• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:03

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Морският аквариум на ZIRO V.2

Започната от ZIRO, 21.02.2016 16:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

julianiv

NO3PO4-X може да свали фосфати/нитрати на 0. 

ZIRO

Така де, ама като го спрях за два дни цианото взе да се завръща отново.
В момента добавям само 0,5мл от него.

julianiv

Омагьосан кръг.

Пробвал ли си Chemiclean? Веднъж имах циано и много успешно го преборих с този препарат. 

gradinarq77

Не съм от хората с най-големия опит, но моите наблюдения са следните:

относно цианото: имал съм проблеми само когато имах недостиг на бактерии по камъни или в грунда, като съм използвал "мъртъв" пясък. Това е типичен проблем на аквариуми с недостатъчна микрофауна. Използвам винаги истински "живи" камъни и пясък директно от морето с всичките му бактерии и няма проблеми с циано. С алги може, с циано не.

относно фосфати и нитрати: аз карах без химикали против това, а с водката (тоест етанол=естествен спирт) и няма проблеми нито с циано, нито с алги защото се размножават естествените бактерии, които консумират хранителните вещества на алгите и цианото и представляват допълнитлна храна за планктона, който е пък храна за по-висши животни.

Важно е алкохола да не се пуска директно в водата (смъртоносен цъфтеж на бактерии във водата, за нула време изчезва кислорода) а във филтрацията, за да се хранят предимно бактериите там.

Това е помогнало в моя аквариум, но това не означава, че ще върши работа при всеки...

Поздрави и успех!

ZIRO

Мда, лошото при мен е че стартирах аквариума с бейс рок и с една част жив пясък от старата с-ма.
Нитратите горе долу са стабилизирани, като започнах контролираното им добавяне, сега теста вече наистина взе да розовее. Имам съвсем малко цияано, но не и като преди.
С-мата се стабилизира, даже проблемите с честото зацапване на стъклата намаля, имах една гадна кафеникава бактерия която се беше настанила по гърба на аквариума и тя изчезна.
Лошото е че сериатопората не се подобрява, имам и малки фрагове на розов хистрикс и pocillopora, които също бавно умират. Забелязва се слаб растеж, но нямат цвят и полипите на коралите не излизат хубаво.
Единствено LPS-сите, милката и монтипорите се чувстват добре и растат.
Един от най-големите проблеми на аквариума ми е, че имам много бриопсис. Не знам от къде го пипнах с този бейс рок, но гадната плевел вече е превзел аквариума, има периоди в които намалява, но малко след това започва отново да расте като луд. Моля някой да даде акъл как да го премахна. Редовно го чопля, скуба, късам, махам на туфи, но плевела се възстановява.
*DRINK*

gradinarq77

Това са хубави новини. Аз също имах проблеми с бриопсис, главно в Кладокората, това е ЛПС колония, много гадно се беше настанил между полипите. Ядяха го халиотиса, Форкуса и средиземноморския пагурус, той специално обичаше да чисти коралите. Но пак си растяха, но по-контролирано. Повярвай ми, и бриопсиса се оправи с алкохола... Иначе и с кислородна вода може да се убие... Въпросът е дали е приложимо...

trupai

Ако държиш ниско КН и си постоянен с NOPOX-а, ще се изчистят камъните. Не е лошо да вкараш и някакви нови щамове бактерии.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

ZIRO

КН, подържам в границите на 8-9dKH, NOPOX-а го добавям ежедневно.
Какви нови щамове бактерии да вкарам, дай съвет?

Цитат на: gradinarq77 - 28.07.2016 08:24
Това са хубави новини. Аз също имах проблеми с бриопсис, главно в Кладокората, това е ЛПС колония, много гадно се беше настанил между полипите. Ядяха го халиотиса, Форкуса и средиземноморския пагурус, той специално обичаше да чисти коралите. Но пак си растяха, но по-контролирано. Повярвай ми, и бриопсиса се оправи с алкохола... Иначе и с кислородна вода може да се убие... Въпросът е дали е приложимо...
NOPOX-а, не върши ли същата работа като аклохола? А и от къде да си намеря тези или други бриопсис-ядящи твари :-D, някой продава ли?

trupai

Предвид факта, че при старта на системата живите камъни са само в съмпа и не си добавял никакви други бактерии, е време да добавиш. В затворена система, каквато е домашният аквариум, е задължително добавянето на бактерии поне веднъж годишно! Лично аз добавям нови бактерии веднъж на 4-5 месеца, като гледам да са все на различни производители. Варианти на пазара има много - Special blend  Microbe lift, Prodibio Bio Digest, Aquaforest bio и много други.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Защо си продаваш системата? Да не правиш по-голяма?
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

radizala

Няма как да се откаже, намислил е нещо и ни държи в неведение :)

ZIRO

Ей, надушихте ме веднага  :-D.
Да, истината е че увеличих обема двойно  *YAHOO*, нека се завъртят нещата малко и ще пусна информация за цялата с-ма.
Дидо, литража е горе долу като твоя. Да те питам доволен ли си от скимера които ползваш, защото съм му се нагледал?

trupai

Знаех си, че криеш нещо  ;-) Относно скимера какво да ти кажа - не съм имал друг освен този :-) Но щом аквариума се развива, вече толкова време, значи си е ок. Гледал съм други, при които си личи по-качествената изработка и материали, но и цената е доста различна!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

petko1980

Чакам с нетърпение да видя новата система.
Само успехи! *DRINK*

ZIRO

Мерси Петко, знаеш че нещата се случват доста бавно при нас.
Важното е, че отстраних доста неща които ми пречиха до сега, както и добавих нови които трябва да са полезни  :-D. Бъдещето ще покаже, винаги има още какво да се желае в хобито.

Ето една от последните снимки на аквариума:

https://s18.postimg.cc/o6h0vdwnt/DSC_0589.jpg

Жълтура които се вижда на снимката, е причината която ме амбицира да увелича обема до колкото мога. Трябваше да остане при мен за няколко седмици, но плановете за новия му дом не се осъществиха...е трябваше аз да измисля нещо по въпроса :-D. Дано следващия път, в които приютявам риба "временно" да не е някоя акула, че тогава ще стане страшно :-D.

Similar topics (5)

58834

Публикации: 9
Прегледи: 6555

9693

Публикации: 47
Прегледи: 26445

49138

Публикации: 8
Прегледи: 4423

34005

Публикации: 269
Прегледи: 88592

21341

Публикации: 25
Прегледи: 14585