• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 22:15

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Имам проблем - подариха ми аквариум 25 литра и 4 бр. малки скаларии.

Започната от Milten, 27.12.2016 13:13

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Milten

Като за начало искам да кажа, че съм пълен новобранец в отглеждането на риби, но определено ми стана интересно и за няколко дни изчетох доста информация.
Имам следния проблем. Получих за подарък от приятелката ми аквариум (25 литра) и четири малки скаларии (по 3-4 cm едната). Навсякъде, където четох за скаларии, хората пишат, че е необходим аквариум минимум 100-150 литра. Вече четири дни ги гледам и виждам няколко проблема (акото им е бяло, едната седи в ъгъла и не мърда от там, по едно време стояха на повърхността да си взимат въздух, което веднага ме накара да им сменя 1/3 от водата с нова - явно амонякът е бил много от стреса и акото). Спазих всички изисквания, които ми дадоха, но явно аквариумчето е малко или все още са стресирани. Виновни са хората от магазина, които са предложили на приятелката ми скаларии и то четири...
Търся решение на проблема, което да не включва купуване на 100+ литров аквариум, но също така не искам да се прощавам с рибките. Има ли някой, който да е имал същия или подобен проблем и как се е справил с него?

Деян

Привет и добре дошъл!

Щом си прочел темите за начинаещи, приемаме че знаеш що е то азотен цикъл. Е ти азотен цикъл нямаш, аквариумчето е чисто ново. Без да те отчайвам, може и да не преживеят завъртането на цикъла. Кажи какво оборудване имаш, филтрация, нагревател и осветление? Така може и да помогнем.

А за търговците - от една страна не е много коректно да пробутваш скаларии и малко аквариумче, от друга - ти ако отидеш в един автосалон и кажеш "имам тука едни излишни Х бона, искам тая машинка с 300+ коня" дилърите няма да ти кажат - оооо не не не, това ти е много мощно на теб!  :-(

Ivan_S

Най-добре се прости с рибите като ги подариш на някого, върнеш ги в магазина или ги замениш за подходящи за този обем риби. В противен случай ще се простиш с тях по гадния начин. Щом не искаш да им осигуриш нужния обем аквариум, тогава нямаш избор. Първо прочети темите за старт на аквариум и най-вече за азотния цикъл. Ако държиш да имаш риби и същевременно да зацикляш аквариума, тогава най-простата схема е първите 2 седмици от старта да сменяш по 30% вода през ден, следващите две седмици по 50% през два дни, а след това по 30-40% един път седмично. Колкото по-малко риби има междувременно в аквариума, толкова по-добре иначе смените ще трябва да са по-големи и по-често. След всяка смяна на вода, ако искаш, добавяй бактерии. Може с тях, може и без тях. Преди 20-30 г. никой не беше и чувал за биоактиватори и пак се зацикляха аквариумите. Сега добавянето на бактерии не, че е излишно, но не е решаващо. Просто ще ускори малко процеса на зацикляне. Ще броиш аквариума за зациклен след 40 дни и то, ако поне месец след това нивата на нитрат, нитрит и рН са в норма. Това мога да предложа. Успех и вземи мерки, за да не мъчиш рибите, а и, за да не се разочароваш от хобито още в началато. *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Milten

Благодаря за бързите отговори. Ще опитам да ги върна в магазина макар и да не ми се иска.
Относно оборудването:
1. Филтъра ми е http://www.aquael.com.pl/en/products/akwarystyka/filtry-wewnetrzne/204-asap-filter
2. Аквариума е https://zoomagazin.eu/bg/producti-po-proizvoditel/aquael-polsha-74/aquael-leddy-40-akvarium-s-pylno-oborudvane-25-litra-40-25-25-sm-113264-bs-42427
3. Нагревателя е http://www.aquael.com.pl/en/products/akwarystyka/grzalki/240-comfortzone-fix

Във връзка с азотния цикъл бяха дали от магазина шишенце с бактерии, но до колкото четох дори и с тях не може да се осигури добра среда за 1 ден.

Ако реша да взема аквариум 100 литра ще са ми необходими тези 3-4 седмици за да го зацикля, а не мисля, че рибките ми могат да издържат да чакат толкова време в малкия. :(
Възможно ли е зациклянето да стане с рибките в аквариума?

Ivan_S

Цитат на: Milten - 27.12.2016 14:06
Ако реша да взема аквариум 100 литра ще са ми необходими тези 3-4 седмици за да го зацикля, а не мисля, че рибките ми могат да издържат да чакат толкова време в малкия. :(
Възможно ли е зациклянето да стане с рибките в аквариума?

