• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 10:34

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Китайски виюн( Weather Loach )

Започната от triops, 19.01.2017 19:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

triops

Здравейте!
Да се похваля с новите сомчета. След като не можах да убедя никой търговец да ги внесе. Аз си ги донесох от Лондон. Има ги в Гарден-центъра, но трудно се намират по малки екземпляри , а големите са по-подходящи за езеро.
Рибите са много симпатични и кротки, вкарват разнообразие в аквариума , но не стават за основно сомче , защото са взискателни към храната и предпочитат жива или замразена. Крият се в камъни и водоарсли , но са активни и през деня. Показват и известа социланост и характер.
Моите са в естествена окраска , но се намира и златна форма.
Ако има и друг който ги отглежда , ще е интересно да разкаже нещо по специлано за тях.
*privet*

NO CARRIER

Привет!

Подобни сомчета ловяхме през зимата в Канала, който тече близо до нас. Спираха водата когато температурите паднат и няма нужда от поливане. Оставаха малки локвички, в които виолите, както им казваме тук, се събираха на групички. Явно издържат много ниски температури, защото всяка година ги имаше. Ставаше много хубава виол-чорба.

За съжаление гледам, че тая риба вече е в червената книга, като изчезващ вид.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Стоян Михов

 Да, българският виюн стана една от най-редките риби в България през последните години, заради пресушаването на блатата и замърсяването. Иначе е много издръжлива риба и спокойно си оцелява цяла зима в замръзналата кал, дори без вода. Не е защитен от закона, включен е в червената книга.

Молбата ми към колегата triops е в никакъв случай да не пуска китайските виюни в естествен водоем, когато/ако му омръзнат или станат прекалено големи, опасността за популациите на нашенския е много голяма, тъй като китайския добре може да живее в нашите условия. Нашия си има достатъчно проблеми пред оцеляването и без да има китайски инвазивен конкурент.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

VDO

Стояне,навремето съм ги срещал в балканска река тия виюнчета и наистина последните години се затриха.Не знаех,че са защитени и блатни риби,а преди няколко години мислех даже да пусна в аквариума.И един страничен въпрос,има едни подобни на малки змиорки-гулежи им викат по тоя край,биха ли вирели в аквариум?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

triops

Да отговоря подред: :-)
Рибите ми излязоха на 12 лв бр., не занам дали са чифт, не мисля да ги пускам навън.
Дали могат да са инвазивни. В България много малко вероятно, дори с чували да сипваме от тях.Въпреки , че държи на студ размножаването у е сложен процес. Има известна популация в Испания, но не и инвазия. Открити са в САЩ, Австралия и дори в приток на Амазонка. Рибите са малки и всички ги ядът, няма как да направят голям проблем.
В Китай има ферма за такива, а в цяла Азия ги гледат в оризащата.
Относно нашия виюн. В Англия е забранен за внос , защото може а прави инвазия, но китайски се продава свободно и няма данни за размножаване в природата , въпреки по мекия от нашия климат.
Виюн у нас се разпространява с европрограми в Алдоморовско блато и Дурнаколак. Имало го е много в Дунав и вливащите се реки , но сега е рядък.
Ми що е рядък, като във всеки магазин за риболов има по един битон с големи щипоци.
Основната разлика е , че щипока е с накъсани лини по тялото, а виюна с цели.
Виюните се размножават в блата, нищо , че големите после се връщат в реките.
Проблема е в наличието на качестваена водна растителност за хвърлянето на хайвера, чиста вода и зоопланктон за малките в правилното време. С този променлив климат това може да стане веднъш на няколко години.
Щипока хвърля хайвер навсякъде и всички нагъват тубифекс без претенции, затова и ги има навсякъде.
Който има финасова възможност може да хване виюни и с хормонални инжекции да се размножът изкустено от равъдчик, подобни опити са описани в научни статии. После може да ги разселва.
В руските сайтове има повече за виюните , на който му е интересно. Дори са описани случаи когато се размножава много и става основен вид в блатата , когато няма хишник който да го регулира.
За мойте риби малко:
Проядоха и живи гамаруси, хирономуси и по малко от сухата храна.
Ядоха и далак и живи водни бълхи също.
Сложих и два вида нишковидни водорасли от реката, едни по-търди от камъните и меки от локвите. Не знам дали са яли, но повечето риби ги обичат. Скоро ще ги пробвам и с промит бял хляб на гладно - и това добре ги чисти и е полезно веднъш седмично.
Варих и върбови корени за да си играят на криеница.
Така, че засега май са доволни от живота.
*privet*

