• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 10:28

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Морска система на Влад

Започната от gladnika, 22.03.2017 18:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

gladnika

22.03.2017 18:33 Last Edit: 12.12.2017 14:24 by trex700e
Здравейте колеги,
Дългоочакваната ми мечта се сбъдна!
От доста време си мечтая за морска система, но все не ми стискаше или не събирах кураж да се засоля..!
Ето, че днес вече мога да се присъединя към раздела на Морската акваристика.
Преди да опиша системата, бих искал да изкажа специални благодарности на: Камен, Тонино, Антъни, Трекс, които ми помогнаха доста с тяхните съвети.

Аквата е копие на Ред сий рифър 250.
Дисплей: 100х50х55, 10мм, с Предно клийр вижън стъкло, вътрешна преливна колона е в средата. Задното стъкло и колоната са облечени в черно ПВЦ.
Съмп: 80х40х40, 8мм. Съмпа е с 5 отделения.
1 - Вливане на водата с преграда за два чорапа.
2 - Скиммър
3 - Бъбъл кечър
4 -  Подкачаща помпа
5 – Отделение за АТО.

Техниката до момента:
Состема за обратна осмоза с 4 филтъра.
Подкачаща помпа: Jebao Jecod DC 4000
Уев мейкър: Jebao RW8
Скиммър: Deltec 1351 DC с контролер.
Нагревател: Сиче 200 вата.
Осветление: 2x Kessil A360w Tuna Blue, както и Kessil Spectrum Controller за тях.
За сега съм ги програмирал да светят по 11ч. Като почват от:
11ч – Color: 0 %      Intensity: 10 %
13ч – Color: 35 % Intensity: 55 %
15ч – Color: 55 % Intensity: 65 %
19ч – Color: 55 % Intensity: 65 %
21ч – Color: 35 % Intensity: 55 %
23ч – Color: 5 %      Intensity: 0 %

Светят от два дни. Тогава напълних и пуснах системата. Голяма игра беше докато я настроя. Имаше малко преработка на Емърджйнси тръбата в преливната колона. Трябваше да я удължа с около 8см, защото клюкочкаше водата.
Преди да напълня дисплея изсипах 14кг Red Sea Ocean white пясък. 10кг опаковка и 4 кг жив, колко беше жив незнам, че го бях закупил преди месец...от колега от форума  :-P
Солта е на Red Sea Coral Pro черната опаковка. Преди да я засоля водата системата работи  ден докато се темперира водата. За да я докарам към соленоста до 1.022 още два дни  :-[.
Камъните за сега са около 15кг, като повечето от тях ги бях накиснал в кофа с осолена осмозна вода и помпичка да прави течение. Стояха около 4 седмици и от тогава мъдрих какъв скейп да направя. Вчера го докарах на нещо което ми допадна и ще остане за сега така. Използвах Milliput лепило да го позакрепя.
Днес ги поставих в дисплея, като едната фигура доста я местих и размътих водата.
Сложих и първата доза 75мл Спешъл бленд бактерии. Леле че миришкат...  *CRAZY*
За сега водата е все още мътничка. Скиммъра също работи от първия ден.
Скоро ще добавя и снимки на системата.
Ще съм благодарен за съвети, мнения....още съм доста начинаещ в хобито!
Поздрави. *YAHOO*

Ето и малко снимки:
https://s10.postimg.cc/lsvbnulbt/20170217_142507.jpg

Отзад колоната и тръбите: като средната я дигнах до долната част на гребена.


Тестовете, Солта и пясъка, за соленомер използвам на Сера.


Добвяне на пясъка:
https://s30.postimg.cc/uupj6q5ld/20170318_001047.jpg

Пълнене на системата с осмозна вода, поразмъти се водата, а уж използвах маркуче и се напълни за 3 дни, и уейв мейкъра не спира да върти:
https://s24.postimg.cc/sr0lcxk6d/20170320_180146.jpg

Съмпа, добавил съм и една лед лента за светлина в шкафа:


Отделението със Скимъра и нагревателя. На скимъра му направих стойка и така нивото на водата е точно 20 см:
https://s27.postimg.cc/c8jn5bfo3/20170321_091536.jpg

И скейпа, с малко мътната вода, дано до утре да се е избистрила. Чорапите в съмпа са 200 микрона и 150:


Поздрави,
Влад

ti6o89

Добре дошъл, колега. Страхотен аквариум, браво. Мисля, че ще е добре да сложиш още един wave maker за в бъдеще. УСПЕХ!!!