Всеки аквариум, независимо от обема, изисква минимум толкова време за зацикляне. С риби в аквариума може да се стартира, по-рисково е, но не невъзможно. По-горе дадох предложение как (личния ми опит. В момента стартирам бебешки аквариум по горната схема и то не за първи път). Колегите също могат да споделят опит.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

kuvert

От този аквариум може да стане чудесен скаридарник с 3-4 неонки,расбори или кардиналчета...

meshov

Ще се опитам и аз да се набутам между шамарите с моя отговор.
Може да се опиташ да ги задържиш и да стартираш аквата с рибите, но както са ти казали малко е рисковано.
За да го стартирам по бързо аквариума, слагам биоактиватор (таблетка) във филтъра и го пускам в работещ аквариум за седмица.
След една седмица пълня аквариума с вода от другия и съответно местя филтъра, като пак слагам таблетка някъде в дъното,
и след 2-3 дена слагам рибоците, като след ден дори слагам 1-2 молинезии, ако нямам проблем с тях значи след още 1-2 дена мога да слагам другите.
Ако ще вземаш 100литра аквариум хубаво е да е по-висок заради скалариите 45или50см ( д/ш/в: 80/35/45 ~120l).
В настоящия няколко хубави скариди на тъмно дъно + няколко микроразбори и една двойка гупи, може и анциструс, но едва ли ще го виждаш.
In normal times, evil would be fought with good. But in times like these, well, it should be fought by another kind of evil.

vanko77777

Цитат на: meshov - 27.12.2016 18:13
Ще се опитам и аз да се набутам между шамарите с моя отговор.
Може да се опиташ да ги задържиш и да стартираш аквата с рибите, но както са ти казали малко е рисковано.
За да го стартирам по бързо аквариума, слагам биоактиватор (таблетка) във филтъра и го пускам в работещ аквариум за седмица.
След една седмица пълня аквариума с вода от другия и съответно местя филтъра, като пак слагам таблетка някъде в дъното,
и след 2-3 дена слагам рибоците, като след ден дори слагам 1-2 молинезии, ако нямам проблем с тях значи след още 1-2 дена мога да слагам другите.
Ако ще вземаш 100литра аквариум хубаво е да е по-висок заради скалариите 45или50см ( д/ш/в: 80/35/45 ~120l).
В настоящия няколко хубави скариди на тъмно дъно + няколко микроразбори и една двойка гупи, може и анциструс, но едва ли ще го виждаш.


+1
Това е нечовешко! - викаха канибалите, четейки вегетарианско меню.


20l.-Скаридарник
40 l., 207 l., 462 l.
462l.-Астронотуси, 7 бр. Myletes rubripinnis (Сребърен долар) и сом Птеригоплихт гибицепс

Milten

След един месец подробно четене и обмисляне си взех 126 литра аква (80х35х45). Напълно се зарибих по акваристиката и добре че има форуми като този, където човек да черпи информация.
Опитвам да го стартирам с 2 от скалариите в него пък да видим. Ще постна снимка след някоя и друга седмица ако всичко е наред накрая и не са обърнали коремите :D.

getsata73

Цитат на: Milten - 26.01.2017 11:25
След един месец подробно четене и обмисляне си взех 126 литра аква (80х35х45). Напълно се зарибих по акваристиката и добре че има форуми като този, където човек да черпи информация.
Опитвам да го стартирам с 2 от скалариите в него пък да видим. Ще постна снимка след някоя и друга седмица ако всичко е наред накрая и не са обърнали коремите :D.
Можеш да ползваш вода от стария за новия аквариум .Ако старият ти е празен откъм риби ,премести филтъра да работи заедно с другия в голямята аква .
Аквариум 170 lt. населен с :
Анциструс 2бр.
Тернеция 4 бр.
барбус Тетразона 8 бр.
Барбус Калифорнийски(зелен)  7 бр.
Серпа 1 бр.
Крибензис 4 бр.
Лабео френатус 2 бр.
Едно е да искаш,друго да можеш,а трето и четвърто-да го направиш !      Н.Хайтов

Люси

Моля. Помагайте. Подариха ми този аквариум и златни рибки. Как да го обзаведа за да се чустват добре. Много искам да се грижа за тях.


asito

Смени аквариума с по-голям-100-150л поне.Сложи едър грунд-7-10мм размер на камъчетата.Смени филтъра с външен.Сменяй 50% вода всяка седмица.Без рапани и амфори...

Similar topics (5)

14674

Публикации: 3
Прегледи: 3141

51802

Публикации: 3
Прегледи: 3171

7650

Публикации: 5
Прегледи: 4495

41856

Публикации: 10
Прегледи: 6526

968

Започната от Aquamar


Публикации: 7
Прегледи: 7648