Стоян Михов

Цитат на: VDO - 20.01.2017 12:16
Стояне,навремето съм ги срещал в балканска река тия виюнчета и наистина последните години се затриха.Не знаех,че са защитени и блатни риби,а преди няколко години мислех даже да пусна в аквариума.И един страничен въпрос,има едни подобни на малки змиорки-гулежи им викат по тоя край,биха ли вирели в аквариум?
Едва ли са били виюни в балканската рекичка, най вероятно са били щипоци в България имаме 5-6 вида щипоци повечето от които много си приличат. Най-вероятно това на което казват гулежи също са щипоци щом са змиевидни, иначе истинския гулеш е подобен на сомче. Щипоците виреят добре в аквариум (макар и не всички), но не трябва да е много топла водата.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Стоян Михов

Цитат на: triops - 21.01.2017 22:38
Да отговоря подред: :-)
Рибите ми излязоха на 12 лв бр., не занам дали са чифт, не мисля да ги пускам навън.
Дали могат да са инвазивни. В България много малко вероятно, дори с чували да сипваме от тях.Въпреки , че държи на студ размножаването у е сложен процес. Има известна популация в Испания, но не и инвазия. Открити са в САЩ, Австралия и дори в приток на Амазонка. Рибите са малки и всички ги ядът, няма как да направят голям проблем.
В Китай има ферма за такива, а в цяла Азия ги гледат в оризащата.
Относно нашия виюн. В Англия е забранен за внос , защото може а прави инвазия, но китайски се продава свободно и няма данни за размножаване в природата , въпреки по мекия от нашия климат.
Виюн у нас се разпространява с европрограми в Алдоморовско блато и Дурнаколак. Имало го е много в Дунав и вливащите се реки , но сега е рядък.
Ми що е рядък, като във всеки магазин за риболов има по един битон с големи щипоци.
Основната разлика е , че щипока е с накъсани лини по тялото, а виюна с цели.
Виюните се размножават в блата, нищо , че големите после се връщат в реките.
Проблема е в наличието на качестваена водна растителност за хвърлянето на хайвера, чиста вода и зоопланктон за малките в правилното време. С този променлив климат това може да стане веднъш на няколко години.
Щипока хвърля хайвер навсякъде и всички нагъват тубифекс без претенции, затова и ги има навсякъде.
Който има финасова възможност може да хване виюни и с хормонални инжекции да се размножът изкустено от равъдчик, подобни опити са описани в научни статии. После може да ги разселва.
В руските сайтове има повече за виюните , на който му е интересно. Дори са описани случаи когато се размножава много и става основен вид в блатата , когато няма хишник който да го регулира.
За мойте риби малко:
Проядоха и живи гамаруси, хирономуси и по малко от сухата храна.
Ядоха и далак и живи водни бълхи също.
Сложих и два вида нишковидни водорасли от реката, едни по-търди от камъните и меки от локвите. Не знам дали са яли, но повечето риби ги обичат. Скоро ще ги пробвам и с промит бял хляб на гладно - и това добре ги чисти и е полезно веднъш седмично.
Варих и върбови корени за да си играят на криеница.
Така, че засега май са доволни от живота.
*privet*
Да не би да си ми колега? доста категорични твърдения, макар че никак не ги споделям. В Англия да си продават, каквото им е решил експертния съвет. 
"Рибите са малки и всички ги ядът, няма как да направят голям проблем", това пък е направо... тя и псевдоразбората е още по-малка и още повече  я ядат и вероятно затова сега е инвазирала  90% от водоемите в България при условие, че за първи път е установена през 1978 година...
И в Испания предполагам някой е решил, че щом в Англия ги продават свободно,значи не представляват заплаха... и затова сега си имат инвазия в Ебро от китайски виюни. И си е баш инвазия https://www.sciencedaily.com/releases/2009/01/090114095105.htm
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