gladnika

Цитат на: ti6o89 - 22.03.2017 23:39
Добре дошъл, колега. Страхотен аквариум, браво. Мисля, че ще е добре да сложиш още един wave maker за в бъдеще. УСПЕХ!!!
Мерси Тишо, със сигурност ще взема още  един уейв, даже си мисля ако ги сложа на задното стъкло дали няма на е добре. Отворен съм за още мнения и препоръки  :-)

beonedge

Здравей в морската секция на форума :)
Първо уточнявам че и аз съм новак с морките системи , та това което казвам може и да не е 100% вярно :
преливна колона -> ако се ориентирам правилно кран за регулиране имаш на едната тръба а другата е без. При мен се получаваше едно много гадно засмукване - ставаше като водовъртеж и влизаше въздух в тръбата . Това ме ограничаваше и можех да пускам циркулационната помпа на 3 (от 10) степен . Реших проблема като едната тъба я направих П образна ..като дясната от тази снимка :


така нямам ограничения в дебита (ако решиш да минеш на този вариант предвиди горната част на П то да е под максималното ти ново т.е. да може да се обезвъздушава след спиране на циркулационната помпа.
RO система - цените на мембраните не са толкова високи че да си струва да ги пазиш . Аз имам само 5микрона и след това е мембраната.Ако слагаш активен въглен гледай след него да имаш механичен филтър. Добре е да промиваш мембраната периодично (като отвориш напълно изхода за мръсната вода)
солеността ти 1.022 ли смяташ да държиш? трябва да е 1.025/6
bubble trap - мисля че ти трябва още една преграда за да работи :

https://s18.postimg.cc/felam2yyx/Bubble_Trap.jpg
Сега остава да чакаш да се завъртят циклите .
Като слагаш бактерии е добре скимера да е изкл за 48 часа (иначе отиват в чашата) или го оставяш да работи и само му махаш чашата
Успех :)

I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

gladnika

Цитат на: beonedge - 23.03.2017 01:12
Здравей в морската секция на форума :)
Първо уточнявам че и аз съм новак с морките системи , та това което казвам може и да не е 100% вярно :
преливна колона -> ако се ориентирам правилно кран за регулиране имаш на едната тръба а другата е без. При мен се получаваше едно много гадно засмукване - ставаше като водовъртеж и влизаше въздух в тръбата . Това ме ограничаваше и можех да пускам циркулационната помпа на 3 (от 10) степен . Реших проблема като едната тъба я направих П образна ..като дясната от тази снимка :
така нямам ограничения в дебита (ако решиш да минеш на този вариант предвиди горната част на П то да е под максималното ти ново т.е. да може да се обезвъздушава след спиране на циркулационната помпа.
RO система - цените на мембраните не са толкова високи че да си струва да ги пазиш . Аз имам само 5микрона и след това е мембраната.Ако слагаш активен въглен гледай след него да имаш механичен филтър. Добре е да промиваш мембраната периодично (като отвориш напълно изхода за мръсната вода)
солеността ти 1.022 ли смяташ да държиш? трябва да е 1.025/6
bubble trap - мисля че ти трябва още една преграда за да работи :
Сега остава да чакаш да се завъртят циклите .
Като слагаш бактерии е добре скимера да е изкл за 48 часа (иначе отиват в чашата) или го оставяш да работи и само му махаш чашата
Успех :)

Здравей,

Мерси за съветите.  *privet*
Правилно си видял, едната тръба си е с кран а другата (Емърджънси) тръбата няма.  Точно нея я удължих, но нещо пак не е наред, май точно като при теб се получава едно завъртане и си клукочи, а и тоя кран май е трябвало да е от другите по чуствителни (забравих в момента как се казват). Този едвам го регулирам. И долу в съмпа, тази тръба с крана е по дълга с около 10см от другата, и двете са под вода. Със сигурност ще трябва да променя нещо, горе в колоната, може би е добра идея да я направя с П.
Вчера спря тока за малко и почти 12см вода от дисплея ми паднаха в съмпа, уж ги побира ама май се замислям за възвратен клапан, но къкъв и от къде да взема...  ;-)
Видях, в Bulkreef supply това, може да се сложи на входната тръба на колоната и след това разклонение на водата в двете страни: http://www.bulkreefsupply.com/loc-line-1-2-check-valve.html , но в БГ май не ги продават  :-[
За бъбъл кечъра, незнам дали така е трябвало, но мисля, че си работи ок. Незнам дали е грешка но в момента тази преграда от бъбъл кечъра е 26см и така вдига много нивото за скимъра, затова го и вдигнах с подлогка.
Соленоста, ще я вдигна малко  *THUMBS UP*
*privet*

