• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 14:37

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Лунен трихогастер

Започната от Живко, 27.01.2007 11:10

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Живко

Оказва се, че този вид трихогастер е чуден помощник в борбата с водораслите.
Напоследък отглеждам всички видове доста успешно. Като нямах възможност да започна нормалната борба с тях, заради новите попълнения във флората.
Въпросният звяр яде всичко без брада.
Имам ги от 10 дни. От растенията закача само водна леща и плуващ хемиантус :-P
Сигурен съм обаче, че скоро ще прояви интерес и към други растения, защото водораслите са на свършване.
Най- хубавото е, че проявява завиден апетит към водораслото, което ние напоследък наричаме кладофора. Първо него нападат.
При триднневен глад, не съм ги хранил, коремите им са винаги надути с водорасли. Плоски са само сутрин.

Не съм сигурен, но мисля, че същата работа би трябвало да вършат и целуващите трихогастери.
От опит с тях знам, че са силно растителноядни. Нещо като американският цихлид северум, на когото всъщност приличат доста.
Никой не се е родил научен.

Violeta

Много полезно като информация!
Колкото до това, че водораслите са ти на свършване и са застрашени растенията - имаш много елегантно решение. Пускаш обява в Търся, че приемаш подаръци водорасли и ние ще се избием да ти помагаме :-D
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

Raven

има много риби които ядът водорасли,проблемът е че в един момент когато свършат водораслите или рибите станат прекалено едри започват и растенията.
за това махнах сиамците- започнаха да ми ядът яванският мъх,вероятно заради размера си.
до скоро не го закачаха ,но станат ли над 8-10 см вече започват да нападат и дребни растения.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Живко

Да много рибета ядат водорасли, но тази кладофора дори водораслоядите не я пипат.
Сега гледам почват и те да я ядат.
Май се научиха от трихогастерите.
Казвам 'научили", защото наистина се учат.
Ще дам за пример друга моя риба. Лабело което живее при мен от деня в който се регистрирах в този форум. Никога не е поглеждало брадата. Събрах го с преди време с водораслояд в един аквариум и сега дърпа брадата като бултериер. Това разбира се при сериозен глад. Преди е гладувало повече, но не е посягало на брадата.
Още един пример.
Преди около 2 месеца, си купих млади огнени барбуси. Тъпите парчета са готови да умрат от глад, но не и да посегнат на рога. Преди съм гледал колхониуси, които ядяха брада все едно е чер хайвер.
Купих и грацилиси. Това пък изобщо не яде водорасли, въпреки мненията за тях. Моето обяснение е, че не са научени.

Общо взето като рибите, които ползваме за борба с охлювите, макропод и боция. Те ако не са яли охлюви или не са виждали някой да яде, почти е сигурно , че няма да посегнат.
Едно време си учех макроподите да ядат охлюви. Чупех ги и гии подавах като храна. След това почват и сами да ги убиват.
Никой не се е родил научен.

Joro Vn

  Ако някой се наема с дресировка и обучение на растителноядни риби, златен ще е! Защото и аз имам едни САЕ-та, които напоследък не ги поглеждам с добро око. Когато имаше периоди на отлична реколта брада, имах чувството, че по- скоро се въргаляха в нея. Все едно селски ергени в ечемичена нива с мома от горната махала :-).  Че е приятна за целта, няма спор. Оправдавах ги с факта, че за предпочитане е класната храна, която давам редовно на останалите риби. И сега храната е същата, само че брадата нещо поизчезна като канабис от квартална градинка. И се появи мириофилиум. В един момент нещо средната част на стъблата му оредя за има- няма седмица. Щях пак да си тегля една от сорта "да се е.. в аквариста", докато случайно не видях един от гадовете как работи по въпроса. Само не мога да разбера дали е един и същ. Виках си аз на времете да ги пусна в аквариума с нашийник, ама на- сега нямат ловене  ;-). А колко още има да растат!   

Живко

Нека ви кажа какво се случва, когато водораслите свършат, а собственика на лунните трихогастери не ги е извадил от аквариума. %) *mda*
Една седмица бях командировка и като се връщам, какво да видя. Глосостигмата така подкастрена, че на някои участъци са останали само стебълцата. Поражения 20%.
Микрантемума липсва почти напълно. Поражения 70%.
Дреният хемиантус просто го няма. Пораженията са 100%.
Елеохарисът /от ниския/ леко проскубан. За отбелязване е, че тревопасната гад яде само младите му листа. Пораженията са 10%.
Яванският мъх е останал само на стебла, без листа. За него по-скоро обвинявам саетата.Поражения 80 %.
През цяллото време рибите са хранени. Поне така казва жената. *mda*
Докато имаше водорасли, по растенията нямаше никакви поражения. След като свършиха водораслите имаше седмица застой. Не почнаха веднага растенията. Сигурно са ме чакали да замина *CRAZY*
Еми тв'а е.
Някой, ако иска няколко лунни трихогастера да свирка.
Никой не се е родил научен.

Raven

трябва някой от търговците да се сети да дава такива риби под наем за определено време ,с клауза при повреда на отдадената стока да се заплаща фиксираната и предварително стойност.

или да си създадем наша  база данни- примерно :
"употребявам в момента 10 конхониуса,след една седмица ще имам готовност да ги преотстъпя на следващият нуждаещ се"

явно тези рибки са полезни до време,точно както стана и ри мен със сиамците.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

dido

На 77 сиамците май се въртяха в региона по тая програма  :-D

Longanlon

Те на 77 бяха станали ебаси стадото акули - по една педя бяха дълги ебаси, като минаха пред носа ми се уплаших!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b