triops

Темата за инвазивните видове се обсъжда по рибарските форуми , може да прочетеш повече ако ти е интерсно.
Специлано за теб изрових този много интерсен линк:
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=zander%20introduced%20in%20uk%20discusion&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CDAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.fao.org%2Fdocrep%2F009%2Fae997b%2FAE997B09.htm&ei=HxfDUMfGOYWztAbg6oDQDg&usg=AFQjCNF7v2byl8c-IzB6CQo8WCNglZhWqQ
Има много итересни неща.
В Ебро има какво ли не инавзивно, щото е топло. Има дори размножаващ се канален сом което си е сериозен проблем , щото малките са с бодливи перки и нищо не ги яде.
Все пак:
Канален сом у нас се размножава само в Овчарица.Котешки сом ивазивен в Сърбия - у нас единични бройки. Китайски поспаланко щеше да инвазира Дунав - нищо не стана.
България не е лесна дестинация за инвзивните видове.
Проблема с псеуадарзбората и слънчевката е липса назарибяване с хишници, не са толкова страшни. Гамбузията и горчивкта правиха също инвазии на места.
Вижадал съм как пасажи от горчивки унищожиха всички гнезда на слънчевки в един водоем.
Има тайна инвазия на американски костур на места , но тя се пази от рибарите, да не я пресекът насред път.
В Темза има снимки на сом Клариас, но инвазия няма.В Дунав дори е хващан сом Плексостомус , но единична бройка.
За да има инвазия трябва да има силна гъстота на пришълците. С Псеударазбората това става на места , но като пуснат повечко шарани и сомчета  нещата се оправят.
В сръбския форум много го умуват как да се оправят с котешкия сом , че изяждал всичко. Амеркинаците си знаят - псукаш повече басове и нещата се оправят.
Темата е интересна и много дълга - но тука пишем за рибките, за инвазииите си трябва повече приказка.

Публикациите са слети: 22.01.2017 21:19

Забравих да пиша за рибите:
Имат много успокояващо излъчване, подпират се на перките и гледат нагоре. Не занм защо досега никой не ги е внасял у нас. Имат и жълта форма и ще пасват идеално в големи аквариуми с разнообразни риби.
Добавих и чаена лъжица сол на 50 л вода за дезинфекция ужким.
Не виждам засега полов доморфизъм, нито разлика в поведението.
Когато са гладни могат светкавично да хванат движещ се малък гамарус.
но сухата храна дълго я анализират преди да я погълнат.
:-)

VDO

Цитат на: triops - 22.01.2017 20:09

Вижадал съм как пасажи от горчивки унищожиха всички гнезда на слънчевки в един водоем.

Къде видя това?Малко наизуст говориш.
На слънчаците даже щуките не могат да насмогнат
.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

Стоян Михов

Цитат на: triops - 22.01.2017 20:09
Темата за инвазивните видове се обсъжда по рибарските форуми , може да прочетеш повече ако ти е интерсно.
Специлано за теб изрових този много интерсен линк:
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=zander%20introduced%20in%20uk%20discusion&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CDAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.fao.org%2Fdocrep%2F009%2Fae997b%2FAE997B09.htm&ei=HxfDUMfGOYWztAbg6oDQDg&usg=AFQjCNF7v2byl8c-IzB6CQo8WCNglZhWqQ
Има много итересни неща.
В Ебро има какво ли не инавзивно, щото е топло. Има дори размножаващ се канален сом което си е сериозен проблем , щото малките са с бодливи перки и нищо не ги яде.
Все пак:
Канален сом у нас се размножава само в Овчарица.Котешки сом ивазивен в Сърбия - у нас единични бройки. Китайски поспаланко щеше да инвазира Дунав - нищо не стана.
България не е лесна дестинация за инвзивните видове.
Проблема с псеуадарзбората и слънчевката е липса назарибяване с хишници, не са толкова страшни. Гамбузията и горчивкта правиха също инвазии на места.
Вижадал съм как пасажи от горчивки унищожиха всички гнезда на слънчевки в един водоем.
Има тайна инвазия на американски костур на места , но тя се пази от рибарите, да не я пресекът насред път.
В Темза има снимки на сом Клариас, но инвазия няма.В Дунав дори е хващан сом Плексостомус , но единична бройка.
За да има инвазия трябва да има силна гъстота на пришълците. С Псеударазбората това става на места , но като пуснат повечко шарани и сомчета  нещата се оправят.
В сръбския форум много го умуват как да се оправят с котешкия сом , че изяждал всичко. Амеркинаците си знаят - псукаш повече басове и нещата се оправят.
Темата е интересна и много дълга - но тука пишем за рибките, за инвазииите си трябва повече приказка.