beonedge

Понеже и при мен при спиране на тока бях почти на границата съмпа да пелее , търябваше да вдигна преливните тръби максимално горе .Колкото повече ги вдигаш ,толкова по-лесно засмукват въздух т.е. ограничаваш максималния дебит (без клокочене) . За възвратни клапани и аз мислех , но рано или късно се запушват  и става  :duvar:
При теб можеш тази с крана да я направиш П (тогава единствено диаметъра на тръбата те ограничава по дебит) а другата да е на височина която искаш да е нивото в дисплея . Тогава с крана на първата си ригулираш дебита през П то да е такъв ,че почти целия поток да минава през нея ,а през другата само да подлизва малко (тя ще ти поема разликите в промяната на потока на помпата - а той се мени в зависимост от нивото на водата в отделението на цирк помпа , както и от замърсяването на помпа ,тръби...)
Аз като си правих експерименти , ако П тръбата слиза под нивото на водата в съмпа , при спиране на тока се получава въздушна възглавница в П-то и не може да потече водата.
Иначе крановете не е проблем че са такива , веднъж като го регулираш няма да си играеш с тях , евентуално може да регулираш с помпата ако се наложи
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

trupai

Здравей, добре дошъл!
Как така 12см. от нивото на водата в дисплея се е върнало в съмпа, при спирането на тока? От снимките виждам, че отвора на връщащата се вода е на нивото на преливника, т.е. максимум трябва да се връщат 1-2см. Ако са 12см. може би преливната решетка не може добре да поеме целият дебит и трябва да намалиш малко подкачващата помпа?!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

beonedge

...или решетката не е залепена (не съм много сигурен но ми се вижда че от долната и страна минава светлина) т.е. тръбите (най-ниската) определят нивото до което спада водата в DT?
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

gladnika

Не не решетката си е ОК според мене, ще направя повече снимки да покажа отвътре как е колоната.
За 12 те см малко съм прекалил. Може би са по малко, имах впредвид от горната част на дисплея ето снимка:

Ето и нивото на съмпа като спадне водата,когато тествах, може би ще спадне още с 1-2см, че почна да сълзи и не съм го изчакал напълно да спре:

Иначе помпата е на 2 от 10 ниво.
Също и уейва съм го оставил на W1, 3та скорост...
Мисля, че всичко е до донастройка и ако направя П на емърджънси тръбата или просто трябва да я вдигна още малко. Като я направя да сълзи е ОК, но егати и финната настройка трябва и все или се вдига нивото на водата или е по ниско. Всмукателната мисля, че си е ок, тя е по надолу и не засмуква въздух. 
Ще тествам като се прибера

Antuni

При преливника на резервата кривката стои сглобена при мен. Забравил съм я при пращането, грешката е моя. Затова и тръбата е по ниска. Затова и основата е по ниска за да поберем П-то на резервата. Нивото в дисплея спада тъй като на входящата няма клапан на помпата или тръбата. Това го казах още като го правихме. Идеята беше да не търся клапан от София и да го връщаме пак при вас а да си вземете един. Сглобибли сте го без клапан. И това не е фатално тъй като съмпа може да вземе още резерва както се вижда. Ако не копирахме red sea визуално нямаше да има нужда от клапан на входящата. Гледам и скимъра е по малък. Щеше да е голям БМ но сте решили друго явно. Сектора беше правен за голям ским с точната височина да не правите столчета.

Чакаме развитието на дисплея.
0899808552

trupai

Съмпа може още много вода да поеме, но не ти е това проблема! Проблема е, че когато спре тока нивото в съмпа се вдига сериозно и после, когато дойде електричеството, скимера ще прелее!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

beonedge

24.03.2017 15:11 #11 Last Edit: 24.03.2017 17:50 by beonedge
Имаше едни релета с времезакъснение което елеминират този проблем , но някой по запознат с тоците да каже как се водят точно :)
Ето това например :
http://www.hit-electronics.com/aktualno/kitove-sglobeni/kit-rele-za-vreme-15m-sglobeno.htm
Аз си поръчах едно , ако не става с него ще пиша в темата
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

