• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 20:36

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Съвети за аквариум

Започната от ivanpz6, 05.01.2019 15:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ivanpz6

05.01.2019 15:58 Last Edit: 06.01.2019 23:07 by Георги
Здравейте колеги и за много години! Решил съм пак да се захващам с аквариумите , та въпроса ми е какво е мнението ви за аквариумите не Diversa  Startup ? Някой използвал ли ги е и заслужават ли си ? Или дайте предложения за аквариуми от 40-60 литра но , който си идват фабрично с капак,осветление, филтър, нагревател и тн. Хубав Ден!

sVGNsali

Аз съм имал 60л сет.
Става, всичко е ок, но филтъра и осветлението скоро разбираш, че са за шарания. И нагревателя е смешен.
Ако искаш сет, ехайм са по-добър вариант.

Изпратено от моят SNE-LX1 с помощта на Tapatalk

Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

SantaMonica

Връзка за аквариум?
Попитайте ме за филтриране

niki_o

За съжаление нито рибките нито растенията днес са подходящи за стартови сетове....Тоест на рибките ако не са минимално количество ще им доиде филтъра смешно малък и слаб ,а растенията ако не са Критокорини и Анубиси или дори Микрозонуми ще страдат от  липса на светлина..Беше преди години да се гледат риби и растения без никакви условия ,но вече ги няма-казвам го със съжаление защото и аз се сблъсках със сегашната реалност след спомените в миналото :whistle:
Ако искаш добро осветление,то се ориентирай към ЛЕД ,но и Т5 става(зависи какво очакваш от аквариума си),но за филтрацита две мнения няма-канистър е най-доброто решение или поне окачваема с голям обем за медия.
Не е задължително да се получи така както казвам,но това е една стъпка напред към нормални условия за обитателите на аквариума ти 8-)

bustama

Не, че ще си взема готов сет, но знае ли човек - какво толкова сте против тях?! Когато знаем какво искаме и как го искаме и най-вече колко да искаме - ще го направим достатъчно добре, за да работи.
Осветлението не е добро, филтрацията... глупости. В тези фирми, работят достатъчно грамотни хора, че да си позволят да измислят един бюджетен сет. :-) Има и други растения, които ще гледате в такъв аквариум - освен криптокорини, папрат и анубиас. *DRINK*

ivanpz6

Здравейте , тъй като ми предлагаха такъв, който мислех , че е 40 литра а в последствие разбрах ,че е 25 не виждам смисъл да дам 80 лв за него! Мисля от Aquarium.bg  да си взема базов 63л аквариум , който е на цена от 58 лева ! Та идва въпроса за този аквариум дали един вътрешен филтър с обем 300/400л на час би се справил ? И какво да е осветлението ?

bustama

На 50литровият си аквариум мисля да карам само с гъба и аератор.

Георги

Цитат на: ivanpz6 - 06.01.2019 21:55
Та идва въпроса за този аквариум дали един вътрешен филтър с обем 300/400л на час би се справил ? И какво да е осветлението ?
Здравейте, какви и колко риби и растения искате да гледате? От това зависи филтрацията и осветлението. 300-400 л./ч. вътрешен филтър за този обем е добре, но търсете такъв с регулатор на изходния поток и приставки като флейта.

На мен лично шума от балончетата на аератора ми пречи.

ivanpz6

Цитат на: Георги - 06.01.2019 23:06
Здравейте, какви и колко риби и растения искате да гледате? От това зависи филтрацията и осветлението. 300-400 л./ч. вътрешен филтър за този обем е добре, но търсете такъв с регулатор на изходния поток и приставки като флейта.

На мен лично шума от балончетата на аератора ми пречи.

Като за начало мисля, да започна с нещо лесно откъм растения. За рибки съм доста обран откъм вид и количество искам 1 или 2 двойки Рамирези , и може би пасажче от някой по- малки тетри? Идва въпроса ми за осветлението тези лед който са като например това https://aquarium.bg/ocvetlenie/led-ocvetlenie/led-ocvetitelno-tyalo-2-5w-bg.html дали би ми свършило работа , тъй като искам да се побера в 100-110 лева за стартиране ?
А филтърчето е това: https://aquarium.bg/filtri/v-treshni-filtri/v-treshen-filt-r-rs-082a-bg.html

