• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:04

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Болни ли са рибките ми или само нахапани?Помощ

Започната от desi85, 21.01.2018 22:13

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

desi85

Здравейте,нащиенаещи сме с мъжа и от 2 дена гледам на молинезията и се появи нещо бяло мъхесто малко след главата а днес се появи и на бетата но доста по малко.На други места по тялото и на двете риби няма.Само на едно място.Огледах и останалите рибки при тях няма нищо такова.Постарах се да направя хубави снимки за да видите.До колко прочетох като информация се съмнявам за ихтио но уви не съм убедена. Съмнявам се да не би пък и да е ухапано защото бетата гони женската молинезия откакто е в аквата.От вчера пък 4те ми малки скларии набедиха бетата и почнаха да и устройват засади и да я гонят.Явно им омразна бетата да се прави на господар :).Та според вас кое ще да е ихтио или поухапано?

asito


desi85

добре а може ли от ухапано от друга риба да се получи нещо такова и бавно ли минава?или просто е някоя друга болест?какво да направя как да им помогна?след 2-3 дена ще преместя бетата в отделен аква защото явно няма да съжителства мирно с другите.

Caxapa

И всичките тези рибки в колко литров аквариум сте ги поместили? Не е Ихтои на 100% но е болест която е отключена от неблагоприятни условия в които отглеждате рибките си. 

desi85

70л е аквата.Сменям водата всяка седмица по около 1/3 после допълвам с преседяла и слагам и препарат.Храня ги 1 път на ден като през 2-3 дена им слагам дафния. Може малко да съм прекалила с броя на рибките но и това ще бъде коригирано идния месец.Вмомента вътре са 4 скаларии,2 молинезии,2 хелера,4 данио,1 бета и 2 по-големи сома със 4 маничета.Очевидно е че нещо не правя както трябва и дори след смяна да водата ми се вижда мътна.Днес мъжа ми показал снимките на молинезията на една негова колежка,според която рибата била мохлясала. Това възможно ли и с какво се лекува?И как да я оправя тая мътна вода?Да я сменя на 80% или нещо друго?

Smelly fish

Каква ти е филтрацията? Водата изглежда побеляла все едно няма азотен цикъл. 80% смяна на вода не ми звучи добре. Филтъра или филтрите по колко време работят? А за лечение може би Сера Бактопур Директ, защото ми изглежда бактериален проблем. Рибките са ти много, намали ги на 8-10 парчета. Да има всяка поне по 7-8 литра вода да диша.

desi85

Да сега разбирам доста от нещата които изчетох през последните седмици и неща които по-опитните акваристи са написали и описали и неща които ние с мъжа от ентусиазъм не направихме както трябва.За филтъра аквата е купен готов оборудван,филтрацията работи non stop (600л/ч) въздуха също не се спира,темтературата варира от 25 до 28 градуса,все още се мъчим да я регулираме и да я застопорим на едно място(проблема е имаме и климатик и от там колебанията).За азотния цикъл също си прав(изобщо го няма).Аквата е стартиран на 13.01 тази година,рибите 3 дена по късно.Благодаря за съвета ще се купя лекарството и ще се надявам да не пострадат и другите рибки заради нашата грешка.Предполагам че ще има и доста критики към нас,прави сте но моля за съвети от тук нататъка докато се затвори азотния цикъл какво да правя?Смисъл както до сега:сменям водата всяка седмица по около 1/3 колкото да изчистя със сифона,доливам с престояла 24ч вода и слагам препарат за стартиране на аква(JBL Biotopol).Рибките ще ги разпръсна по малки аква временно.

Smelly fish

Ами първо за лекарството, третирай рибките които имат симптоми ако може в отделен съд, защото то унищожава бактериите и азотния цикъл съвсем няма да го докарате още поне месец. Ако третираш целия аквариум нищо не можеш да направиш с цикъла, за него чак след като приключи лечението. Иначе ако приемем, че няма да лекуваш в общия аквариум или че лечението е вече приключило и още е белезникава водата, може да правиш чести смени на 10-15% от водата (през ден, два) за около 2 седмици, но това е вече съвет който съм чел тук във форума някъде. Моя аквариум си го пуснах след 1 месец чакане и водата си беше бистра.

desi85

А не лечение на целия аква поне за сега не мисля да правя,отделих молинезията и почнах пък да видим какво ще стане.Наблюдавам другите рибки за сега няма болни.А днеска водата беше доста по добре смисъл по бистра,очевидно просто е трябвало да изчакаме,грешка която няма да повторим с големия аква който си готвим :).Да идеята за поне 10% сменяне на водата през 2 дена ми се струва добре,че го пробвам определено.И друго да попитам същата тази молинезия пак наду корема и този път май ще ги роди повече от 20?Принципно я очаквам да роди около 10-11 февруари ако ги смятам 28 дена от последното,дали може да роди по рано от този период?Доколкото имам като инфо е че раждат 1 път на месец.

Smelly fish

Ами ако не се лъжа раждането може да варира според температурата и качеството на водата. Така съм чул или пък чел... А бе мисля, че можеше да мръдне с 2-3 дена. Ама не съм сигурен.

Similar topics (1)

43610

Публикации: 6
Прегледи: 6285