gladnika

24.03.2017 15:40 #12 Last Edit: 24.03.2017 20:06 by gladnika
Цитат на: Antuni - 24.03.2017 12:51
При преливника на резервата кривката стои сглобена при мен. Забравил съм я при пращането, грешката е моя. Затова и тръбата е по ниска. Затова и основата е по ниска за да поберем П-то на резервата. Нивото в дисплея спада тъй като на входящата няма клапан на помпата или тръбата. Това го казах още като го правихме. Идеята беше да не търся клапан от София и да го връщаме пак при вас а да си вземете един. Сглобибли сте го без клапан. И това не е фатално тъй като съмпа може да вземе още резерва както се вижда. Ако не копирахме red sea визуално нямаше да има нужда от клапан на входящата. Гледам и скимъра е по малък. Щеше да е голям БМ но сте решили друго явно. Сектора беше правен за голям ским с точната височина да не правите столчета.

Чакаме развитието на дисплея.

Здравей, Тони, радвам се че се включи в темата  :-P
Системата е супер, нямам забележки. За възвратен клапан, да говорихме аз да си намеря и да сложа, но не го направих, защото доста хора ми казаха че се затлачва и ще бера ядове.
Същото и за скиммера. Тозе е доста класи над Бъбъл Магуса и затова го взех него, супер е за този аквариум по спецификации и е с контролер. И той може да работи на 25см,но в рийф сентрал доста хора казват, че работи оптимално на 20см ниво и затова направих стойка(импровизирана но става).
За сега сложих едно коляно на резервата и успях да насроя нещата, няма водовъртеш и не клокочи, също и запълних малко ръба с милипут в колоната, че преди ПВЦ-то нали колоната е от стъкло и е по ниско, а точно там се образуваше един ръб и май от него е клокочило, защото нивото на водата е точно там.  :-P


Публикациите са слети: 24.03.2017г 15:03ч

Ето една снимка от днеска, водата е почти кристална, и колоната в момента:



https://s12.postimg.cc/rj2sxwhst/20170324_153208.jpg
Ето го ръба, ако става ясно от снимката и нивото на водата:



Публикациите са слети: 24.03.2017г 19:07ч

Цитат на: trupai - 24.03.2017 13:28
Съмпа може още много вода да поеме, но не ти е това проблема! Проблема е, че когато спре тока нивото в съмпа се вдига сериозно и после, когато дойде електричеството, скимера ще прелее!

Хмм, да сега се сещам за какво говориш. От начало не схванах. Значи ако тока спре, и при пускането му, помпата трябва да тръгне първа да изпомпа водата и с малко закъснение да се включи и скимера. Май само с реле ще стане. Аз си мислех, че и скимера има забавяне като е с контролер, като помпата. Тя отначало тръгва по бавно.
Между другото помпата издаваще някъв много гаден писклив звук, не е непоносим, но беше доста дразнещ и установих, че е от решетъчната капачка отпред на помпата. Махнах я и сега е много тихо всичко, само незнам дали няма да е фатално, все пак предпазваше да не влизат нещица в помпата  :-[


trex700e

Хайде официално честито!

Аквариум-Топ! Поздравления и за майстора, професионална работа!!!

Осветление-Топ!

Скейпа също се е получил уникален -няма излишни камъни или все едно са насипани с багер, детайлни и всяко парче е на мястото си!

Браво,Влади, а най-хубавото е, че на този етап голямото изваждане приключи и вече нищо не може да те събори. *DRINK*

Сега да се завъртят циклите и започваш населването. Ако му сложиш няква гадна комарна мрежа отгоре на това бижу-не ме търси повече!  :-D :-D :-D

* Ще се чуеме тия дни




gladnika

Цитат на: trex700e - 24.03.2017 19:52
Хайде официално честито!

Аквариум-Топ! Поздравления и за майстора, професионална работа!!!

Осветление-Топ!

Скейпа също се е получил уникален -няма излишни камъни или все едно са насипани с багер, детайлни и всяко парче е на мястото си!

Браво,Влади, а най-хубавото е, че на този етап голямото изваждане приключи и вече нищо не може да те събори. *DRINK*

Сега да се завъртят циклите и започваш населването. Ако му сложиш няква гадна комарна мрежа отгоре на това бижу-не ме търси повече!  :-D :-D :-D

* Ще се чуеме тия дни

Еййй Гени айде веее къде сии... Мерси, мерси,  *DRINK*

Similar topics (5)

56493

Публикации: 6
Прегледи: 3529

39767

Публикации: 77
Прегледи: 24420

42364

Публикации: 86
Прегледи: 27061

31000

Публикации: 90
Прегледи: 44497

30312

Публикации: 22
Прегледи: 13130