Penta

Цитат на: ivanpz6 - 06.01.2019 23:21
Като за начало мисля, да започна с нещо лесно откъм растения. За рибки съм доста обран откъм вид и количество искам 1 или 2 двойки Рамирези , и може би пасажче от някой по- малки тетри? Идва въпроса ми за осветлението тези лед който са като например това https://aquarium.bg/ocvetlenie/led-ocvetlenie/led-ocvetitelno-tyalo-2-5w-bg.html дали би ми свършило работа , тъй като искам да се побера в 100-110 лева за стартиране ?
А филтърчето е това: https://aquarium.bg/filtri/v-treshni-filtri/v-treshen-filt-r-rs-082a-bg.html

Здравей,
Избирайки най-евтения филтър (или друга стока от спиъка с евтени стоки в магазин) не може да очакваш 100% удовлетвореност. Филтъра ще върши работа, но ще се задръства бързо и дебита му ще пада. Ще се налага ежеседмично почистване, а честото му изваждане ще доведе до откъсване на лепките от корпуса, те самите пък са от евтина гума и бързо се втвърдяват и т.н.т.
Водния поток пък просто заобикаля гъбичката и всичко се събира в един малък участък най-горе на филтъра..
В този магазин, изключвайки скъпите германски производители, се отличават продуктите на поляците AquaEl. Те са от малкото производители които са седнали и помислили откъде точно трябва да минава водата във филтъра и са го направили. При техните филтри водата се засмуква от вътрешността на филтърната медия или минава отзад напред (вместо от долу на горе). Материалите които са използвани също са от класа.
Tetra правят хубави вътрешни филтъри, най-вече що се отнася до дебит. Най-малкия им модел 300л/ч (почти без филтърна медия) прави центрофуга в еднометров аквариум. Германските марки са със същото високо качество, но цените са по-високи.
В заключение трябва да се има в предвид че китайското разбиране на понятието "литра в час"  се равнява на една трета от германското или полското такова.
За лампата - това е осветление за голяма колба или 10 литров аквариум. В бюджета който си предвидил може да се побереш единствено с  Направи си Сам.
Избрал си аквариум с дължина 60см, това ти е абсолютния минимум за гледане на растения Осветително тяло YZ-600 15W т.е. търсиш лампа с дължина на тялото 60 см (или например "от 50 до 70см")

sVGNsali

Аз се чудех какво да обесня, но Пента е ударил точно в 10ката.
Каквото и да вземе, ако мерака не угасне след 2-3-5 месеца, ще се оборудва наново..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Penta

Цитат на: sevginsali - 07.01.2019 09:29
Каквото и да вземе, ако мерака не угасне след 2-3-5 месеца, ще се оборудва наново..

Това е вярно, може да се започне с "каквото и да е" и ако хобито те увлече да се влагат пари за качествена стока  *THUMBS UP*

ivanpz6

Благодаря ВИ! Гледах филтър , който е на AquaEL : https://aquarium.bg/aquael-bg/AquaEL_FILTUR_FAN_mini_PLUS_EU.%20html
но дебитът посочен в сайта е 260l/h което не е ли малко? За осветлението може би ,ще се охарча малко но , щом трябва и искам всичко да е наред ще го направя! За изброените по-горе рибки мисля , че 60 литрова аква е достатъчна. Искам просто да си направя акравиум , който като си легна вечер да има с какво да се успокоявам да изглежда прилично и спретнато! Не ми е цел да правя голям аквариум на този етап! Благодаря Ви!  *thanks

sVGNsali

Само да вметна, че в раздел пазар има канистър на ехайм, пълен комплект за 80 лв. Идеален е за 60л. Цената също. Ефективността няма база за сравнение. А и спестяване място вътре.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

ivanpz6

Цитат на: sevginsali - 07.01.2019 15:43
Само да вметна, че в раздел пазар има канистър на ехайм, пълен комплект за 80 лв. Идеален е за 60л. Цената също. Ефективността няма база за сравнение. А и спестяване място вътре.

Поразгледах го да , но на този етап нямам финансовата възможност да си го позволя! А относно осветлението , дали мога да постигна нормално такова със лед ленти направени собственоръчно, имам в предвид според форумният калкулатор ми трябват 31.1 W средно по 0.5в /л . Или изобщо да не мисля за собственоръчни глупости! Отново благодаря за бързите отговори! И също да попитам понеже наблизо имаме река дали е възможно да си набавя грунда от там като под него сложа 3л-около 3 кг JBL Manado?

Similar topics (5)

59762

Публикации: 110
Прегледи: 16416

27162

Публикации: 7
Прегледи: 6685

54029

Публикации: 6
Прегледи: 2970

17888

Публикации: 1
Прегледи: 2329

45036

Публикации: 1
Прегледи: 2075