Публикациите са слети: 22.01.2017 21:19

Забравих да пиша за рибите:
Имат много успокояващо излъчване, подпират се на перките и гледат нагоре. Не занм защо досега никой не ги е внасял у нас. Имат и жълта форма и ще пасват идеално в големи аквариуми с разнообразни риби.
Добавих и чаена лъжица сол на 50 л вода за дезинфекция ужким.
Не виждам засега полов доморфизъм, нито разлика в поведението.
Когато са гладни могат светкавично да хванат движещ се малък гамарус.
но сухата храна дълго я анализират преди да я погълнат.
:-)

Както често се случва у нас, всеки е експерт по всичко. Когато става въпрос за политика и футбол това е ок, защото от удобното кресло пред телевизор единствените вреди, които човек  може да нанесе, са основно върху собствента си психика. Но когато се касае за конкретни действия в природата, вредите за съжаление може да са изключително големи.

В България има Експертен екологичен съвет (ЕЕС) към Министерство на околната среда и водите (МОСВ), който разрешава интродукции и реинтродикции на растителни и животински видове, за щастие те не си търсят доводите в рибарските и акваристичните форуми.

Много се надявам "тайните инвазии" на разни чужди видове да се окажат неуспешни, за да могат колегите ти, истинските български риболовци, които милеят за родната природа, да могат дълги години да се радват на интересен риболов на български видове риби, а не да псуват през 5 минути, мачкайки с пета главата на някоя американска слънчева риба, която също ей така е пусната "случайно" от европейски акваристи из реките в началото на миналия век...
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

triops

Здравейте, раздвижи се темата има интерес :-)
Виждал съм го на две мета. Балстриера Бистрака до Благоевград. Първо имаше инвазия от гамбузии и понамалиха малко слънчевките. После навялзохо големи пасажи горчивки от реката и изядоха всичко в плиткото. Но след няколко месеца костурите ги изядоха. Гамбузиите пък и ги ометоха ята от водни кокошки. В резултат изчезнаха и слънчевките и сега  тръгнал да се рамножава лин , него няма кой да го яде. :-)
И на свободния гьол до Панчарево , докато давам акъл как се лови щука гледам една слънчевка гони от гнездото си ято горчивки, зад гърба и друго ято нагъва хайвер.
Колегата е прав за виюна ,че не трябва да се пуска нищо инвазивно , че и без това са малко останли. Може да се влкючи рибата в европроект за въстановяване по река Дунав, няма да  сложно или скъпо.
А хората си пускат по реките какво ли не . Досега са хващани над 5 пирании, като мисля , че Паку може и да оцелее  и зимата защото е мазна.
Нещо и за слънчевките - щуката ги предпочита пред каракудата защото имат по малко черва и са по калочрични.
Псеударзбора има много там където няма костур и където е останала само каракуда , а шараните са изловени, защото те също добре си хапват от нея.
Ако тръгнем да пишем да ИАРА или други подбни държавни агенции ще стане много дълго.
Поздрави!

danielm

Ловил съм черен костур, надявам се да не се появят в нашата акватория. Резултатът ще е по-зле от обикновения и слънчака, защото освен дребната риба ще разкаже играта и на по-едрата. Стане ли пък и с американски размер и перки и каракуди няма да можем да ловим. А иначе и на още два язовира след бума на костура и неговото изчезване се появи и лин.