно въздух ,защото е бая далчко от помпата,но ти си преценяваш.Аз също имам бременна гупа и я чакам всеки момент да роди ,но е в родилка ,малко по широка е от твоето произведение.

dimitariv_iv

Мусомища, гр.Гоце Делчев

rosi57575

добре е даже бих казал че е перфектно но моето предложение е да махнеш камъчетата защото когато се раждат ще има и умрели и просто не знам може другите малчугани да се заразят по някакъв начин  *dontknow* пък и като няма камъчета по лесно ще почистваш аквариума от неизядената храна и от изпражненията им...
също и не е много приятно да гледаш по дъното мъртви малки

Jordan_1


От както са се родили  нито едно не е умряло. Преди да роди майката збутах малко грунда и сложих Удвигията. Вече повече от две седмици си щъкат малките. Всеки ден сменям по 10-15% от водата като първите дни добавях вода от основния аквариум (и малко преди да се родят за да се развъдят по-лесно бактериите) а от около седмица добавената вода е от чешмата (24 часа престояла) защото си има стабилни колонии от бактерии вече (по нагревателя, вендузите, шлауха и предполагам в грунда и гъбата). За сега ще ги оставя в малкия аквариум за още мало докато започнат да се различават половете по лесно и да станат малко по-едри за всеки случай. В основния аквариум имам 6 от техните братя защото женската ги роди след като я преместих и ги бях кажи-речи отписал, но си живуркат и никои не ги закача за щастие.

ico75bg

Аз по принцип съм против тези родилки тъй като майката се стресира от тясното пространство, смятам, че най- добрият вариант е гъсто залесен аквариум,  в който рибката да плува свободно а бебетата да могат да се крият между растенията. Една трета от дъното се оставя на стъкло за по-лесно почистване. Иначе вариации могат да се измислят много, виждал съм модели, които представляват кошче от тел облечено с мрежичка.

Ivan_S

Цитат на: Jordan_1 - 24.01.2013 18:59
От както са се родили  нито едно не е умряло. Преди да роди майката збутах малко грунда и сложих Удвигията. Вече повече от две седмици си щъкат малките. Всеки ден сменям по 10-15% от водата като първите дни добавях вода от основния аквариум (и малко преди да се родят за да се развъдят по-лесно бактериите) а от около седмица добавената вода е от чешмата (24 часа престояла) защото си има стабилни колонии от бактерии вече (по нагревателя, вендузите, шлауха и предполагам в грунда и гъбата). За сега ще ги оставя в малкия аквариум за още мало докато започнат да се различават половете по лесно и да станат малко по-едри за всеки случай. В основния аквариум имам 6 от техните братя защото женската ги роди след като я преместих и ги бях кажи-речи отписал, но си живуркат и никои не ги закача за щастие.

Добре си се справил с бебешарника. И да не събираш грунда, няма да имаш проблем. Да, голото дъно се чисти по-лесно, ама пък за неголото си има сифони, нали  ;-). Освен това колкото повече грунд, токлокова повече нитрифициращи бактерии. Много добре е, че си стартирал бебешарника с вода от основния. Мен ако питаш, при всяка смяна доливай от него, а не чешмяна. Така гарантирано наливаш стабилна вода и ще имаш азотен цикъл доста бързо. Той като се завърти, няма да е нужно да правиш ежедневни смени на вода, а както си е обичайно веднъж седмично 25-30-35-40%, според аквариума.

Колегата ico75bg ти е дал много добро решение за родилката - хубав слой плаващи растения, например ричия. Освен това, ако 2 седмици преди да роди женската, я храниш с жива храна, вероятността да гледа на малките рибки като храна доста намалява. Казвам това от опит, някой може и да ме опровергае :). Иначе за родилка също може да ползваш пластмасова кутия от леща или ориз (със сигурност си ги виждал в магазина). На дъното пробиваш на гъсто големи дупки (но да не може женската да мине през тях), пускаш си камъче за аерация и си готов. Такива съдове ползвам за моите инкубатори за цихлиди. Мога да ти ги покажа, ако ти е интересно. Нямам загубена рибка от тях  ;-).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Similar topics (1)

57106

Започната от idaet1990


Публикации: 7
Прегледи: 3487